libc 2.40.9000 - en to ru translation catalogue (1444 entries)

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
ru: %.*s: для параметра ARGP_HELP_FMT требуется значение

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
ru: %.*s: неизвестный параметр ARGP_HELP_FMT

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
ru: Мусор в ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ru: Обязательные или необязательные аргументы для длинных ключей также являются обязательными или необязательными для соответствующих коротких ключей.

en: Usage:
ru: Использование:

en:   or:
ru:   или:

en:  [OPTION...]
ru:  [КЛЮЧ…]

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
ru: Попробуйте «%s --help» или «%s --usage» для получения более подробного описания.

en: Report bugs to %s.
ru: Сообщения об ошибках отправляйте по адресу %s.

en: Give this help list
ru: Выдает этот справочный список

en: Give a short usage message
ru: Выдает краткую информацию об использовании

en: NAME
ru: ИМЯ

en: Set the program name
ru: Устанавливает имя программы

en: SECS
ru: СЕКУНД

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
ru: Висит указанное число СЕКУНД (по умолчанию 3600)

en: Print program version
ru: Печатает версию программы

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
ru: (ОШИБКА ПРОГРАММЫ) Версия неизвестна!?

en: %s: Too many arguments
ru: %s: Слишком много аргументов

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
ru: (ОШИБКА ПРОГРАММЫ) Ключ должен быть распознан!?

en: %s%s%s:%u: %s%sUnexpected error: %s.
ru: %s%s%s:%u: %s%sНеожиданная ошибка: %s.

en: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' failed.
ru: %s%s%s:%u: %s%sПроверочное утверждение «%s» не выполнено.

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
ru: Создает заголовочный файл с ИМЕНЕМ на Си, содержащий определения символов.

en: Do not use existing catalog, force new output file
ru: Не использовать существующий каталог, принудительно создать новый выходной файл

en: Write output to file NAME
ru: Записать вывод в файл с ИМЕНЕМ

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
ru: Генерирует каталог сообщений.
    Если ВХОДНОЙ-ФАЙЛ задан как -, читает стандартный ввод.  Если
    ВЫХОДНОЙ-ФАЙЛ задан как -, результат печатается на стандартный вывод.

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
ru: -o ВЫХОДНОЙ-ФАЙЛ [ВХОДНОЙ-ФАЙЛ]…
    [ВЫХОДНОЙ-ФАЙЛ [ВХОДНОЙ-ФАЙЛ]…]

en: For bug reporting instructions, please see:
    %s.
ru: О том, как сообщить об ошибке смотрите на
    %s.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ru: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Это свободная программа; подробности об условиях распространения
    смотрите в исходном тексте.  Мы НЕ предоставляем гарантий; даже гарантий
    КОММЕРЧЕСКОЙ ПРИГОДНОСТИ или ПРИГОДНОСТИ ДЛЯ КАКОЙ-ЛИБО ЦЕЛИ.

en: Written by %s.
ru: Автор программы — %s.

en: *standard input*
ru: *стандартный ввод*

en: cannot open input file `%s'
ru: невозможно открыть входной файл «%s»

en: illegal set number
ru: неверный номер множества

en: duplicate set definition
ru: повторное определение множества

en: this is the first definition
ru: это первое определение

en: unknown set `%s'
ru: неизвестное множество «%s»

en: invalid quote character
ru: неверный экранирующий знак

en: unknown directive `%s': line ignored
ru: неизвестная директива «%s»: строка проигнорирована

en: duplicated message number
ru: повторный номер сообщения

en: duplicated message identifier
ru: повторный идентификатор сообщения

en: invalid character: message ignored
ru: недопустимый знак: сообщение проигнорировано

en: invalid line
ru: неверная строка

en: malformed line ignored
ru: неправильная строка проигнорирована

en: cannot allocate memory
ru: невозможно выделить память

en: cannot open output file `%s'
ru: невозможно открыть выходной файл «%s»

en: invalid escape sequence
ru: неверная управляющая последовательность

en: unterminated message
ru: незавершенное сообщение

en: while opening old catalog file
ru: при открытии старого файла каталога

en: conversion modules not available
ru: модули преобразования недоступны

en: cannot determine escape character
ru: невозможно определить знак выхода

en: Don't buffer output
ru: Не буферизировать вывод

en: Dump information generated by PC profiling.
ru: Сбрасывает информацию, собранную при профилировании PC.

en: [FILE]
ru: [ФАЙЛ]

en: cannot read header
ru: невозможно считать заголовок

en: cannot read pointer pair
ru: не удалось прочитать пару указателей

en: unexpected end of file in header
ru: неожиданный конец файла в заголовке

en: unexpected end of file in pointer pair
ru: неожиданный конец файла в паре указателей

en: cannot open input file
ru: невозможно открыть входной файл

en: invalid pointer size
ru: неверный размер указателя

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
ru: Использование: xtrace [КЛЮЧ]… ПРОГРАММА [КЛЮЧ-ПРОГРАММЫ]…\n

en: Try \`%s --help' or \`%s --usage' for more information.\n
ru: Попробуйте «%s --help» или «%s --usage» для получения более подробного описания.\n

en: %s: option '%s' requires an argument.\n
ru: %s: ключ «%s» должен использоваться с аргументом.\n

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
ru: Трассирует выполнение программы, печатая выполняющуюся в данное время функцию.
    
         --data=ФАЙЛ          Не выполнять программу, просто напечатать данные из ФАЙЛА.
    
       -?,--help              Показать эту справку и выйти
          --usage             Показать краткое сообщение об использовании
       -V,--version           Показать информацию о версии и выйти
    
    Аргументы, обязательные для длинных ключей, обязательны и для
    соответствующих коротких.

en: For bug reporting instructions, please see:\\n%s.\\n
ru: О том, как сообщить об ошибке смотрите на\\n%s.\\n

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
ru: xtrace: нераспознанный ключ «$1»\n

en: No program name given\n
ru: Не задано имя программы\n

en: executable \`$program' not found\n
ru: исполняемый файл «$program» не найден\n

en: \`$program' is no executable\n
ru: «$program» не является исполняемым файлом\n

en: unsupported dlinfo request
ru: неподдерживаемый запрос dlinfo

en: invalid namespace
ru: неверное пространство имен

en: invalid mode
ru: неверный режим

en: invalid mode parameter
ru: неверный параметр режима

en: unknown or unsupported flag
ru: неизвестный или неподдерживаемый флаг

en: Cache file has wrong endianness.
ru: В кэш-файле некорректный порядок следования байт.

en: Cache generated by:
ru: Кэш сгенерирован:

en: Can't open cache file %s
ru: Невозможно открыть кэш-файл %s

en: mmap of cache file failed.
ru: отображение кэш-файла в память не удалось.

en: File is not a cache file.
ru: Это не кэш-файл.

en: %d libs found in cache `%s'
ru: %d библиотек найдено в кэше «%s»

en: Malformed extension data in cache file %s
ru: В кэш-файле искажённые данные расширения %s

en: Writing of cache extension data failed
ru: Запись данных расширения кэша завершилась неудачно

en: %s: ISA level is too high (%d > %d)
ru: %s: слишком большой уровень ISA (%d > %d)

en: Can't create temporary cache file %s
ru: Невозможно создать временный кэш-файл %s

en: Writing of cache data failed
ru: Запись данных кэша завершилась неудачно

en: Changing access rights of %s to %#o failed
ru: Изменение прав доступа для %s на %#o завершилось неудачно

en: Renaming of %s to %s failed
ru: Переименование %s в %s завершилось неудачно

en: Could not create library path
ru: Не удалось создать путь библиотеки

en: error while loading shared libraries
ru: ошибка при загрузке разделяемых библиотек

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
ru: ОШИБКА ДИНАМИЧЕСКОГО КОМПОНОВЩИКА!!!

en: cannot create scope list
ru: невозможно создать список областей

en: shared object not open
ru: разделяемый объект не открыт

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
ru: DST не допускается в программах с SUID/SGID

en: empty dynamic string token substitution
ru: пустое вхождение динамического строкового токена

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
ru: невозможно загрузить вспомогательное  «%s» из-за вхождения пустого динамического строкового токена

en: cannot allocate dependency buffer
ru: невозможно выделить память под буфер зависимостей

en: cannot allocate dependency list
ru: невозможно выделить память под список зависимостей

en: cannot allocate symbol search list
ru: невозможно выделить память под список поиска символов

en: cannot create HWCAP priorities
ru: невозможно создать приоритеты HWCAP

en: cannot create capability list
ru: невозможно создать capability list

en: cannot allocate name record
ru: невозможно выделить память под запись имени

en: cannot create cache for search path
ru: невозможно создать кэш для путей поиска

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
ru: невозможно создать копию RUNPATH/RPATH

en: cannot create search path array
ru: невозможно создать массив путей поиска

en: cannot stat shared object
ru: невозможно выполнить stat для разделяемого объекта

en: cannot create shared object descriptor
ru: невозможно создать дескриптор разделяемого объекта

en: cannot read file data
ru: невозможно прочитать данные файла

en: ELF load command address/offset not page-aligned
ru: адрес/смещение команды загрузки ELF не выровнен по странице

en: object file has no loadable segments
ru: в объектном файле нет загружаемых сегментов

en: cannot dynamically load executable
ru: невозможно динамически загрузить исполняемый файл

en: object file has no dynamic section
ru: в объектном файле нет динамической секции

en: cannot dynamically load position-independent executable
ru: невозможно динамически загрузить независимый от расположения исполняемый файл

en: shared object cannot be dlopen()ed
ru: невозможно применить dlopen() к разделяемому объекту

en: cannot allocate memory for program header
ru: невозможно выделить память под заголовок программы

en: cannot enable executable stack as shared object requires
ru: невозможно задействовать исполняемый стек, как требует разделяемый объект

en: cannot close file descriptor
ru: невозможно закрыть дескриптор файла

en: file too short
ru: файл слишком мал

en: invalid ELF header
ru: неверный заголовок ELF

en: ELF file data encoding not big-endian
ru: кодировка данных в ELF-файле не тупоконечная

en: ELF file data encoding not little-endian
ru: кодировка данных в ELF-файле не остроконечная

en: ELF file version ident does not match current one
ru: идентификатор версии ELF-файла не соответствует текущей версии

en: ELF file OS ABI invalid
ru: неверный ABI ОС ELF-файла

en: ELF file ABI version invalid
ru: неверная версия ABI ELF-файла

en: nonzero padding in e_ident
ru: заполнение в e_ident не равно нулю

en: internal error
ru: внутренняя ошибка

en: ELF file version does not match current one
ru: версия ELF-файла не соответствует текущей версии

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
ru: можно загрузить только ET_DYN и ET_EXEC

en: ELF file's phentsize not the expected size
ru: phentsize ELF-файла не совпадает с ожидаемым размером

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
ru: неправильный класс ELF: ELFCLASS64

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
ru: неправильный класс ELF: ELFCLASS32

en: cannot open shared object file
ru: невозможно открыть разделяемый объектный файл

en: failed to map segment from shared object
ru: сбой отображения сегмента из разделяемого объекта

en: cannot change memory protections
ru: невозможно изменить защиту памяти

en: cannot map zero-fill pages
ru: невозможно отобразить страницы заполнения нулями

en: symbol lookup error
ru: ошибка поиска символа

en: cannot extend global scope
ru: невозможно расширить глобальную область

en: TLS generation counter wrapped!  Please report this.
ru: Переполнение счетчика поколений TLS!  Пожалуйста, сообщите об этом.

en: cannot allocate address lookup data
ru: невозможно выделить память под данные поиска по адресу

en: invalid mode for dlopen()
ru: неверный режим для dlopen()

en: no more namespaces available for dlmopen()
ru: больше нет доступных пространств имен для dlmopen()

en: invalid target namespace in dlmopen()
ru: неверное целевое пространство имен в dlmopen()

en: cannot allocate memory in static TLS block
ru: невозможно выделить память в статичном блоке TLS

en: cannot make segment writable for relocation
ru: невозможно сделать сегмент записываемым для перемещения

en: %s: out of memory to store relocation results for %s
ru: %s: недостаточно памяти для записи результатов перемещения %s

en: cannot restore segment prot after reloc
ru: невозможно восстановить защиту сегмента после перемещения

en: cannot apply additional memory protection after relocation
ru: невозможно применить дополнительную защиту памяти после релокации

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
ru: RTLD_NEXT использовано в не динамически загруженном коде

en: cannot create TLS data structures
ru: невозможно создать структуры данных TLS

en: version lookup error
ru: ошибка поиска версии

en: cannot allocate version reference table
ru: невозможно выделить память под таблицу ссылок на версии

en: DT_RELR without GLIBC_ABI_DT_RELR dependency
ru: DT_RELR без зависимости GLIBC_ABI_DT_RELR

en: Print cache
ru: Напечатать кэш

en: Generate verbose messages
ru: Генерировать подробные сообщения

en: Don't build cache
ru: Не строить кэш

en: Don't update symbolic links
ru: Не обновлять символьные ссылки

en: Change to and use ROOT as root directory
ru: Перейти в КОРЕНЬ и использовать его как корневой каталог

en: ROOT
ru: КОРЕНЬ

en: CACHE
ru: КЭШ

en: Use CACHE as cache file
ru: Использовать КЭШ в качестве кэш-файла

en: CONF
ru: КОНФИГУРАЦИЯ

en: Use CONF as configuration file
ru: Использовать КОНФИГУРАЦИЯ в качестве конфигурационного файла

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
ru: Обработать только каталоги, указанные в командной строке.  Не строить кэш.

en: Manually link individual libraries.
ru: Вручную скомпоновать отдельные библиотеки.

en: Format to use: new (default), old, or compat
ru: Используемый формат: new (по умолчанию), old или compat

en: Ignore auxiliary cache file
ru: Игнорирование вспомогательного файла кэша

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
ru: Настраивает связи времени выполнения для динамического компоновщика.

en: Path `%s' given more than once
ru: Путь «%s» задан несколько раз

en: (from %s:%d and %s:%d)
ru: (из %s:%d и %s:%d)

en: Could not form glibc-hwcaps path
ru: Не удалось сформировать путь glibc-hwcaps

en: Listing directory %s
ru: Просмотр каталога %s

en: Can't stat %s
ru: Невозможно выполнить stat %s

en: Can't stat %s
ru: Невозможно выполнить stat %s

en: %s is not a symbolic link
ru: %s не является символьной ссылкой

en: Can't unlink %s
ru: Невозможно удалить ссылку %s

en: Can't link %s to %s
ru: Невозможно создать ссылку с %s на %s

en:  (changed)
ru:  (изменено)

en:  (SKIPPED)
ru:  (ПРОПУЩЕНО)

en: Can't find %s
ru: Невозможно найти %s

en: Cannot lstat %s
ru: Невозможно выполнить lstat %s

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
ru: Файл %s проигнорирован, поскольку не является обычным файлом

en: No link created since soname could not be found for %s
ru: Ссылка не создана, поскольку для %s не было найдено soname

en:  (from %s:%d)
ru:  (из %s:%d)

en: Can't open directory %s
ru: Невозможно открыть каталог %s

en: Could not form library path
ru: Не удалось сконструировать путь библиотеки

en: Input file %s not found.
ru: Входной файл %s не найден.

en: Cannot stat %s
ru: Невозможно выполнить stat %s

en: libc6 library %s in wrong directory
ru: libc6-библиотека %s в неправильном каталоге

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
ru: библиотеки %s и %s в каталоге %s имеют одинаковый soname, но разные типы.

en: Warning: ignoring configuration file that cannot be opened: %s
ru: Предупреждение: файл настройки игнорируется, так как не может быть открыт: %s

en: %s:%u: hwcap directive ignored
ru: %s:%u: директива hwcap игнорируется

en: need absolute file name for configuration file when using -r
ru: при использовании -r необходимо задавать абсолютное имя для конфигурационного файла

en: memory exhausted
ru: память исчерпана

en: %s:%u: cannot read directory %s
ru: %s:%u: невозможно прочитать каталог %s

en: relative path `%s' used to build cache
ru: для построения кэша использован относительный путь «%s»

en: Can't chdir to /
ru: Невозможно перейти в каталог /

en: Can't open cache file directory %s
ru: Невозможно открыть каталог кэш-файла %s

en: Written by %s and %s.
ru: Авторы программы — %s и %s.

en: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              print this help and exit
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information
ru: Использование: ldd [КЛЮЧ]… ФАЙЛ…
          --help              напечатать эту справку и выйти
          --version           напечатать информацию о версии и выйти
      -d, --data-relocs       обработать релокации данных
      -r, --function-relocs   обработать релокации данных и функций
      -u, --unused            напечатать неиспользуемые прямые зависимости
      -v, --verbose           напечатать всю информацию

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
ru: ldd: ключ «$1» неоднозначен

en: unrecognized option
ru: нераспознанный ключ

en: Try \`ldd --help' for more information.
ru: Попробуйте «ldd --help» для получения более подробного описания.

en: missing file arguments
ru: отсутствуют аргументы, задающие файлы

note: TRANS This is a ``file doesn't exist'' error TRANS for ordinary files that are referenced in contexts where they are TRANS expected to already exist.
en: No such file or directory
ru: Нет такого файла или каталога

en: not regular file
ru: не обычный файл

en: warning: you do not have execution permission for
ru: предупреждение: у вас нет прав на выполнение

en: 	not a dynamic executable
ru: 	не является динамическим исполняемым файлом

en: exited with unknown exit code
ru: завершено с неизвестным выходным кодом

en: error: you do not have read permission for
ru: ошибка: у вас нет разрешения на чтение

en: cannot find program header of process
ru: не удалось найти программный заголовок в процессе

en: cannot read program header
ru: не удалось прочитать программный заголовок

en: cannot read dynamic section
ru: не удалось прочитать динамический раздел

en: cannot read r_debug
ru: не удалось прочитать r_debug

en: cannot read program interpreter
ru: не удалось прочитать программный интерпретатор

en: cannot read link map
ru: не удалось прочитать карту ссылок

en: cannot read object name
ru: не удалось прочитать имя объекта

en: cannot allocate buffer for object name
ru: невозможно выделить буфер под имя объекта

en: List dynamic shared objects loaded into process.
ru: Список динамических общих объектов загружен в процесс.

en: Exactly one parameter with process ID required.
ru: Для процесса с ID требуется только один параметр.

en: invalid process ID '%s'
ru: Неверный идентификатор процесса «%s»

en: cannot open %s
ru: не удалось открыть %s

en: cannot open %s/task
ru: не удалось открыть %s/задачу

en: cannot prepare reading %s/task
ru: не удалось подготовится к чтению %s/задачи

en: invalid thread ID '%s'
ru: неверный идентификатор нити «%s»

en: cannot attach to process %lu
ru: не удалось присоединиться к процессу %lu

en: no valid %s/task entries
ru: нет корректных элементов %s/задач

en: cannot get information about process %lu
ru: не удалось получить информацию о процессе %lu

en: process %lu is no ELF program
ru: процесс %lu не является программой в формате ELF

en: file %s is truncated
ru: файл %s усечён

en: %s is a 32 bit ELF file.
ru: %s является 32-битным ELF-файлом.

en: %s is a 64 bit ELF file.
ru: %s является 64-битным ELF-файлом.

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
ru: Неизвестный ELFCLASS в файле %s.

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
ru: %s не является разделяемым объектным файлом (Тип: %d).

en: more than one dynamic segment
ru: более одного динамических сегментов

en: Cannot fstat file %s.
ru: Невозможно выполнить fstat для файла %s.

en: File %s is empty, not checked.
ru: Файл %s пуст; не был проверен.

en: File %s is too small, not checked.
ru: Файл %s слишком мал; не был проверен.

en: Cannot mmap file %s.
ru: Невозможно отобразить в память файл %s.

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
ru: %s не является файлом в формате ELF — неправильная сигнатура в начале.

en: Usage: sln src dest|file
ru: Использование: sln источник назначение |файл

en: %s: file open error: %m
ru: %s: ошибка открытия файла: %m

en: No target in line %d
ru: Не задана цель в строке %d

en: %s: destination must not be a directory
ru: %s: в назначении нельзя указывать каталог

en: %s: failed to remove the old destination
ru: %s: не удалось удалить старое назначение

en: %s: invalid destination: %s
ru: %s: неверное назначение: %s

en: Invalid link from "%s" to "%s": %s
ru: Неправильная ссылка с «%s» на «%s»: %s

en: Usage: sotruss [OPTION...] [--] EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]
      -F, --from FROMLIST     Trace calls from objects on FROMLIST
      -T, --to TOLIST         Trace calls to objects on TOLIST
    
      -e, --exit              Also show exits from the function calls
      -f, --follow            Trace child processes
      -o, --output FILENAME   Write output to FILENAME (or FILENAME.$PID in case
    			  -f is also used) instead of standard error
    
      -?, --help              Give this help list
          --usage             Give a short usage message
          --version           Print program version
ru: Использование: sotruss [КЛЮЧ…] [--] ИСПОЛ._ФАЙЛ [ ПАРАМЕТР ИСПОЛ._ФАЙЛА…]
      -F, --from СПИСОК        трассировать вызовы из объектов по СПИСКУ
      -T, --to СПИСОК          трассировать вызовы объектов из СПИСКА
    
      -e, --exit               также показывать код завершения вызова функций
      -f, --follow             трассировать процессы-потомки
      -o, --output ИМЯ_ФАЙЛА   записывать вывод в ИМЯ_ФАЙЛА
                               (или ИМЯ_ФАЙЛА.$PID, если также указан ключ -f),
                               а не в поток ошибок
    
      -?, --help               напечатать эту справку и выйти
          --usage              напечатать краткую справку об использовании
          --version            напечатать информацию о версии и выйти

en: Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding\nshort options.\n
ru: Обязательные аргументы для длинных ключей также являются обязательными для соответствующих коротких ключей.

en: %s: option requires an argument -- '%s'\n
ru: %s: ключ должен использоваться с аргументом — «%s»\n

en: %s: option is ambiguous; possibilities:
ru: %s: неоднозначный ключ; варианты:

en: Written by %s.\n
ru: Автор программы — %s.\n

en: Usage: %s [-ef] [-F FROMLIST] [-o FILENAME] [-T TOLIST] [--exit]
    	    [--follow] [--from FROMLIST] [--output FILENAME] [--to TOLIST]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]\n
ru: Использование: %s [-ef] [-F СПИСОК] [-o ИМЯ_ФАЙЛА] [-T СПИСОК] [--exit]
    	    [--follow] [--from СПИСОК] [--output ИМЯ_ФАЙЛА] [--to СПИСОК]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    ИСПОЛ._ФАЙЛ [ ПАРАМЕТР ИСПОЛ._ФАЙЛА…]\n

en: %s: unrecognized option '%c%s'\n
ru: %s: неизвестный ключ «%c%s»\n

en: Output selection:
ru: Выбор типа вывода:

en: print list of count paths and their number of use
ru: напечатать список счётчиков путей и сколько раз они использовались

en: generate flat profile with counts and ticks
ru: генерировать плоский профиль со счётчиками и метками

en: generate call graph
ru: генерировать граф вызовов

en: Read and display shared object profiling data.
ru: Читает и показывает разделяемые объекты данных профилирования.

en: SHOBJ [PROFDATA]
ru: РАЗД-ОБЪЕКТ [ПРОФ-ДАННЫЕ]

en: failed to load shared object `%s'
ru: не удалось загрузить разделяемый объект «%s»

en: cannot create internal descriptor
ru: невозможно создать внутренний дескриптор

en: Reopening shared object `%s' failed
ru: Сбой повторного открытия разделяемого объекта «%s»

en: reading of section headers failed
ru: чтение заголовков секции завершилось неудачно

en: reading of section header string table failed
ru: чтение строки заголовка секции завершилось неудачно

en: *** Cannot read debuginfo file name: %m
ru: *** Невозможно прочитать файл с отладочной информацией: %m

en: cannot determine file name
ru: невозможно определить имя файла

en: reading of ELF header failed
ru: считывание заголовка ELF завершилось неудачно

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
ru: *** Файл «%s» очищен: подробный анализ невозможен

en: failed to load symbol data
ru: не удалось загрузить данные о символах

en: cannot load profiling data
ru: не удалось загрузить профилировочные данные

en: while stat'ing profiling data file
ru: при операции stat над файлом с профилировочными данными

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
ru: файл с профилировочными данными «%s» не соответствует разделяемому объекту «%s»

en: failed to mmap the profiling data file
ru: не удалось отобразить в память файл с профилировочными данными

en: error while closing the profiling data file
ru: ошибка при закрытии файла с профилировочными данными

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
ru: «%s» не является верным файлом с профилировочными данными для «%s»

en: cannot allocate symbol data
ru: невозможно выделить память под данные символа

en: String table string is too long
ru: Слишком длинная таблица строк

en: String table has too many entries
ru: В таблице строк содержится слишком много элементов

en: String table is too large
ru: Слишком большая таблица строк

en: cannot open output file
ru: невозможно открыть выходной файл

en: error while closing input `%s'
ru: ошибка при закрытии входного файла «%s»

en: illegal input sequence at position %zd
ru: недопустимая входная последовательность в позиции %zd

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
ru: неполный знак или последовательность сдвига в конце буфера

en: error while reading the input
ru: ошибка при чтении входного файла

en: unable to allocate buffer for input
ru: невозможно получить буфер для ввода

en: Input/Output format specification:
ru: Спецификация формата ввода/вывода:

en: encoding of original text
ru: кодировка оригинального текста

en: encoding for output
ru: кодировка для вывода

en: Information:
ru: Информация:

en: list all known coded character sets
ru: перечислить все известные встроенные кодировки

en: Output control:
ru: Управление выводом:

en: omit invalid characters from output
ru: пропускать на выводе недопустимые знаки

en: FILE
ru: ФАЙЛ

en: output file
ru: выходной файл

en: suppress warnings
ru: не печатать предупреждения

en: print progress information
ru: печатать информацию о ходе работы

en: size of in-memory scratch buffer
ru: размер in-memory скретч-буфера

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
ru: Преобразует указанные файлы из одной кодировки в другую.

en: [FILE...]
ru: [ФАЙЛ…]

en: failed to start conversion processing
ru: не удалось начать преобразование

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
ru: преобразования из «%s» и в «%s» не поддерживаются

en: conversion from `%s' is not supported
ru: преобразование из «%s» не поддерживается

en: conversion to `%s' is not supported
ru: преобразование в «%s» не поддерживается

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
ru: преобразование из «%s» в «%s» не поддерживается

en: invalid buffer size: %s
ru: недопустимый размер буфера: %s

en: conversion stopped due to problem in writing the output
ru: преобразование остановлено из-за проблемы при записи вывода

en: illegal input sequence at position %lld
ru: недопустимая входная последовательность в позиции %lld

en: internal error (illegal descriptor)
ru: внутренняя ошибка (неверный дескриптор)

en: unknown iconv() error %d
ru: неизвестная ошибка iconv() %d

en: The following list contains all the coded character sets known.  This does
    not necessarily mean that all combinations of these names can be used for
    the FROM and TO command line parameters.  One coded character set can be
    listed with several different names (aliases).
ru: Следующий список содержит все известные встроенные кодировки. Это не
    обязательно означает, что можно использовать любые комбинации данных
    имён в параметрах командной строки FROM и TO. Одна и та же кодировка
    может быть указана под несколькими именами (псевдонимами).

en: Create fastloading iconv module configuration file.
ru: Создаёт быстрозагружаемый конфигурационный файл модуля iconv.

en: [DIR...]
ru: [КАТАЛОГ…]

en: PATH
ru: ПУТЬ

en: Prefix used for all file accesses
ru: Префикс, используемый для доступа ко всем файлам

en: Put output in FILE instead of installed location (--prefix does not apply to FILE)
ru: Записать вывод в ФАЙЛ, а не в место установки (--prefix не применяется к ФАЙЛУ)

en: Do not search standard directories, only those on the command line
ru: Не искать в стандартных каталогах, а только в указанных в командной строке

en: Directory arguments required when using --nostdlib
ru: При использовании --nostdlib требуется задавать аргументы-каталоги

en: no output file produced because warnings were issued
ru: выходной файл не создан, поскольку были предупреждения

en: while inserting in search tree
ru: при вставке в дерево поиска

en: cannot generate output file
ru: невозможно сгенерировать выходной файл

en: write of %zu bytes failed after %td: %m
ru: запись %zu байт завершилась ошибкой после %td: %m

en: write returned 0 after writing %td bytes of %zu
ru: процесс записи вернул 0 после записи %td байт из %zu

en: read of %zu bytes failed after %td: %m
ru: чтение %zu байт завершилась ошибкой после %td: %m

en: rcmd: Cannot allocate memory
ru: rcmd: Невозможно выделить память

en: rcmd: socket: All ports in use
ru: rcmd: socket: Все порты используются

en: connect to address %s:
ru: соединение с адресом %s:

en: Trying %s...
ru: Попытка %s…

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
ru: rcmd: write (настройка stderr): %m

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
ru: rcmd: poll (настройка stderr): %m

en: poll: protocol failure in circuit setup
ru: poll: сбой протокола при настройке цепи

en: socket: protocol failure in circuit setup
ru: socket: сбой протокола при настройке цепи

en: rcmd: %s: short read
ru: rcmd: %s: неполное чтение

en: lstat failed
ru: lstat завершился неудачно

en: cannot open
ru: невозможно открыть

en: fstat failed
ru: fstat завершился неудачно

en: bad owner
ru: неправильный владелец

en: writeable by other than owner
ru: может записываться не владельцем

en: hard linked somewhere
ru: имеется жесткая ссылка

en: out of memory
ru: недостаточно памяти

en: Error: .netrc file is readable by others.
ru: Ошибка: файл .netrc может записываться другими.

en: Remove 'password' line or make file unreadable by others.
ru: Удалите строку «password» или сделайте файл недоступным для чтения другими.

en: Unknown .netrc keyword %s
ru: Неизвестное ключевое слово .netrc %s

en: cannot read character map directory `%s'
ru: невозможно прочитать каталог отображений знаков «%s»

en: character map file `%s' not found
ru: файл отображений знаков «%s» не найден

en: default character map file `%s' not found
ru: применяемый по умолчанию файл отображений знаков «%s» не найден

en: character map `%s' is not ASCII compatible, locale not ISO C compliant [--no-warnings=ascii]
ru: отображение знаков «%s» не совместимо с ASCII, локаль не соответствует стандарту ISO C [--no-warnings=ascii]

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
ru: %s: <mb_cur_max> должно быть больше чем <mb_cur_min>

en: syntax error in prolog: %s
ru: синтаксическая ошибка в прологе: %s

en: invalid definition
ru: неверное определение

en: bad argument
ru: неправильный аргумент

en: duplicate definition of <%s>
ru: повторное определение для <%s>

en: value for <%s> must be 1 or greater
ru: значение <%s> должно быть 1 или больше

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
ru: значение <%s> должно быть больше или равно значению <%s>

en: argument to <%s> must be a single character
ru: аргумент для <%s> должен быть одним знаком

en: character sets with locking states are not supported
ru: кодировки с блокирующими состояниями не поддерживаются

en: syntax error in %s definition: %s
ru: синтаксическая ошибка в определении %s: %s

en: no symbolic name given
ru: не задано символьное имя

en: invalid encoding given
ru: задана неверная кодировка

en: too few bytes in character encoding
ru: слишком мало байт в кодировке знака

en: too many bytes in character encoding
ru: слишком много байт в кодировке знака

en: no symbolic name given for end of range
ru: не задано символьное имя для конца диапазона

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
ru: %1$s: определение не заканчивается на «END %1$s»

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
ru: после определения CHARMAP могут следовать только определения WIDTH

en: value for %s must be an integer
ru: значение для %s должно быть целым числом

en: %s: error in state machine
ru: %s: ошибка в автомате

en: %s: premature end of file
ru: %s: преждевременный конец файла

en: unknown character `%s'
ru: неизвестный знак «%s»

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
ru: число байт для последовательности байт начала и конца диапазона не совпадают: %d и %d

en: invalid names for character range
ru: недопустимые имена для диапазона знаков

en: hexadecimal range format should use only capital characters
ru: в шестнадцатеричном формате диапазона следует использовать только заглавные буквы

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
ru: <%s> и <%s> не являются допустимыми именами диапазона

en: upper limit in range is smaller than lower limit
ru: верхняя граница диапазона меньше нижней

en: resulting bytes for range not representable.
ru: результирующие байты для диапазона невозможно машинно представить.

en: No definition for %s category found
ru: Не найдено определения для категории %s

en: %s: field `%s' not defined
ru: %s: поле «%s» не определено

en: %s: field `%s' must not be empty
ru: %s: поле «%s» должно быть непустым

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
ru: %s: неверная управляющая последовательность «%%%c» в поле «%s»

en: %s: terminology language code `%s' not defined
ru: %s: термин языка «%s» не определен

en: %s: field `%s' must not be defined
ru: %s: поле «%s» не должно быть определено

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
ru: %s: сокращенное имя языка «%s» не определено

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
ru: %s: значение «%s» не совпадает со значением «%s»

en: %s: numeric country code `%d' not valid
ru: %s: неверный числовой код страны «%d»

en: %s: field `%s' declared more than once
ru: %s: поле «%s» объявлено несколько раз

en: %s: unknown character in field `%s'
ru: %s: неизвестный знак в поле «%s»

en: %s: incomplete `END' line
ru: %s: незавершенная строка «END»

en: %s: syntax error
ru: %s: синтаксическая ошибка

en: `%.*s' already defined in charmap
ru: «%.*s» уже определен в отображении знаков

en: `%.*s' already defined in repertoire
ru: «%.*s» уже определено в репертуаре

en: `%.*s' already defined as collating symbol
ru: «%.*s» уже определено как символ сортировки

en: `%.*s' already defined as collating element
ru: «%.*s» уже определено как элемент сортировки

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
ru: %s: «forward» и «backward» взаимно исключаются

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
ru: %s: «%s» встречается более одного раза в определении веса %d

en: %s: too many rules; first entry only had %d
ru: %s: слишком много правил; в первом вхождении было только %d

en: %s: not enough sorting rules
ru: %s: недостаточно правил сортировки

en: %s: empty weight string not allowed
ru: %s: пустая строка веса недопустима

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
ru: %s: веса должны использовать такой же символ эллипсиса, как имя

en: %s: too many values
ru: %s: слишком много значений

en: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
ru: порядок для «%.*s» уже определён в %s:%zu

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
ru: %s: начальный и конечный символы диапазона должны обозначать знаки

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
ru: %s: последовательности байт для первого и последнего знака должны быть одинаковой длины

en: %s: byte sequence of first character of range is not lower than that of the last character
ru: %s: последовательность байт для первого знака диапазона не меньше чем для последнего

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
ru: %s: эллипсис символьного диапазона не может непосредственно следовать после «order_start»

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
ru: %s: после эллипсиса символьного диапазона не может непосредственно следовать «order_end»

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
ru: «%s» и «%.*s» не являются верными именами символьного диапазона

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
ru: %s: порядок для «%.*s» уже определён в %s:%zu

en: %s: `%s' must be a character
ru: %s: «%s» должно быть знаком

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
ru: %s: «position» должно использоваться для одного конкретного уровня либо во всех секциях, либо ни в одной

en: symbol `%s' not defined
ru: символ «%s» не определен

en: symbol `%s' has the same encoding as
ru: символ «%s» имеет такую же кодировку как

en: symbol `%s'
ru: символ «%s»

en: too many errors; giving up
ru: слишком много ошибок; конец

en: %s: nested conditionals not supported
ru: %s: вложенные условия не поддерживаются

en: %s: more than one 'else'
ru: %s: больше одного «else»

en: %s: duplicate definition of `%s'
ru: %s: повторное определение «%s»

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
ru: %s: повторное объявление секции «%s»

en: %s: unknown character in collating symbol name
ru: %s: неизвестный знак в имени символа сортировки

en: %s: unknown character in equivalent definition name
ru: %s: неизвестный знак в имени определения эквивалентности

en: %s: unknown character in equivalent definition value
ru: %s: неизвестный знак в эквиваленте определяемого значения

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
ru: %s: неизвестный символ «%s» в определении эквивалентности

en: error while adding equivalent collating symbol
ru: ошибка при добавлении эквивалентного символа сортировки

en: duplicate definition of script `%s'
ru: повторное определение системы письма «%s»

en: %s: unknown section name `%.*s'
ru: %s: неизвестное имя секции «%.*s»

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
ru: %s: повторное определение порядка для секции «%s»

en: %s: invalid number of sorting rules
ru: %s: неверное число правил сортировки

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
ru: %s: повторное определение порядка для безымянной секции

en: %s: missing `order_end' keyword
ru: %s: пропущено ключевое слово «order_end»

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
ru: %s: порядок для символа сортировки %.*s еще не определен

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
ru: %s: порядок для элемента сортировки %.*s еще не определен

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
ru: %s: невозможно поменять порядок после %.*s: символ неизвестен

en: %s: missing `reorder-end' keyword
ru: %s: пропущено ключевое слово «reorder-end»

en: %s: section `%.*s' not known
ru: %s: секция «%.*s» неизвестна

en: %s: bad symbol <%.*s>
ru: %s: неправильный символ <%.*s>

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
ru: %s: «%s» не может быть концом диапазона с эллипсисом

en: %s: empty category description not allowed
ru: %s: пустые описания категорий недопустимы

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
ru: %s: пропущено ключевое слово «reorder-sections-end»

en: %s: '%s' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
ru: %s: '%s' без соответствующего 'ifdef' или 'ifndef'

en: %s: 'endif' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
ru: %s: 'endif' без соответствующего 'ifdef' или 'ifndef'

en: No character set name specified in charmap
ru: В отображении знаков не указано имя набора знаков

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
ru: знак L'\u%0*x' в классе «%s» должен быть в классе «%s»

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
ru: знак L'\u%0*x' в классе «%s» не должен быть в классе «%s»

en: internal error in %s, line %u
ru: внутренняя ошибка в %s, строка %u

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
ru: знак »%s» в классе «%s» должен быть в классе «%s»

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
ru: знак »%s» в классе «%s» не должен быть в классе «%s»

en: <SP> character not in class `%s'
ru: знак <SP> не в классе «%s»

en: <SP> character must not be in class `%s'
ru: знак <SP> не должен быть в классе «%s»

en: character <SP> not defined in character map
ru: знак <SP> не определен в отображении знаков

en: `digit' category has not entries in groups of ten
ru: вхождения категории «digit» не группируются по десять

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
ru: не указаны входные цифры или стандартные имена в таблице символов

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
ru: не все знаки, использованные в «outdigit», доступны в данной таблице символов

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
ru: не все знаки, использованные в «outdigit», доступны в данном репертуаре

en: character class `%s' already defined
ru: класс знаков «%s» уже определен

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
ru: ограничение реализации: поддерживается не более %Zd классов знаков

en: character map `%s' already defined
ru: отображение знаков «%s» уже определено

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
ru: ограничение реализации: допускается не более %d отображений знаков

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
ru: %s: поле «%s» не содержит ровно десять вхождений

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
ru: верхнее значение диапазона <U%0*X> меньше чем нижнее значение <U%0*X>

en: start and end character sequence of range must have the same length
ru: начальная и конечная последовательности знаков диапазона должны быть одинаковой длины

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
ru: конечная последовательность знаков диапазона меньше чем начальная

en: premature end of `translit_ignore' definition
ru: преждевременный конец определения «translit_ignore»

en: syntax error
ru: синтаксическая ошибка

en: %s: syntax error in definition of new character class
ru: %s: синтаксическая ошибка в определении нового класса знаков

en: %s: syntax error in definition of new character map
ru: %s: синтаксическая ошибка в определении нового отображения знаков

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
ru: диапазон с эллипсисом должен быть помечен двумя операндами одного типа

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
ru: с символьными именами значений диапазона нельзя использовать абсолютный эллипсис «…»

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
ru: с UCS-значениями диапазона следует использовать шестнадцатеричный символьный эллипсис «..»

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
ru: со знаковыми кодами значений диапазона следует использовать абсолютный эллипсис «…»

en: duplicated definition for mapping `%s'
ru: повторное определение отображения «%s»

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
ru: %s: секция «translit_start» не заканчивается на «translit_end»

en: %s: duplicate `default_missing' definition
ru: %s: повторное определение «default_missing»

en: previous definition was here
ru: предыдущее определение было здесь

en: %s: no representable `default_missing' definition found
ru: %s: не найдено представимого определения «default_missing»

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
ru: %s: знак «%s» не определен, хотя он нужен как значение по умолчанию

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
ru: %s: знак «%s» в отображении знаков не представим одним байтом

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
ru: %s: знак «%s» нужен как значение по умолчанию, но его нельзя представить одним байтом

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
ru: не указаны выходные цифры или стандартные имена в таблице символов

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
ru: %s: нет данных для транслитерации из локали «%s»

en: %s: table for class "%s": %lu bytes
ru: %s: таблица для класса «%s»: %lu байт

en: %s: table for map "%s": %lu bytes
ru: %s: таблица для отображения «%s»: %lu байт

en: %s: table for width: %lu bytes
ru: %s: таблица для ширины: %lu байт

en: %s: no identification for category `%s'
ru: %s: нет идентификации для категории «%s»

en: %s: unknown standard `%s' for category `%s'
ru: %s: неизвестный стандарт «%s» для категории «%s»

en: %s: duplicate category version definition
ru: %s: повторное определение версии категории

en: %s: invalid value for field `%s'
ru: %s: недопустимое значение поля «%s»

en: %s: field `%s' undefined
ru: %s: поле «%s» не определено

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
ru: %s: значение поля «%s» не должно быть пустой строкой

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
ru: %s: нет правильного регулярного выражения для поля «%s»: %s

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
ru: %s: значение поля «int_curr_symbol» имеет неправильную длину

en: %s: value of field `int_curr_symbol' does not correspond to a valid name in ISO 4217 [--no-warnings=intcurrsym]
ru: %s: значение поля «int_curr_symbol» не соответствует ни одному верному имени из ISO 4217 [--no-warnings=intcurrsym]

en: %s: field `%s' not defined, using defaults
ru: %s: поле «%s» не определено, используются значения по умолчанию

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
ru: %s: значение поля «%s» должно быть в диапазоне %d…%d

en: %s: value for field `%s' must be a single character
ru: %s: значение поля «%s» должно быть одним знаком

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
ru: %s: «-1» должно быть последним вхождение в поле «%s»

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
ru: %s: значения поля «%s» должны быть меньше 127

en: conversion rate value cannot be zero
ru: значение обменного курса не может быть нулем

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
ru: %s: недопустимая управляющая последовательность в поле «%s»

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
ru: %s: флаг направления в строке %Zd в поле «era» не »+» и не »-»

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
ru: %s:  флаг направления в строке %Zd в поле «era» не является одним знаком

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
ru: %s: недопустимое число для смещения в строке %Zd в поле «era»

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
ru: %s: мусор в конце значения смещения в строке %Zd в поле «era»

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
ru: %s: недопустимая начальная дата в строке %Zd в поле «era»

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
ru: %s: мусор в конце начальной даты в строке %Zd в поле «era»

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
ru: %s: неверная начальная дата в строке %Zd в поле «era»

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
ru: %s: неверная конечная дата в строке %Zd в поле «era»

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
ru: %s: мусор в конце конечной даты в строке %Zd в поле «era»

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
ru: %s: пропущено имя эры в строке %Zd  в поле «era»

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
ru: %s: пропущен формат эры в строке %Zd в поле «era»

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
ru: %s: третий операнд для значения поля «%s» не должен быть больше %d

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
ru: %s: значения для поля «%s» не должны быть больше %d

en: %s: too few values for field `%s'
ru: %s: слишком мало значений для поля «%s»

en: extra trailing semicolon
ru: лишнее двоеточие в конце

en: %s: too many values for field `%s'
ru: %s: слишком много значений для поля «%s»

en: trailing garbage at end of line
ru: мусор в конце строки

en: garbage at end of number
ru: мусор в конце числа

en: garbage at end of character code specification
ru: мусор в конце спецификации кода знака

en: unterminated symbolic name
ru: незавершенное символьное имя

en: invalid UTF-8 sequence %s
ru: неверная последовательность UTF-8 %s

en: illegal 8-bit character in untranslated string
ru: неверный 8-битный символ в непереведённой строке

en: illegal escape sequence at end of string
ru: неверная управляющая последовательность в конце строки

en: unterminated string
ru: незавершенная строка

en: illegal 8-bit escape sequence
ru: неверная 8-битная управляющая последовательность

en: symbol `%.*s' not in charmap
ru: символ «%.*s» отсутствует в отображении знаков

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
ru: символ «%.*s» отсутствует в отображении репертуара

en: unknown name "%s"
ru: неизвестное имя «%s»

en: System information:
ru: Информация о системе:

en: Write names of available locales
ru: Написать имена доступных локалей

en: Write names of available charmaps
ru: Печатает имена доступных отображений знаков

en: Modify output format:
ru: Изменение выходного формата:

en: Write names of selected categories
ru: Написать имена выбранных категорий

en: Write names of selected keywords
ru: Написать имена выбранных ключевых слов

en: Print more information
ru: Напечатать больше информации

en: Get locale-specific information.
ru: Получить информацию, зависимую от локали.

en: NAME
    [-a|-m]
ru: ИМЯ
    [-a|-m]

en: while preparing output
ru: при подготовке вывода

en: Cannot set %s to default locale
ru: Невозможно установить %s локалью по умолчанию

en: warning: The LOCPATH variable is set to "%s"
ru: предупреждение: значение переменной LOCPATH равно «%s»

en: Input Files:
ru: Входные файлы:

en: Symbolic character names defined in FILE
ru: Символьные имена знаков объявлены в ФАЙЛЕ

en: Source definitions are found in FILE
ru: Исходные определения находятся в ФАЙЛЕ

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
ru: ФАЙЛ содержит отображения из символьных имен в значения UCS4

en: Create output even if warning messages were issued
ru: Создавать вывод, даже если были предупреждения

en: Do not create hard links between installed locales
ru: Не создавать жёсткие ссылки между установленными локалями

en: Optional output file prefix
ru: Необязательный префикс для выходных файлов

en: Strictly conform to POSIX
ru: Строго следовать POSIX

en: Suppress warnings and information messages
ru: Не выводить предупреждения и информационные сообщения

en: Print more messages
ru: Печатать больше сообщений

en: <warnings>
ru: <предупреждения>

en: Comma-separated list of warnings to disable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
ru: Разделенный запятыми список отключённых предупреждений; поддерживаемые предупреждения: ascii, intcurrsym

en: Comma-separated list of warnings to enable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
ru: Разделенный запятыми список включённых предупреждений; поддерживаемые предупреждения: ascii, intcurrsym

en: Archive control:
ru: Управление архивом:

en: Don't add new data to archive
ru: Не добавлять в архив новые данные

en: Add locales named by parameters to archive
ru: Добавить в архив локали, указанные в параметрах

en: Replace existing archive content
ru: Заменить существующее содержимое архива

en: Remove locales named by parameters from archive
ru: Удалить из архива локали, указанные в параметрах

en: List content of archive
ru: Перечислить содержимое архива

en: locale.alias file to consult when making archive
ru: файл locale.alias, к которому следует обращаться при создании архива

en: Generate little-endian output
ru: Генерировать вывод с обратным порядком байт (little endian)

en: Generate big-endian output
ru: Генерировать вывод с прямым порядком байт (big endian)

en: Compile locale specification
ru: Компилирует спецификацию локали

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
ru: ИМЯ
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] ФАЙЛ…
    --list-archive [ФАЙЛ]

en: cannot create directory for output files
ru: невозможно создать каталог для выходных файлов

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
ru: ФАТАЛЬНАЯ ОШИБКА: система не определяет «_POSIX2_LOCALEDEF»

en: cannot open locale definition file `%s'
ru: невозможно открыть файл с определением локали «%s»

en: cannot write output files to `%s'
ru: невозможно записать выходные файлы в «%s»

en: no output file produced because errors were issued
ru: выходной файл не создан, поскольку были ошибки

en: System's directory for character maps : %s
    		       repertoire maps: %s
    		       locale path    : %s
    %s
ru: Системные каталоги для отображений знаков: %s
                      отображений репертуаров: %s
                      путь локали            : %s
    %s

en: cannot create output path '%s': %s
ru: невозможно создать путь результата «%s»: %s

en: no write permission to output path '%s': %s
ru: нет прав на запись в путь результата «%s»: %s

en: circular dependencies between locale definitions
ru: циклические зависимости между определениями локалей

en: cannot add already read locale `%s' a second time
ru: невозможно добавить уже считанную локаль «%s» второй раз

en: cannot create temporary file: %s
ru: невозможно создать временный файл: %s

en: cannot initialize archive file
ru: невозможно проинициализировать архивный файл

en: cannot resize archive file
ru: невозможно изменить размер архивного файла

en: cannot map archive header
ru: невозможно отобразить в память заголовок архива

en: failed to create new locale archive
ru: не удалось создать новый архив локали

en: cannot change mode of new locale archive
ru: невозможно изменить права доступа для нового архивного файла

en: cannot read data from locale archive
ru: невозможно прочитать данные из архива локали

en: cannot map locale archive file
ru: невозможно отобразить в память архивный файл локали

en: cannot lock new archive
ru: невозможно заблокировать новый архив

en: cannot extend locale archive file
ru: невозможно расширить архивный файл локали

en: cannot change mode of resized locale archive
ru: невозможно изменить права доступа архива локали после изменения размера

en: cannot rename new archive
ru: невозможно переименовать новый архив

en: cannot open locale archive "%s"
ru: невозможно открыть архив локали «%s»

en: cannot stat locale archive "%s"
ru: невозможно выполнить stat для архива локали «%s»

en: cannot lock locale archive "%s"
ru: невозможно заблокировать архив локали «%s»

en: cannot read archive header
ru: невозможно считать заголовок архива

en: bad magic value in archive header
ru: некорректное значение идентификатора в заголовке архива

en: locale '%s' already exists
ru: локаль «%s» уже существует

en: cannot add to locale archive
ru: невозможно добавить к архиву локали

en: locale alias file `%s' not found
ru: файл псевдонимов локалей «%s» не найден

en: Adding %s
ru: Добавление %s

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
ru: операция stat для «%s» завершилась неудачно: %s: проигнорировано

en: "%s" is no directory; ignored
ru: «%s» не является каталогом; проигнорировано

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
ru: невозможно открыть каталог «%s»: %s: проигнорировано

en: incomplete set of locale files in "%s"
ru: неполный набор файлов локали в «%s»

en: cannot read all files in "%s": ignored
ru: невозможно прочитать все файлы в «%s»: проигнорировано

en: locale "%s" not in archive
ru: локаль «%s» отсутствует в архиве

en: argument to `%s' must be a single character
ru: аргумент для «%s» должен быть одним знаком

en: syntax error: not inside a locale definition section
ru: синтаксическая ошибка: вне секции определения локали

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
ru: невозможно открыть выходной файл «%s» для категории «%s»

en: failure while writing data for category `%s'
ru: ошибка при записи данных для категории«%s»

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
ru: невозможно создать выходной файл «%s» для категории «%s»

en: expecting string argument for `copy'
ru: для «copy» ожидается аргумент-строка

en: locale name should consist only of portable characters
ru: имя локали должно состоять только из переносимых знаков

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
ru: при использовании «copy» нельзя задавать другие ключевые слова

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
ru: определение «%1$s» не заканчивается на «END %1$s»

en: syntax error in repertoire map definition: %s
ru: синтаксическая ошибка в определении отображения репертуара: %s

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
ru: не задано значение <Uxxxx> или <Uxxxxxxxx>

en: cannot save new repertoire map
ru: невозможно сохранить новое отображение репертуара

en: repertoire map file `%s' not found
ru: файл отображения репертуара «%s» не найден

en: Set the owner, group and access permission of the slave pseudo terminal corresponding to the master pseudo terminal passed on file descriptor `%d'.  This is the helper program for the `grantpt' function.  It is not intended to be run directly from the command line.
ru: Устанавливает владельца, группу и права доступа для подчиненного псевдотерминала, соответствующего основному псевдотерминалу, переданного по дескриптору файла «%d».  Это вспомогательная программа для функции «grantpt».  Она не предназначена для непосредственного запуска из командной строки.

en: The owner is set to the current user, the group is set to `%s', and the access permission is set to `%o'.
    
    %s
ru: Владелец установлен в текущего пользователя, группа установлена в «%s», права доступа установлены в «%o».
    
    %s

en: too many arguments
ru: слишком много аргументов

en: needs to be installed setuid `root'
ru: необходимо установить с setuid «root»

en: memory is consistent, library is buggy
ru: память в хорошем состоянии, ошибки в библиотеке

en: memory clobbered before allocated block
ru: память затерта перед выделенным блоком

en: memory clobbered past end of allocated block
ru: память затерта после конца выделенного блока

en: block freed twice
ru: блок освобожден дважды

en: bogus mcheck_status, library is buggy
ru: неадекватный mcheck_status, в библиотеке ошибки

en: %s: option '%s' requires an argument\n
ru: %s: ключ «%s» должен использоваться с аргументом\n

en: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Name of the program file to profile
       -p,--png=FILE          Generate PNG graphic and store it in FILE
       -d,--data=FILE         Generate binary data file and store it in FILE
       -u,--unbuffered        Don't buffer output
       -b,--buffer=SIZE       Collect SIZE entries before writing them out
          --no-timer          Don't collect additional information through timer
       -m,--mmap              Also trace mmap & friends
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
     The following options only apply when generating graphical output:
       -t,--time-based        Make graph linear in time
       -T,--total             Also draw graph of total memory use
          --title=STRING      Use STRING as title of the graph
       -x,--x-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels wide
       -y,--y-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels high
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
ru: Использование: memusage [КЛЮЧ]… ПРОГРАММА [КЛЮЧ-ПРОГРАММЫ]…
    Профилирует использование памяти ПРОГРАММОЙ.
    
       -n,--progname=ИМЯ      Имя файла программы для профилировки
       -p,--png=ФАЙЛ          Создать PNG-график и записать его в ФАЙЛ
       -d,--data=ФАЙЛ         Создать двоичный файл данных и записать его ФАЙЛ
       -u,--unbuffered        Не буферизировать вывод
       -b,--buffer=ЧИСЛО      Собрать заданное ЧИСЛО вхождений перед записью
          --no-timer          Не собирать дополнительную информацию по таймеру
       -m,--mmap              Трассировать также mmap и её друзей
    
       -?,--help              Напечатать эту справку и выйти
          --usage             Показать краткую справку об использовании
       -V,--version           Напечатать информацию о версии и выйти
    
     Следующие ключи применимы только при генерировании графического вывода:
       -t,--time-based        Сделать линейный по времени график
       -T,--total             Начертить также итоговый график использования памяти
          --title=СТРОКА      Использовать СТРОКУ в качестве заголовка графика
       -x,--x-size=ЧИСЛО      Сделать график высотой в заданное ЧИСЛО пикселов
       -y,--y-size=ЧИСЛО      Сделать график шириной в заданное ЧИСЛО пикселов
    
    Аргументы, обязательные для длинных ключей, обязательны и для
    соответствующих коротких.

en: Syntax: memusage [--data=FILE] [--progname=NAME] [--png=FILE] [--unbuffered]
    	    [--buffer=SIZE] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=STRING] [--x-size=SIZE] [--y-size=SIZE]
    	    PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
ru: Синтаксис: memusage [--data=ФАЙЛ] [--progname=ИМЯ] [--png=ФАЙЛ] [--unbuffered]
    	    [--buffer=ЧИСЛО] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=СТРОКА] [--x-size=ЧИСЛО] [--y-size=ЧИСЛО]
    	    ПРОГРАММА [КЛЮЧ-ПРОГРАММЫ]…

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
ru: memusage: ключ «${1##*=}» неоднозначен

en: memusage: unrecognized option \`$1'
ru: memusage: нераспознанный ключ «$1»

en: No program name given
ru: Не задано имя программы

en: Name output file
ru: Имя выходного файла

en: STRING
ru: СТРОКА

en: Title string used in output graphic
ru: Заголовок для выходного графика

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
ru: Генерировать вывод линейно относительно времени (по умолчанию линейно относительно числу вызовов функций)

en: Also draw graph for total memory consumption
ru: Построить также график итогового потребления памяти

en: VALUE
ru: ЗНАЧЕНИЕ

en: Make output graphic VALUE pixels wide
ru: Рисовать график шириной в VALUE пикселов

en: Make output graphic VALUE pixels high
ru: Рисовать график высотой в VALUE пикселов

en: Generate graphic from memory profiling data
ru: Сгенерировать график по данным профилирования памяти

en: DATAFILE [OUTFILE]
ru: ФАЙЛ-ДАННЫХ [ВЫХОДНОЙ-ФАЙЛ]

en: Unknown system error
ru: Неизвестная системная ошибка

en: unable to free arguments
ru: не удалось высвободить занятую аргументами память

en: Success
ru: Выполнено

en: Probable success
ru: Вероятно выполнено

en: Not found
ru: Не найдено

en: Probably not found
ru: Вероятно не найдено

en: Cache expired
ru: Время жизни кэша истекло

en: NIS+ servers unreachable
ru: Службы NIS+ недостижимы

en: Unknown object
ru: Неизвестный объект

en: Server busy, try again
ru: Сервер занят, попробуйте ещё раз

en: Generic system error
ru: Общая ошибка системы

en: First/next chain broken
ru: Разорвана цепочка первый/следующий

note: TRANS The file permissions do not allow the attempted operation.
en: Permission denied
ru: Отказано в доступе

en: Not owner
ru: Не владелец

en: Name not served by this server
ru: Имя не обслуживается данным сервером

en: Server out of memory
ru: Память на сервере исчерпана

en: Object with same name exists
ru: Существует объект с таким же именем

en: Not master server for this domain
ru: Это не мастер-сервер для данного домена

en: Invalid object for operation
ru: Недопустимый для данной операции объект

en: Malformed name, or illegal name
ru: Неправильно указанное или недопустимое имя

en: Unable to create callback
ru: Не удалось создать обратный вызов

en: Results sent to callback proc
ru: Результат отправлен процедуре обратного вызова

en: Not found, no such name
ru: Не найдено, нет такого имени

en: Name/entry isn't unique
ru: Имя/запись не уникально

en: Modification failed
ru: Модификация не удалась

en: Database for table does not exist
ru: База данных для таблицы не существует

en: Entry/table type mismatch
ru: Несоответствие типов записи/таблицы

en: Link points to illegal name
ru: Ссылка указывает на недопустимое имя

en: Partial success
ru: Частичный успех

en: Too many attributes
ru: Слишком много атрибутов

en: Error in RPC subsystem
ru: Ошибка в подсистеме RPC

en: Missing or malformed attribute
ru: Пропущенный или неправильно указанный атрибут

en: Named object is not searchable
ru: Именованный объект не поддерживает поиск

en: Error while talking to callback proc
ru: Ошибка вызова процедуры обратного вызова

en: Non NIS+ namespace encountered
ru: Обнаружено не-NIS+ пространство имен

en: Illegal object type for operation
ru: Не допустимый для операции тип объекта

en: Passed object is not the same object on server
ru: Переданный объект не того же типа, что объект на сервере

en: Modify operation failed
ru: Операция по изменению завершилась неудачно

en: Query illegal for named table
ru: Недопустимый запрос для именованной таблицы

en: Attempt to remove a non-empty table
ru: Попытка удалить непустую таблицу

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
ru: Ошибка обращения к файлу холодного запуска NIS+.  Установлен ли NIS+?

en: Full resync required for directory
ru: Для каталога требуется полная ресинхронизация

en: NIS+ operation failed
ru: Операция NIS+ завершилась неудачно

en: NIS+ service is unavailable or not installed
ru: Служба NIS+ недоступна или не установлена

en: Yes, 42 is the meaning of life
ru: Да, 42 — это смысл жизни

en: Unable to authenticate NIS+ server
ru: Не удалось аутентифицировать сервер NIS+

en: Unable to authenticate NIS+ client
ru: Не удалось аутентифицировать клиент NIS+

en: No file space on server
ru: На сервере нет дискового пространства

en: Unable to create process on server
ru: Не удалось создать процесс на сервере

en: Master server busy, full dump rescheduled.
ru: Мастер-сервер занят, запланирован полный дамп.

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
ru: Запись LOCAL для UID %d в каталоге %s не уникальна

en: UNKNOWN
ru: НЕИЗВЕСТНО

en: BOGUS OBJECT
ru: НЕАДЕКВАТНЫЙ ОБЪЕКТ

en: NO OBJECT
ru: НЕТ ОБЪЕКТА

en: DIRECTORY
ru: КАТАЛОГ

en: GROUP
ru: ГРУППА

en: TABLE
ru: ТАБЛИЦА

en: ENTRY
ru: ЗАПИСЬ

en: LINK
ru: ССЫЛКА

en: PRIVATE
ru: ПРИВАТНОЕ

en: (Unknown object
ru: (Неизвестный объект

en: Name : `%s'
ru: Имя : «%s»

en: Type : %s
ru: Тип : %s

en: Master Server :
ru: Мастер-сервер :

en: Replicate :
ru: Реплика :

en: 	Name       : %s
ru: 	Имя       : %s

en: 	Public Key :
ru: 	Публичный ключ :

en: None.
ru: Нет.

en: Diffie-Hellmann (%d bits)
ru: Диффи-Хелман (%d бит)

en: RSA (%d bits)
ru: RSA (%d бит)

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
ru: Неизвестно (тип = %d, биты = %d)

en: 	Universal addresses (%u)
ru: 	Универсальные адреса (%u)

en: Time to live :
ru: Время жизни :

en: Default Access rights :
ru: Права доступа по умолчанию :

en: 	Type         : %s
ru: 	Тип         : %s

en: 	Access rights:
ru: 	Права доступа:

en: Group Flags :
ru: Флаги группы :

en: 
    Group Members :
ru: 
    Члены группы :

en: Table Type          : %s
ru: Тип таблицы          : %s

en: Number of Columns   : %d
ru: Число столбцов   : %d

en: Character Separator : %c
ru: Знак-разделитель : %c

en: Search Path         : %s
ru: Путь поиска         : %s

en: Columns             :
ru: Столбцы             :

en: 	[%d]	Name          : %s
ru: 	[%d]	Имя          : %s

en: 		Attributes    :
ru: 		Атрибуты    :

en: 		Access Rights :
ru: 		Права доступа :

en: Linked Object Type :
ru: Тип объекта по ссылке :

en: Linked to : %s
ru: Ссылка на : %s

en: 	Entry data of type %s
ru: 	Данные записи типа %s

en: 	[%u] - [%u bytes]
ru: 	[%u] - [%u байт]

en: Encrypted data
ru: Зашифрованные данные

en: Binary data
ru: Бинарные данные

en: Object Name   : %s
ru: Имя объекта   : %s

en: Directory     : %s
ru: Каталог     : %s

en: Owner         : %s
ru: Владелец         : %s

en: Group         : %s
ru: Группа         : %s

en: Access Rights :
ru: Права доступа :

en: 
    Time to Live  :
ru: 
    Время жизни  :

en: Creation Time : %s
ru: Время создания : %s

en: Mod. Time     : %s
ru: Время модификации     : %s

en: Object Type   :
ru: Тип объекта   :

en:     Data Length = %u
ru:     Длина данных = %u

en: Status            : %s
ru: Статус            : %s

en: Number of objects : %u
ru: Число объектов : %u

en: Object #%d:
ru: Объект #%d:

en: Group entry for "%s.%s" group:
ru: Запись группы для группы «%s.%s»:

en:     Explicit members:
ru:     Явные члены:

en:     No explicit members
ru:     Нет явных членов

en:     Implicit members:
ru:     Неявные члены:

en:     No implicit members
ru:     Нет неявных членов

en:     Recursive members:
ru:     Рекурсивные члены:

en:     No recursive members
ru:     Нет рекурсивных членов

en:     Explicit nonmembers:
ru:     Явные не-члены:

en:     No explicit nonmembers
ru:     Нет явных не-членов

en:     Implicit nonmembers:
ru:     Неявные не-члены:

en:     No implicit nonmembers
ru:     Нет неявных не-членов

en:     Recursive nonmembers:
ru:     Рекурсивные не-члены:

en:     No recursive nonmembers
ru:     Нет рекурсивных не-членов

en: Request arguments bad
ru: Неправильные аргументы запроса

en: RPC failure on NIS operation
ru: Сбой RPC при операции NIS

en: Can't bind to server which serves this domain
ru: Не удается соединиться с сервером, обслуживающим этот домен

en: No such map in server's domain
ru: Нет такого отображения в домене сервера

en: No such key in map
ru: Нет такого ключа в отображении

en: Internal NIS error
ru: Внутренняя ошибка NIS

en: Local resource allocation failure
ru: Сбой при выделении локального ресурса

en: No more records in map database
ru: Больше нет записей в базе данных отображений

en: Can't communicate with portmapper
ru: Невозможно связаться с отображателем портов

en: Can't communicate with ypbind
ru: Невозможно связаться с ypbind

en: Can't communicate with ypserv
ru: Невозможно связаться с ypserv

en: Local domain name not set
ru: Локальное имя домена не установлено

en: NIS map database is bad
ru: Неправильная база данных отображений NIS

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
ru: Несоответствие версий клиента/сервера NIS — невозможно предоставить службу

en: Database is busy
ru: База данных занята

en: Unknown NIS error code
ru: Неизвестный код ошибки NIS

en: Internal ypbind error
ru: Внутренняя ошибка ypbind

en: Domain not bound
ru: Домен не найден

en: System resource allocation failure
ru: Сбой выделения системного ресурса

en: Unknown ypbind error
ru: Неизвестная ошибка ypbind

en: yp_update: cannot convert host to netname
ru: yp_update: невозможно преобразовать узел в сетевое имя

en: yp_update: cannot get server address
ru: yp_update: невозможно получить адрес сервера

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
ru: Не найдено «%s» в кэше узлов!

en: Reloading "%s" in hosts cache!
ru: Перезагрузка «%s» в кэше узлов!

en: add new entry "%s" of type %s for %s to cache%s
ru: добавить новую запись «%s» типа %s для %s в кэш%s

en:  (first)
ru:  (первый)

en: checking for monitored file `%s': %s
ru: проверяется отслеживаемый файл «%s»: %s

en: monitored file `%s` changed (mtime)
ru: отслеживаемый файл «%s» изменился (mtime)

en: pruning %s cache; time %ld
ru: очистка %s кэша; время %ld

en: considering %s entry "%s", timeout %<PRIu64>
ru: вычисление %s элемента «%s», тайм-аут %<PRIu64>

en:  - all data:
ru:  - все данные:

en:  - remaining data %p:
ru:  - оставшиеся данные %p:

en: invalid persistent database file "%s": %s
ru: неверный файл с постоянной базой данных «%s»: %s

en: uninitialized header
ru: неинициализированный заголовок

en: header size does not match
ru: размер заголовка не совпадает

en: file size does not match
ru: не совпадает размер файла

en: verification failed
ru: верификация не удалась

en: suggested size of table for database %s larger than the persistent database's table
ru: предлагаемый размер таблицы для базы данных %s больше чем таблица у постоянной базы данных

en: cannot create read-only descriptor for "%s"; no mmap
ru: невозможно создать дескриптор только для чтения для «%s»; отсутствует mmap

en: cannot access '%s'
ru: нет доступа к «%s»

en: database for %s corrupted or simultaneously used; remove %s manually if necessary and restart
ru: база данных для %s повреждена или параллельно используется; удалите %s вручную, если необходимо, и перезапустите

en: cannot create %s; no persistent database used
ru: невозможно создать %s; постоянные базы данных не использованы

en: cannot create %s; no sharing possible
ru: невозможно создать %s; разделение невозможно

en: cannot write to database file %s: %s
ru: невозможно записать в файл базы данных %s: %s

en: cannot open socket: %s
ru: невозможно открыть сокет: %s

en: cannot enable socket to accept connections: %s
ru: невозможно сделать сокет принимающим соединения: %s

en: disabled inotify-based monitoring for file `%s': %s
ru: выключение слежения за файлом «%s» с помощью inotify: %s

en: monitoring file `%s` (%d)
ru: слежение за файлом «%s» (%d)

en: disabled inotify-based monitoring for directory `%s': %s
ru: выключение слежения за каталогом «%s» с помощью inotify: %s

en: monitoring directory `%s` (%d)
ru: слежение за каталогом «%s» (%d)

en: monitoring file %s for database %s
ru: слежение за файлом %s базы данных %s

en: stat failed for file `%s'; will try again later: %s
ru: ошибка при выполнении stat над файлом «%s»; попытка будет повторена позже: %s

en: provide access to FD %d, for %s
ru: предоставить доступ FD %d, для %s

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
ru: невозможно обработать запрос старой версии %d; текущая версия %d

en: request from %ld not handled due to missing permission
ru: запрос от %ld не обработан из-за нехватки прав

en: request from '%s' [%ld] not handled due to missing permission
ru: запрос от '%s' [%ld] не обработан из-за нехватки прав

en: request not handled due to missing permission
ru: запрос не обработан из-за нехватки прав

en: cannot write result: %s
ru: невозможно записать результат: %s

en: error getting caller's id: %s
ru: ошибка при получении идентификатора вызывающей стороны: %s

en: cannot open /proc/self/cmdline: %m; disabling paranoia mode
ru: невозможно открыть /proc/self/cmdline: %m; выключаем параноидальный режим

en: cannot change to old UID: %s; disabling paranoia mode
ru: невозможно сменить UID на прежний: %s; параноидальный режим выключен

en: cannot change to old GID: %s; disabling paranoia mode
ru: невозможно сменить GID на прежний: %s; параноидальный режим выключен

en: cannot change to old working directory: %s; disabling paranoia mode
ru: невозможно вернуться в прежний рабочий каталог: %s; параноидальный режим выключен

en: re-exec failed: %s; disabling paranoia mode
ru: повторный exec не успешен: %s; параноидальный режим выключен

en: cannot change current working directory to "/": %s
ru: невозможно сменить рабочий каталог на «/»: %s

en: short read while reading request: %s
ru: неполный считанный блок при чтении запроса: %s

en: key length in request too long: %d
ru: длина ключа в запросе слишком велика: %d

en: short read while reading request key: %s
ru: неполный считанный блок при чтении ключа запроса: %s

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
ru: handle_request: получен запрос (версия = %d) от PID %ld

en: handle_request: request received (Version = %d)
ru: handle_request: получен запрос (версия = %d)

en: ignored inotify event for `%s` (file exists)
ru: событие inotify игнорировано для «%s» (файл существует)

en: monitored file `%s` was %s, removing watch
ru: отслеживаемый файл «%s» был %s, удаление слежения

en: failed to remove file watch `%s`: %s
ru: ошибка при удалении слежки за файлом «%s»: %s

en: monitored file `%s` was written to
ru: в отслеживаемый файл «%s» была запись

en: monitored parent directory `%s` was %s, removing watch on `%s`
ru: отслеживаемый родительский каталог «%s» был %s, удаление слежения за «%s»

en: monitored file `%s` was %s, adding watch
ru: отслеживаемый файл «%s» был %s, добавление слежения

en: failed to add file watch `%s`: %s
ru: ошибка при добавлении слежки за файлом «%s»: %s

en: disabled inotify-based monitoring after read error %d
ru: выключение слежения с помощью inotify после ошибки чтения %d

en: could not initialize conditional variable
ru: невозможно инициализировать условное выражение

en: could not start clean-up thread; terminating
ru: не удалось запустить очищающую нить; завершение

en: could not start any worker thread; terminating
ru: не удалось запустить ни одну рабочую нить; завершение

en: Failed to run nscd as user '%s'
ru: Не удалось запустить nscd от имени пользователя »%s»

en: initial getgrouplist failed
ru: первоначальная getgrouplist завершалась с ошибкой

en: getgrouplist failed
ru: getgrouplist завершилась с ошибкой

en: setgroups failed
ru: setgroups завершилась с ошибкой

en: short write in %s: %s
ru: неполная запись в %s: %s

en: Haven't found "%s" in group cache!
ru: Не найдено «%s» в кэше групп!

en: Reloading "%s" in group cache!
ru: Перезагрузка «%s» в кэше групп!

en: Invalid numeric gid "%s"!
ru: Неверный числовой идентификатор группы «%s»!

en: freed %zu bytes in %s cache
ru: освобождено %zu байт в кэше %s

en: no more memory for database '%s'
ru: недостаточно памяти для базы данных «%s»

en: Haven't found "%s" in netgroup cache!
ru: Не найдено «%s» в кэше netgroup!

en: Reloading "%s" in netgroup cache!
ru: Перезагрузка «%s» в кэше netgroup!

en: Haven't found "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
ru: Не найдено «%s (%s,%s,%s)» в кэше netgroup!

en: Reloading "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
ru: Перезагрузка «%s (%s,%s,%s)» в кэше netgroup!

en: Read configuration data from NAME
ru: Читать конфигурационные данные из файла с ИМЕНЕМ

en: Do not fork and display messages on the current tty
ru: Не порождать дочерний процесс, печатать сообщения на текущий терминал

en: Print contents of the offline cache file NAME
ru: Напечатать содержимое файла ИМЯ автономного кэша

en: Do not fork, but otherwise behave like a daemon
ru: Не порождать дочерний процесс, иначе получится служба

en: NUMBER
ru: ЧИСЛО

en: Start NUMBER threads
ru: Запустить указанное ЧИСЛО нитей

en: Shut the server down
ru: Выключить сервер

en: Print current configuration statistics
ru: Напечатать статистику по текущей конфигурации

en: Invalidate the specified cache
ru: Объявить указанный кэш недействительным

en: TABLE,yes
ru: ТАБЛИЦА,yes

en: Use separate cache for each user
ru: Использовать отдельный кэш для каждого пользователя

en: Name Service Cache Daemon.
ru: Демон кэша службы имен.

en: wrong number of arguments
ru: Неправильное число аргументов

en: failure while reading configuration file; this is fatal
ru: невозможно прочитать файл конфигурации; это фатальный сбой

en: already running
ru: уже запущен

en: cannot create a pipe to talk to the child
ru: невозможно создать канал обмена с потомком

en: cannot fork
ru: невозможно породить дочерний процесс

en: cannot change current working directory to "/"
ru: невозможно сменить рабочий каталог на «/»

en: Could not create log file
ru: Не удалось создать файл протокола

en: write incomplete
ru: незавершённая запись

en: cannot read invalidate ACK
ru: невозможно прочитать аннулированный ACK

en: invalidation failed
ru: аннулирование не удалось

en: Only root is allowed to use this option!
ru: Только суперпользователь может использовать этот ключ!

en: '%s' is not a known database
ru: неизвестная база данных %s

en: secure services not implemented anymore
ru: безопасные сервисы более не поддерживаются

en: Supported tables:
    %s
    
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
ru: Поддерживаемые таблицы:
    %s
    
    О том, как сообщить об ошибке смотрите на
    %s.

en: 'wait' failed
ru: «wait» завершился с ошибкой

en: child exited with status %d
ru: потомок завершился с кодом %d

en: child terminated by signal %d
ru: потомок прерван сигналом %d

en: database %s is not supported
ru: база данных %s не поддерживается

en: Parse error: %s
ru: Ошибка разбора: %s

en: Must specify user name for server-user option
ru: Нужно указать имя пользователя для ключа server-user

en: Must specify user name for stat-user option
ru: Нужно указать имя пользователя для ключа stat-user

en: Must specify value for restart-interval option
ru: Нужно указать значение для ключа restart-interval

en: Unknown option: %s %s %s
ru: Неизвестный ключ: %s %s %s

en: cannot get current working directory: %s; disabling paranoia mode
ru: невозможно получить текущий рабочий каталог: %s; параноидальный режим выключен

en: maximum file size for %s database too small
ru: максимальный размер файла для базы данных %s слишком мал

en: cannot write statistics: %s
ru: невозможно записать статистику: %s

en: yes
ru: да

en: no
ru: нет

en: Only root or %s is allowed to use this option!
ru: Только суперпользователь или %s могут использовать этот ключ!

en: nscd not running!
ru: nscd не запущен!

en: cannot read statistics data
ru: невозможно считать статистические данные

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
ru: Конфигурация nscd:
    
    %15d  уровень отладки сервера

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
ru: %3ud %2uh %2um %2lus  время работы сервера

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
ru:     %2uh %2um %2lus  время работы сервера

en:         %2um %2lus  server runtime
ru:         %2um %2lus  время работы сервера

en:             %2lus  server runtime
ru:             %2lus  время работы сервера

en: %15d  current number of threads
    %15d  maximum number of threads
    %15lu  number of times clients had to wait
    %15s  paranoia mode enabled
    %15lu  restart internal
    %15u  reload count
ru: %15d  текущее количество нитей
    %15d  максимальное число нитей
    %15lu  число случаев, когда клиентам пришлось ждать
    %15s  параноидальный режим включён
    %15lu  внутренний перезапуск
    %15u  перезапустить счётчик

en: 
    %s cache:
    
    %15s  cache is enabled
    %15s  cache is persistent
    %15s  cache is shared
    %15zu  suggested size
    %15zu  total data pool size
    %15zu  used data pool size
    %15lu  seconds time to live for positive entries
    %15lu  seconds time to live for negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on negative entries
    %15lu%% cache hit rate
    %15zu  current number of cached values
    %15zu  maximum number of cached values
    %15zu  maximum chain length searched
    %15<PRIuMAX>  number of delays on rdlock
    %15<PRIuMAX>  number of delays on wrlock
    %15<PRIuMAX>  memory allocations failed
    %15s  check /etc/%s for changes
ru: 
    Кэш %s:
    
    %15s  кэш задействован
    %15s  кэш постоянный
    %15s  кэш разделяемый
    %15Zu  предлагаемый размер
    %15zu  общий объем пула данных
    %15zu  использованный объем пула данных
    %15lu  секунды жизни для положительных записей
    %15lu  секунды жизни для отрицательных записей
    %15<PRIuMAX>  попадания на положительные записи
    %15<PRIuMAX>  попадания на отрицательные записи
    %15<PRIuMAX>  промахи на положительные записи
    %15<PRIuMAX>  промахи на отрицательные записи
    %15lu%% частота попадания на кэш
    %15zu  текущее число кэшированных значений
    %15zu  максимальное число кэшированных значений
    %15zu  максимальная длина цепочки поиска
    %15<PRIuMAX>  число задержек на rdlock
    %15<PRIuMAX>  число задержек на wrlock
    %15<PRIuMAX>  число ошибок выделения памяти
    %15s  отслеживаются ли изменения /etc/%s

en: Haven't found "%s" in user database cache!
ru: Не найдено «%s» в кэше базы данных пользователей!

en: Reloading "%s" in user database cache!
ru: Перезагрузка «%s» в кэше базы данных пользователей!

en: Invalid numeric uid "%s"!
ru: Неверный числовой идентификатор пользователя «%s»!

en: Failed opening connection to the audit subsystem: %m
ru: Не удалось открыть соединение с подсистемой аудита: %m

en: Failed to set keep-capabilities
ru: Не удалось установить keep-capabilities

en: prctl(KEEPCAPS) failed
ru: prctl(KEEPCAPS) завершился неудачно

en: Failed to initialize drop of capabilities
ru: Не удалось инициализировать сброс capabilities

en: cap_init failed
ru: cap_init завершился неудачно

en: Failed to drop capabilities
ru: Не удалось сбросить capabilities

en: cap_set_proc failed
ru: cap_set_proc завершился неудачно

en: Failed to unset keep-capabilities
ru: Не удалось снять keep-capabilities

en: Failed to determine if kernel supports SELinux
ru: Не удалось определить, поддерживает ли ядро SELinux

en: Failed to start AVC thread
ru: Не удалось запустить нить AVC

en: Failed to create AVC lock
ru: Не удалось создать блокировку

en: Failed to start AVC
ru: Не удалось запустить AVC

en: Access Vector Cache (AVC) started
ru: Access Vector Cache (AVC) запущен

en: Error querying policy for undefined object classes or permissions.
ru: Ошибка при запросе в политике неопределённых классов объектов или прав.

en: Error getting security class for nscd.
ru: Ошибка получения класса безопасности nscd.

en: Error translating permission name "%s" to access vector bit.
ru: Ошибка преобразования имени доступа «%s в битовый вектор доступа.

en: Error getting context of socket peer
ru: Ошибка получения контекста другой стороны сокета

en: Error getting context of nscd
ru: Ошибка получения контекста nscd

en: Error getting sid from context
ru: Ошибка получения sid из контекста

en: 
    SELinux AVC Statistics:
    
    %15u  entry lookups
    %15u  entry hits
    %15u  entry misses
    %15u  entry discards
    %15u  CAV lookups
    %15u  CAV hits
    %15u  CAV probes
    %15u  CAV misses
ru: 
    Статистика AVC SELinux:
    
    %15u  поисков записей
    %15u  попаданий
    %15u  промахов
    %15u  сбросов записей
    %15u  поисков CAV
    %15u  попаданий CAV
    %15u  проверок CAV
    %15u  промахов CAV

en: Haven't found "%s" in services cache!
ru: Не найдено «%s» в кэше сервисов!

en: Reloading "%s" in services cache!
ru: Перезагрузка «%s» в кэше сервисов!

en: database [key ...]
ru: база-данных [ключ …]

en: CONFIG
ru: КОНФИГУРАЦИЯ

en: Service configuration to be used
ru: Используемая конфигурация службы

en: disable IDN encoding
ru: выключить кодирование IDN

en: do not filter out unsupported IPv4/IPv6 addresses (with ahosts*)
ru: не фильтровать неподдерживаемые адреса IPv4/IPv6 (с ahosts*)

en: Get entries from administrative database.
ru: Получить записи из управляющей базы данных.

en: Enumeration not supported on %s
ru: Перечисление не поддерживается для %s

en: Could not allocate group list: %m
ru: Не удалось выделить список групп: %m

en: Unknown database name
ru: Неизвестное имя базы данных

en: Supported databases:
ru: Поддерживаемые базы данных:

en: Unknown database: %s
ru: Неизвестная база данных: %s

en: Convert key to lower case
ru: Преобразовать ключ в нижний регистр

en: Do not print messages while building database
ru: Не печатать сообщений при построении базы данных

en: Print content of database file, one entry a line
ru: Напечатать содержимое файла базы данных, по одной записи в строку

en: Generated line not part of iteration
ru: Сгенерированная строка не является частью итерации

en: Create simple database from textual input.
ru: Построить простую базу данных из текстового ввода.

en: INPUT-FILE OUTPUT-FILE
    -o OUTPUT-FILE INPUT-FILE
    -u INPUT-FILE
ru: ВХОДНОЙ-ФАЙЛ ВЫХОДНОЙ-ФАЙЛ
    -o ВЫХОДНОЙ-ФАЙЛ ВХОДНОЙ-ФАЙЛ
    -u ВХОДНОЙ-ФАЙЛ

en: cannot open database file `%s'
ru: не удалось открыть файл базы данных «%s»

en: no entries to be processed
ru: не обработано ни одной записи

en: cannot create temporary file name
ru: не удалось создать имя временного файла

en: cannot create temporary file
ru: невозможно создать временный файл

en: cannot stat newly created file
ru: не удалось выполнить функцию stat для только что созданного файла

en: cannot rename temporary file
ru: не удалось переименовать временный файл

en: cannot create search tree
ru: не удалось создать дерево поиска

en: duplicate key
ru: дублированный ключ

en: problems while reading `%s'
ru: проблемы при чтении «%s»

en: failed to allocate memory
ru: не удалось выделить память

en: failed to write new database file
ru: ошибка при записи файла базы данных

en: cannot stat database file
ru: не удалось выполнить stat для файла базы данных

en: cannot map database file
ru: не удалось отобразить файл базы данных

en: file not a database file
ru: файл не является файлом базы данных

en: cannot initialize SELinux context
ru: невозможно инициализировать контекст SELinux

en: cannot set file creation context for `%s'
ru: не удалось установить контекст безопасности создания файла для «%s»

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
ru: Использование: %s [-v спецификация] имя-переменной [путь]

en:        %s -a [pathname]
ru:        %s -a [путь]

en: Usage: getconf [-v SPEC] VAR
      or:  getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Get the configuration value for variable VAR, or for variable PATH_VAR
    for path PATH.  If SPEC is given, give values for compilation
    environment SPEC.
ru: Использование: getconf [-v СПЕЦИФИКАЦИЯ] ИМЯ-ПЕРЕМЕННОЙ
      или:  getconf [-v СПЕЦИФИКАЦИЯ] ПЕРЕМЕННАЯ-ПУТИ ПУТЬ
    
    Получить конфигурационное значение переменной ИМЯ-ПЕРЕМЕННОЙ, или
    переменной ПЕРЕМЕННАЯ-ПУТИ для пути ПУТЬ. Если указана СПЕЦИФИКАЦИЯ,
    то выдаются значения, задаваемые окружением СПЕЦИФИКАЦИЯ.

en: unknown specification "%s"
ru: неизвестная спецификация «%s»

en: Couldn't execute %s
ru: Невозможно выполнить %s

en: undefined
ru: не определено

en: Unrecognized variable `%s'
ru: Нераспознанная переменная «%s»

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ru: %s: двусмысленный параметр «%s%s»

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ru: %s: двусмысленный параметр «%s%s»; возможные варианты:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ru: %s: нераспознанный параметр «%s%s»

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ru: %s: для параметра «%s%s» нельзя использовать аргумент

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ru: %s: для параметра «%s%s» требуется аргумент

en: %s: invalid option -- '%c'
ru: %s: неверный ключ — «%c»

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ru: %s: ключ должен использоваться с аргументом — «%c»

en: No match
ru: Нет совпадения

en: Invalid regular expression
ru: Неверное регулярное выражение

en: Invalid collation character
ru: Неверный знак сортировки

en: Invalid character class name
ru: Неверное имя класса знаков

en: Trailing backslash
ru: Обратная косая черта в конце

en: Invalid back reference
ru: Неверная ссылка назад

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ru: Непарная [, [^, [:, [. или [=

en: Unmatched ( or \(
ru: Непарная ( или \(

en: Unmatched \{
ru: Непарная \{

en: Invalid content of \{\}
ru: Неверное содержимое в \{\}

en: Invalid range end
ru: Неверный конец диапазона

en: Memory exhausted
ru: Память исчерпана

en: Invalid preceding regular expression
ru: Неверное предшествующее регулярное выражение

en: Premature end of regular expression
ru: Преждевременный конец регулярного выражения

en: Regular expression too big
ru: Регулярное выражение слишком велико

en: Unmatched ) or \)
ru: Непарная ) или \)

en: No previous regular expression
ru: Нет предшествующего регулярного выражения

en: parameter null or not set
ru: параметр пуст или не задан

en: Resolver Error 0 (no error)
ru: Ошибка ресолвера 0 (нет ошибки)

en: Unknown host
ru: Неизвестный узел

en: Host name lookup failure
ru: Сбой поиска имени узла

en: Unknown server error
ru: Неизвестная ошибка сервера

en: No address associated with name
ru: С именем не связано ни одного адреса

en: Resolver internal error
ru: Внутренняя ошибка ресолвера

en: Unknown resolver error
ru: Неизвестная ошибка ресолвера

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
ru: %s: строка %d: не удалось указать более %d готовых доменов

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
ru: %s: строка %d: после разделителя списка не стоит домен

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
ru: %s: строка %d: ожидается «on» или «off», найдено «%s»

en: %s: line %d: bad command `%s'
ru: %s: строка %d: неправильная команда «%s»

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
ru: %s: строка %d: проигнорирован мусор в конце «%s»

en: Illegal opcode
ru: Недопустимый код операции

en: Illegal operand
ru: Недопустимый операнд

en: Illegal addressing mode
ru: Недопустимый режим адресации

en: Illegal trap
ru: Недопустимая ловушка

en: Privileged opcode
ru: Код привилегированный операции

en: Privileged register
ru: Привилегированный регистр

en: Coprocessor error
ru: Ошибка сопроцессора

en: Internal stack error
ru: Внутренняя ошибка стека

en: Integer divide by zero
ru: Деление на ноль целого

en: Integer overflow
ru: Переполнение при операции с целым

en: Floating-point divide by zero
ru: Деление на ноль числа с плавающей точкой

en: Floating-point overflow
ru: Переполнение при операции с плавающей точкой

en: Floating-point underflow
ru: Потеря значимости при операции с плавающей точкой

en: Floating-poing inexact result
ru: Неточный результат при операции с плавающей точкой

en: Invalid floating-point operation
ru: Недопустимая операция с плавающей точкой

en: Subscript out of range
ru: Нижний индекс вне допустимого диапазона

en: Address not mapped to object
ru: Адрес не отображается в объект

en: Invalid permissions for mapped object
ru: Неправильные права для отображаемого объекта

en: Invalid address alignment
ru: Недопустимое выравнивание адреса

en: Nonexisting physical address
ru: Несуществующий физический адрес

en: Object-specific hardware error
ru: Аппаратная ошибка, относящаяся к объекту

en: Process breakpoint
ru: Точка останова процесса

en: Process trace trap
ru: Ловушка трассировки процесса

en: Child has exited
ru: Дочерний процесс завершился

en: Child has terminated abnormally and did not create a core file
ru: Дочерний процесс завершился ненормально и не создал файл core

en: Child has terminated abnormally and created a core file
ru: Дочерний процесс завершился ненормально и создал файл core

en: Traced child has trapped
ru: Потомок попал в трассировочную ловушку

en: Child has stopped
ru: Дочерний процесс остановлен

en: Stopped child has continued
ru: Дочерний процесс продолжил выполнение

en: Data input available
ru: Доступны входные данные

en: Output buffers available
ru: Доступны выходные буферы

en: Input message available
ru: Доступно входное сообщение

en: I/O error
ru: Ошибка ввода/вывода

en: High priority input available
ru: Доступны высокоприоритетные входные данные

en: Device disconnected
ru: Устройство отсоединено

en: Signal sent by kill()
ru: Сигнал послан с помощью kill()

en: Signal sent by sigqueue()
ru: Сигнал послан с помощью sigqueue()

en: Signal generated by the expiration of a timer
ru: Сигнал сгенерирован из-за истечения таймера

en: Signal generated by the completion of an asynchronous I/O request
ru: Сигнал сгенерирован из-за завершения асинхронного запроса ввода-вывода

en: Signal generated by the arrival of a message on an empty message queue
ru: Сигнал сгенерирован из-за поступления сообщения в пустую очередь сообщений

en: Signal sent by tkill()
ru: Сигнал послан с помощью tkill()

en: Signal generated by the completion of an asynchronous name lookup request
ru: Сигнал сгенерирован из-за завершения асинхронного запроса поиска имени

en: Signal generated by the completion of an I/O request
ru: Сигнал сгенерирован из-за завершения запроса ввода-вывода

en: Signal sent by the kernel
ru: Сигнал послан ядром

en: Unknown signal %d
ru: Неизвестный сигнал %d

en: %s%sUnknown signal %d
ru: %s%sНеизвестный сигнал %d

en: Unknown signal
ru: Неизвестный сигнал

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Real-time signal %d
ru: Сигнал реального времени %d

en: Unknown signal %d
ru: Неизвестный сигнал %d

en: out of memory
ru: недостаточно памяти

en: auth_unix.c: Fatal marshalling problem
ru: auth_unix.c: Фатальная ошибка маршаллинга

en: %s: %s; low version = %lu, high version = %lu
ru: %s: %s; нижняя версия = %lu, верхняя версия = %lu

en: %s: %s; why = %s
ru: %s: %s; причина = %s

en: %s: %s; why = (unknown authentication error - %d)
ru: %s: %s; причина = (неизвестная ошибка аутентификации - %d)

en: RPC: Success
ru: RPC: Успех

en: RPC: Can't encode arguments
ru: RPC: Невозможно закодировать аргументы

en: RPC: Can't decode result
ru: RPC: Невозможно раскодировать результат

en: RPC: Unable to send
ru: RPC: Не удалось послать

en: RPC: Unable to receive
ru: RPC: Не удалось получить

en: RPC: Timed out
ru: RPC: Время ожидания истекло

en: RPC: Incompatible versions of RPC
ru: RPC: Несовместимые версии RPC

en: RPC: Authentication error
ru: RPC: Ошибка аутентификации

en: RPC: Program unavailable
ru: RPC: Программа недоступна

en: RPC: Program/version mismatch
ru: RPC: Несовпадение программы/версии

en: RPC: Procedure unavailable
ru: RPC: Процедура недоступна

en: RPC: Server can't decode arguments
ru: RPC: Сервер не может раскодировать аргументы

en: RPC: Remote system error
ru: RPC: Ошибка удаленной системы

en: RPC: Unknown host
ru: RPC: Неизвестный узел

en: RPC: Unknown protocol
ru: RPC: Неизвестный протокол

en: RPC: Port mapper failure
ru: RPC: Сбой отображателя портов

en: RPC: Program not registered
ru: RPC: Программа не зарегистрирована

en: RPC: Failed (unspecified error)
ru: RPC: Сбой (ошибка не указана)

en: RPC: (unknown error code)
ru: RPC: (неизвестный код ошибки)

en: Authentication OK
ru: Аутентификация успешна

en: Invalid client credential
ru: Неверный реквизит клиента

en: Server rejected credential
ru: Сервер отверг реквизит

en: Invalid client verifier
ru: Неверный верификатор клиента

en: Server rejected verifier
ru: Сервер отверг реквизит

en: Client credential too weak
ru: Реквизит клиента слишком слаб

en: Invalid server verifier
ru: Неверный верификатор сервера

en: Failed (unspecified error)
ru: Сбой (ошибка не указана)

en: clnt_raw.c: fatal header serialization error
ru: clnt_raw.c: фатальная ошибка сериализации заголовка

en: pmap_getmaps.c: rpc problem
ru: pmap_getmaps.c: проблема rpc

en: Cannot register service
ru: Невозможно зарегистрировать службу

en: Cannot create socket for broadcast rpc
ru: Невозможно создать сокет для широковещательного rpc

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
ru: Невозможно установить возможность сокета SO_BROADCAST

en: Cannot send broadcast packet
ru: Невозможно послать широковещательный пакет

en: Broadcast poll problem
ru: Проблема с широковещательным опросом

en: Cannot receive reply to broadcast
ru: Невозможно получить ответ на широковещательное сообщение

en: svc_run: - out of memory
ru: svc_run: недостаточно памяти

en: svc_run: - poll failed
ru: svc_run: — опрос завершился неудачно

en: can't reassign procedure number %ld
ru: невозможно переназначить номер процедуры %ld

en: couldn't create an rpc server
ru: невозможно создать сервер rpc

en: couldn't register prog %ld vers %ld
ru: невозможно зарегистрировать программу %ld версии %ld

en: registerrpc: out of memory
ru: registerrpc: память исчерпана

en: trouble replying to prog %d
ru: проблемы при отправке ответа программе  %d

en: never registered prog %d
ru: ни разу не регистрированная программа %d

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
ru: svc_tcp.c — проблема при создании tcp-сокета

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
ru: svc_tcp.c — невозможно выполнить getsockname или listen

en: svcudp_create: socket creation problem
ru: svcudp_create: проблема при создании сокета

en: svcudp_create - cannot getsockname
ru: svcudp_create — невозможно выполнить getsockname

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
ru: svcudp_create: xp_pad слишком мало для IP_PKTINFO

en: enablecache: cache already enabled
ru: enablecache: кэш уже задействован

en: enablecache: could not allocate cache
ru: enablecache: не удалось выделить место под кэш

en: enablecache: could not allocate cache data
ru: enablecache: не удалось выделить место под данные кэша

en: enablecache: could not allocate cache fifo
ru: enablecache: не удалось выделить место под очередь кэша

en: cache_set: victim not found
ru: cache_set: жертва не найдена

en: cache_set: victim alloc failed
ru: cache_set: сбой выделения памяти для жертвы

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
ru: cache_set: не удалось выделить память под новый rpc_buffer

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
ru: svc_unix.c — проблема при создании AF_UNIX-сокета

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
ru: svc_unix.c — невозможно выполнить getsockname или listen

en: failed to turn on BTI protection
ru: не удалось включить защиту BTI

en: error due to GNU_PROPERTY_1_NEEDED_INDIRECT_EXTERN_ACCESS
ru: ошибка из-за GNU_PROPERTY_1_NEEDED_INDIRECT_EXTERN_ACCESS

en: Hangup
ru: Обрыв терминальной линии

en: Interrupt
ru: Прерывание

en: Quit
ru: Выход

en: Illegal instruction
ru: Недопустимая инструкция

en: Trace/breakpoint trap
ru: Ловушка трассировки/останова

en: Aborted
ru: Аварийный останов

en: Floating point exception
ru: Исключение в операции с плавающей точкой

en: Killed
ru: Убито

en: Bus error
ru: Ошибка шины

en: Bad system call
ru: Неверный системный вызов

en: Segmentation fault
ru: Ошибка сегментирования

note: TRANS There is no process reading from the other end of a pipe. TRANS Every library function that returns this error code also generates a TRANS @code{SIGPIPE} signal; this signal terminates the program if not handled TRANS or blocked.  Thus, your program will never actually see @code{EPIPE} TRANS u
en: Broken pipe
ru: Обрыв канала

en: Alarm clock
ru: Сигнал таймера

en: Terminated
ru: Завершено

en: Urgent I/O condition
ru: Ситуация срочного ввода/вывода

en: Stopped (signal)
ru: Остановлено (сигнал)

en: Stopped
ru: Остановлено

en: Continued
ru: Продолжено

en: Child exited
ru: Дочерний процесс завершился

en: Stopped (tty input)
ru: Остановлено (ввод с терминала)

en: Stopped (tty output)
ru: Остановлено (вывод на терминал)

en: I/O possible
ru: Возможен ввод/вывод

en: CPU time limit exceeded
ru: Превышен лимит процессорного времени

en: File size limit exceeded
ru: Превышен лимит размера файла

en: Virtual timer expired
ru: Виртуальный таймер истек

en: Profiling timer expired
ru: Профилировочный таймер истек

en: User defined signal 1
ru: Определяемый пользователем сигнал 1

en: User defined signal 2
ru: Определяемый пользователем сигнал 2

en: Window changed
ru: Окно изменилось

en: EMT trap
ru: Ловушка EMT

en: Stack fault
ru: Ошибка стека

en: Power failure
ru: Сбой питания

en: Information request
ru: Запрос информации

en: Resource lost
ru: Потеря ресурса

note: TRANS Only the owner of the file (or other resource) TRANS or processes with special privileges can perform the operation.
en: Operation not permitted
ru: Операция не позволена

note: TRANS No process matches the specified process ID.
en: No such process
ru: Нет такого процесса

note: TRANS An asynchronous signal occurred and prevented TRANS completion of the call.  When this happens, you should try the call TRANS again. TRANS TRANS You can choose to have functions resume after a signal that is handled, TRANS rather than failing with @code{EINTR}; see @ref{Interrupted TRANS Primi
en: Interrupted system call
ru: Прерван системный вызов

note: TRANS Usually used for physical read or write errors.
en: Input/output error
ru: Ошибка ввода/вывода

note: TRANS The system tried to use the device TRANS represented by a file you specified, and it couldn't find the device. TRANS This can mean that the device file was installed incorrectly, or that TRANS the physical device is missing or not correctly attached to the TRANS computer.
en: No such device or address
ru: Нет такого устройства или адреса

note: TRANS Used when the arguments passed to a new program TRANS being executed with one of the @code{exec} functions (@pxref{Executing a TRANS File}) occupy too much memory space.  This condition never arises on TRANS @gnuhurdsystems{}.
en: Argument list too long
ru: Слишком длинный список аргументов

note: TRANS Invalid executable file format.  This condition is detected by the TRANS @code{exec} functions; see @ref{Executing a File}.
en: Exec format error
ru: Ошибка формата выполняемого файла

note: TRANS For example, I/O on a descriptor that has been TRANS closed or reading from a descriptor open only for writing (or vice TRANS versa).
en: Bad file descriptor
ru: Неправильный дескриптор файла

note: TRANS This error happens on operations that are TRANS supposed to manipulate child processes, when there aren't any processes TRANS to manipulate.
en: No child processes
ru: Нет дочерних процессов

note: TRANS Allocating a system resource would have resulted in a TRANS deadlock situation.  The system does not guarantee that it will notice TRANS all such situations.  This error means you got lucky and the system TRANS noticed; it might just hang.  @xref{File Locks}, for an example.
en: Resource deadlock avoided
ru: Предотвращена тупиковая ситуация при обращении к ресурсу

note: TRANS The system cannot allocate more virtual memory TRANS because its capacity is full.
en: Cannot allocate memory
ru: Невозможно выделить память

note: TRANS An invalid pointer was detected. TRANS On @gnuhurdsystems{}, this error never happens; you get a signal instead.
en: Bad address
ru: Неправильный адрес

note: TRANS A file that isn't a block special file was given in a situation that TRANS requires one.  For example, trying to mount an ordinary file as a file TRANS system in Unix gives this error.
en: Block device required
ru: Требуется блочное устройство

note: TRANS A system resource that can't be shared is already in use. TRANS For example, if you try to delete a file that is the root of a currently TRANS mounted filesystem, you get this error.
en: Device or resource busy
ru: Устройство или ресурс занято

note: TRANS An existing file was specified in a context where it only TRANS makes sense to specify a new file.
en: File exists
ru: Файл существует

note: TRANS An attempt to make an improper link across file systems was detected. TRANS This happens not only when you use @code{link} (@pxref{Hard Links}) but TRANS also when you rename a file with @code{rename} (@pxref{Renaming Files}).
en: Invalid cross-device link
ru: Неверная ссылка между устройствами

note: TRANS The wrong type of device was given to a function that expects a TRANS particular sort of device.
en: No such device
ru: Нет такого устройства

note: TRANS A file that isn't a directory was specified when a directory is required.
en: Not a directory
ru: Это не каталог

note: TRANS You cannot open a directory for writing, TRANS or create or remove hard links to it.
en: Is a directory
ru: Это каталог

note: TRANS This is used to indicate various kinds of problems TRANS with passing the wrong argument to a library function.
en: Invalid argument
ru: Недопустимый аргумент

note: TRANS The current process has too many files open and can't open any more. TRANS Duplicate descriptors do count toward this limit. TRANS TRANS In BSD and GNU, the number of open files is controlled by a resource TRANS limit that can usually be increased.  If you get this error, you might TRANS want 
en: Too many open files
ru: Слишком много открытых файлов

note: TRANS There are too many distinct file openings in the entire system.  Note TRANS that any number of linked channels count as just one file opening; see TRANS @ref{Linked Channels}.  This error never occurs on @gnuhurdsystems{}.
en: Too many open files in system
ru: Слишком много открытых файлов в системе

note: TRANS Inappropriate I/O control operation, such as trying to set terminal TRANS modes on an ordinary file.
en: Inappropriate ioctl for device
ru: Неприменимый к данному устройству ioctl

note: TRANS An attempt to execute a file that is currently open for writing, or TRANS write to a file that is currently being executed.  Often using a TRANS debugger to run a program is considered having it open for writing and TRANS will cause this error.  (The name stands for ``text file busy''.)  This 
en: Text file busy
ru: Текстовый файл занят

note: TRANS The size of a file would be larger than allowed by the system.
en: File too large
ru: Файл слишком велик

note: TRANS Write operation on a file failed because the TRANS disk is full.
en: No space left on device
ru: На устройстве не осталось свободного места

note: TRANS Invalid seek operation (such as on a pipe).
en: Illegal seek
ru: Недопустимая операция смещения

note: TRANS An attempt was made to modify something on a read-only file system.
en: Read-only file system
ru: Файловая система доступна только для чтения

note: TRANS The link count of a single file would become too large. TRANS @code{rename} can cause this error if the file being renamed already has TRANS as many links as it can take (@pxref{Renaming Files}).
en: Too many links
ru: Слишком много ссылок

note: TRANS Used by mathematical functions when an argument value does TRANS not fall into the domain over which the function is defined.
en: Numerical argument out of domain
ru: Числовой аргумент вне области определения

note: TRANS Used by mathematical functions when the result value is TRANS not representable because of overflow or underflow.
en: Numerical result out of range
ru: Числовой результат вне представимого диапазона

note: TRANS The call might work if you try again TRANS later.  The macro @code{EWOULDBLOCK} is another name for @code{EAGAIN}; TRANS they are always the same in @theglibc{}. TRANS TRANS This error can happen in a few different situations: TRANS @itemize @bullet TRANS @item TRANS An operation that would bl
en: Resource temporarily unavailable
ru: Ресурс временно недоступен

note: TRANS An operation that cannot complete immediately was initiated on an object TRANS that has non-blocking mode selected.  Some functions that must always TRANS block (such as @code{connect}; @pxref{Connecting}) never return TRANS @code{EAGAIN}.  Instead, they return @code{EINPROGRESS} to indicate t
en: Operation now in progress
ru: Операция выполняется в данный момент

note: TRANS An operation is already in progress on an object that has non-blocking TRANS mode selected.
en: Operation already in progress
ru: Операция уже выполняется

note: TRANS A file that isn't a socket was specified when a socket is required.
en: Socket operation on non-socket
ru: Операция для сокета применена к не-сокету

note: TRANS The size of a message sent on a socket was larger than the supported TRANS maximum size.
en: Message too long
ru: Сообщение слишком длинное

note: TRANS The socket type does not support the requested communications protocol.
en: Protocol wrong type for socket
ru: Неподдерживаемый тип протокола для сокета

note: TRANS You specified a socket option that doesn't make sense for the TRANS particular protocol being used by the socket.  @xref{Socket Options}.
en: Protocol not available
ru: Протокол недоступен

note: TRANS The socket domain does not support the requested communications protocol TRANS (perhaps because the requested protocol is completely invalid). TRANS @xref{Creating a Socket}.
en: Protocol not supported
ru: Протокол не поддерживается

note: TRANS The socket type is not supported.
en: Socket type not supported
ru: Неподдерживаемый тип сокета

note: TRANS The operation you requested is not supported.  Some socket functions TRANS don't make sense for all types of sockets, and others may not be TRANS implemented for all communications protocols.  On @gnuhurdsystems{}, this TRANS error can happen for many calls when the object does not support the
en: Operation not supported
ru: Неподдерживаемая операция

note: TRANS The socket communications protocol family you requested is not supported.
en: Protocol family not supported
ru: Неподдерживаемое семейство протоколов

note: TRANS The address family specified for a socket is not supported; it is TRANS inconsistent with the protocol being used on the socket.  @xref{Sockets}.
en: Address family not supported by protocol
ru: Семейство адресов не поддерживается протоколом

note: TRANS The requested socket address is already in use.  @xref{Socket Addresses}.
en: Address already in use
ru: Адрес уже используется

note: TRANS The requested socket address is not available; for example, you tried TRANS to give a socket a name that doesn't match the local host name. TRANS @xref{Socket Addresses}.
en: Cannot assign requested address
ru: Невозможно назначить запрошенный адрес

note: TRANS A socket operation failed because the network was down.
en: Network is down
ru: Сеть не работает

note: TRANS A socket operation failed because the subnet containing the remote host TRANS was unreachable.
en: Network is unreachable
ru: Сеть недоступна

note: TRANS A network connection was reset because the remote host crashed.
en: Network dropped connection on reset
ru: Сетевое соединение было разорвано

note: TRANS A network connection was aborted locally.
en: Software caused connection abort
ru: Программа вызвала разрыв соединения

note: TRANS A network connection was closed for reasons outside the control of the TRANS local host, such as by the remote machine rebooting or an unrecoverable TRANS protocol violation.
en: Connection reset by peer
ru: Соединение разорвано другой стороной

note: TRANS The kernel's buffers for I/O operations are all in use.  In GNU, this TRANS error is always synonymous with @code{ENOMEM}; you may get one or the TRANS other from network operations.
en: No buffer space available
ru: Недостаточно буферного пространства

note: TRANS You tried to connect a socket that is already connected. TRANS @xref{Connecting}.
en: Transport endpoint is already connected
ru: Конечная точка передачи уже подсоединена

note: TRANS The socket is not connected to anything.  You get this error when you TRANS try to transmit data over a socket, without first specifying a TRANS destination for the data.  For a connectionless socket (for datagram TRANS protocols, such as UDP), you get @code{EDESTADDRREQ} instead.
en: Transport endpoint is not connected
ru: Конечная точка передачи не подсоединена

note: TRANS No default destination address was set for the socket.  You get this TRANS error when you try to transmit data over a connectionless socket, TRANS without first specifying a destination for the data with @code{connect}.
en: Destination address required
ru: Требуется указать адрес назначения

note: TRANS The socket has already been shut down.
en: Cannot send after transport endpoint shutdown
ru: Невозможно отправить данные после выключения конечной точки передачи

en: Too many references: cannot splice
ru: Слишком много ссылок: невозможно объединить

note: TRANS A socket operation with a specified timeout received no response during TRANS the timeout period.
en: Connection timed out
ru: Время ожидания соединения истекло

note: TRANS A remote host refused to allow the network connection (typically because TRANS it is not running the requested service).
en: Connection refused
ru: В соединении отказано

note: TRANS Too many levels of symbolic links were encountered in looking up a file name. TRANS This often indicates a cycle of symbolic links.
en: Too many levels of symbolic links
ru: Слишком много уровней символьных ссылок

note: TRANS Filename too long (longer than @code{PATH_MAX}; @pxref{Limits for TRANS Files}) or host name too long (in @code{gethostname} or TRANS @code{sethostname}; @pxref{Host Identification}).
en: File name too long
ru: Слишком длинное имя файла

note: TRANS The remote host for a requested network connection is down.
en: Host is down
ru: Узел выключен

en: No route to host
ru: Нет маршрута до узла

note: TRANS Directory not empty, where an empty directory was expected.  Typically, TRANS this error occurs when you are trying to delete a directory.
en: Directory not empty
ru: Каталог не пуст

note: TRANS The file quota system is confused because there are too many users. TRANS @c This can probably happen in a GNU system when using NFS.
en: Too many users
ru: Слишком много пользователей

note: TRANS The user's disk quota was exceeded.
en: Disk quota exceeded
ru: Превышена дисковая квота

note: TRANS This indicates an internal confusion in the TRANS file system which is due to file system rearrangements on the server host TRANS for NFS file systems or corruption in other file systems. TRANS Repairing this condition usually requires unmounting, possibly repairing TRANS and remounting the fi
en: Stale file handle
ru: Устаревший дескриптор файла

note: TRANS An attempt was made to NFS-mount a remote file system with a file name that TRANS already specifies an NFS-mounted file. TRANS (This is an error on some operating systems, but we expect it to work TRANS properly on @gnuhurdsystems{}, making this error code impossible.)
en: Object is remote
ru: Это удаленный объект

note: TRANS This is used by the file locking facilities; see TRANS @ref{File Locks}.  This error is never generated by @gnuhurdsystems{}, but TRANS it can result from an operation to an NFS server running another TRANS operating system.
en: No locks available
ru: Нет доступных блокировок

note: TRANS This indicates that the function called is TRANS not implemented at all, either in the C library itself or in the TRANS operating system.  When you get this error, you can be sure that this TRANS particular function will always fail with @code{ENOSYS} unless you TRANS install a new version of 
en: Function not implemented
ru: Функция не реализована

note: TRANS While decoding a multibyte character the function came along an invalid TRANS or an incomplete sequence of bytes or the given wide character is invalid.
en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
ru: Неверный или неполный мультибайтный или широкий символ

en: Bad message
ru: Неправильное сообщение

en: Identifier removed
ru: Идентификатор был удален

en: Multihop attempted
ru: Попытка Multihop

en: No data available
ru: Нет доступных данных

en: Link has been severed
ru: Соединение было разорвано

en: No message of desired type
ru: Нет сообщения желаемого типа

en: Out of streams resources
ru: Недостаточно потоковых ресурсов

en: Device not a stream
ru: Устройство не является потоком

en: Value too large for defined data type
ru: Значение слишком велико для такого типа данных

en: Protocol error
ru: Ошибка протокола

en: Timer expired
ru: Таймер истек

note: TRANS An asynchronous operation was canceled before it TRANS completed.  @xref{Asynchronous I/O}.  When you call @code{aio_cancel}, TRANS the normal result is for the operations affected to complete with this TRANS error; @pxref{Cancel AIO Operations}.
en: Operation canceled
ru: Операция отменена

en: Owner died
ru: Владелец умер

en: State not recoverable
ru: Состояние нельзя восстановить

en: Interrupted system call should be restarted
ru: Прерванный системный вызов следует перезапустить

en: Channel number out of range
ru: Номер канала вне диапазона

en: Level 2 not synchronized
ru: Уровень 2 не синхронизирован

en: Level 3 halted
ru: Уровень 3 остановлен

en: Level 3 reset
ru: Уровень 3 сброшен

en: Link number out of range
ru: Число ссылок вне допустимого диапазона

en: Protocol driver not attached
ru: Драйвер протокола не подсоединен

en: No CSI structure available
ru: Нет доступной CSI-структуры

en: Level 2 halted
ru: Уровень 2 остановлен

en: Invalid exchange
ru: Некорректный обмен

en: Invalid request descriptor
ru: Неверный дескриптор запроса

en: Exchange full
ru: Обмен полный

en: No anode
ru: Нет anode

en: Invalid request code
ru: Неверный код запроса

en: Invalid slot
ru: Некорректный слот

en: File locking deadlock error
ru: Ошибка: тупик при блокировке файла

en: Bad font file format
ru: Неверный формат файла со шрифтом

en: Machine is not on the network
ru: Машина не в сети

en: Package not installed
ru: Пакет не установлен

en: Advertise error
ru: Ошибка объявления

en: Srmount error
ru: Ошибка Srmount

en: Communication error on send
ru: Ошибка связи при отправке

en: RFS specific error
ru: Специфичная для RFS ошибка

en: Name not unique on network
ru: Имя не уникально в сети

en: File descriptor in bad state
ru: Дескриптор файла в плохом состоянии

en: Remote address changed
ru: Удаленный адрес был изменен

en: Can not access a needed shared library
ru: Невозможно получить доступ к нужной разделяемой библиотеке

en: Accessing a corrupted shared library
ru: Обращение к поврежденной разделяемой библиотеке

en: .lib section in a.out corrupted
ru: Секция .lib в a.out повреждена

en: Attempting to link in too many shared libraries
ru: Попытка подключить слишком много разделяемый библиотек

en: Cannot exec a shared library directly
ru: Невозможно непосредственно выполнить разделяемую библиотеку

en: Streams pipe error
ru: Ошибка потоков канала

en: Structure needs cleaning
ru: Структуру необходимо почистить

en: Not a XENIX named type file
ru: Не является файлом именованного типа XENIX

en: No XENIX semaphores available
ru: Семафоры XENIX недоступны

en: Is a named type file
ru: Является файлом именованного типа

en: Remote I/O error
ru: Ошибка удаленного ввода/вывода

en: No medium found
ru: Носитель не найден

en: Wrong medium type
ru: Неправильный тип носителя

en: Required key not available
ru: Требуемый ключ недоступен

en: Key has expired
ru: Время жизни ключа истекло

en: Key has been revoked
ru: Ключ был отозван

en: Key was rejected by service
ru: Ключ был отвергнут службой

en: Operation not possible due to RF-kill
ru: Операция не позволяется из-за RF-kill

en: Memory page has hardware error
ru: В странице памяти аппаратная ошибка

en: RPC struct is bad
ru: RPC неправильная структура

note: TRANS The file was the wrong type for the TRANS operation, or a data file had the wrong format. TRANS TRANS On some systems @code{chmod} returns this error if you try to set the TRANS sticky bit on a non-directory file; @pxref{Setting Permissions}.
en: Inappropriate file type or format
ru: Неподходящий тип или формат файла

en: RPC bad procedure for program
ru: RPC неправильная процедура для программы

en: Authentication error
ru: Ошибка аутентификации

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, opening a file returns this error when the file is TRANS translated by a program and the translator program dies while starting TRANS up, before it has connected to the file.
en: Translator died
ru: Транслятор умер

en: RPC version wrong
ru: RPC неправильная версия

note: TRANS You did @strong{what}?
en: You really blew it this time
ru: На этот раз вы всех опрокинули

note: TRANS This means that the per-user limit on new process would be exceeded by TRANS an attempted @code{fork}.  @xref{Limits on Resources}, for details on TRANS the @code{RLIMIT_NPROC} limit.
en: Too many processes
ru: Слишком много процессов

note: TRANS This error code has no purpose.
en: Gratuitous error
ru: Безвозмездная ошибка

note: TRANS A function returns this error when certain parameter TRANS values are valid, but the functionality they request is not available. TRANS This can mean that the function does not implement a particular command TRANS or option value or flag bit at all.  For functions that operate on some TRANS ob
en: Not supported
ru: Не поддерживается

en: RPC program version wrong
ru: RPC неправильная версия программы

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, servers supporting the @code{term} protocol return TRANS this error for certain operations when the caller is not in the TRANS foreground process group of the terminal.  Users do not usually see this TRANS error because functions such as @code{read} and @code{write} trans
en: Inappropriate operation for background process
ru: Неподходящая операция для фонового процесса

note: TRANS Go home and have a glass of warm, dairy-fresh milk. TRANS @c Okay.  Since you are dying to know, I'll tell you. TRANS @c This is a joke, obviously.  There is a children's song which begins, TRANS @c "Old McDonald had a farm, e-i-e-i-o."  Every time I see the (real) TRANS @c errno macro EIO, I 
en: Computer bought the farm
ru: Компьютер отбросил копыта

note: TRANS In @theglibc{}, this is another name for @code{EAGAIN} (above). TRANS The values are always the same, on every operating system. TRANS TRANS C libraries in many older Unix systems have @code{EWOULDBLOCK} as a TRANS separate error code.
en: Operation would block
ru: Операция приведет к блокировке

en: Need authenticator
ru: Необходим аутентификатор

en: RPC program not available
ru: RPC программа недоступна

en: cannot map pages for fdesc table
ru: невозможно отобразить страницы для таблицы fdesc

en: cannot map pages for fptr table
ru: невозможно отобразить страницы для таблицы fptr

en: internal error: symidx out of range of fptr table
ru: внутренняя ошибка: symidx выходит за пределы таблицы fptr

en: Error in unknown error system:
ru: Ошибка в неизвестной системе ошибок:

en: Unknown error code:
ru: Неизвестный код ошибки:

en: Address family for hostname not supported
ru: Семейство адресов не поддерживается для данного имени узла

en: Temporary failure in name resolution
ru: Временный сбой в разрешении имен

en: Bad value for ai_flags
ru: Неправильное значение для ai_flags

en: Non-recoverable failure in name resolution
ru: Неисправимая ошибка в разрешении имен

en: ai_family not supported
ru: ai_family не поддерживается

en: Memory allocation failure
ru: Ошибка выделения памяти

en: No address associated with hostname
ru: С именем узла не связано ни одного адреса

en: Name or service not known
ru: Неизвестное имя или служба

en: Servname not supported for ai_socktype
ru: Servname не поддерживается для ai_socktype

en: ai_socktype not supported
ru: ai_socktype не поддерживается

en: System error
ru: Системная ошибка

en: Processing request in progress
ru: Обработка запроса продолжается

en: Request canceled
ru: Запрос отменен

en: Request not canceled
ru: Запрос не отменен

en: All requests done
ru: Все запросы выполнены

en: Interrupted by a signal
ru: Прервано по сигналу

en: Parameter string not correctly encoded
ru: Неправильно закодирована строка параметра

en: Result too large for supplied buffer
ru: Результат слишком большой для указанного буфера

en: CPU ISA level is lower than required
ru: Уровень CPU ISA ниже чем требуется

en: %s is for unknown machine %d.
ru: %s предназначен для неизвестной машины %d.

en: rebuild shared object with IBT support enabled
ru: включена пересборка общего объекта с поддержкой IBT

en: rebuild shared object with SHSTK support enabled
ru: включена пересборка общего объекта с поддержкой SHSTK

en: can't disable IBT
ru: невозможно выключить IBT

en: can't disable SHSTK
ru: невозможно выключить SHSTK

en: %s: size overflow
ru: %s: переполнение размера

en: %s: Memory exhausted
ru: %s: Память исчерпана

en: %s: unknown timezone '%s': %s
ru: %s: неизвестный часовой пояс «%s»: %s

en: has characters other than ASCII alphanumerics, '-' or '+'
ru: содержит символы помимо буквенно-цифровых ASCII, «-» или «+»

en: has fewer than 3 characters
ru: содержит менее 3 символов

en: has more than 6 characters
ru: содержит более 6 символов

en: %s: warning: zone "%s" abbreviation "%s" %s
ru: %s: предупреждение: зона «%s» сокращение «%s» %s

en: %s: usage: %s OPTIONS TIMEZONE ...
    Options include:
      -c [L,]U   Start at year L (default -500), end before year U (default 2500)
      -t [L,]U   Start at time L, end before time U (in seconds since 1970)
      -i         List transitions briefly (format is experimental)
      -v         List transitions verbosely
      -V         List transitions a bit less verbosely
      --help     Output this help
      --version  Output version info
    
    Report bugs to %s.
ru: %s: использование: %s ПАРАМЕТРЫ ЧАСОВОЙ_ПОЯС …
    Параметры:
      -c [L,]U   начиная с года L (по умолчанию -500) по U (по умолчанию 2500)
      -t [L,]U   начиная с времени L по U (в секундах начиная с 1970)
      -i         краткий список переводов (экспериментальный формат)
      -v         подробный список переводов
      -V         менее подробный список переводов
      --help     показать эту справку
      --version  показать информацию о версии
    
    Сообщения об ошибках отправляйте по адресу %s.

en: %s: wild -c argument %s
ru: %s: не обработан аргумент -c, %s

en: %s: wild -t argument %s
ru: %s: не обработан аргумент -t, %s

en:  (gmtime failed)
ru:  (ошибка работы gmtime)

en:  (localtime failed)
ru:  (ошибка работы localtime)

en: %s: Memory exhausted: %s
ru: %s: Память исчерпана: %s

en: size overflow
ru: переполнение размера

en: integer overflow
ru: целочисленное переполнение

en: command line
ru: командная строка

en: standard input
ru: стандартный ввод

en: "%s", line %<PRIdMAX>:
ru: «%s», строка %<PRIdMAX>:

en:  (rule from "%s", line %<PRIdMAX>)
ru:  (правило из «%s», строка %<PRIdMAX>)

en: warning:
ru: предупреждение:

en: %s: usage is %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -b {slim|fat} ] [ -d directory ] [ -l localtime ] [ -L leapseconds ] \
    	[ -p posixrules ] [ -r '[@lo][/@hi]' ] [ -R '@hi' ] \
    	[ -t localtime-link ] \
    	[ filename ... ]
    
    Report bugs to %s.
ru: %s: использование: %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -b {slim|fat} ] [ -d каталог ] [ -l местное_время ] [ -L високос_сек. ] \
    	[ -p правила_posix ] [ -r '[@lo][/@hi]' ] [ -R '@hi' ] \
    	[ -t ссылка_на_местное_время ] \
    	[ имя_файла … ]
    
    Сообщения об ошибках отправляйте на %s.

en: %s: Can't chdir to %s: %s
ru: %s: Невозможно выполнить chdir в %s: %s

en: "Link %s %s" is part of a link cycle
ru: «Ссылка %s %s» является частью циклической ссылки

en: link %s targets itself
ru: ссылка %s указывает на саму себя

en: link %s targeting link %s mishandled by pre-2023 zic
ru: ссылка %s, указывающая на ссылку %s, обрабатывается zic до версии 2023 года неправильно

en: link %s targeting link %s
ru: ссылка %s, указывающая на ссылку %s

en: wild compilation-time specification of zic_t
ru: плохая спецификация при компиляции для zic_t

en: incompatible -b options
ru: несовместимые параметры -b

en: invalid option: -b '%s'
ru: неверный параметр: -b «%s»

en: %s: More than one -d option specified
ru: %s: Задано более одного ключа -d

en: %s: More than one -l option specified
ru: %s: Задано более одного ключа -l

en: %s: More than one -p option specified
ru: %s: Задано более одного ключа -p

en: %s: More than one -t option specified
ru: %s: Задано более одного ключа -t

en: -y ignored
ru: -y игнорируется

en: %s: More than one -L option specified
ru: %s: Задано более одного ключа -L

en: %s: More than one -r option specified
ru: %s: Задано более одного ключа -r

en: %s: invalid time range: %s
ru: %s: неверный диапазон времени: %s

en: %s: invalid time: %s
ru: %s: некорректное время: %s

en: -s ignored
ru: -s игнорируется

en: %s: -R time exceeds -r cutoff
ru: %s: -R time превышает -r cutoff

en: empty file name
ru: пустое имя файла

en: file name '%s' begins with '/'
ru: имя файла «%s» начинается с «/»

en: file name '%s' contains '%.*s' component
ru: имя файла «%s» содержит компонент «%.*s»

en: file name '%s' component contains leading '-'
ru: компонент имени файла «%s» начинается с «-»

en: file name '%s' contains overlength component '%.*s...'
ru: имя файла «%s» содержит слишком длинный компонент «%.*s...»

en: file name '%s' contains byte '%c'
ru: имя файла «%s» содержит байт «%c»

en: file name '%s' contains byte '\%o'
ru: имя файла «\%s» содержит байт «\%o»

en: %s: Can't create %s/%s: %s
ru: %s: Невозможно создать %s/%s: %s

en: %s: rename to %s/%s: %s
ru: %s: переименовывается в %s/%s: %s

en: %s: Can't remove %s/%s: %s
ru: %s: Невозможно удалить %s/%s: %s

en: %s: Can't link %s/%s to %s/%s: %s
ru: %s: Невозможно создать ссылку %s/%s на %s/%s: %s

en: symbolic link used because hard link failed: %s
ru: используется символьная ссылка, так как жёсткая ссылка привела к ошибке: %s

en: %s: Can't read %s/%s: %s
ru: %s: Невозможно прочитать %s/%s: %s

en: copy used because hard link failed: %s
ru: используется копирование, так как жёсткая ссылка привела к ошибке: %s

en: copy used because symbolic link failed: %s
ru: используется копирование, так как символьная ссылка привела к ошибке: %s

en: same rule name in multiple files
ru: одинаковое имя правила в нескольких файлах

en: %s in ruleless zone
ru: %s в зоне без правил

en: input error
ru: ошибка ввода

en: unterminated line
ru: незавершенная строка

en: NUL input byte
ru: байт NUL во входных данных

en: line too long
ru: строка слишком длинная

en: %s: Can't open %s: %s
ru: %s: Невозможно открыть %s: %s

en: input line of unknown type
ru: входная строка неизвестного типа

en: expected continuation line not found
ru: ожидаемая строка продолжения не найдена

en: fractional seconds rejected by pre-2018 versions of zic
ru: дробные секунды не поддерживаются  zic до версии pre-2018

en: time overflow
ru: переполнение времени

en: values over 24 hours not handled by pre-2007 versions of zic
ru: значения больше 24 часов не поддерживается версиями zic старше 2007 года

en: invalid saved time
ru: неверное сохраненное время

en: wrong number of fields on Rule line
ru: неправильное число полей в строке Rule

en: Invalid rule name "%s"
ru: Неверное имя правила «%s»

en: wrong number of fields on Zone line
ru: неверное число полей в строке Zone

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
ru: строка «Zone %s» и ключ -l взаимно исключаются

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
ru: строка «Zone %s» и ключ -p взаимно исключаются

en: duplicate zone name %s (file "%s", line %<PRIdMAX>)
ru: повторное имя зоны %s (файл «%s», строка %<PRIdMAX>)

en: wrong number of fields on Zone continuation line
ru: неправильное число полей в строке продолжения Zone

en: invalid UT offset
ru: неверное смещение UT

en: invalid abbreviation format
ru: неверный формат сокращения

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
ru: конечное время в строке продолжения Zone не позднее конечного времени в предыдущей строке

en: format '%s' not handled by pre-2015 versions of zic
ru: формат «%s» не поддерживается версиями zic старше 2015 года

en: invalid leaping year
ru: неверный високосный год

en: invalid month name
ru: неверное название месяца

en: invalid day of month
ru: неверный день месяца

en: time too small
ru: время слишком мало

en: time too large
ru: время слишком велико

en: invalid time of day
ru: неверное время дня

en: leap second precedes Epoch
ru: високосная секунда раньше Эпохи

en: wrong number of fields on Leap line
ru: неверное число полей в строке Leap

en: invalid Rolling/Stationary field on Leap line
ru: неверное поле Rolling/Stationary в строке Leap

en: invalid CORRECTION field on Leap line
ru: неверное поле CORRECTION в строке Leap

en: wrong number of fields on Expires line
ru: неправильное количество полей в строке Expires

en: multiple Expires lines
ru: несколько строк Expires

en: wrong number of fields on Link line
ru: неверное число полей в строке Link

en: blank TARGET field on Link line
ru: пустое поле TARGET в строке Link

en: FROM year "%s" is obsolete; treated as %d
ru: FROM год «%s» устарел; учтено как %d

en: invalid starting year
ru: неверный начальный год

en: invalid ending year
ru: неверный конечный год

en: starting year greater than ending year
ru: начальный год больше конечного

en: year type "%s" is unsupported; use "-" instead
ru: тип года «%s» не поддерживается; вместо этого используйте «-»

en: invalid weekday name
ru: неверное названия дня недели

en: reference clients mishandle more than %d transition times
ru: стандартные клиенты неправильно работают при выполнении более чем %d переводов времени

en: pre-2014 clients may mishandle more than 1200 transition times
ru: клиенты до версии pre-2014 могут неправильно работать при выполнении более чем 1200 переводов времени

en: %s: pre-2021b clients may mishandle leap second expiry
ru: %s: клиенты до версии pre-2021b могут неправильно обрабатывать истечение високосных секунд

en: %s: pre-2021b clients may mishandle leap second table truncation
ru: %s: клиенты до версии pre-2021b могут неправильно обрабатывать таблицу пропусков високосных секунд

en: too many transition times
ru: слишком много переводов времени

en: %%z UT offset magnitude exceeds 99:59:59
ru: порядок величин смещения %%z UT превышает 99:59:59

en: no proleptic TZ string for zone
ru: до пояса не указана строка TZ

en: %s: pre-%d clients may mishandle distant timestamps
ru: %s: клиенты до версии pre-%d могут неправильно понять удалённые метки времени

en: two rules for same instant
ru: два правила для одного мгновения

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
ru: не удалось определить аббревиатуру часового пояса для использования сразу после прошедшего времени

en: UT offset out of range
ru: смещение UT вне диапазона

en: too many local time types
ru: слишком много типов местного времени

en: too many leap seconds
ru: слишком много високосных секунд

en: Rolling leap seconds not supported with -r
ru: Переходящие високосные секунды не поддерживаются параметром -r

en: Leap seconds too close together
ru: Високосные секунды слишком близко друг к другу

en: last Leap time does not precede Expires time
ru: последнее високосное время не начинается временем Expires

en: "%s" is undocumented; use "last%s" instead
ru: «%s» нет в документации; вместо этого используйте «last%s»

en: "%s" is ambiguous in pre-2017c zic
ru: смысл «%s» неоднозначен для zic версии pre-2017c

en: Odd number of quotation marks
ru: Нечётное число кавычек

en: Too many input fields
ru: Слишком много входных полей

en: use of 2/29 in non leap-year
ru: использование 29 февраля в не-високосном году

en: rule goes past start/end of month; will not work with pre-2004 versions of zic
ru: правило переходит за начало/конец месяца; это не будет работать в версиях zic старше 2004 года

en: time zone abbreviation has fewer than 3 characters
ru: в аббревиатуре часового пояса содержится более трёх символов

en: time zone abbreviation has too many characters
ru: в аббревиатуре часового пояса содержится слишком много символов

en: time zone abbreviation differs from POSIX standard
ru: аббревиатура часового пояса отличается от стандартной POSIX

en: too many, or too long, time zone abbreviations
ru: слишком много аббревиатур часовых поясов или они слишком длинные

en: %s: Can't create directory %s: %s
ru: %s: Невозможно создать каталог %s: %s
