libc 2.41.9000 - en to ro translation catalogue (1442 entries)

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
ro: %.*s: parametrul ARGP_HELP_FMT necesită o valoare

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
ro: %.*s: Parametru ARGP_HELP_FMT necunoscut

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
ro: Deșeuri în ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ro: Argumentele obligatorii sau opționale ale opțiunilor lungi sunt, de asemenea, obligatorii sau opționale pentru orice opțiuni scurte corespunzătoare.

en: Usage:
ro: Utilizare:

en:   or:
ro:   sau:

en:  [OPTION...]
ro:  [OPȚIUNE...]

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
ro: Încercați «%s --help» sau «%s --usage» pentru mai multe informații.

en: Report bugs to %s.
ro: Raportați erorile la %s.

en: Give this help list
ro: Oferă această listă de ajutor

en: Give a short usage message
ro: Oferă un mesaj scurt de utilizare

en: NAME
ro: NUME

en: Set the program name
ro: Stabilește numele programului

en: SECS
ro: SEC

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
ro: Suspendare pentru SEC secunde (implicit 3600)

en: Print program version
ro: Afișează versiunea programului

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
ro: (EROARE DE PROGRAM) Nu se cunoaște versiunea!?

en: %s: Too many arguments
ro: %s: Prea multe argumente

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
ro: (EROARE DE PROGRAM) Opțiunea ar fi trebuit să fie recunoscută!?

en: %s%s%s:%u: %s%sUnexpected error: %s.
ro: %s%s%s:%u: %s%sEroare neașteptată: %s.

en: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' failed.
ro: %s%s%s:%u: %s%sAserțiunea „%s” a eșuat.

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
ro: Creează fișierul antet C NUME care conține definiții de simbol

en: Do not use existing catalog, force new output file
ro: Nu utilizează catalogul existent, forțează generarea unui fișie nou

en: Write output to file NAME
ro: Scrie ieșirea în fișierul NUME

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
ro: Generează catalogul de mesaje.
    Dacă FIȘIER-INTRARE este -, intrarea este citită de la intrarea standard.
    Dacă FIȘIER-IEȘIRE este -, ieșirea este scrisă la ieșirea standard.

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
ro: -o FIȘIER-IEȘIRE [FIȘIER-INTRARE]...
    [FIȘIER-IEȘIRE [FIȘIER-INTRARE]...]

en: For bug reporting instructions, please see:
    %s.
ro: Pentru instrucțiuni de raportare a erorilor, consultați:
    %s.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ro: Drepturi de autor © %s Free Software Foundation, Inc.
    Acesta este software liber; consultați sursa pentru condițiile de copiere. NU există
    garanție; nici măcar pentru COMERCIALIZARE sau POTRIVIRE PENTRU UN ANUMIT SCOP.

en: Written by %s.
ro: Scris de %s.

en: *standard input*
ro: *intrare standard*

en: cannot open input file `%s'
ro: nu se poate deschide fișierul de intrare „%s”

en: illegal set number
ro: număr de set ilegal

en: duplicate set definition
ro: definiție de set duplicată

en: this is the first definition
ro: aceasta este prima definiție

en: unknown set `%s'
ro: set necunoscut „%s”

en: invalid quote character
ro: caracter de citat nevalid

en: unknown directive `%s': line ignored
ro: directivă necunoscută „%s ”: linia este ignorată

en: duplicated message number
ro: număr de mesaj duplicat

en: duplicated message identifier
ro: identificator de mesaj duplicat

en: invalid character: message ignored
ro: caracter nevalid: mesaj ignorat

en: invalid line
ro: linie nevalidă

en: malformed line ignored
ro: linie incorectă ignorată

en: cannot allocate memory
ro: nu se poate aloca memorie

en: cannot open output file `%s'
ro: nu se poate deschide fișierul de ieșire „%s”

en: invalid escape sequence
ro: secvență de cod de control nevalidă

en: unterminated message
ro: mesaj neterminat

en: while opening old catalog file
ro: în timp ce se deschidea fișierul de catalog vechi

en: conversion modules not available
ro: modulele de conversie nu sunt disponibile

en: cannot determine escape character
ro: nu se poate determina caracterul de cod de control

en: Don't buffer output
ro: Fără memorie tampon la ieșire

en: Dump information generated by PC profiling.
ro: Afișează informațiile generate de analiza performanței.

en: [FILE]
ro: [FIȘIER]

en: cannot read header
ro: nu se poate citi antetul

en: cannot read pointer pair
ro: nu se poate citi perechea de indicatori

en: unexpected end of file in header
ro: sfârșit neașteptat de fișier în antet

en: unexpected end of file in pointer pair
ro: sfârșitul neașteptat al fișierului în perechea de indicatori

en: cannot open input file
ro: nu se poate deschide fișierul de intrare

en: invalid pointer size
ro: dimensiunea indicatorului nevalidă

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
ro: Utilizare: xtrace [OPȚIUNE]... PROGRAM [OPȚIUNE_PROGRAM]...\n

en: Try \`%s --help' or \`%s --usage' for more information.\n
ro: Încercați «%s --help» sau «%s --usage» pentru mai multe informații.\n

en: %s: option '%s' requires an argument.\n
ro: %s: opțiunea „%s” necesită un argument\n

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
ro: Urmărește execuția programului prin afișarea funcției executate în prezent.
    
         --data=FIȘIER        nu rulează programul, doar afișează datele din FIȘIER
    
       -?,--help              afișează acest mesaj de ajutor și iese
          --usage             oferă un mesaj scurt de utilizare
       -V,--version           afișează informațiile de versiune și iese
    
    Argumentele obligatorii pentru opțiunile lungi sunt, de asemenea, obligatorii
    pentru orice opțiuni scurte corespunzătoare.

en: For bug reporting instructions, please see:\\n%s.\\n
ro: Pentru instrucțiuni de raportare a erorilor, consultați:\\n%s.\\n

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
ro: xtrace: opțiune nerecunoscută „$1”\n

en: No program name given\n
ro: Nu a fost dat niciun nume de program\n

en: executable \`$program' not found\n
ro: executabilul „$program” nu a fost găsit

en: \`$program' is no executable\n
ro: „$program” nu este executabil\n

en: unsupported dlinfo request
ro: cerere „dlinfo” neacceptată

en: invalid namespace
ro: spațiu de nume nevalid

en: invalid mode
ro: mod nevalid

en: invalid mode parameter
ro: parametru de mod nevalid

en: unknown or unsupported flag
ro: fanion necunoscut sau neacceptat

en: Cache file has wrong endianness.
ro: Fișierul zonei de prestocare(cache) are tipul de „endianness” greșit.

en: Cache generated by:
ro: Zonă de prestocare(cache) generată de către:

en: Can't open cache file %s
ro: Nu se poate deschide fișierul spațiului de prestocare(cache) %s

en: mmap of cache file failed.
ro: execuția mmap() asupra fișierului spațiului de prestocare(cache) a eșuat

en: File is not a cache file.
ro: Fișierul nu este un fișier de spațiu de prestocare(cache).

en: %d libs found in cache `%s'
ro: %d biblioteci găsite în spațiul de prestocare(cache) „%s”

en: Malformed extension data in cache file %s
ro: Date de extensie incorecte în fișierul spațiului de prestocare(cache) %s

en: Writing of cache extension data failed
ro: Scrierea datelor de extensie a spațiului de prestocare(cache) a eșuat

en: %s: ISA level is too high (%d > %d)
ro: %s: nivelul ISA este prea mare (%d > %d)

en: Can't create temporary cache file %s
ro: Nu se poate crea fișierul zonei de prestocare(cache) temporar %s

en: Writing of cache data failed
ro: Scrierea datelor zonei de prestocare(cache) a eșuat

en: Changing access rights of %s to %#o failed
ro: Schimbarea drepturilor de acces din %s în %#o a eșuat

en: Renaming of %s to %s failed
ro: Redenumirea lui %s în %s a eșuat

en: Could not create library path
ro: Nu s-a putut crea ruta bibliotecii

en: error while loading shared libraries
ro: eroare la încărcarea bibliotecilor partajate

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
ro: EROARE ÎN EDITORUL/VINCULATORUL DE LEGĂTURI DINAMICE!!!

en: cannot create scope list
ro: nu s-a putut crea lista de domenii

en: shared object not open
ro: obiectul partajat nu este deschis

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
ro: DST(simbolul de șir dinamic) nu este permis în programele SUID/SGID

en: empty dynamic string token substitution
ro: înlocuire de simbol de șir dinamic(DST) gol

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
ro: nu se poate încărca auxiliarul „%s” din cauza înlocuirii simbolului de șir dinamic(DST) gol

en: cannot allocate dependency buffer
ro: nu se poate aloca memoria tampon de dependență

en: cannot allocate dependency list
ro: nu se poate aloca lista de dependențe

en: cannot allocate symbol search list
ro: nu se poate aloca lista de căutare a simbolurilor

en: cannot create HWCAP priorities
ro: nu se pot crea priorități HWCAP

en: cannot create capability list
ro: nu se poate crea lista de capacităț/iproprietăți

en: cannot allocate name record
ro: nu se poate aloca înregistrarea de nume

en: cannot create cache for search path
ro: nu se poate crea spațiul de prestocare(cache) pentru ruta de căutare

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
ro: nu se poate crea o copie RUNPATH/RPATH

en: cannot create search path array
ro: nu se poate crea matricea de rute de căutare

en: cannot stat shared object
ro: nu s-a putut obține starea obiectului partajat

en: cannot create shared object descriptor
ro: nu se poate crea un descriptor de obiect partajat

en: cannot read file data
ro: nu se pot citi datele fișierului

en: ELF load command address/offset not page-aligned
ro: Adresa/poziția comenzii de încărcare ELF nu este aliniată în pagină

en: object file has no loadable segments
ro: fișierul obiect nu are segmente încărcabile

en: cannot dynamically load executable
ro: nu se poate încărca în mod dinamic executabilul

en: object file has no dynamic section
ro: fișierul obiect nu are secțiune dinamică

en: cannot dynamically load position-independent executable
ro: nu poate încărca dinamic executabilul independent de poziție

en: shared object cannot be dlopen()ed
ro: obiectul partajat nu poate fi deschis cu dlopen()

en: cannot allocate memory for program header
ro: nu se poate aloca memorie pentru antetul programului

en: cannot enable executable stack as shared object requires
ro: nu se poate activa stiva executabilă așa cum necesită obiectul partajat

en: cannot close file descriptor
ro: nu se poate închide descriptorul de fișier

en: file too short
ro: fișier prea scurt

en: invalid ELF header
ro: antet ELF nevalid

en: ELF file data encoding not big-endian
ro: codificarea datelor fișierului ELF nu este de tipul big-endian

en: ELF file data encoding not little-endian
ro: codificarea datelor fișierului ELF nu este de tipul little-endian

en: ELF file version ident does not match current one
ro: versiunea de identificare a fișierului ELF nu se potrivește cu cea actuală

en: ELF file OS ABI invalid
ro: ABI(interfața) SO(sistemului operațional) a fișierului ELF nu este validă

en: ELF file ABI version invalid
ro: versiunea ABI a fișierului ELF nu este validă

en: nonzero padding in e_ident
ro: umplutură diferită de zero în e_ident

en: internal error
ro: eroare internă

en: ELF file version does not match current one
ro: versiunea fișierului ELF nu se potrivește cu cea actuală

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
ro: numai ET_DYN și ET_EXEC pot fi încărcate

en: ELF file's phentsize not the expected size
ro: „phentsize” a fișierului ELF nu are dimensiunea așteptată

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
ro: clasă ELF greșită: ELFCLASS64

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
ro: clasă ELF greșită: ELFCLASS32

en: cannot open shared object file
ro: nu se poate deschide fișierul obiect partajat

en: failed to map segment from shared object
ro: a eșuat memorarea segmentului din obiectul partajat

en: cannot change memory protections
ro: nu se pot modifica protecțiile memoriei

en: cannot map zero-fill pages
ro: nu se pot memora pagini umplute cu zerouri

en: symbol lookup error
ro: eroare de căutare a simbolului

en: cannot extend global scope
ro: nu se poate extinde domeniul global

en: TLS generation counter wrapped!  Please report this.
ro: Contorul de generare TLS a intrat în buclă! Raportați acest lucru!

en: cannot allocate address lookup data
ro: nu s-au putut aloca datele de căutare a adresei

en: invalid mode for dlopen()
ro: mod nevalid pentru dlopen()

en: no more namespaces available for dlmopen()
ro: nu mai sunt spații de nume disponibile pentru dlmopen()

en: invalid target namespace in dlmopen()
ro: spațiu de nume țintă nevalid în dlmopen()

en: cannot allocate memory in static TLS block
ro: nu se poate aloca memorie în bloc TLS static

en: cannot make segment writable for relocation
ro: nu se poate face segmentul inscriptibil pentru realocare

en: %s: out of memory to store relocation results for %s
ro: %s: memorie insuficientă pentru stocarea rezultatelor realocării pentru %s

en: cannot restore segment prot after reloc
ro: nu se poate restabili segmentul de protecție după realocare

en: cannot apply additional memory protection after relocation
ro: nu se poate aplica protecția suplimentară de memorie după realocare

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
ro: RTLD_NEXT utilizat în cod nu s-a încărcat dinamic

en: cannot create TLS data structures
ro: nu se pot crea structurile de date TLS

en: version lookup error
ro: eroare la căutarea versiunii

en: cannot allocate version reference table
ro: nu se poate aloca tabelul de referință al versiunii

en: DT_RELR without GLIBC_ABI_DT_RELR dependency
ro: DT_RELR fără dependență de GLIBC_ABI_DT_RELR

en: Print cache
ro: Afișează zona de prestocare(cache)

en: Generate verbose messages
ro: Generează mesaje detaliate

en: Don't build cache
ro: Nu construiește zona de prestocare(cache)

en: Don't update symbolic links
ro: Nu actualizează legăturile simbolice

en: Change to and use ROOT as root directory
ro: Schimbă la ROOT și-l utilizează ca director rădăcină

en: Use CACHE as cache file
ro: Utilizează CACHE ca fișier de zonă de prestocare(cache)

en: Use CONF as configuration file
ro: Utilizează CONF ca fișier de configurare

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
ro: Procesează doar directoarele specificate în linia de comandă. Nu construiește zona de prestocare(cache).

en: Manually link individual libraries.
ro: Vinculați manual biblioteci individuale.

en: Format to use: new (default), old, or compat
ro: Format de utilizat: „new” (nou) implicit, „old” (vechi) sau „compat” (compatibil)

en: Ignore auxiliary cache file
ro: Ignoră fișierul de zonă de prestocare(cache) auxiliar

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
ro: Configurează asocierile de timp de execuție ale editorului de legături dinamic.

en: Path `%s' given more than once
ro: Ruta „%s” a fost dată de mai multe ori

en: (from %s:%d and %s:%d)
ro: (de la %s:%d și %s:%d)

en: Could not form glibc-hwcaps path
ro: Nu s-a putut forma ruta glibc-hwcaps

en: Listing directory %s
ro: Listare director %s

en: Can't stat %s
ro: Nu se poate obține starea %s

en: Can't stat %s
ro: Nu se poate obține starea %s

en: %s is not a symbolic link
ro: %s nu este o legătură simbolică

en: Can't unlink %s
ro: Nu se poate înlătura legătura %s

en: Can't link %s to %s
ro: Nu se poate face legătura între %s și %s

en:  (changed)
ro:  (schimbat)

en:  (SKIPPED)
ro:  (OMIS)

en: Can't find %s
ro: Nu se poate găsi %s

en: Cannot lstat %s
ro: Nu se poate obține starea legăturii %s

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
ro: S-a ignorat fișierul %s, deoarece nu este un fișier obișnuit.

en: No link created since soname could not be found for %s
ro: Nu s-a creat nicio legătură, deoarece „soname” (biblioteca obiectului partajat) nu a fost găsită pentru %s

en:  (from %s:%d)
ro:  (de la %s:%d)

en: Can't open directory %s
ro: Nu se poate deschide directorul %s

en: Could not form library path
ro: Nu s-a putut forma ruta bibliotecii

en: Input file %s not found.
ro: Fișierul de intrare %s nu a fost găsit.

en: Cannot stat %s
ro: Nu se poate obține starea %s

en: libc6 library %s in wrong directory
ro: biblioteca libc6 %s este într-un director greșit

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
ro: bibliotecile %s și %s din directorul %s au același „soname”, dar tip diferit.

en: Warning: ignoring configuration file that cannot be opened: %s
ro: Avertisment: se ignoră fișierul de configurare care nu poate fi deschis: %s

en: %s:%u: hwcap directive ignored
ro: %s:%u: directiva hwcap a fost ignorată

en: need absolute file name for configuration file when using -r
ro: este nevoie de numele absolut de fișier pentru fișierul de configurare atunci când se utilizează opțiunea „-r”

en: memory exhausted
ro: memorie epuizată

en: %s:%u: cannot read directory %s
ro: %s:%u: nu se poate citi directorul %s

en: relative path `%s' used to build cache
ro: ruta relativă „%s” este folosită pentru a construi spațiul de prestocare (cache)

en: Can't chdir to /
ro: Nu se poate executa «chdir» la /

en: Can't open cache file directory %s
ro: Nu se poate deschide directorul de fișiere de spațiu de prestocare(cache) %s

en: Written by %s and %s.
ro: Scris de %s și %s.

en: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              print this help and exit
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information
ro: Utilizare: ldd [OPȚIUNE]... FIȘIER...
          --help              afișează acest mesaj de ajutor și iese
          --version           afișează informațiile despre versiune și iese
      -d, --data-relocs       procesează realocările de date
      -r, --function-relocs   procesează realocările de date și de funcții
      -u, --unused            afișează dependențele directe neutilizate
      -v, --verbose           afișează toate informațiile

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
ro: ldd: opțiunea „$1” este ambiguă

en: unrecognized option
ro: opțiune nerecunoscută

en: Try \`ldd --help' for more information.
ro: Încercați «ldd --help» pentru mai multe informații.

en: missing file arguments
ro: lipsesc argumentele fișierului

note: TRANS This is a ``file doesn't exist'' error TRANS for ordinary files that are referenced in contexts where they are TRANS expected to already exist.
en: No such file or directory
ro: Nu există un astfel de fișier sau director

en: not regular file
ro: nu este un fișier obișnuit

en: warning: you do not have execution permission for
ro: avertisment: nu aveți permisiunea de execuție pentru

en: 	not a dynamic executable
ro: 	nu este un executabil dinamic

en: exited with unknown exit code
ro: ieșit cu un cod de ieșire necunoscut

en: error: you do not have read permission for
ro: eroare: nu aveți permisiunea de citire pentru

en: cannot find program header of process
ro: nu se poate găsi antetul de program al procesului

en: cannot read program header
ro: nu se poate citi antetul programului

en: cannot read dynamic section
ro: nu se poate citi secțiunea dinamică

en: cannot read r_debug
ro: nu se poate citi r_debug

en: cannot read program interpreter
ro: nu se poate citi interpretul de program

en: cannot read link map
ro: nu s-a putut citi tabelul de asociere al legăturilor

en: cannot read object name
ro: nu se poate citi numele obiectului

en: cannot allocate buffer for object name
ro: nu se poate aloca memorie tampon pentru numele obiectului

en: List dynamic shared objects loaded into process.
ro: Listează obiectele partajate dinamice încărcate în proces.

en: Exactly one parameter with process ID required.
ro: Este necesar exact un parametru cu ID-ul procesului.

en: invalid process ID '%s'
ro: ID nevalid al procesului „%s”

en: cannot open %s
ro: nu se poate deschide %s

en: cannot open %s/task
ro: nu se poate deschide %s/sarcina

en: cannot prepare reading %s/task
ro: nu se poate pregăti citirea %s/sarcină

en: invalid thread ID '%s'
ro: ID nevalid al firului de execuție „%s”

en: cannot attach to process %lu
ro: nu se poate atașa procesului %lu

en: no valid %s/task entries
ro: nu există intrări %s/sarcină valide

en: cannot get information about process %lu
ro: nu se pot obține informații despre procesul %lu

en: process %lu is no ELF program
ro: procesul %lu nu este un program ELF

en: file %s is truncated
ro: fișierul %s este trunchiat

en: %s is a 32 bit ELF file.
ro: %s este un fișier ELF pe 32 de biți.

en: %s is a 64 bit ELF file.
ro: %s este un fișier ELF pe 64 de biți.

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
ro: ELFCLASS necunoscută în fișierul %s.

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
ro: %s nu este un fișier obiect partajat (Tip: %d).

en: more than one dynamic segment
ro: mai mult de un segment dinamic

en: Cannot fstat file %s.
ro: Nu se poate evalua de către fstat() fișierul %s.

en: File %s is empty, not checked.
ro: Fișierul %s este gol, nu se verifică.

en: File %s is too small, not checked.
ro: Fișierul %s este prea mic, nu se verifică.

en: Cannot mmap file %s.
ro: Nu se poate executa mmap asupra fișierului %s.

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
ro: %s nu este un fișier ELF - are octeții magici greșiți la început.

en: Usage: sln src dest|file
ro: Utilizare: sln SURSĂ DESTINAȚIE|FIȘIER

en: %s: file open error: %m
ro: %s: eroare la deschiderea fișierului: %m

en: No target in line %d
ro: Nicio țintă în linia %d

en: %s: destination must not be a directory
ro: %s: destinația nu trebuie să fie un director

en: %s: failed to remove the old destination
ro: %s: nu s-a putut elimina vechea destinație

en: %s: invalid destination: %s
ro: %s: destinație nevalidă: %s

en: Invalid link from "%s" to "%s": %s
ro: Legătură nevalidă de la „%s” la „%s”: %s

en: Usage: sotruss [OPTION...] [--] EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]
      -F, --from FROMLIST     Trace calls from objects on FROMLIST
      -T, --to TOLIST         Trace calls to objects on TOLIST
    
      -e, --exit              Also show exits from the function calls
      -f, --follow            Trace child processes
      -o, --output FILENAME   Write output to FILENAME (or FILENAME.$PID in case
    			  -f is also used) instead of standard error
    
      -?, --help              Give this help list
          --usage             Give a short usage message
          --version           Print program version
ro: Utilizare: sotruss [OPȚIUNE...] [--] EXECUTABIL [OPȚIUNE-EXECUTABIL...]
      -F, --from DIN_LISTA  urmărește apelurile de la obiectele din DIN_LISTA
      -T, --to ÎN_LISTA     urmărește apelurile către obiectele din ÎN_LISTA
    
      -e, --exit            afișează, de asemenea, ieșirile din apelurile de funcții
      -f, --follow          urmărește procesele-copil
      -o, --output FIȘIER   scrieți ieșirea în FIȘIER (sau FIȘIER.$PID în cazul în
                            care este folosită și opțiunea „-f”) în loc de la ieșirea
                            de eroare standard
    
      -?, --help            oferă acest mesaj de ajutor
          --usage           oferă un mesaj scurt de utilizare
          --version         afișează versiunea programului

en: Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding\nshort options.\n
ro: Argumentele obligatorii pentru opțiunile lungi sunt, de asemenea, obligatorii\npentru orice opțiuni scurte corespunzătoare.\n

en: %s: option requires an argument -- '%s'\n
ro: %s: opțiunea necesită un argument -- „%s”\n

en: %s: option is ambiguous; possibilities:
ro: %s: opțiunea este ambiguă; posibilități:

en: Written by %s.\n
ro: Scris de %s.\n

en: Usage: %s [-ef] [-F FROMLIST] [-o FILENAME] [-T TOLIST] [--exit]
    	    [--follow] [--from FROMLIST] [--output FILENAME] [--to TOLIST]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]\n
ro: Utilizare: %s [-ef] [-F DIN_LISTA] [-o FIȘIER] [-T ÎN_LISTA] [--exit]
               [--follow] [--from DIN_LISTA] [--output FIȘIER] [--to ÎN_LISTA]
               [--help] [--usage] [--version] [--]
               EXECUTABIL [OPȚIUNE-EXECUTABIL...]\n

en: %s: unrecognized option '%c%s'\n
ro: %s: opțiune nerecunoscută „%c%s”\n

en: Output selection:
ro: Selectarea ieșirii:

en: print list of count paths and their number of use
ro: afișează o listă de rute numerotate și numărul lor de utilizare

en: generate flat profile with counts and ticks
ro: generează un profil plat cu contoare și marcaje de timp

en: generate call graph
ro: generează graficul de apeluri

en: Read and display shared object profiling data.
ro: Citește și afișează datele de profilare ale obiectelor partajate.

en: SHOBJ [PROFDATA]
ro: OBIECT_PARTAJAT [DATE_PROFILARE]

en: failed to load shared object `%s'
ro: nu s-a putut încărca obiectul partajat „%s”

en: cannot create internal descriptor
ro: nu se poate crea un descriptor intern

en: Reopening shared object `%s' failed
ro: Redeschiderea obiectului partajat „%s” a eșuat

en: reading of section headers failed
ro: citirea antetelor secțiunilor a eșuat

en: reading of section header string table failed
ro: citirea tabelului de șiruri de antet de secțiune a eșuat

en: *** Cannot read debuginfo file name: %m
ro: *** Nu se poate citi numele fișierului cu informațiile de depanare: %m

en: cannot determine file name
ro: nu se poate determina numele fișierului

en: reading of ELF header failed
ro: citirea antetului ELF a eșuat

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
ro: *** Fișierul „%s” a fost curățat de datele suplimentare: nu este posibilă o analiză detaliată

en: failed to load symbol data
ro: nu s-au putut încărca datele simbolului

en: cannot load profiling data
ro: nu se pot încărca datele de profilare

en: while stat'ing profiling data file
ro: la evaluarea de către stat() a fișierului de date de profilare

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
ro: fișierul de date de profilare „%s” nu se potrivește cu obiectul partajat „%s”

en: failed to mmap the profiling data file
ro: nu s-a reușit executarea a mmap asupra fișierului de date de profilare

en: error while closing the profiling data file
ro: eroare la închiderea fișierului de date de profilare

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
ro: „%s” nu este un fișier de date de profil corect pentru „%s”

en: cannot allocate symbol data
ro: nu se pot aloca datele simbolului

en: String table string is too long
ro: Șirul tabelului de șiruri este prea lung

en: String table has too many entries
ro: Tabelul de șiruri are prea multe intrări

en: String table is too large
ro: Tabelul de șiruri este prea mare

en: cannot open output file
ro: nu se poate deschide fișierul de ieșire

en: error while closing input `%s'
ro: eroare la închiderea intrării „%s”

en: illegal input sequence at position %zd
ro: secvență de intrare ilegală la poziția %zd

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
ro: caracter incomplet sau secvență de schimbare la sfârșitul memoriei tampon

en: error while reading the input
ro: eroare la citirea intrării

en: unable to allocate buffer for input
ro: nu se poate aloca memorie tampon pentru intrare

en: Input/Output format specification:
ro: Specificație format de intrare/ieșire:

en: encoding of original text
ro: codificarea textului original

en: encoding for output
ro: codificarea pentru ieșire

en: Information:
ro: Informații:

en: list all known coded character sets
ro: listează toate seturile de caractere codificate cunoscute

en: Output control:
ro: Control ieșire:

en: omit invalid characters from output
ro: omite caracterele nevalide de la ieșire

en: FILE
ro: FIȘIER

en: output file
ro: fișier de ieșire

en: suppress warnings
ro: suprimă avertismentele

en: print progress information
ro: afișează informațiile despre progres

en: BYTE-COUNT
ro: NUMĂR-OCTEȚI

en: size of in-memory scratch buffer
ro: dimensiunea tamponului de scriere din memorie

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
ro: Convertește codificarea fișierelor date de la o codificare la alta.

en: [FILE...]
ro: [FIȘIER...]

en: failed to start conversion processing
ro: nu s-a putut începe procesarea conversiei

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
ro: conversiile de la „%s” și la „%s” nu sunt acceptate

en: conversion from `%s' is not supported
ro: conversia de la „%s” nu este acceptată

en: conversion to `%s' is not supported
ro: conversia la „%s” nu este acceptată

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
ro: conversia de la „%s” la „%s” nu este acceptată

en: invalid buffer size: %s
ro: dimensiunea memoriei tampon nu este validă: %s

en: conversion stopped due to problem in writing the output
ro: conversia a fost oprită din cauza unei probleme la scrierea ieșirii

en: illegal input sequence at position %lld
ro: secvență de intrare ilegală la poziția %lld

en: internal error (illegal descriptor)
ro: eroare internă (descriptor ilegal)

en: unknown iconv() error %d
ro: eroare iconv() necunoscută %d

en: The following list contains all the coded character sets known.  This does
    not necessarily mean that all combinations of these names can be used for
    the FROM and TO command line parameters.  One coded character set can be
    listed with several different names (aliases).
ro: Următoarea listă conține toate seturile de caractere codificate cunoscute
    Acest lucru nu înseamnă neapărat că toate combinațiile acestor nume pot fi
    utilizate pentru parametrii liniei de comandă DE_LA și LA. Un set de
    caractere codificat poate fi listat cu mai multe nume diferite (alias).

en: Create fastloading iconv module configuration file.
ro: Creează un fișier de configurare cu încărcare rapidă pentru un modul iconv.

en: PATH
ro: RUTĂ

en: Prefix used for all file accesses
ro: Prefix utilizat pentru toate accesările la fișiere

en: Put output in FILE instead of installed location (--prefix does not apply to FILE)
ro: Puneți ieșirea în FIȘIER în loc de locația instalată („--prefix” nu se aplică la FIȘIER)

en: Do not search standard directories, only those on the command line
ro: Nu caută în directoarele standard, ci doar în cele din linia de comandă

en: Directory arguments required when using --nostdlib
ro: Argumentele directorului sunt necesare când se utilizează opțiunea „--nostdlib”

en: no output file produced because warnings were issued
ro: nu a fost produs niciun fișier de ieșire deoarece au fost emise avertismente

en: while inserting in search tree
ro: în timp ce se insera în arborele de căutare

en: cannot generate output file
ro: nu se poate genera fișierul de ieșire

en: write of %zu bytes failed after %td: %m
ro: scrierea a %zu octeți a eșuat după %td: %m

en: write returned 0 after writing %td bytes of %zu
ro: scrierea a returnat 0 după ce a scris %td octeți din %zu

en: read of %zu bytes failed after %td: %m
ro: citirea a %zu octeți a eșuat după %td: %m

en: rcmd: Cannot allocate memory
ro: rcmd: Nu se poate aloca memorie

en: rcmd: socket: All ports in use
ro: rcmd: socket: Toate porturile în uz

en: connect to address %s:
ro: se conectează la adresa %s:

en: Trying %s...
ro: Se încearcă %s...

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
ro: rcmd: write (activează ieșirea de eroare standard): %m

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
ro: rcmd: poll (activează ieșirea de eroare standard): %m

en: poll: protocol failure in circuit setup
ro: poll: eșec de protocol în configurarea circuitului

en: socket: protocol failure in circuit setup
ro: socket: eșec de protocol în configurarea circuitului

en: rcmd: %s: short read
ro: rcmd: %s: citire incompletă

en: lstat failed
ro: lstat() a eșuat

en: cannot open
ro: nu se poate deschide

en: fstat failed
ro: fstat() a eșuat

en: bad owner
ro: proprietar incorect

en: writeable by other than owner
ro: poate fi scris de către altcineva decât proprietarul

en: hard linked somewhere
ro: legătură dură către un loc oarecare

en: out of memory
ro: memorie insuficientă

en: Error: .netrc file is readable by others.
ro: Eroare: fișierul .netrc poate fi citit de alții.

en: Remove 'password' line or make file unreadable by others.
ro: Eliminați linia „password” sau faceți fișierul necitibil de către alții.

en: Unknown .netrc keyword %s
ro: Cuvânt cheie .netrc necunoscut %s

en: cannot read character map directory `%s'
ro: nu se poate citi directorul hărții de caractere „%s”

en: character map file `%s' not found
ro: fișierul hărții de caractere „%s” nu a fost găsit

en: default character map file `%s' not found
ro: fișierul implicit de hărți de caractere „%s” nu a fost găsit

en: character map `%s' is not ASCII compatible, locale not ISO C compliant [--no-warnings=ascii]
ro: harta de caractere „%s” nu este compatibilă cu ASCII, configurarea regională nu este compatibilă cu ISO C [--no-warnings=ascii]

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
ro: %s: <mb_cur_max> trebuie să fie mai mare decât <mb_cur_min>

en: syntax error in prolog: %s
ro: eroare de sintaxă în prolog: %s

en: invalid definition
ro: definiție nevalidă

en: bad argument
ro: argument incorect

en: duplicate definition of <%s>
ro: definiție duplicată a <%s>

en: value for <%s> must be 1 or greater
ro: valoarea pentru <%s> trebuie să fie egală cu 1 sau mai mare

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
ro: valoarea lui <%s> trebuie să fie mai mare sau egală cu valoarea lui <%s>

en: argument to <%s> must be a single character
ro: argumentul pentru <%s> trebuie să fie un singur caracter

en: character sets with locking states are not supported
ro: seturile de caractere cu stări de blocare nu sunt acceptate

en: syntax error in %s definition: %s
ro: eroare de sintaxă în definiția %s: %s

en: no symbolic name given
ro: niciun nume simbolic dat

en: invalid encoding given
ro: codificare nevalidă dată

en: too few bytes in character encoding
ro: prea puțini octeți în codificarea caracterelor

en: too many bytes in character encoding
ro: prea mulți octeți în codificarea caracterelor

en: no symbolic name given for end of range
ro: nu este dat nici un nume simbolic pentru sfârșitul intervalului

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
ro: %1$s: definiția nu se termină cu „END %1$s”

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
ro: numai definițiile WIDTH sunt permise să urmeze după definiția CHARMAP

en: value for %s must be an integer
ro: valoarea pentru %s trebuie să fie un număr întreg

en: %s: error in state machine
ro: %s: eroare în mașina de stări

en: %s: premature end of file
ro: %s: sfârșit prematur al fișierului

en: unknown character `%s'
ro: caracter necunoscut „%s”

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
ro: numărul de octeți pentru secvența de octeți de început și sfârșit de interval nu este același: %d vs %d

en: invalid names for character range
ro: nume nevalide pentru intervalul de caractere

en: hexadecimal range format should use only capital characters
ro: formatul intervalului hexazecimal ar trebui să utilizeze numai caractere majuscule

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
ro: <%s> și <%s> sunt nume nevalide pentru interval

en: upper limit in range is smaller than lower limit
ro: limita superioară a intervalului este mai mică decât limita inferioară

en: resulting bytes for range not representable.
ro: octeții rezultați pentru interval nu sunt reprezentabili.

en: No definition for %s category found
ro: Nu a fost găsită nicio definiție pentru categoria %s

en: %s: field `%s' not defined
ro: %s: câmpul „%s” nu este definit

en: %s: field `%s' must not be empty
ro: %s: câmpul „%s” nu trebuie să fie gol

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
ro: %s: secvență de cod de control „%%%c” nevalidă în câmpul „%s”

en: %s: terminology language code `%s' not defined
ro: %s: codul de limbaj terminologic „%s” nu este definit

en: %s: field `%s' must not be defined
ro: %s: câmpul „%s” nu trebuie să fie definit

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
ro: %s: abrevierea de limbă „%s” nu este definită

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
ro: %s: valoarea „%s” nu se potrivește cu valoarea „%s”

en: %s: numeric country code `%d' not valid
ro: %s: codul numeric de țară „%d” nu este valid

en: %s: field `%s' declared more than once
ro: %s: câmpul „%s” a fost declarat de mai multe ori

en: %s: unknown character in field `%s'
ro: %s: caracter necunoscut în câmpul „%s”

en: %s: incomplete `END' line
ro: %s: linie „END” incompletă

en: %s: syntax error
ro: %s: eroare de sintaxă

en: `%.*s' already defined in charmap
ro: „%.*s” deja definit în harta caracterelor

en: `%.*s' already defined in repertoire
ro: „%.*s” deja definit în repertoriu

en: `%.*s' already defined as collating symbol
ro: „%.*s” deja definit ca simbol de colaționare

en: `%.*s' already defined as collating element
ro: „%.*s” deja definit ca element de colaţionare

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
ro: %s: „forward” și „backward” se exclud unul pe celălalt

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
ro: %s: „%s” menționat de mai multe ori în definiția greutății %d

en: %s: too many rules; first entry only had %d
ro: %s: prea multe reguli; prima intrare a avut doar %d

en: %s: not enough sorting rules
ro: %s: nu sunt suficiente reguli de sortare

en: %s: empty weight string not allowed
ro: %s: șirul de greutate gol nu este permis

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
ro: %s: greutățile trebuie să folosească același simbol cu puncte de suspensie ca și numele

en: %s: too many values
ro: %s: prea multe valori

en: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
ro: comanda pentru „%.*s” este deja definită la %s:%zu

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
ro: %s: simbolul de început și de sfârșit al unui interval trebuie să reprezinte caractere

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
ro: %s: secvențele de octeți ale primului și ultimului caracter trebuie să aibă aceeași lungime

en: %s: byte sequence of first character of range is not lower than that of the last character
ro: %s: secvența de octeți a primului caracter al intervalului nu este mai mică decât cea a ultimului caracter

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
ro: %s: punctele de suspensie ale intervalului simbolic nu trebuie să urmeze direct „order_start”

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
ro: %s: punctele de suspensie ale intervalului simbolic nu trebuie să fie urmate direct de „order_end”

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
ro: „%s” și „%.*s” nu sunt nume valide pentru intervalul simbolic

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
ro: %s: comanda pentru „%.*s” este deja definită la %s:%zu

en: %s: `%s' must be a character
ro: %s: „%s” trebuie să fie un caracter

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
ro: %s: „position” trebuie folosită pentru un anumit nivel în toate secțiunile sau în niciuna

en: symbol `%s' not defined
ro: simbolul „%s” nu este definit

en: symbol `%s' has the same encoding as
ro: simbolul „%s” are aceeași codificare ca și

en: symbol `%s'
ro: simbolul „%s”

en: too many errors; giving up
ro: prea multe erori; se renunță

en: %s: nested conditionals not supported
ro: %s: condiționalele imbricate nu sunt acceptate

en: %s: more than one 'else'
ro: %s: mai mult de un „elsel”

en: %s: duplicate definition of `%s'
ro: %s: definiție duplicat pentru „%s”

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
ro: %s: declarație duplicată a secțiunii „%s”

en: %s: unknown character in collating symbol name
ro: %s: caracter necunoscut în numele simbolului de colaţionare

en: %s: unknown character in equivalent definition name
ro: %s: caracter necunoscut în numele definiției echivalente

en: %s: unknown character in equivalent definition value
ro: %s: caracter necunoscut în valoarea de definiție echivalentă

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
ro: %s: simbol necunoscut „%s” în definiția echivalentă

en: error while adding equivalent collating symbol
ro: eroare în timpul adăugării simbolului de colaționare echivalent

en: duplicate definition of script `%s'
ro: definiție duplicată a scriptului „%s”

en: %s: unknown section name `%.*s'
ro: %s: numele secțiunii necunoscut „%.*s”

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
ro: %s: definiții de ordine multiple pentru secțiunea „%s”

en: %s: invalid number of sorting rules
ro: %s: număr nevalid de reguli de sortare

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
ro: %s: definiții de ordine multiple pentru secțiunea fără nume

en: %s: missing `order_end' keyword
ro: %s: lipsește cuvântul cheie „order_end”

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
ro: %s: ordinea pentru colaționarea simbolului %.*s nu este încă definită

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
ro: %s: ordinea pentru elementul de colaționare %.*s nu este încă definită

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
ro: %s: nu se poate reordona după %.*s: simbolul nu este cunoscut

en: %s: missing `reorder-end' keyword
ro: %s: lipsește cuvântul cheie „reorder-end”

en: %s: section `%.*s' not known
ro: %s: secțiunea „%.*s” nu este cunoscută

en: %s: bad symbol <%.*s>
ro: %s: simbol greșit <%.*s>

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
ro: %s: nu poate avea „%s” ca sfârșit al intervalului de puncte de suspensie

en: %s: empty category description not allowed
ro: %s: nu este permisă descrierea categoriei goală

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
ro: %s: lipsește cuvântul cheie „reorder-sections-end”

en: %s: '%s' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
ro: %s: „%s” fără „ifdef” sau „ifndef” corespondent

en: %s: 'endif' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
ro: %s: „endif” fără „ifdef” sau „ifndef” corespondent

en: No character set name specified in charmap
ro: Nu este specificat niciun nume de set de caractere în harta de caractere

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
ro: caracterul L'\u%0*x' din clasa „%s” trebuie să fie în clasa „%s”

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
ro: caracterul L'\u%0*x' din clasa „%s” nu trebuie să fie în clasa „%s”

en: internal error in %s, line %u
ro: eroare internă în %s, linia %u

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
ro: caracterul „%s” din clasa „%s” trebuie să fie în clasa „%s”

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
ro: caracterul „%s” din clasa „%s” nu trebuie să fie în clasa „%s”

en: <SP> character not in class `%s'
ro: caracterul <SP> nu este în clasa `%s'

en: <SP> character must not be in class `%s'
ro: caracterul <SP> nu trebuie să fie în clasa „%s”

en: character <SP> not defined in character map
ro: caracterul <SP> nu este definit în harta de caractere

en: `digit' category has not entries in groups of ten
ro: categoria „digit” nu are intrări în grupuri de zece

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
ro: nu au fost definite cifre de intrare și niciunul dintre numele standard din harta de caractere

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
ro: nu toate caracterele folosite în „outdigit” sunt disponibile în harta de caractere

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
ro: nu toate caracterele folosite în „outdigit” sunt disponibile în repertoriu

en: character class `%s' already defined
ro: clasa de caractere „%s” este deja definită

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
ro: limita de implementare: nu mai mult de %Zd clase de caractere permise

en: character map `%s' already defined
ro: harta de caractere „%s” deja definită

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
ro: limita de implementare: nu sunt permise mai mult de %d hărți de caractere

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
ro: %s: câmpul „%s” nu conține exact zece intrări

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
ro: valoarea până la <U%0*X> a intervalului este mai mică decât valoarea de la <U%0*X>

en: start and end character sequence of range must have the same length
ro: secvența de caractere de început și de sfârșit a intervalului trebuie să aibă aceeași lungime

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
ro: valoarea secvenței de caractere până la, este mai mică decât valoarea secvenței de caractere, de la (valoarea finală este mai mică decât valoarea inițială)

en: premature end of `translit_ignore' definition
ro: sfârșit prematur al definiției „translit_ignore”

en: syntax error
ro: eroare de sintaxă

en: %s: syntax error in definition of new character class
ro: %s: eroare de sintaxă în definirea noii clase de caractere

en: %s: syntax error in definition of new character map
ro: %s: eroare de sintaxă în definirea noii hărți de caractere

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
ro: intervalul punctelor de suspensie trebuie să fie marcat de doi operanzi de același tip

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
ro: cu valori ale intervalului de nume simbolice, punctele de suspensie absolute „...” nu trebuie utilizate

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
ro: cu valorile intervalului UCS trebuie să utilizați punctele de suspensie simbolice hexazecimale „..”

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
ro: cu valorile intervalului de coduri de caractere trebuie să utilizați punctele de suspensie absolute „...”

en: duplicated definition for mapping `%s'
ro: definiție duplicată pentru cartografierea „%s”

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
ro: %s: secțiunea „translit_start” nu se termină cu „translit_end”

en: %s: duplicate `default_missing' definition
ro: %s: definiție duplicat „default_missing”

en: previous definition was here
ro: definiția anterioară a fost aici

en: %s: no representable `default_missing' definition found
ro: %s: nu a fost găsită nicio definiție reprezentabilă „default_missing”.

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
ro: %s: caracterul „%s” nu este definit în timp ce este necesar ca valoare implicită

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
ro: %s: caracterul „%s” din harta de caractere nu poate fi reprezentat cu un octet

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
ro: %s: caracterul „%s” necesar ca valoare implicită nu poate fi reprezentat cu un octet

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
ro: nu au fost definite cifre de ieșire și niciunul dintre numele standard din harta de caractere

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
ro: %s: datele de transliterare din configurarea regională de limbă „%s” nu sunt disponibile

en: %s: table for class "%s": %lu bytes
ro: %s: tabel pentru clasa „%s”: %lu octeți

en: %s: table for map "%s": %lu bytes
ro: %s: tabel pentru harta „%s”: %lu octeți

en: %s: table for width: %lu bytes
ro: %s: tabel pentru lățime: %lu octeți

en: %s: no identification for category `%s'
ro: %s: nicio identificare pentru categoria „%s”

en: %s: unknown standard `%s' for category `%s'
ro: %s: standard necunoscut „%s” pentru categoria „%s”

en: %s: duplicate category version definition
ro: %s: definiție duplicată a versiunii categoriei

en: %s: invalid value for field `%s'
ro: %s: valoare nevalidă pentru câmpul „%s”

en: %s: field `%s' undefined
ro: %s: câmpul „%s” nu este definit

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
ro: %s: valoarea pentru câmpul „%s” nu trebuie să fie un șir gol

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
ro: %s: expresia regulată pentru câmpul „%s” nu este corectă: %s

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
ro: %s: valoarea câmpului „int_curr_symbol” are lungimea greșită

en: %s: value of field `int_curr_symbol' does not correspond to a valid name in ISO 4217 [--no-warnings=intcurrsym]
ro: %s: valoarea câmpului „int_curr_symbol” nu corespunde unui nume valid în ISO 4217 [--no-warnings=intcurrsym]

en: %s: field `%s' not defined, using defaults
ro: %s: câmpul „%s” nu este definit, folosind valorile implicite

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
ro: %s: valoarea pentru câmpul „%s” trebuie să fie în intervalul %d...%d

en: %s: value for field `%s' must be a single character
ro: %s: valoarea pentru câmpul „%s” trebuie să fie un singur caracter

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
ro: %s: `-1' trebuie să fie ultima intrare din câmpul `%s'

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
ro: %s: valorile pentru câmpul „%s” trebuie să fie mai mici decât 127

en: conversion rate value cannot be zero
ro: valoarea ratei de conversie nu poate fi zero

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
ro: %s: secvență de control nevalidă în câmpul „%s”

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
ro: %s: indicatorul de direcție în șirul %Zd în câmpul „era” nu este „+” și nici „-”

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
ro: %s: indicatorul de direcție în șirul %Zd în câmpul „era” nu este un singur caracter

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
ro: %s: număr nevalid pentru decalaj în șirul %Zd în câmpul „era”

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
ro: %s: deșeuri la sfârșitul valorii de decalaj în șirul %Zd în câmpul „era”

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
ro: %s: data de începere nevalidă în șirul %Zd în câmpul „era”

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
ro: %s: deșeuri la sfârșitul datei de începere în șirul %Zd în câmpul „era”

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
ro: %s: data de începere este nevalidă în șirul %Zd în câmpul „era”

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
ro: %s: data de oprire nevalidă în șirul %Zd în câmpul „era”

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
ro: %s: deșeuri la sfârșitul datei de oprire în șirul %Zd în câmpul „era”

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
ro: %s: lipsește numele «era» în șirul %Zd din câmpul „era”

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
ro: %s: lipsește formatul «era» în șirul %Zd din câmpul „era”

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
ro: %s: al treilea operand pentru valoarea câmpului „%s” nu trebuie să fie mai mare decât %d

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
ro: %s: valorile pentru câmpul „%s” nu trebuie să fie mai mari de %d

en: %s: too few values for field `%s'
ro: %s: prea puține valori pentru câmpul „%s”

en: extra trailing semicolon
ro: punct și virgulă (;) extra la final

en: %s: too many values for field `%s'
ro: %s: prea multe valori pentru câmpul „%s”

en: trailing garbage at end of line
ro: deșeuri la sfârșit de linie

en: garbage at end of number
ro: deșeuri la sfârșitul numărului

en: garbage at end of character code specification
ro: deșeuri la sfârșitul specificației codului de caractere

en: unterminated symbolic name
ro: nume simbolic neterminat

en: invalid UTF-8 sequence %s
ro: secvență UTF-8 nevalidă %s

en: illegal 8-bit character in untranslated string
ro: caracter ilegal de 8 biți în șir netradus

en: illegal escape sequence at end of string
ro: secvență de control ilegală la sfârșitul șirului

en: unterminated string
ro: șir neterminat

en: illegal 8-bit escape sequence
ro: secvență ilegală de cod de control de 8 biți

en: symbol `%.*s' not in charmap
ro: simbolul „%.*s” nu este în harta de caractere

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
ro: simbolul „%.*s” nu se află în harta repertoriului

en: unknown name "%s"
ro: nume necunoscut „%s”

en: System information:
ro: Informații despre sistem:

en: Write names of available locales
ro: Scrie numele configurărilor regionale disponibile

en: Write names of available charmaps
ro: Scrie numele hărților de caractere disponibile

en: Modify output format:
ro: Modificarea formatului de ieșire:

en: Write names of selected categories
ro: Scrie numele categoriilor selectate

en: Write names of selected keywords
ro: Scrie numele cuvintelor cheie selectate

en: Print more information
ro: Afișează mai multe informații

en: Get locale-specific information.
ro: Obține informații specifice configurării regionale utilizate.

en: NAME
    [-a|-m]
ro: NUME
    [-a|-m]

en: while preparing output
ro: în timp ce se pregătea ieșirea

en: Cannot set %s to default locale
ro: Nu se poate inițializa %s la valoarea regională implicită

en: warning: The LOCPATH variable is set to "%s"
ro: avertisment: variabila LOCPATH este stabilită la „%s”

en: Input Files:
ro: Fișiere de intrare:

en: Symbolic character names defined in FILE
ro: Nume de caractere simbolice definite în FIȘIER

en: Source definitions are found in FILE
ro: Definițiile surselor se găsesc în FIȘIER

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
ro: FIȘIER conține tabelul de asociere de la nume simbolice la valorile UCS4

en: Create output even if warning messages were issued
ro: Creează ieșirea chiar dacă au fost emise mesaje de avertizare

en: Do not create hard links between installed locales
ro: Nu creează legături dure între configurările regionale instalate

en: Optional output file prefix
ro: Prefix opțional pentru fișierul de ieșire

en: Strictly conform to POSIX
ro: Respectă cu strictețe reglementările POSIX

en: Suppress warnings and information messages
ro: Suprimă avertismentele și mesajele de informare

en: Print more messages
ro: Afișează mai multe mesaje

en: <warnings>
ro: <avertismente>

en: Comma-separated list of warnings to disable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
ro: Lista de avertismente de dezactivat, separate prin virgulă; avertismentele acceptate sunt: ascii, intcurrsym

en: Comma-separated list of warnings to enable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
ro: Lista de avertismente de activat, separate prin virgulă; avertismentele acceptate sunt: ascii, intcurrsym

en: Archive control:
ro: Control arhivă:

en: Don't add new data to archive
ro: Nu adaugă date noi în arhivă

en: Add locales named by parameters to archive
ro: Adaugă configurările regionale numite de către parametri la arhivă

en: Replace existing archive content
ro: Înlocuiește conținutul de arhivă existent

en: Remove locales named by parameters from archive
ro: Elimină configurările regionale numite de către parametri la arhivă

en: List content of archive
ro: Listează conținutul arhivei

en: locale.alias file to consult when making archive
ro: fișierul locale.alias de consultat la realizarea arhivei

en: Generate little-endian output
ro: Generează ieșire little-endian

en: Generate big-endian output
ro: Generează ieșire big-endian

en: Compile locale specification
ro: Compilează specificația regională

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
ro: NUME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FIȘIER...
    --list-archive [FIȘIER]

en: cannot create directory for output files
ro: nu se poate crea directorul pentru fișierele de ieșire

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
ro: FATAL: sistemul nu definește „_POSIX2_LOCALEDEF”

en: cannot open locale definition file `%s'
ro: nu se poate deschide fișierul de definire a localizării regionale „%s”

en: cannot write output files to `%s'
ro: nu se pot scrie fișiere de ieșire în „%s”

en: no output file produced because errors were issued
ro: nu a fost produs niciun fișier de ieșire deoarece au fost emise erori

en: System's directory for character maps : %s
    		       repertoire maps: %s
    		       locale path    : %s
    %s
ro: Directorul sistemului pentru hărțile de caractere : %s
    		       hărți de repertoriu  : %s
    		       ruta config-regionale: %s
    %s

en: cannot create output path '%s': %s
ro: nu se poate crea ruta de ieșire „%s”: %s

en: no write permission to output path '%s': %s
ro: fără permisiune de scriere la ruta de ieșire „%s”: %s

en: circular dependencies between locale definitions
ro: dependențe circulare între definițiile de configurări regionale

en: cannot add already read locale `%s' a second time
ro: nu se poate adăuga a doua oară configurarea regională deja citită „%s”

en: cannot create temporary file: %s
ro: nu se poate crea fișierul temporar: %s

en: cannot initialize archive file
ro: nu se poate inițializa fișierul de arhivă

en: cannot resize archive file
ro: nu se poate redimensiona fișierul de arhivă

en: cannot map archive header
ro: nu se poate plasa antetul arhivei în memorie

en: failed to create new locale archive
ro: nu s-a putut crea o arhivă regională nouă

en: cannot change mode of new locale archive
ro: nu se poate schimba modul de acces (permisiunile) arhivei regionale noi

en: cannot read data from locale archive
ro: nu se pot citi datele din arhiva regională

en: cannot map locale archive file
ro: nu se poate plasa fișierul de arhivă regională în memorie

en: cannot lock new archive
ro: nu se poate bloca arhiva nouă

en: cannot extend locale archive file
ro: nu se poate extinde fișierul de arhivă regională

en: cannot change mode of resized locale archive
ro: nu se poate schimba modul de acces (permisiunile) arhivei regionale redimensionate

en: cannot rename new archive
ro: nu se poate redenumi arhiva nouă

en: cannot open locale archive "%s"
ro: nu se poate deschide arhiva regională „%s”

en: cannot stat locale archive "%s"
ro: nu s-a putut obține starea arhivei regională „%s”

en: cannot lock locale archive "%s"
ro: nu se poate bloca arhiva regională „%s”

en: cannot unlock archive header
ro: nu se poate debloca antetul arhivei

en: cannot read archive header
ro: nu se poate citi antetul arhivei

en: bad magic value in archive header
ro: valoare magică incorectă în antetul arhivei

en: locale '%s' already exists
ro: configurația regională „%s” există deja

en: cannot add to locale archive
ro: nu se poate adăuga la arhiva lregională

en: locale alias file `%s' not found
ro: fișierul alias al configurării regionale „%s” nu a fost găsit

en: Adding %s
ro: Se adaugă %s

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
ro: obținerea stării lui „%s” a eșuat: %s: se ignoră

en: "%s" is no directory; ignored
ro: „%s” nu este un director; se ignoră

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
ro: nu se poate deschide directorul „%s”: %s: se ignoră

en: incomplete set of locale files in "%s"
ro: set incomplet de fișiere de localizare regională în „%s”

en: cannot read all files in "%s": ignored
ro: nu se pot citi toate fișierele din „%s”: se ignoră

en: locale "%s" not in archive
ro: configurația regională „%s” nu este în arhivă

en: argument to `%s' must be a single character
ro: argumentul pentru „%s” trebuie să fie un singur caracter

en: syntax error: not inside a locale definition section
ro: eroare de sintaxă: nu în interiorul unei secțiuni de definiție regională

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
ro: nu se poate deschide fișierul de ieșire „%s” pentru categoria „%s”

en: failure while writing data for category `%s'
ro: eșec la scrierea datelor pentru categoria „%s”

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
ro: nu se poate crea fișierul de ieșire „%s” pentru categoria „%s”

en: expecting string argument for `copy'
ro: se așteaptă un argument șir pentru „copy”

en: locale name should consist only of portable characters
ro: numele configurației regionale trebuie să fie format numai din caractere portabile

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
ro: nu se va specifica niciun alt cuvânt cheie atunci când se utilizează „copy”

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
ro: definiția „%1$s” nu se termină cu „END %1$s”

en: syntax error in repertoire map definition: %s
ro: eroare de sintaxă în definiția hărții repertoriului: %s

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
ro: nu este dată nicio valoare <Uxxxx> sau <Uxxxxxx>

en: cannot save new repertoire map
ro: nu se poate salva harta nouă a repertoriului

en: repertoire map file `%s' not found
ro: fișierul hărții repertoriului „%s” nu a fost găsit

en: Set the owner, group and access permission of the slave pseudo terminal corresponding to the master pseudo terminal passed on file descriptor `%d'.  This is the helper program for the `grantpt' function.  It is not intended to be run directly from the command line.
ro: Stabilește proprietarul, grupul și permisiunea de acces a pseudoterminalului secundar corespunzător pseudoterminalului master transmis la descriptorul de fișier „%d”.  Acesta este programul auxiliar pentru funcția „grantpt()”.  Nu este destinat să fie rulat direct din linia de comandă.

en: The owner is set to the current user, the group is set to `%s', and the access permission is set to `%o'.
    
    %s
ro: Proprietarul este stabilit la utilizatorul curent, grupul este stabilit la „%s”, iar permisiunea de acces este stabilită la „%o”.
    
    %s

en: too many arguments
ro: prea multe argumente

en: needs to be installed setuid `root'
ro: trebuie să fie instalat cu setuid „root”

en: memory is consistent, library is buggy
ro: memoria este consistentă, biblioteca are erori

en: memory clobbered before allocated block
ro: memoria suprascrisă înainte de blocul alocat

en: memory clobbered past end of allocated block
ro: memoria suprascrisă după finalul blocului alocat

en: block freed twice
ro: bloc eliberat de două ori

en: bogus mcheck_status, library is buggy
ro: mcheck_status fals, biblioteca are erori

en: %s: option '%s' requires an argument\n
ro: %s: opțiunea „%s” necesită un argument\n

en: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Name of the program file to profile
       -p,--png=FILE          Generate PNG graphic and store it in FILE
       -d,--data=FILE         Generate binary data file and store it in FILE
       -u,--unbuffered        Don't buffer output
       -b,--buffer=SIZE       Collect SIZE entries before writing them out
          --no-timer          Don't collect additional information through timer
       -m,--mmap              Also trace mmap & friends
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
     The following options only apply when generating graphical output:
       -t,--time-based        Make graph linear in time
       -T,--total             Also draw graph of total memory use
          --title=STRING      Use STRING as title of the graph
       -x,--x-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels wide
       -y,--y-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels high
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
ro: Utilizare: memusage [OPȚIUNE]... PROGRAM [OPȚIUNE-PROGRAM]...
    Monitorizează utilizarea memoriei de către PROGRAM și trasează graficul acestei
    utilizări.
    
       -n,--progname=NUME     numele fișierului de program pentru monitorizare
       -p,--png=FIȘIER        generează un grafic PNG și-l stochează în
                              FIȘIER
       -d,--data=FIȘIER       generează un fișier de date binare și-l stochează în FIȘIER
       -u,--unbuffered        nu utilizează memorie tampon pentru scrierea ieșirii
       -b,--buffer=DIM       colectează intrări cu dimensiunea de DIM înainte de a
                              le scrie
          --no-timer          nu colectează informații suplimentare despre timp prin
                              intermediul cronometrului
       -m,--mmap             urmărind, de asemenea, mmap() și „prietenii săi”
    
       -?,--help              afișează acest mesaj de ajutor și iese
          --usage             oferă un scurt mesaj de utilizare a programului
       -V,--version           afișează informațiile despre versiune și iese
    
     Următoarele opțiuni se aplică numai atunci când se generează rezultate grafice:
       -t,--time-based        trasează graficul liniar în timp
       -T,--total             trasează de asemenea, graficul utilizării totale a memoriei
          --title=ȘIR         utilizează ȘIRUL ca titlu al graficului
       -x,--x-size=DIM        trasează graficul cu lățimea de DIM pixeli
       -y,--y-size=DIM        trasează graficul cu înălțimea de DIM pixeli
    
    Argumentele obligatorii pentru opțiunile lungi sunt, de asemenea, obligatorii
    pentru orice opțiuni scurte corespunzătoare.

en: Syntax: memusage [--data=FILE] [--progname=NAME] [--png=FILE] [--unbuffered]
    	    [--buffer=SIZE] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=STRING] [--x-size=SIZE] [--y-size=SIZE]
    	    PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
ro: Sintaxă: memusage [--data=FIȘIER] [--progname=NUME] [--png=FIȘIER] [--unbuffered]
    	    [--buffer=DIM] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=ȘIR] [--x-size=DIM] [--y-size=DIM]
    	    PROGRAM [OPȚIUNE-PROGRAM]...

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
ro: memusage: opțiunea „${1##*=}” este ambiguă

en: memusage: unrecognized option \`$1'
ro: memusage: opțiune nerecunoscută „$1”

en: No program name given
ro: Nu a fost dat niciun nume de program

en: Name output file
ro: Numele fișierului de ieșire

en: STRING
ro: ȘIR

en: Title string used in output graphic
ro: Șirul de titlu utilizat în graficul de ieșire

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
ro: Generează ieșire liniară în timp (implicit este liniară în funcție de numărul de apeluri de funcție)

en: Also draw graph for total memory consumption
ro: Trasează, de asemenea, graficul pentru consumul total de memorie

en: VALUE
ro: VALOARE

en: Make output graphic VALUE pixels wide
ro: Face graficul de ieșire cu o lățime de VALOARE pixeli

en: Make output graphic VALUE pixels high
ro: Face graficul de ieșire cu o înalțime de VALOARE pixeli

en: Generate graphic from memory profiling data
ro: Generează un grafic din datele de monitorizare a memoriei

en: DATAFILE [OUTFILE]
ro: FIȘIER_DE_DATE [FIȘIER_DE_IEȘIRE]

en: Unknown system error
ro: Eroare de sistem necunoscută

en: unable to free arguments
ro: nu se pot elibera argumentele din memorie

en: Success
ro: Succes

en: Probable success
ro: Probabil a reușit

en: Not found
ro: Nu a fost găsit

en: Probably not found
ro: Probabil nu a fost găsit

en: Cache expired
ro: Zona de prestocare din memorie(cache) a expirat

en: NIS+ servers unreachable
ro: Servere NIS+ inaccesibile

en: Unknown object
ro: Obiect necunoscut

en: Server busy, try again
ro: Server ocupat, încercați din nou

en: Generic system error
ro: Eroare de sistem generică

en: First/next chain broken
ro: Primul/următorul lanț este rupt

note: TRANS The file permissions do not allow the attempted operation.
en: Permission denied
ro: Permisiune refuzată

en: Not owner
ro: Nu este proprietarul

en: Name not served by this server
ro: Numele nu este furnizat de acest server

en: Server out of memory
ro: Serverul nu mai are suficientă memorie

en: Object with same name exists
ro: Există un obiect cu același nume

en: Not master server for this domain
ro: Nu este serverul principal pentru acest domeniu

en: Invalid object for operation
ro: Obiect nevalid pentru operație

en: Malformed name, or illegal name
ro: Nume incorect sau nume ilegal

en: Unable to create callback
ro: Nu se poate crea un apel invers

en: Results sent to callback proc
ro: Rezultatele trimise la procesul de apel invers

en: Not found, no such name
ro: Nu a fost găsit, nu există un astfel de nume

en: Name/entry isn't unique
ro: Numele/intrarea nu este unică

en: Modification failed
ro: Modificarea a eșuat

en: Database for table does not exist
ro: Baza de date pentru tabel nu există

en: Entry/table type mismatch
ro: Nepotrivire a tipului de intrare/tabel

en: Link points to illegal name
ro: Legătura indică către un nume ilegal

en: Partial success
ro: Succes parțial

en: Too many attributes
ro: Prea multe atribute

en: Error in RPC subsystem
ro: Eroare în subsistemul RPC

en: Missing or malformed attribute
ro: Atributul lipsește sau este incorect

en: Named object is not searchable
ro: Obiectul numit nu se poate căuta

en: Error while talking to callback proc
ro: Eroare în timpul dialogolui cu procedura de apel invers

en: Non NIS+ namespace encountered
ro: S-a întâlnit un spațiu de nume non NIS+

en: Illegal object type for operation
ro: Tip de obiect nelegal pentru operare

en: Passed object is not the same object on server
ro: Obiectul transmis nu este același obiect pe server

en: Modify operation failed
ro: Operația de modificare a eșuat

en: Query illegal for named table
ro: Interogare ilegală pentru tabelul numit

en: Attempt to remove a non-empty table
ro: Încercare de eliminare a unui tabel care nu este gol

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
ro: Eroare la accesarea fișierului de pornire la rece a NIS+.  Este instalat NIS+?

en: Full resync required for directory
ro: Este necesară o resincronizare completă pentru director

en: NIS+ operation failed
ro: Operația NIS+ a eșuat

en: NIS+ service is unavailable or not installed
ro: Serviciul NIS+ este indisponibil sau nu este instalat

en: Yes, 42 is the meaning of life
ro: Da, 42 este sensul vieții

en: Unable to authenticate NIS+ server
ro: Nu se poate autentifica serverul NIS+

en: Unable to authenticate NIS+ client
ro: Nu se poate autentifica clientul NIS+

en: No file space on server
ro: Nu există spațiu pentru fișiere pe server

en: Unable to create process on server
ro: Nu se poate crea procesul pe server

en: Master server busy, full dump rescheduled.
ro: Server principal ocupat, descărcarea completă a fost reprogramată.

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
ro: Intrarea LOCAL pentru UID %d din directorul %s nu este unică

en: UNKNOWN
ro: NECUNOSCUT

en: BOGUS OBJECT
ro: OBIECT FALS

en: NO OBJECT
ro: NICIUN OBIECT

en: DIRECTORY
ro: DIRECTOR

en: GROUP
ro: GRUP

en: TABLE
ro: TABEL

en: ENTRY
ro: INTRARE

en: LINK
ro: LEGĂTURĂ

en: PRIVATE
ro: PRIVAT

en: (Unknown object
ro: (Obiect necunoscut

en: Name : `%s'
ro: Nume : „%s”

en: Type : %s
ro: Tip  : %s

en: Master Server :
ro: Server principal:

en: Replicate :
ro: ReplicăServer :

en: 	Name       : %s
ro: 	Nume         : %s

en: 	Public Key :
ro: 	Cheie publică:

en: None.
ro: Nici unul.

en: Diffie-Hellmann (%d bits)
ro: Diffie-Hellman (%dh biți)

en: RSA (%d bits)
ro: RSA (%d biți)

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
ro: Necunoscut (tip = %d, biți = %d)

en: 	Universal addresses (%u)
ro: 	Adrese universale (%u)

en: Time to live :
ro: Durata de viață:

en: Default Access rights :
ro: Drepturi de acces implicite:

en: 	Type         : %s
ro: 	Tip              : %s

en: 	Access rights:
ro: 	Drepturi de acces:

en: Group Flags :
ro: Fanioane grup :

en: 
    Group Members :
ro: 
    Membrii grupului :

en: Table Type          : %s
ro: Tipul de tabel        : %s

en: Number of Columns   : %d
ro: Numărul de coloane    : %d

en: Character Separator : %c
ro: Separator de caractere: %c

en: Search Path         : %s
ro: Ruta de căutare      : %s

en: Columns             :
ro: Coloane               :

en: 	[%d]	Name          : %s
ro: 	[%d]	Nume            : %s

en: 		Attributes    :
ro: 		Atribute        :

en: 		Access Rights :
ro: 		Drepturi de acces:

en: Linked Object Type :
ro: Tipul obiectului vinculat:

en: Linked to : %s
ro: Vinculat cu : %s

en: 	Entry data of type %s
ro: 	Intrare de date de tipul %s

en: 	[%u] - [%u bytes]
ro: 	[%u] - [%u octeți]

en: Encrypted data
ro: Date criptate

en: Binary data
ro: Date binare

en: Object Name   : %s
ro: Nume obiect      : %s

en: Directory     : %s
ro: Director         : %s

en: Owner         : %s
ro: Proprietar       : %s

en: Group         : %s
ro: Grup             : %s

en: Access Rights :
ro: Drepturi de acces:

en: 
    Time to Live  :
ro: 
    Durata de viață  :

en: Creation Time : %s
ro: Data creării     : %s

en: Mod. Time     : %s
ro: Data modificării : %s

en: Object Type   :
ro: Tipul obiectului :

en:     Data Length = %u
ro:     Lungimea datelor = %u

en: Status            : %s
ro: Starea            : %s

en: Number of objects : %u
ro: Numărul de obiecte: %u

en: Object #%d:
ro: Obiect #%d:

en: Group entry for "%s.%s" group:
ro: Intrare de grup pentru grupul „%s.%s”:

en:     Explicit members:
ro:     Membri expliciți:

en:     No explicit members
ro:     Fără membri expliciți

en:     Implicit members:
ro:     Membri impliciți:

en:     No implicit members
ro:     Fără membri impliciți

en:     Recursive members:
ro:     Membri recursivi:

en:     No recursive members
ro:     Fără membri recursivi

en:     Explicit nonmembers:
ro:     Non-membri expliciți:

en:     No explicit nonmembers
ro:     Fără non-membri expliciți

en:     Implicit nonmembers:
ro:     Non-membri eimpliciți:

en:     No implicit nonmembers
ro:     Fără non-membri impliciți\

en:     Recursive nonmembers:
ro:     Non-membri recursivi:

en:     No recursive nonmembers
ro:     Fără non-membri recursivi

en: Request arguments bad
ro: Argumentele solicitării sunt incorecte

en: RPC failure on NIS operation
ro: Apelul RPC a eșuat la operația NIS

en: Can't bind to server which serves this domain
ro: Nu se poate stabilii o legătură cu serverul care deservește acest domeniu

en: No such map in server's domain
ro: Tabelul nu există în domeniul serverului

en: No such key in map
ro: Nu există această cheie în tabel

en: Internal NIS error
ro: Eroare NIS internă

en: Local resource allocation failure
ro: Eșec la alocarea resurselor locale

en: No more records in map database
ro: Nu mai sunt înregistrări în baza de date a tabelului

en: Can't communicate with portmapper
ro: Nu se poate comunica cu «portmapper»

en: Can't communicate with ypbind
ro: Nu se poate comunica cu «ypbind»

en: Can't communicate with ypserv
ro: Nu se poate comunica cu «ypserv»

en: Local domain name not set
ro: Numele de domeniu local nu este definit

en: NIS map database is bad
ro: Baza de date a tabelelor NIS este incorecttă

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
ro: Nepotrivire între versiunea client/server NIS - nu se poate furniza serviciul

en: Database is busy
ro: Baza de date este ocupată

en: Unknown NIS error code
ro: Cod de eroare NIS necunoscut

en: Internal ypbind error
ro: Eroare internă de ypbind

en: Domain not bound
ro: Domeniul nu este asociat(delimitat)

en: System resource allocation failure
ro: Eșec la alocarea resurselor de sistem

en: Unknown ypbind error
ro: Eroare «ypbind» necunoscută

en: yp_update: cannot convert host to netname
ro: yp_update: nu se poate converti gazda în nume de rețea(netname)

en: yp_update: cannot get server address
ro: yp_update: nu se poate obține adresa serverului

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
ro: Nu s-a găsit „%s” în spațiul de prestocare(cache) a gazdelor!

en: Reloading "%s" in hosts cache!
ro: Se reîncarcă „%s” în spațiul de prestocare(cache) a gazdelor!

en: add new entry "%s" of type %s for %s to cache%s
ro: adaugă o nouă intrare „%s” de tip %s pentru %s în spațiul de prestocare(cache)%s

en:  (first)
ro:  (primul)

en: checking for monitored file `%s': %s
ro: se verifică fișierul monitorizat „%s”: %s

en: monitored file `%s` changed (mtime)
ro: fișierul monitorizat „%s” a fost modificat (mtime)

en: pruning %s cache; time %ld
ro: scurtează spațiul de prestocare(cache) %s; timp %ld

en: considering %s entry "%s", timeout %<PRIu64>
ro: luând în considerare intrarea %s „%s”, timp limită %<PRIu64>

en:  - all data:
ro:  - toate datele:

en:  - remaining data %p:
ro:  - date rămase %p:

en: invalid persistent database file "%s": %s
ro: fișier de bază de date persistentă nevalid „%s”: %s

en: uninitialized header
ro: antet neinițializat

en: header size does not match
ro: dimensiunea antetului nu se potrivește

en: file size does not match
ro: dimensiunea fișierului nu se potrivește

en: verification failed
ro: verificarea a eșuat

en: suggested size of table for database %s larger than the persistent database's table
ro: dimensiunea sugerată a tabelului pentru baza de date %s mai mare decât tabelul bazei de date persistente

en: cannot create read-only descriptor for "%s"; no mmap
ro: nu se poate crea un descriptor de doar-citire pentru „%s”; fără «mmap»

en: cannot access '%s'
ro: nu se poate accesa „%s”

en: database for %s corrupted or simultaneously used; remove %s manually if necessary and restart
ro: baza de date pentru %s coruptă sau utilizată simultan; eliminați manual %s dacă este necesar și reporniți

en: cannot create %s; no persistent database used
ro: nu se poate crea %s; nu este utilizată o bază de date persistentă

en: cannot create %s; no sharing possible
ro: nu se poate crea %s; nu este posibilă partajarea

en: cannot write to database file %s: %s
ro: nu se poate scrie în fișierul bazei de date %s: %s

en: cannot open socket: %s
ro: nu se poate deschide soclul: %s

en: cannot enable socket to accept connections: %s
ro: nu se poate activa soclul pentru a accepta conexiuni: %s

en: disabled inotify-based monitoring for file `%s': %s
ro: s-a dezactivat monitorizarea bazată pe «inotify» pentru fișierul „%s”: %s

en: monitoring file `%s` (%d)
ro: se monitorizează fișierul „%s” (%d)

en: disabled inotify-based monitoring for directory `%s': %s
ro: s-a dezactivat monitorizarea bazată pe «inotify» pentru directorul „%s”: %s

en: monitoring directory `%s` (%d)
ro: se monitorizează directorul „%s” (%d)

en: monitoring file %s for database %s
ro: se monitorizează fișierul „%s” pentru baza de date %s

en: stat failed for file `%s'; will try again later: %s
ro: nu s-a putut obține starea fișierului „%s”; se va încerca din nou mai târziu: %s

en: provide access to FD %d, for %s
ro: furnizează accesul la descriptorul de fișier %d, pentru %s

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
ro: nu se poate gestiona versiunea veche a cererii %d; versiunea curentă este %d

en: request from %ld not handled due to missing permission
ro: cererea de la %ld nu a fost gestionată din cauza lipsei permisiunii

en: request from '%s' [%ld] not handled due to missing permission
ro: cererea de la „%s” [%ld] nu a fost gestionată din cauza lipsei permisiunii

en: request not handled due to missing permission
ro: cererea nu a fost gestionată din cauza lipsei permisiunii

en: cannot write result: %s
ro: nu se poate scrie rezultatul: %s

en: error getting caller's id: %s
ro: eroare la obținerea ID-ului apelantului: %s

en: cannot open /proc/self/cmdline: %m; disabling paranoia mode
ro: nu se poate deschide „/proc/self/cmdline”: %m; se dezactivează modul paranoia

en: cannot change to old UID: %s; disabling paranoia mode
ro: nu se poate schimba la vechiul UID: %s; se dezactivează modul paranoia

en: cannot change to old GID: %s; disabling paranoia mode
ro: nu se poate schimba la vechiul GID: %s; se dezactivează modul paranoia

en: cannot change to old working directory: %s; disabling paranoia mode
ro: nu se poate schimba în vechiul director de lucru: %s; se dezactivează modul paranoia

en: re-exec failed: %s; disabling paranoia mode
ro: reexecutarea a eșuat: %s; se dezactivează modul paranoia

en: cannot change current working directory to "/": %s
ro: nu se poate schimba directorul de lucru curent la „/”: %s

en: short read while reading request: %s
ro: citire insuficientă în timpul citirii cererii: %s

en: key length in request too long: %d
ro: lungimea cheii din cerere este prea lungă: %d

en: short read while reading request key: %s
ro: citire insuficientă în timpul citirii cheii de solicitare: %s

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
ro: handle_request: cerere primită (Versiunea = %d) de la PID %ld

en: handle_request: request received (Version = %d)
ro: handle_request: cerere primită (Versiunea = %d)

en: ignored inotify event for `%s` (file exists)
ro: eveniment ignorat de «inotify» pentru „%s” (fișierul există)

en: monitored file `%s` was %s, removing watch
ro: fișierul monitorizat „%s” a fost %s, se elimină supravegherea

en: failed to remove file watch `%s`: %s
ro: nu s-a putut elimina fișierul de urmărire „%s”: %s

en: monitored file `%s` was written to
ro: fișierul monitorizat „%s” a fost scris în

en: monitored parent directory `%s` was %s, removing watch on `%s`
ro: directorul părinte monitorizat „%s” a fost %s, se elimină supravegherea pentru „%s”

en: monitored file `%s` was %s, adding watch
ro: fișierul monitorizat „%s” a fost %s, se adaugă supravegherea

en: failed to add file watch `%s`: %s
ro: nu s-a putut adăuga fișierul de urmărire „%s”: %s

en: disabled inotify-based monitoring after read error %d
ro: s-a dezactivat monitorizarea bazată pe «inotify» după eroarea de citire %d

en: could not initialize conditional variable
ro: nu s-a putut inițializa variabila condițională

en: could not start clean-up thread; terminating
ro: nu s-a putut porni firul de curățare; terminând

en: could not start any worker thread; terminating
ro: nu s-a putut începe niciun fir de lucru; terminând

en: Failed to run nscd as user '%s'
ro: Nu s-a putut rula «nscd» ca utilizator „%s”

en: initial getgrouplist failed
ro: getgrouplist() inițial a eșuat

en: getgrouplist failed
ro: getgrouplist() a eșuat

en: setgroups failed
ro: setgroups() a eșuat

en: short write in %s: %s
ro: scriere insuficientă în %s: %s

en: Haven't found "%s" in group cache!
ro: Nu s-a găsit „%s” în spațiul de prestocare(cache) a grupului!

en: Reloading "%s" in group cache!
ro: Se reîncarcă „%s” în spațiul de prestocare(cache) a grupului!

en: Invalid numeric gid "%s"!
ro: Gid numeric „%s” nevalid!

en: freed %zu bytes in %s cache
ro: s-au eliberat %zu octeți din spațiul de prestocare(cache) %s

en: no more memory for database '%s'
ro: nu mai există memorie pentru baza de date „%s”

en: Haven't found "%s" in netgroup cache!
ro: Nu s-a găsit „%s” în spațiul de prestocare(cache) a netgroup!

en: Reloading "%s" in netgroup cache!
ro: Se reîncarcă „%s” în spațiul de prestocare(cache) a netgroup!

en: Haven't found "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
ro: Nu s-a găsit „%s (%s,%s,%s)” în spațiul de prestocare(cache) a netgroup!

en: Reloading "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
ro: Se reîncarcă „%s (%s,%s,%s)” în spațiul de prestocare(cache) a netgroup!

en: Read configuration data from NAME
ro: Citește datele de configurare din fișierul NUME

en: Do not fork and display messages on the current tty
ro: Nu bifurcă procesul și afișează mesajele pe tty-ul curent

en: Print contents of the offline cache file NAME
ro: Afișează conținutul fișierului NUME al spațiului de prestocare(cache) fără conexiune

en: Do not fork, but otherwise behave like a daemon
ro: Nu bifurcă procesul, dar începe să se comporte ca un demon

en: NUMBER
ro: NUMĂR

en: Start NUMBER threads
ro: Pornește NUMĂR fire de execuție

en: Shut the server down
ro: Oprește serverul

en: Print current configuration statistics
ro: Afișează statisticile de configurare curente

en: Invalidate the specified cache
ro: Invalidează zona de prestocare a memoriei(cache) specificată

en: TABLE,yes
ro: TABEL, da

en: Use separate cache for each user
ro: Utilizează o zonă de prestocare a memoriei(cache) separată pentru fiecare utilizator

en: Name Service Cache Daemon.
ro: Demonul zonei de prestocare a memoriei(cache) al serviciului de nume.

en: wrong number of arguments
ro: număr greșit de argumente

en: failure while reading configuration file; this is fatal
ro: eșec la citirea fișierului de configurare; acest lucru este fatal

en: already running
ro: rulează deja

en: cannot create a pipe to talk to the child
ro: nu se poate crea o conductă pentru a comunica cu procesul-copil

en: cannot fork
ro: nu s-a putut bifurca procesul

en: cannot change current working directory to "/"
ro: nu se poate schimba directorul de lucru curent la „/”

en: Could not create log file
ro: Nu s-a putut crea fișierul jurnal

en: write incomplete
ro: scriere incompletă

en: cannot read invalidate ACK
ro: nu se poate citi un ACK invalidat

en: invalidation failed
ro: invalidarea a eșuat

en: Only root is allowed to use this option!
ro: Numai utilizatorul „root” are permisiunea de a utiliza această opțiune!

en: '%s' is not a known database
ro: „%s” nu este o bază de date cunoscută

en: secure services not implemented anymore
ro: serviciile securizate nu mai sunt implementate

en: Supported tables:
    %s
    
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
ro: Tabele acceptate:
    %s
    
    Pentru instrucțiuni de raportare a erorilor, consultați:
    %s.

en: 'wait' failed
ro: „wait” a eșuat

en: child exited with status %d
ro: procesul-copil a ieșit cu starea %d

en: child terminated by signal %d
ro: procesul-copuil a fost terminat cu semnalul %d

en: database %s is not supported
ro: baza de date %s nu este acceptată

en: Parse error: %s
ro: Eroare de analiză: %s

en: Must specify user name for server-user option
ro: Trebuie să specificați numele de utilizator pentru opțiunea „server-user”

en: Must specify user name for stat-user option
ro: Trebuie să specificați numele de utilizator pentru opțiunea „stat-user”

en: Must specify value for restart-interval option
ro: Trebuie să specificați valoarea pentru opțiunea „restart-interval”

en: Unknown option: %s %s %s
ro: Opțiune necunoscută: %s %s %s

en: cannot get current working directory: %s; disabling paranoia mode
ro: nu se poate obține directorul de lucru curent: %s; se dezactivează modul paranoia

en: maximum file size for %s database too small
ro: dimensiunea maximă a fișierului pentru baza de date %s este prea mică

en: cannot write statistics: %s
ro: nu se poate scrie statisticile: %s

en: yes
ro: da

en: no
ro: nu

en: Only root or %s is allowed to use this option!
ro: Numai utilizatorul „root” sau %s au permisiunea de a utiliza această opțiune!

en: nscd not running!
ro: «nscd» nu rulează!

en: cannot read statistics data
ro: nu se pot citi datele statistice

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
ro: configurație nscd:
    
    %15d  nivelul de depanare a serverului

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
ro: %3uz %2uh %2um %2lus  timpul de rulare a serverului

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
ro:     %2uh %2um %2lus  timpul de rulare a serverului

en:         %2um %2lus  server runtime
ro:         %2um %2lus  timpul de rulare a serverului

en:             %2lus  server runtime
ro:             %2lus  timpul de rulare a serverului

en: %15d  current number of threads
    %15d  maximum number of threads
    %15lu  number of times clients had to wait
    %15s  paranoia mode enabled
    %15lu  restart internal
    %15u  reload count
ro: %15d  numărul actual de fire
    %15d  numărul maxim de fire
    %15lu  de câte ori clienții au trebuit să aștepte
    %15s  modul paranoia activat
    %15lu  repornire internă
    %15u  numărul de reîncărcări

en: 
    %s cache:
    
    %15s  cache is enabled
    %15s  cache is persistent
    %15s  cache is shared
    %15zu  suggested size
    %15zu  total data pool size
    %15zu  used data pool size
    %15lu  seconds time to live for positive entries
    %15lu  seconds time to live for negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on negative entries
    %15lu%% cache hit rate
    %15zu  current number of cached values
    %15zu  maximum number of cached values
    %15zu  maximum chain length searched
    %15<PRIuMAX>  number of delays on rdlock
    %15<PRIuMAX>  number of delays on wrlock
    %15<PRIuMAX>  memory allocations failed
    %15s  check /etc/%s for changes
ro: 
    %s zona de prestocare a memoriei(cache):
    
    %15s  memoria cache este activată
    %15s  memoria cache este persistentă
    %15s  memoria cache este partată
    %15zu  dimensiunea sugerată
    %15zu  dimensiunea totală a spațiului de date
    %15zu  dimensiunea utilizată a spațiului de date
    %15lu  secunde de viață pentru intrările pozitive
    %15lu  secunde de viață pentru intrările negative
    %15<PRIuMAX>  găsit în memoria cache pentru intrările pozitive
    %15<PRIuMAX>  găsit în memoria cache pentru intrările negative
    %15<PRIuMAX>  nu a fost găsit în memoria cache pentru intrările pozitive
    %15<PRIuMAX>  nu a fost găsit în memoria cache pentru intrările negative
    %15lu%% rata de găsiri în memoria cache
    %15zu  numărul curent de valori stocate în memoria cache
    %15zu  numărul maxim de valori stocate în memoria cache
    %15zu  lungimea maximă a lanțului căutat
    %15<PRIuMAX>  numărul de întârzieri la rdlock
    %15<PRIuMAX>  numărul de întârzieri la wrlock
    %15<PRIuMAX>  alocări de memorie eșuate
    %15s  verificați /etc/%s pentru modificări

en: Haven't found "%s" in user database cache!
ro: Nu s-a găsit „%s” în zona de prestocare a memoriei(cache) a bazei de date a utilizatorului!!

en: Reloading "%s" in user database cache!
ro: Se reîncarcă „%s” în zona de prestocare a memoriei(cache) a bazei de date a utilizatorului!!

en: Invalid numeric uid "%s"!
ro: Uid numeric „%s” nevalid!

en: Failed opening connection to the audit subsystem: %m
ro: Deschiderea conexiunii la subsistemul de auditare a eșuat: %m

en: Failed to set keep-capabilities
ro: Nu s-a putut activa „keep-capabilities” (păstrarea privilegiilor)

en: prctl(KEEPCAPS) failed
ro: prctl(KEEPCAPS) a eșuat

en: Failed to initialize drop of capabilities
ro: Nu s-a putut inițializa reducerea privilegiilor

en: cap_init failed
ro: cap_init a eșuat

en: Failed to drop capabilities
ro: Nu s-au putut reduce privilegiile

en: cap_set_proc failed
ro: cap_set_proc a eșuat

en: Failed to unset keep-capabilities
ro: Nu s-a putut dezactiva „keep-capabilities” (păstrarea privilegiilor)

en: Failed to determine if kernel supports SELinux
ro: Nu s-a putut determina dacă nucleul acceptă SELinux

en: Failed to start AVC thread
ro: Nu s-a putut porni firul de execuție AVC

en: Failed to create AVC lock
ro: Nu s-a putut crea blocarea AVC

en: Failed to start AVC
ro: AVC nu a putut fi pornit

en: Access Vector Cache (AVC) started
ro: Acces Vector Cache (AVC) a fost pornit

en: Error querying policy for undefined object classes or permissions.
ro: Eroare la interogarea politicii pentru clase de obiecte sau permisiuni nedefinite.

en: Error getting security class for nscd.
ro: Eroare la obținerea clasei de securitate pentru «nscd».

en: Error translating permission name "%s" to access vector bit.
ro: Eroare la traducerea numelui dreptului de acces „%s” într-un bit de vector de acces.

en: Error getting context of socket peer
ro: Eroare la obținerea contextului pentru soclul partenerului (serverul de la distanță)

en: Error getting context of nscd
ro: Eroare la obținerea contextului pentru «nscd»

en: Error getting sid from context
ro: Eroare la obținerea sid-ului din context

en: 
    SELinux AVC Statistics:
    
    %15u  entry lookups
    %15u  entry hits
    %15u  entry misses
    %15u  entry discards
    %15u  CAV lookups
    %15u  CAV hits
    %15u  CAV probes
    %15u  CAV misses
ro: 
    Statistici SELinux AVC:
    
    %15u  căutări de intrări
    %15u  intrări găsite
    %15u  intrări negăsite
    %15u  intrări eliminate
    %15u  căutări CAV
    %15u  CAV găsite
    %15u  CAV consultate
    %15u  CAV negăsite

en: Haven't found "%s" in services cache!
ro: Nu s-a găsit „%s” în zona de prestocare a memoriei(cache) a serviciilor!

en: Reloading "%s" in services cache!
ro: Se reîncarcă „%s” în zona de prestocare a memoriei(cache) a serviciilor!

en: database [key ...]
ro: baza de date [cheie...]

en: Service configuration to be used
ro: Configurația serviciului care urmează să fie utilizată

en: disable IDN encoding
ro: dezactivează codificarea IDN

en: do not filter out unsupported IPv4/IPv6 addresses (with ahosts*)
ro: nu filtrează adresele IPv4/IPv6 neacceptate (cu ahosts*)

en: Get entries from administrative database.
ro: Obține intrări din baza de date administrativă.

en: Enumeration not supported on %s
ro: Enumerarea nu este acceptată pentru %s

en: Could not allocate group list: %m
ro: Nu s-a putut aloca lista de grupuri: %m

en: Unknown database name
ro: Numel de bază de date necunoscut

en: Supported databases:
ro: Baze de date acceptate:

en: Unknown database: %s
ro: Bază de date necunoscută: %s

en: Convert key to lower case
ro: Convertește cheia în minuscule

en: Do not print messages while building database
ro: Nu afișează mesaje în timpul construirii bazei de date

en: Print content of database file, one entry a line
ro: Afișează conținutul fișierului bazei de date, o intrare pe linie

en: CHAR
ro: CARACTER

en: Generated line not part of iteration
ro: Linia generată nu face parte din iterație

en: Create simple database from textual input.
ro: Creează o bază de date simplă din intrarea textuală.

en: INPUT-FILE OUTPUT-FILE
    -o OUTPUT-FILE INPUT-FILE
    -u INPUT-FILE
ro: FIȘIER-INTRARE FIȘIER-IEȘIRE
    -o FIȘIER-IEȘIRE FIȘIER-INTRARE
    -u FIȘIER-INTRARE

en: cannot open database file `%s'
ro: nu se poate deschide fișierul de bază de date „%s”

en: no entries to be processed
ro: nu sunt intrări pentru a fi procesate

en: cannot create temporary file name
ro: nu se poate crea un nume de fișier temporar

en: cannot create temporary file
ro: nu se poate crea fișierul temporar

en: cannot stat newly created file
ro: nu se poate obține starea fișierului nou creat

en: cannot rename temporary file
ro: nu se poate redenumi fișierul temporar

en: cannot create search tree
ro: nu se poate crea arborele de căutare

en: duplicate key
ro: cheie duplicată

en: problems while reading `%s'
ro: probleme la citirea „%s”

en: failed to allocate memory
ro: nu s-a reușit alocarea de memorie

en: failed to write new database file
ro: nu s-a putut scrie un nou fișier de bază de date

en: cannot stat database file
ro: nu se poate stabili starea fișierului bazei de date

en: cannot map database file
ro: nu se poate plasa în memorie fișierul complet, al bazei de date

en: file not a database file
ro: fișierul nu este un fișier de bază de date

en: cannot initialize SELinux context
ro: nu se poate inițializa contextul SELinux

en: cannot set file creation context for `%s'
ro: nu se poate stabilii contextul de creare a fișierului pentru „%s”

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
ro: Utilizare: %s [-v specificația] nume_variabilă [nume_rută]

en:        %s -a [pathname]
ro:        %s -a [nume_rută]

en: Usage: getconf [-v SPEC] VAR
      or:  getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Get the configuration value for variable VAR, or for variable PATH_VAR
    for path PATH.  If SPEC is given, give values for compilation
    environment SPEC.
ro: Utilizare: getconf [-v SPEC] VAR
          sau: getconf [-v SPEC] VAR_RUTĂ RUTĂ
    
    Obține valoarea configurației pentru variabila VAR sau pentru variabila
    VAR_RUTĂ pentru ruta RUTĂ. Dacă este dată SPEC, dă valori pentru
    mediul de compilare SPECificat.

en: unknown specification "%s"
ro: specificație necunoscută „%s”

en: Couldn't execute %s
ro: Nu s-a putut executa %s

en: undefined
ro: nedefinită

en: Unrecognized variable `%s'
ro: Variabilă nerecunoscută „%s”

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ro: %s: opțiunea „%s%s” este ambiguă; posibilități:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ro: %s: opțiune nerecunoscută „%s%s”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s” nu permite un argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ro: %s: opțiunea „%s%s” necesită un argument

en: %s: invalid option -- '%c'
ro: %s: opțiune nevalidă -- „%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ro: %s: opțiunea necesită un argument -- „%c”

en: No match
ro: Nicio potrivire

en: Invalid regular expression
ro: Expresie regulată nevalidă

en: Invalid collation character
ro: Caracter de colaționare nevalid

en: Invalid character class name
ro: Nume de clasă de caractere nevalid

en: Trailing backslash
ro: Bară oblică inversă la sfârșit

en: Invalid back reference
ro: Referință inversă nevalidă

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ro: [, [^, [:, [., sau [= fără pereche

en: Unmatched ( or \(
ro: ( sau \( fără pereche

en: Unmatched \{
ro: \{ fără pereche

en: Invalid content of \{\}
ro: Conținut nevalid al \{\}

en: Invalid range end
ro: Sfârșit de interval nevalid

en: Memory exhausted
ro: Memorie epuizată

en: Invalid preceding regular expression
ro: Expresie regulată precedentă nevalidă

en: Premature end of regular expression
ro: Terminare prematură a expresiei regulate

en: Regular expression too big
ro: Expresia regulată este prea lungă

en: Unmatched ) or \)
ro: ) sau \) fără pereche

en: No previous regular expression
ro: Nu există o expresie regulată precedentă

en: parameter null or not set
ro: parametru nul sau nedefinit

en: Resolver Error 0 (no error)
ro: Eroare de rezolvator 0 (nicio eroare)

en: Unknown host
ro: Gazdă necunoscută

en: Host name lookup failure
ro: Eroare la căutarea numelui de gazdă

en: Unknown server error
ro: Eroare de server necunoscută

en: No address associated with name
ro: Nicio adresă asociată cu numele

en: Resolver internal error
ro: Eroare internă a rezolvatorului

en: Unknown resolver error
ro: Eroare de rezolvator necunoscută

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
ro: %s: linia %d: nu se pot specifica mai mult de %d domenii de tăiat

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
ro: %s: linia %d: delimitatorul listei nu este urmat de domeniu

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
ro: %s: linia %d: era așteptat „on” sau „off”, s-a găsit „%s”

en: %s: line %d: bad command `%s'
ro: %s: linia %d: comandă incorectă „%s”

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
ro: %s: linia %d: se ignoră gunoiul final „%s”

en: Illegal opcode
ro: Cod operațional ilegal

en: Illegal operand
ro: Operand ilegal

en: Illegal addressing mode
ro: Mod de adresare ilegal

en: Illegal trap
ro: Detectare/capturare ilegală

en: Privileged opcode
ro: Cod operațional privilegiat

en: Privileged register
ro: Registru privilegiat

en: Coprocessor error
ro: Eroare de coprocesor

en: Internal stack error
ro: Eroare internă de stivă

en: Integer divide by zero
ro: Împărțirea unui număr întreg la zero

en: Integer overflow
ro: Depășire a numărului întreg

en: Floating-point divide by zero
ro: Împărțirea la zero a unui număr în virgulă mobilă

en: Floating-point overflow
ro: Depășire de număr în virgulă mobilă

en: Floating-point underflow
ro: Depășire de număr în virgulă mobilă

en: Floating-poing inexact result
ro: Rezultat inexact în virgulă mobilă

en: Invalid floating-point operation
ro: Operație nevalidă cu numere în virgulă mobilă

en: Subscript out of range
ro: Indice în afara intervalului

en: Address not mapped to object
ro: Adresa nu este asociată cu obiectul

en: Invalid permissions for mapped object
ro: Permisiuni nevalide pentru obiectul asociat

en: Invalid address alignment
ro: Aliniere nevalidă a adresei

en: Nonexisting physical address
ro: Adresă fizică inexistentă

en: Object-specific hardware error
ro: Eroare hardware specifică obiectului

en: Process breakpoint
ro: Punct de întrerupere a procesului

en: Process trace trap
ro: Capturare traseu al execuției procesului

en: Child has exited
ro: Procesul-copil a terminat

en: Child has terminated abnormally and did not create a core file
ro: Procesul-copil s-a terminat anormal și nu s-a creat un fișier cu conținutul din memorie, al execuției

en: Child has terminated abnormally and created a core file
ro: Procesul-copil s-a terminat anormal și s-a creat un fișier cu conținutul din memorie, al execuției

en: Traced child has trapped
ro: Traseul execuției procesului-copil a fost capturat

en: Child has stopped
ro: Procesul-copil a fost oprit

en: Stopped child has continued
ro: Procesul-copil oprit, a fost reluat

en: Data input available
ro: Date de intrare disponibile

en: Output buffers available
ro: Memorii tampon de ieșire disponibile

en: Input message available
ro: Mesaj de intrare disponibil

en: I/O error
ro: Eroare de In/Ieș

en: High priority input available
ro: Intrare cu prioritate ridicată disponibilă

en: Device disconnected
ro: Dispozitiv deconectat

en: Signal sent by kill()
ro: Semnal trimis prin kill()

en: Signal sent by sigqueue()
ro: Semnal trimis prin sigqueue()

en: Signal generated by the expiration of a timer
ro: Semnal generat de expirarea unui temporizator

en: Signal generated by the completion of an asynchronous I/O request
ro: Semnal generat de finalizarea unei solicitări de In/Ieș asincrone

en: Signal generated by the arrival of a message on an empty message queue
ro: Semnal generat de sosirea unui mesaj la o coadă de mesaje goală

en: Signal sent by tkill()
ro: Semnal trimis prin tkill()

en: Signal generated by the completion of an asynchronous name lookup request
ro: Semnal generat de finalizarea unei solicitări asincrone de căutare a numelui

en: Signal generated by the completion of an I/O request
ro: Semnal generat de finalizarea unei solicitări de In/Ieș

en: Signal sent by the kernel
ro: Semnal trimis de către nucleu

en: Unknown signal %d
ro: Semnal necunoscut %d

en: %s%sUnknown signal %d
ro: %s%sSemnal necunoscut %d

en: Unknown signal
ro: Semnal necunoscut

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Real-time signal %d
ro: Semnal în timp real %d

en: Unknown signal %d
ro: Semnal necunoscut %d

en: out of memory
ro: memorie insuficientă

en: auth_unix.c: Fatal marshalling problem
ro: auth_unix.c: Problemă de triaj(marshalling) fatală

en: %s: %s; low version = %lu, high version = %lu
ro: %s: %s; versiunea inferioară = %lu, versiunea superioară = %lu

en: %s: %s; why = %s
ro: %s: %s; motivul = %s

en: %s: %s; why = (unknown authentication error - %d)
ro: %s: %s; motivul = (eroare de autentificare necunoscută - %d)

en: RPC: Success
ro: RPC: Succes

en: RPC: Can't encode arguments
ro: RPC: Nu se pot codifica argumentele

en: RPC: Can't decode result
ro: RPC: Nu se poate decodifica rezultatul

en: RPC: Unable to send
ro: RPC: Nu se poate trimite

en: RPC: Unable to receive
ro: RPC: Nu se poate primi

en: RPC: Timed out
ro: RPC: Timpul de așteptare a expirat

en: RPC: Incompatible versions of RPC
ro: RPC: Versiuni incompatibile de RPC

en: RPC: Authentication error
ro: RPC: Eroare de autentificare

en: RPC: Program unavailable
ro: RPC: Program indisponibil

en: RPC: Program/version mismatch
ro: RPC: Nepotrivire program/versiune

en: RPC: Procedure unavailable
ro: RPC: Procedură indisponibilă

en: RPC: Server can't decode arguments
ro: RPC: Serverul nu poate decodifica argumentele

en: RPC: Remote system error
ro: RPC: Eroare a sistemului de la distanță

en: RPC: Unknown host
ro: RPC: Gazdă necunoscută

en: RPC: Unknown protocol
ro: RPC: Protocol necunoscut

en: RPC: Port mapper failure
ro: RPC: Eșec al alocatorului de porturi

en: RPC: Program not registered
ro: RPC: Programul nu este înregistrat

en: RPC: Failed (unspecified error)
ro: RPC: Eșuare (eroare nespecificată)

en: RPC: (unknown error code)
ro: RPC: (cod de eroare necunoscut)

en: Authentication OK
ro: Autentificare Ok

en: Invalid client credential
ro: Acreditare client nevalidă

en: Server rejected credential
ro: Serverul a respins acreditarea

en: Invalid client verifier
ro: Verificator de client nevalid

en: Server rejected verifier
ro: Serverul a respins verificatorul

en: Client credential too weak
ro: Acreditarea clientului este prea slabă

en: Invalid server verifier
ro: Verificator de server nevalid

en: Failed (unspecified error)
ro: Eșuare (eroare nespecificată)

en: clnt_raw.c: fatal header serialization error
ro: clnt_raw.c: eroare de serializare a antetului fatală

en: pmap_getmaps.c: rpc problem
ro: pmap_getmaps.c: problemă cu rpc

en: Cannot register service
ro: Serviciul nu se poate înregistra

en: Cannot create socket for broadcast rpc
ro: Nu se poate crea soclul pentru difuzarea rpc

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
ro: Nu s-a putut inițializa opțiunea de soclu SO_BROADCAST

en: Cannot send broadcast packet
ro: Nu se poate trimite pachetul de difuzare

en: Broadcast poll problem
ro: Problemă de sondaj de difuzare

en: Cannot receive reply to broadcast
ro: Nu se poate primi răspuns la difuzare

en: svc_run: - out of memory
ro: svc_run: - memorie insuficientă

en: svc_run: - poll failed
ro: svc_run: - sondajul a eșuat

en: can't reassign procedure number %ld
ro: nu se poate reatribui numărul de procedură %ld

en: couldn't create an rpc server
ro: nu s-a putut crea un server rpc

en: couldn't register prog %ld vers %ld
ro: nu s-a putut înregistra programul %ld versiunea %ld

en: registerrpc: out of memory
ro: registerrpc: - memorie insuficientă

en: trouble replying to prog %d
ro: dificultăți pentru a răspunde la programul %d

en: never registered prog %d
ro: nu a fost înregistrat niciodată programul %d

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
ro: svc_tcp.c - problemă de creare a soclului tcp

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
ro: svc_tcp.c - execuția getsockname() sau listen() a eșuat

en: svcudp_create: socket creation problem
ro: svcudp_create: problemă de creare a soclului

en: svcudp_create - cannot getsockname
ro: svcudp_create - execuția getsockname() a eșuat

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
ro: svcudp_create: xp_pad este prea mic pentru IP_PKTINFO

en: enablecache: cache already enabled
ro: enablecache: zona de prestocare din memorie(cache) este deja activată

en: enablecache: could not allocate cache
ro: enablecache: nu s-a putut aloca zona de prestocare din memorie(cache)

en: enablecache: could not allocate cache data
ro: enablecache: nu s-au putut aloca datele zonei de prestocare din memorie(cache)

en: enablecache: could not allocate cache fifo
ro: enablecache: nu s-a putut aloca fifo zonei de prestocare din memorie(cache)

en: cache_set: victim not found
ro: cache_set: victima(obiectivu) nu a fost găsită

en: cache_set: victim alloc failed
ro: cache_set: alocarea victimei(obiectivului) a eșuat

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
ro: cache_set: nu s-a putut aloca un nou rpc_buffer

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
ro: svc_unix.c - problemă la crearea soclului AF_UNIX

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
ro: svc_unix.c - execuția getsockname() sau listen() a eșuat

en: failed to turn on BTI protection
ro: nu s-a putut activa protecția BTI

en: error due to GNU_PROPERTY_1_NEEDED_INDIRECT_EXTERN_ACCESS
ro: eroare cauzată de GNU_PROPERTY_1_NEEDED_INDIRECT_EXTERN_ACCESS

en: Hangup
ro: Deconectare(Hangup)

en: Interrupt
ro: Întrerupere

en: Quit
ro: Ieșire

en: Illegal instruction
ro: Instrucțiune ilegală

en: Trace/breakpoint trap
ro: Capturare punct de întrerupere/traseu (al execuției)

en: Aborted
ro: Abandonare

en: Floating point exception
ro: Excepție de virgulă mobilă

en: Killed
ro: Omorât

en: Bus error
ro: Eroare de magistrală de date(bus)

en: Bad system call
ro: Apel de sistem incorect

en: Segmentation fault
ro: Eroare de segmentare

note: TRANS There is no process reading from the other end of a pipe. TRANS Every library function that returns this error code also generates a TRANS @code{SIGPIPE} signal; this signal terminates the program if not handled TRANS or blocked.  Thus, your program will never actually see @code{EPIPE} TRANS u
en: Broken pipe
ro: Conductă(pipe) ruptă

en: Alarm clock
ro: Semnal temporizator

en: Terminated
ro: Terminat

en: Urgent I/O condition
ro: Condiție In/Ieș urgentă

en: Stopped (signal)
ro: Oprit (semnal)

en: Stopped
ro: Oprit

en: Continued
ro: Continuat(reluat)

en: Child exited
ro: Procesul-copil a terminat

en: Stopped (tty input)
ro: Oprit (intrare tty)

en: Stopped (tty output)
ro: Oprit (ieșire tty)

en: I/O possible
ro: In/Ieș posibilă

en: CPU time limit exceeded
ro: S-a depășit limita de timp CPU

en: File size limit exceeded
ro: S-a depășit limita de dimensiune a fișierului

en: Virtual timer expired
ro: Cronometrul virtual a expirat

en: Profiling timer expired
ro: Cronometrul de creare a profilului a expirat

en: User defined signal 1
ro: Semnalul «1» definit de utilizator

en: User defined signal 2
ro: Semnalul «2» definit de utilizator

en: Window changed
ro: Fereastra s-a schimbat

en: EMT trap
ro: Detectare EMT

en: Stack fault
ro: Eroare de stivă

en: Power failure
ro: Pană de curent

en: Information request
ro: Solicitare de informații

en: Resource lost
ro: Resursă pierdută

note: TRANS Only the owner of the file (or other resource) TRANS or processes with special privileges can perform the operation.
en: Operation not permitted
ro: Operație nepermisă

note: TRANS No process matches the specified process ID.
en: No such process
ro: Niciun astfel de proces

note: TRANS An asynchronous signal occurred and prevented TRANS completion of the call.  When this happens, you should try the call TRANS again. TRANS TRANS You can choose to have functions resume after a signal that is handled, TRANS rather than failing with @code{EINTR}; see @ref{Interrupted TRANS Primi
en: Interrupted system call
ro: Apel de sistem întrerupt

note: TRANS Usually used for physical read or write errors.
en: Input/output error
ro: Eroare de intrare/ieșire

note: TRANS The system tried to use the device TRANS represented by a file you specified, and it couldn't find the device. TRANS This can mean that the device file was installed incorrectly, or that TRANS the physical device is missing or not correctly attached to the TRANS computer.
en: No such device or address
ro: Nu există un astfel de dispozitiv sau adresă

note: TRANS Used when the arguments passed to a new program TRANS being executed with one of the @code{exec} functions (@pxref{Executing a TRANS File}) occupy too much memory space.  This condition never arises on TRANS @gnuhurdsystems{}.
en: Argument list too long
ro: Lista de argumente este prea lungă

note: TRANS Invalid executable file format.  This condition is detected by the TRANS @code{exec} functions; see @ref{Executing a File}.
en: Exec format error
ro: Format de fișier executabil incorect

note: TRANS For example, I/O on a descriptor that has been TRANS closed or reading from a descriptor open only for writing (or vice TRANS versa).
en: Bad file descriptor
ro: Descriptor de fișier incorect

note: TRANS This error happens on operations that are TRANS supposed to manipulate child processes, when there aren't any processes TRANS to manipulate.
en: No child processes
ro: Niciun proces-copil

note: TRANS Allocating a system resource would have resulted in a TRANS deadlock situation.  The system does not guarantee that it will notice TRANS all such situations.  This error means you got lucky and the system TRANS noticed; it might just hang.  @xref{File Locks}, for an example.
en: Resource deadlock avoided
ro: Blocarea resurselor a fost evitată

note: TRANS The system cannot allocate more virtual memory TRANS because its capacity is full.
en: Cannot allocate memory
ro: Nu se poate aloca memorie

note: TRANS An invalid pointer was detected. TRANS On @gnuhurdsystems{}, this error never happens; you get a signal instead.
en: Bad address
ro: Adresă incorectă

note: TRANS A file that isn't a block special file was given in a situation that TRANS requires one.  For example, trying to mount an ordinary file as a file TRANS system in Unix gives this error.
en: Block device required
ro: Este necesar un dispozitiv bloc

note: TRANS A system resource that can't be shared is already in use. TRANS For example, if you try to delete a file that is the root of a currently TRANS mounted filesystem, you get this error.
en: Device or resource busy
ro: Dispozitiv sau resursă ocupată

note: TRANS An existing file was specified in a context where it only TRANS makes sense to specify a new file.
en: File exists
ro: Fișierul există

note: TRANS An attempt to make an improper link across file systems was detected. TRANS This happens not only when you use @code{link} (@pxref{Hard Links}) but TRANS also when you rename a file with @code{rename} (@pxref{Renaming Files}).
en: Invalid cross-device link
ro: Legătură între dispozitive nevalidă

note: TRANS The wrong type of device was given to a function that expects a TRANS particular sort of device.
en: No such device
ro: Nu există un astfel de dispozitiv

note: TRANS A file that isn't a directory was specified when a directory is required.
en: Not a directory
ro: Nu este un director

note: TRANS You cannot open a directory for writing, TRANS or create or remove hard links to it.
en: Is a directory
ro: Este un director

note: TRANS This is used to indicate various kinds of problems TRANS with passing the wrong argument to a library function.
en: Invalid argument
ro: Argument nevalid

note: TRANS The current process has too many files open and can't open any more. TRANS Duplicate descriptors do count toward this limit. TRANS TRANS In BSD and GNU, the number of open files is controlled by a resource TRANS limit that can usually be increased.  If you get this error, you might TRANS want 
en: Too many open files
ro: Prea multe fișiere deschise

note: TRANS There are too many distinct file openings in the entire system.  Note TRANS that any number of linked channels count as just one file opening; see TRANS @ref{Linked Channels}.  This error never occurs on @gnuhurdsystems{}.
en: Too many open files in system
ro: Prea multe fișiere deschise în sistem

note: TRANS Inappropriate I/O control operation, such as trying to set terminal TRANS modes on an ordinary file.
en: Inappropriate ioctl for device
ro: Funcție ioctl() inadecvată pentru dispozitiv

note: TRANS An attempt to execute a file that is currently open for writing, or TRANS write to a file that is currently being executed.  Often using a TRANS debugger to run a program is considered having it open for writing and TRANS will cause this error.  (The name stands for ``text file busy''.)  This 
en: Text file busy
ro: Fișier text ocupat

note: TRANS The size of a file would be larger than allowed by the system.
en: File too large
ro: Fișierul este prea mare

note: TRANS Write operation on a file failed because the TRANS disk is full.
en: No space left on device
ro: Nu a mai rămas spațiu liber pe dispozitiv

note: TRANS Invalid seek operation (such as on a pipe).
en: Illegal seek
ro: Operație «seek» (de căutare/explorare) ilegală

note: TRANS An attempt was made to modify something on a read-only file system.
en: Read-only file system
ro: Sistem de fișiere numai-pentru-citire

note: TRANS The link count of a single file would become too large. TRANS @code{rename} can cause this error if the file being renamed already has TRANS as many links as it can take (@pxref{Renaming Files}).
en: Too many links
ro: Prea multe legături

note: TRANS Used by mathematical functions when an argument value does TRANS not fall into the domain over which the function is defined.
en: Numerical argument out of domain
ro: Argument numeric în afara domeniului

note: TRANS Used by mathematical functions when the result value is TRANS not representable because of overflow or underflow.
en: Numerical result out of range
ro: Rezultat numeric în afara intervalului

note: TRANS The call might work if you try again TRANS later.  The macro @code{EWOULDBLOCK} is another name for @code{EAGAIN}; TRANS they are always the same in @theglibc{}. TRANS TRANS This error can happen in a few different situations: TRANS @itemize @bullet TRANS @item TRANS An operation that would bl
en: Resource temporarily unavailable
ro: Resursa este temporar indisponibilă

note: TRANS An operation that cannot complete immediately was initiated on an object TRANS that has non-blocking mode selected.  Some functions that must always TRANS block (such as @code{connect}; @pxref{Connecting}) never return TRANS @code{EAGAIN}.  Instead, they return @code{EINPROGRESS} to indicate t
en: Operation now in progress
ro: Operație în curs de desfășurare

note: TRANS An operation is already in progress on an object that has non-blocking TRANS mode selected.
en: Operation already in progress
ro: Operație deja în curs de desfășurare

note: TRANS A file that isn't a socket was specified when a socket is required.
en: Socket operation on non-socket
ro: Operației cu soclu, i-a fost specificat un fișier ce nu este de tip soclu

note: TRANS The size of a message sent on a socket was larger than the supported TRANS maximum size.
en: Message too long
ro: Mesajul este prea lung

note: TRANS The socket type does not support the requested communications protocol.
en: Protocol wrong type for socket
ro: Tip greșit de protocol pentru soclu

note: TRANS You specified a socket option that doesn't make sense for the TRANS particular protocol being used by the socket.  @xref{Socket Options}.
en: Protocol not available
ro: Protocolul nu este disponibil

note: TRANS The socket domain does not support the requested communications protocol TRANS (perhaps because the requested protocol is completely invalid). TRANS @xref{Creating a Socket}.
en: Protocol not supported
ro: Protocolul nu este acceptat

note: TRANS The socket type is not supported.
en: Socket type not supported
ro: Tip de soclu neacceptat

note: TRANS The operation you requested is not supported.  Some socket functions TRANS don't make sense for all types of sockets, and others may not be TRANS implemented for all communications protocols.  On @gnuhurdsystems{}, this TRANS error can happen for many calls when the object does not support the
en: Operation not supported
ro: Operația nu este acceptată

note: TRANS The socket communications protocol family you requested is not supported.
en: Protocol family not supported
ro: Familia de protocoale nu este acceptată

note: TRANS The address family specified for a socket is not supported; it is TRANS inconsistent with the protocol being used on the socket.  @xref{Sockets}.
en: Address family not supported by protocol
ro: Familia de adrese nu este acceptată de protocol

note: TRANS The requested socket address is already in use.  @xref{Socket Addresses}.
en: Address already in use
ro: Adresa este deja utilizată

note: TRANS The requested socket address is not available; for example, you tried TRANS to give a socket a name that doesn't match the local host name. TRANS @xref{Socket Addresses}.
en: Cannot assign requested address
ro: Nu se poate atribui adresa solicitată

note: TRANS A socket operation failed because the network was down.
en: Network is down
ro: Rețeaua este căzută

note: TRANS A socket operation failed because the subnet containing the remote host TRANS was unreachable.
en: Network is unreachable
ro: Rețeaua este inaccesibilă

note: TRANS A network connection was reset because the remote host crashed.
en: Network dropped connection on reset
ro: Rețeaua a pierdut conexiunea la reinițiere

note: TRANS A network connection was aborted locally.
en: Software caused connection abort
ro: Software-ul a cauzat pierderea conexiunii

note: TRANS A network connection was closed for reasons outside the control of the TRANS local host, such as by the remote machine rebooting or an unrecoverable TRANS protocol violation.
en: Connection reset by peer
ro: Conexiune reinițiată de către mașina de la distanță

note: TRANS The kernel's buffers for I/O operations are all in use.  In GNU, this TRANS error is always synonymous with @code{ENOMEM}; you may get one or the TRANS other from network operations.
en: No buffer space available
ro: Nu există spațiu disponibil pentru memoria tampon

note: TRANS You tried to connect a socket that is already connected. TRANS @xref{Connecting}.
en: Transport endpoint is already connected
ro: Punctul final de transfer este deja conectat

note: TRANS The socket is not connected to anything.  You get this error when you TRANS try to transmit data over a socket, without first specifying a TRANS destination for the data.  For a connectionless socket (for datagram TRANS protocols, such as UDP), you get @code{EDESTADDRREQ} instead.
en: Transport endpoint is not connected
ro: Punctul final de transfer nu este conectat

note: TRANS No default destination address was set for the socket.  You get this TRANS error when you try to transmit data over a connectionless socket, TRANS without first specifying a destination for the data with @code{connect}.
en: Destination address required
ro: Este necesară adresa de destinație

note: TRANS The socket has already been shut down.
en: Cannot send after transport endpoint shutdown
ro: Nu se poate trimite după deconectarea punctului final de transfer

en: Too many references: cannot splice
ro: Prea multe referințe: nu se pot îmbina

note: TRANS A socket operation with a specified timeout received no response during TRANS the timeout period.
en: Connection timed out
ro: Timpul de conectare a expirat

note: TRANS A remote host refused to allow the network connection (typically because TRANS it is not running the requested service).
en: Connection refused
ro: Conectare refuzată

note: TRANS Too many levels of symbolic links were encountered in looking up a file name. TRANS This often indicates a cycle of symbolic links.
en: Too many levels of symbolic links
ro: Prea multe niveluri de legături simbolice

note: TRANS Filename too long (longer than @code{PATH_MAX}; @pxref{Limits for TRANS Files}) or host name too long (in @code{gethostname} or TRANS @code{sethostname}; @pxref{Host Identification}).
en: File name too long
ro: Numele fișierului este prea lung

note: TRANS The remote host for a requested network connection is down.
en: Host is down
ro: Mașina de la distanță este deconectată

en: No route to host
ro: Nicio rută spre mașina de la distanță

note: TRANS Directory not empty, where an empty directory was expected.  Typically, TRANS this error occurs when you are trying to delete a directory.
en: Directory not empty
ro: Directorul nu este gol

note: TRANS The file quota system is confused because there are too many users. TRANS @c This can probably happen in a GNU system when using NFS.
en: Too many users
ro: Prea mulți utilizatori

note: TRANS The user's disk quota was exceeded.
en: Disk quota exceeded
ro: Cota de disc a fost depășită

note: TRANS This indicates an internal confusion in the TRANS file system which is due to file system rearrangements on the server host TRANS for NFS file systems or corruption in other file systems. TRANS Repairing this condition usually requires unmounting, possibly repairing TRANS and remounting the fi
en: Stale file handle
ro: Gestionar de fișiere învechit

note: TRANS An attempt was made to NFS-mount a remote file system with a file name that TRANS already specifies an NFS-mounted file. TRANS (This is an error on some operating systems, but we expect it to work TRANS properly on @gnuhurdsystems{}, making this error code impossible.)
en: Object is remote
ro: Obiectul este la distanță

note: TRANS This is used by the file locking facilities; see TRANS @ref{File Locks}.  This error is never generated by @gnuhurdsystems{}, but TRANS it can result from an operation to an NFS server running another TRANS operating system.
en: No locks available
ro: Nu există blocări disponibile (nu se mai pot bloca fișiere)

note: TRANS This indicates that the function called is TRANS not implemented at all, either in the C library itself or in the TRANS operating system.  When you get this error, you can be sure that this TRANS particular function will always fail with @code{ENOSYS} unless you TRANS install a new version of 
en: Function not implemented
ro: Funcția nu este implementată

note: TRANS While decoding a multibyte character the function came along an invalid TRANS or an incomplete sequence of bytes or the given wide character is invalid.
en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
ro: Caracter multioctet sau extins, nevalid sau incomplet

en: Bad message
ro: Mesaj incorect

en: Identifier removed
ro: Identificator eliminat

en: Multihop attempted
ro: Încercare de tranziție multiplă

en: No data available
ro: Nu există date disponibile

en: Link has been severed
ro: Legătura a fost desfăcută

en: No message of desired type
ro: Niciun mesaj de tipul dorit

en: Out of streams resources
ro: Nu mai sunt disponibile resurse de flux

en: Device not a stream
ro: Dispozitivul nu este un dispozuitiv de flux

en: Value too large for defined data type
ro: Valoare prea mare pentru tipul de date definit

en: Protocol error
ro: Eroare de protocol

en: Timer expired
ro: Cronometrul a expirat

note: TRANS An asynchronous operation was canceled before it TRANS completed.  @xref{Asynchronous I/O}.  When you call @code{aio_cancel}, TRANS the normal result is for the operations affected to complete with this TRANS error; @pxref{Cancel AIO Operations}.
en: Operation canceled
ro: Operație anulată

en: Owner died
ro: Proprietarul nu mai există

en: State not recoverable
ro: Starea nu este recuperabilă

en: Interrupted system call should be restarted
ro: Apelul de sistem întrerupt ar trebui să fie repornit

en: Channel number out of range
ro: Numărul canalului în afara intervalului

en: Level 2 not synchronized
ro: Nivelul 2 nu este sincronizat

en: Level 3 halted
ro: Nivelul 3 oprit

en: Level 3 reset
ro: Nivelul 3 reinițiat

en: Link number out of range
ro: Numărul de legătură în afara intervalului

en: Protocol driver not attached
ro: Controlorul de protocol nu este atașat

en: No CSI structure available
ro: Nicio structură CSI disponibilă

en: Level 2 halted
ro: Nivelul 2 oprit

en: Invalid exchange
ro: Schimb nevalid

en: Invalid request descriptor
ro: Descriptor de solicitare nevalid

en: Exchange full
ro: Schimbul este plin

en: No anode
ro: Nici un anod

en: Invalid request code
ro: Cod de solicitare nevalid

en: Invalid slot
ro: Slot nevalid

en: File locking deadlock error
ro: Eroare deadlock() de blocare a fișierului

en: Bad font file format
ro: Format de fișier de fonturi incorect

en: Machine is not on the network
ro: Mașina nu este în rețea

en: Package not installed
ro: Pachetul nu este instalat

en: Advertise error
ro: Eroare de anunțare

en: Srmount error
ro: Eroare Srmount

en: Communication error on send
ro: Eroare de comunicare la trimitere

en: RFS specific error
ro: Eroare specifică RFS

en: Name not unique on network
ro: Numele nu este unic în rețea

en: File descriptor in bad state
ro: Descriptor de fișier în stare proastă

en: Remote address changed
ro: Adresa de la distanță a fost schimbată

en: Can not access a needed shared library
ro: Nu se poate accesa o bibliotecă partajată necesară

en: Accessing a corrupted shared library
ro: Se accesează o bibliotecă partajată coruptă

en: .lib section in a.out corrupted
ro: Secțiunea .lib din a.out este coruptă

en: Attempting to link in too many shared libraries
ro: Se încearcă vincularea la prea multe biblioteci partajate

en: Cannot exec a shared library directly
ro: Nu se poate executa o bibliotecă partajată direct

en: Streams pipe error
ro: Eroare de conductă de fluxuri

en: Structure needs cleaning
ro: Structura trebuie curățată

en: Not a XENIX named type file
ro: Nu este un fișier de tip „named” XENIX

en: No XENIX semaphores available
ro: Nu sunt disponibile semafore XENIX

en: Is a named type file
ro: Este un fișier de tip „named”

en: Remote I/O error
ro: Eroare de In/Ieș în mașina de la distanță

en: No medium found
ro: Nu a fost găsit niciun suport/conținut media

en: Wrong medium type
ro: Tip de suport/conținut media greșit

en: Required key not available
ro: Cheia necesară nu este disponibilă

en: Key has expired
ro: Cheia a expirat

en: Key has been revoked
ro: Cheia a fost revocată

en: Key was rejected by service
ro: Cheia a fost respinsă de către serviciu

en: Operation not possible due to RF-kill
ro: Operația nu este posibilă din cauza RF-kill (sercviciul de radiofrecvență deconectat)

en: Memory page has hardware error
ro: Pagina de memorie are o eroare hardware

en: RPC struct is bad
ro: Structura RPC este defectuoasă

note: TRANS The file was the wrong type for the TRANS operation, or a data file had the wrong format. TRANS TRANS On some systems @code{chmod} returns this error if you try to set the TRANS sticky bit on a non-directory file; @pxref{Setting Permissions}.
en: Inappropriate file type or format
ro: Tip sau format de fișier neadecvat

en: RPC bad procedure for program
ro: Procedură RPC incorectă pentru program

en: Authentication error
ro: Eroare de autentificare

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, opening a file returns this error when the file is TRANS translated by a program and the translator program dies while starting TRANS up, before it has connected to the file.
en: Translator died
ro: Programul de traducere s-a prăbușit

en: RPC version wrong
ro: Versiune RPC greșită

note: TRANS You did @strong{what}?
en: You really blew it this time
ro: Chiar ai încurcat-o de data asta

note: TRANS This means that the per-user limit on new process would be exceeded by TRANS an attempted @code{fork}.  @xref{Limits on Resources}, for details on TRANS the @code{RLIMIT_NPROC} limit.
en: Too many processes
ro: Prea multe procese

note: TRANS This error code has no purpose.
en: Gratuitous error
ro: Eroare gratuită

note: TRANS A function returns this error when certain parameter TRANS values are valid, but the functionality they request is not available. TRANS This can mean that the function does not implement a particular command TRANS or option value or flag bit at all.  For functions that operate on some TRANS ob
en: Not supported
ro: Nu este acceptată

en: RPC program version wrong
ro: Versiunea programului RPC este greșită

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, servers supporting the @code{term} protocol return TRANS this error for certain operations when the caller is not in the TRANS foreground process group of the terminal.  Users do not usually see this TRANS error because functions such as @code{read} and @code{write} trans
en: Inappropriate operation for background process
ro: Operație inadecvată pentru procesul din fundal

note: TRANS Go home and have a glass of warm, dairy-fresh milk. TRANS @c Okay.  Since you are dying to know, I'll tell you. TRANS @c This is a joke, obviously.  There is a children's song which begins, TRANS @c "Old McDonald had a farm, e-i-e-i-o."  Every time I see the (real) TRANS @c errno macro EIO, I 
en: Computer bought the farm
ro: Mamă, vacii noastre nu-i-e bine...!; zice copilul privind calculatorul ;)

note: TRANS In @theglibc{}, this is another name for @code{EAGAIN} (above). TRANS The values are always the same, on every operating system. TRANS TRANS C libraries in many older Unix systems have @code{EWOULDBLOCK} as a TRANS separate error code.
en: Operation would block
ro: Operația s-ar putea bloca

en: Need authenticator
ro: Se necesită un autentificator

en: RPC program not available
ro: Programul RPC nu este disponibil

en: cannot map pages for fdesc table
ro: nu s-au putut asocia pagini(în memorie) pentru tabelul fdesc

en: cannot map pages for fptr table
ro: nu s-au putut asocia pagini(în memorie) pentru tabelul fptr

en: internal error: symidx out of range of fptr table
ro: eroare internă: symidx în afara intervalului tabelului fptr

en: Error in unknown error system:
ro: Eroare provenită de la o eroare de sistem necunoscută:

en: Unknown error code:
ro: Cod de eroare necunoscut:

en: Address family for hostname not supported
ro: Familia de adrese pentru numele de gazdă nu este acceptată

en: Temporary failure in name resolution
ro: Eșec temporar în rezolvarea numelui

en: Bad value for ai_flags
ro: Valoare incorectă pentru ai_flags

en: Non-recoverable failure in name resolution
ro: Eșec nerecuperabil în rezolvarea numelui

en: ai_family not supported
ro: ai_family nu este acceptată

en: Memory allocation failure
ro: Eșec la alocarea memoriei

en: No address associated with hostname
ro: Nicio adresă asociată cu numele gazdei

en: Name or service not known
ro: Nume sau serviciu necunoscut

en: Servname not supported for ai_socktype
ro: Numele serverului nu este acceptat pentru ai_socktype

en: ai_socktype not supported
ro: ai_socktype nu este acceptat

en: System error
ro: Eroare de sistem

en: Processing request in progress
ro: Procesarea cererii este în curs

en: Request canceled
ro: Cerere anulată

en: Request not canceled
ro: Cerere neanulată

en: All requests done
ro: Toate cererile au fost procesate

en: Interrupted by a signal
ro: Întrerupt de un semnal

en: Parameter string not correctly encoded
ro: Șirul parametrului este codificat greșit

en: Result too large for supplied buffer
ro: Rezultatul este prea mare pentru memoria tampon furnizată

en: CPU ISA level is lower than required
ro: Nivelul ISA al procesorului este mai mic decât cel necesar

en: %s is for unknown machine %d.
ro: %s este pentru mașina necunoscută %d.

en: rebuild shared object with IBT support enabled
ro: reconstruiți obiectul partajat cu suportul IBT activat

en: rebuild shared object with SHSTK support enabled
ro: reconstruiți obiectul partajat cu suportul SHSTK activat

en: can't disable IBT
ro: nu se poate dezactiva IBT

en: can't disable SHSTK
ro: nu se poate dezactiva SHSTK

en: %s: size overflow
ro: %s: depășire dimensiune

en: %s: Memory exhausted
ro: %s: Memorie epuizată

en: %s: unknown timezone '%s': %s
ro: %s: fus orar necunoscut „%s”: %s

en: has characters other than ASCII alphanumerics, '-' or '+'
ro: are alte caractere decât caracterele alfanumerice ASCII, „-” sau „+”

en: has fewer than 3 characters
ro: are mai puțin de 3 caractere

en: has more than 6 characters
ro: are mai mult de 6 caractere

en: %s: warning: zone "%s" abbreviation "%s" %s
ro: %s: avertisment: abrevierea zonei „%s” „%s” %s

en: %s: usage: %s OPTIONS TIMEZONE ...
    Options include:
      -c [L,]U   Start at year L (default -500), end before year U (default 2500)
      -t [L,]U   Start at time L, end before time U (in seconds since 1970)
      -i         List transitions briefly (format is experimental)
      -v         List transitions verbosely
      -V         List transitions a bit less verbosely
      --help     Output this help
      --version  Output version info
    
    Report bugs to %s.
ro: %s: utilizare: %s OPȚIUNI FUS ORAR ...
    Opțiunile includ:
      -c [L,]U   începe la anul L (implicit -500), se termină înainte de anul U
                 (implicit 2500)
      -t [L,]U   începe la ora L, se termină înainte de ora U (în secunde, începând
                 din anul 1970)
      -i         listează tranzițiile pe scurt (formatul este experimental)
      -v         listează tranzițiile în mod detaliat
      -V         listează tranzițiile un pic mai puțin detaliat
      --help     afișează acest mesaj de ajutor
      --version  afișează informațiile despre versiune
    
    Raportați erorile la %s.

en: %s: wild -c argument %s
ro: %s: argument extra %s cu opțiunea „-c”

en: %s: wild -t argument %s
ro: %s: argument extra %s cu opțiunea „-t”

en:  (gmtime failed)
ro:  (gmtime() a eșuat)

en:  (localtime failed)
ro:  (localtime() a eșuat)

en: %s: Memory exhausted: %s
ro: %s: Memorie epuizată: %s

en: size overflow
ro: depășire dimensiune

en: integer overflow
ro: depășire a numărului întreg

en: command line
ro: linie de comandă

en: standard input
ro: intrarea standard

en: "%s", line %<PRIdMAX>:
ro: „%s”, linia %<PRIdMAX>:

en:  (rule from "%s", line %<PRIdMAX>)
ro:  (regula de la „%s”, linia %<PRIdMAX>)

en: warning:
ro: avertisment:

en: %s: usage is %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -b {slim|fat} ] [ -d directory ] [ -l localtime ] [ -L leapseconds ] \
    	[ -p posixrules ] [ -r '[@lo][/@hi]' ] [ -R '@hi' ] \
    	[ -t localtime-link ] \
    	[ filename ... ]
    
    Report bugs to %s.
ro: %s: sintaxa este %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -b {slim|fat} ] [ -d director ] [ -l ora_locală ] [ -L secunde_an-bisect ] \
    	[ -p reguli_posix ] [ -r '[@lo][/@hi]' ] [ -R '@hi' ] \
    [ -t legătură-ora_locală ] \
    	[ nume_fișier ... ]
    
    Raportați erorile la %s.

en: %s: Can't chdir to %s: %s
ro: %s: Nu s-a putut schimba la directorul %s: %s

en: "Link %s %s" is part of a link cycle
ro: „Legătura %s %s” face parte dintr-o referință circulară

en: link %s targets itself
ro: legătura %s indică spre ea însăși

en: link %s targeting link %s mishandled by pre-2023 zic
ro: legătura %s care vizează legătura %s gestionată greșit de «zic» de dinainte de 2023

en: link %s targeting link %s
ro: legătura %s vizează legătura %s

en: wild compilation-time specification of zic_t
ro: specificație greșită a timpului de compilare pentru zic_t

en: incompatible -b options
ro: opțiuni incompatibile „-b”

en: invalid option: -b '%s'
ro: opțiune nevalidă: „-b %s”

en: %s: More than one -d option specified
ro: %s: Mai mult de o opțiune „-d” specificată

en: %s: More than one -l option specified
ro: %s: Mai mult de o opțiune „-l” specificată

en: %s: More than one -p option specified
ro: %s: Mai mult de o opțiune „-p” specificată

en: %s: More than one -t option specified
ro: %s: Mai mult de o opțiune „-t” specificată

en: -y ignored
ro: opțiunea „-y” este ignorată

en: %s: More than one -L option specified
ro: %s: Mai mult de o opțiune „-L” specificată

en: %s: More than one -r option specified
ro: %s: Mai mult de o opțiune „-r” specificată

en: %s: invalid time range: %s
ro: %s: interval de timp nevalid: %s

en: %s: invalid time: %s
ro: %s: oră nevalidă: %s

en: -s ignored
ro: opțiunea „-s” este ignorată

en: %s: -R time exceeds -r cutoff
ro: %s: timpul opțiunii „-R” depășește limita opțiunii „-r”

en: empty file name
ro: nume de fișier gol

en: file name '%s' begins with '/'
ro: numele fișierului „%s” începe cu „/”

en: file name '%s' contains '%.*s' component
ro: numele fișierului „%s” conține componenta „%.*s”

en: file name '%s' component contains leading '-'
ro: componenta numele fișierului „%s” conține de început caracterul „-”

en: file name '%s' contains overlength component '%.*s...'
ro: numele fișierului „%s” conține componenta super-lungă „%.*s...”

en: file name '%s' contains byte '%c'
ro: numele fișierului „%s” conține octetul „%c”

en: file name '%s' contains byte '\%o'
ro: numele fișierului „%s” conține octetul „%o”

en: %s: Can't create %s/%s: %s
ro: %s: Nu se poate crea %s/%s: %s

en: %s: rename to %s/%s: %s
ro: %s: redenumește în %s/%s: %s

en: %s: Can't remove %s/%s: %s
ro: %s: Nu se poate elimina %s/%s: %s

en: %s: Can't link %s/%s to %s/%s: %s
ro: %s: Nu se poate lega %s/%s la %s/%s: %s

en: symbolic link used because hard link failed: %s
ro: legătura simbolică este utilizată deoarece legătura dură a eșuat: %s

en: %s: Can't read %s/%s: %s
ro: %s: Nu se poate citi %s/%s: %s\

en: copy used because hard link failed: %s
ro: copia este utilizată deoarece legătura dură a eșuat: %s

en: copy used because symbolic link failed: %s
ro: copia este utilizată deoarece legătura simbolică a eșuat: %s

en: same rule name in multiple files
ro: același nume de regulă în mai multe fișiere

en: %s in ruleless zone
ro: %s într-o zonă fără reguli

en: input error
ro: eroare de intrare

en: unterminated line
ro: linie neterminată

en: NUL input byte
ro: octet de intrare NUL

en: line too long
ro: linie prea lungă

en: %s: Can't open %s: %s
ro: %s: Nu se poate deschide %s: %s

en: input line of unknown type
ro: linie de intrare de tip necunoscut

en: expected continuation line not found
ro: linia de continuare așteptată nu a fost găsită

en: fractional seconds rejected by pre-2018 versions of zic
ro: fracții de secunde respinse de versiunile anterioare de 2018 ale «zic»

en: time overflow
ro: debordare orară

en: values over 24 hours not handled by pre-2007 versions of zic
ro: valorile peste 24 de ore nu sunt gestionate de versiunile anterioare anului 2007 ale «zic»

en: invalid saved time
ro: ora salvată nu este validă

en: wrong number of fields on Rule line
ro: număr greșit de câmpuri pe linia regulii „Rule”

en: Invalid rule name "%s"
ro: Nume nevalid de regulă „%s”

en: wrong number of fields on Zone line
ro: număr greșit de câmpuri pe linia zonei „Zone”

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
ro: Linia „Zone %s” și opțiunea „-l” se exclud reciproc

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
ro: Linia „Zone %s” și opțiunea „-p” se exclud reciproc

en: duplicate zone name %s (file "%s", line %<PRIdMAX>)
ro: nume de zonă duplicat %s (fișierul „%s”, linia %<PRIdMAX>)

en: wrong number of fields on Zone continuation line
ro: număr greșit de câmpuri pe linia de continuare a zonei „Zone”

en: invalid UT offset
ro: decalaj nevalid față de UTC

en: invalid abbreviation format
ro: format de abreviere nevalid

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
ro: Ora de încheiere a liniei de continuare a zonei nu este după ora de încheiere a liniei precedente

en: format '%s' not handled by pre-2015 versions of zic
ro: formatul „%s” nu este gestionat de versiunile anterioare anului 2015 ale «zic»

en: invalid leaping year
ro: an bisect nevalid

en: invalid month name
ro: nume de lună nevalid

en: invalid day of month
ro: zi a lunii nevalidă

en: time too small
ro: valoarea timpului este prea mică

en: time too large
ro: valoarea timpului este prea mare

en: invalid time of day
ro: oră nevalidă a zilei

en: leap second precedes Epoch
ro: secunda intercalată(de an bisect) cade înainte de începutul erei

en: wrong number of fields on Leap line
ro: număr greșit de câmpuri pe linia „Leap”

en: invalid Rolling/Stationary field on Leap line
ro: câmp „Rolling/Stationary” nevalid pe linia „Leap”

en: invalid CORRECTION field on Leap line
ro: câmp „CORRECTION” nevalid pe linia „Leap”

en: wrong number of fields on Expires line
ro: număr greșit de câmpuri pe linia „Expires”

en: multiple Expires lines
ro: multiple linii „Expires”

en: wrong number of fields on Link line
ro: număr greșit de câmpuri pe linia „Link”

en: blank TARGET field on Link line
ro: câmp „TARGET” gol pe linia „Link”

en: FROM year "%s" is obsolete; treated as %d
ro: FROM anul „%s” este învechit; tratat ca %d

en: invalid starting year
ro: anul de început nevalid

en: invalid ending year
ro: anul de sfârșit nevalid

en: starting year greater than ending year
ro: anul de început mai mare decât anul de sfârșit

en: year type "%s" is unsupported; use "-" instead
ro: tipul de an „%s” nu este acceptat; utilizați în schimb „-”

en: invalid weekday name
ro: nume nevalid pentru ziua săptămânii

en: reference clients mishandle more than %d transition times
ro: clienții de referință gestionează greșit mai mult de %d timpi de tranziție

en: pre-2014 clients may mishandle more than 1200 transition times
ro: clienții dinainte de anul 2014 pot gestiona greșit peste 1200 de timpi de tranziție

en: %s: pre-2021b clients may mishandle leap second expiry
ro: %s: clienții de dinainte de 2021b pot gestiona greșit expirarea secundelor bisecte

en: %s: pre-2021b clients may mishandle leap second table truncation
ro: %s: clienții de dinainte de 2021b pot gestiona greșit trunchierea tabelului cu secunde bisecte

en: too many transition times
ro: prea multe perioade de tranziție

en: %%z UT offset magnitude exceeds 99:59:59
ro: Mărimea decalajului UTC %%z depășește 99:59:59

en: no proleptic TZ string for zone
ro: niciun șir TZ proleptic pentru zonă(fusul orar)

en: %s: pre-%d clients may mishandle distant timestamps
ro: %s: clienții dinainte de %d pot gestiona greșit marcajele de timp îndepărtate

en: two rules for same instant
ro: două reguli pentru același moment

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
ro: nu se poate determina abrevierea fusului orar de utilizat imediat după această dată

en: UT offset out of range
ro: Decalaj UTC în afara intervalului

en: too many local time types
ro: prea multe tipuri de oră locală

en: too many leap seconds
ro: prea multe secunde intercalate (de an bisect)

en: Rolling leap seconds not supported with -r
ro: Secundele bisecte nu sunt acceptate cu opțiunea „-r”

en: Leap seconds too close together
ro: Secundele intercalate (de an bisect) sunt prea apropiate una de cealaltă

en: last Leap time does not precede Expires time
ro: ultimul timp „Leap” nu este înainte de timpul „Expires”

en: "%s" is undocumented; use "last%s" instead
ro: „%s” este nedocumentat; utilizați în schimb „last%s”

en: "%s" is ambiguous in pre-2017c zic
ro: „%s” este ambiguu în «zic» de dinainte de 2017c

en: Odd number of quotation marks
ro: Număr impar de ghilimele

en: Too many input fields
ro: Prea multe câmpuri de intrare

en: use of 2/29 in non leap-year
ro: utilizare a 2/29 în an non-bisect

en: rule goes past start/end of month; will not work with pre-2004 versions of zic
ro: regula depășește începutul/sfârșitul lunii; nu va funcționa cu versiunile anterioare de anul 2004 ale «zic»

en: time zone abbreviation has fewer than 3 characters
ro: abrevierea fusului orar are mai puțin de 3 caractere

en: time zone abbreviation has too many characters
ro: abrevierea fusului orar are prea multe caractere

en: time zone abbreviation differs from POSIX standard
ro: abrevierea fusului orar diferă de standardul POSIX

en: too many, or too long, time zone abbreviations
ro: prea multe sau prea lungi abrevieri de fus orar

en: %s: Can't create directory %s: %s
ro: %s: Nu se poate crea directorul %s: %s
