libc 2.41.9000 - en to pt translation catalogue (1439 entries)

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
pt: %.*s: o parâmetro ARGP_HELP_FMT requer um valor

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
pt: %.*s: parâmetro ARGP_HELP_FMT desconhecido

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
pt: Lixo em ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
pt: Argumentos obrigatórios ou opcionais para opções longas são igualmente obrigatórios ou opcionais para opções curtas correspondentes.

en: Usage:
pt: Uso:

en:   or:
pt:   ou:

en:  [OPTION...]
pt:  [OPÇÃO...]

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
pt: Tente "%s --help" ou "%s --usage" para mais informação.

en: Report bugs to %s.
pt: Reportar erros a %s.

en: Give this help list
pt: Mostrar esta lista de ajuda

en: Give a short usage message
pt: Mostrar mensagem curta de uso

en: NAME
pt: NOME

en: Set the program name
pt: Definir o nome do programa

en: SECS
pt: SEGS

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
pt: Esperar SEGS segundos (predefinição 3600)

en: Print program version
pt: Mostrar versão do programa

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
pt: (ERRO DO PROGRAMA) Sem versão conhecida!?

en: %s: Too many arguments
pt: %s: demasiados argumentos

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
pt: (ERRO DO PROGRAMA) A opção devia ter sido reconhecida!?

en: %s%s%s:%u: %s%sUnexpected error: %s.
pt: %s%s%s:%u: %s%serro inesperado: %s.

en: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' failed.
pt: %s%s%s:%u: %s%sa asserção "%s" falhou.

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
pt: Criar ficheiro de cabeçalho C NOME contendo as definições de símbolo

en: Do not use existing catalog, force new output file
pt: Não usar catálogo existente, forçar novo ficheiro de saída

en: Write output to file NAME
pt: Escrever saída em ficheiro NOME

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
pt: Gerar catálogo de mensagens.
    Se FICH-ENTRADA for -, a entrada é lida da entrada padrão. Se FICH-SAÍDA
    for -, a saída é escrita na saída padrão.

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
pt: -o FICH-SAÍDA [FICH-ENTRADA]...
    [FICH-SAÍDA [FICH-ENTRADA]...]

en: For bug reporting instructions, please see:
    %s.
pt: Para instruções sobre relatórios de erros, por favor veja:
    %s.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
pt: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Este é um programa gratuito; veja a fonte para condições de cópia. NÃO há
    QUALQUER garantia; nem mesmo para COMERCIALIZAÇÃO ou ADEQUAÇÃO A UM PROPÓSITO
    PARTICULAR.

en: Written by %s.
pt: Escrito por %s.

en: *standard input*
pt: *entrada padrão*

en: cannot open input file `%s'
pt: impossível abrir o ficheiro de entrada "%s"

en: illegal set number
pt: número de conjunto ilegal

en: duplicate set definition
pt: definição de conjunto duplicada

en: this is the first definition
pt: esta é a primeira definição

en: unknown set `%s'
pt: conjunto "%s" desconhecido

en: invalid quote character
pt: carácter de aspas inválido

en: unknown directive `%s': line ignored
pt: directiva "%s" desconhecida: linha ignorada

en: duplicated message number
pt: número de mensagem duplicado

en: duplicated message identifier
pt: identificador de mensagem duplicado

en: invalid character: message ignored
pt: carácter inválido: mensagem ignorada

en: invalid line
pt: linha inválida

en: malformed line ignored
pt: linha mal formada ignorada

en: cannot allocate memory
pt: impossível alocar memória

en: cannot open output file `%s'
pt: impossível abrir ficheiro de saída "%s"

en: invalid escape sequence
pt: sequência de escape inválida

en: unterminated message
pt: mensagem não terminada

en: while opening old catalog file
pt: ao abrir ficheiro-catálogo antigo

en: conversion modules not available
pt: módulos de conversão não disponíveis

en: cannot determine escape character
pt: impossível determinar carácter de escape

en: Don't buffer output
pt: Não armazenar saída

en: Dump information generated by PC profiling.
pt: Despejar informação gerada pela criação de perfil do PC.

en: [FILE]
pt: [FICH]

en: cannot read header
pt: impossível ler o cabeçalho

en: cannot read pointer pair
pt: impossível ler par de ponteiro

en: unexpected end of file in header
pt: fim de ficheiro inesperado no cabeçalho

en: unexpected end of file in pointer pair
pt: fim de ficheiro inesperado em par de ponteiros

en: cannot open input file
pt: impossível abrir o ficheiro de entrada

en: invalid pointer size
pt: tamanho de ponteiro inválido

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
pt: Uso: xtrace [OPÇÃO]... PROGRAMA [OPÇÃOPROGRAMA]...\n

en: Try \`%s --help' or \`%s --usage' for more information.\n
pt: Tente \"%s --help" ou \"%s --usage" para mais informação.\n

en: %s: option '%s' requires an argument.\n
pt: %s: a opção "%s" requer um argumento.\n

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
pt: Seguir a execução do programa imprimindo a função actualmente em curso.
    
         --data=FICH          não executar o programa, imprimir só os dados de FICH
    
       -?,--help              imprimir esta ajuda e sair
          --usage             dar uma mensagem curta de uso
       -V,--version           imprimir informação da versão e sair
    
    Argumentos obrigatórios para opções longas também são obrigatórios para as correspondentes opções curtas.

en: For bug reporting instructions, please see:\\n%s.\\n
pt: Para instruções sobre relatórios de erros, por favor veja:\\n%s.\\n

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
pt: xtrace: opção \"$1"\n não reconhecida

en: No program name given\n
pt: Nenhum nome de programa indicado\n

en: executable \`$program' not found\n
pt: \"$program" execytável não encontrado\n

en: \`$program' is no executable\n
pt: \"$program" não é executável\n

en: unsupported dlinfo request
pt: pedido dlinfo não suportado

en: invalid namespace
pt: espaço de nome inválido

en: invalid mode
pt: modo inválido

en: invalid mode parameter
pt: parâmetro de modo inválido

en: unknown or unsupported flag
pt: bandeira desconhecida ou não suportada

en: Cache file has wrong endianness.
pt: O ficheiro de cache tem a endianness errada.

en: Cache generated by:
pt: Cache gerada por:

en: Can't open cache file %s
pt: Impossível abrir ficheiro de cache %s

en: mmap of cache file failed.
pt: mmap do ficheiro de cache falhou.

en: File is not a cache file.
pt: Não é um ficheiro de cache.

en: %d libs found in cache `%s'
pt: %d libs encontradas na cache "%s"

en: Malformed extension data in cache file %s
pt: Dados de extensão mal formados no ficheiro de cache %s

en: Writing of cache extension data failed
pt: Falha ao escrever dados da extensão da cache

en: %s: ISA level is too high (%d > %d)
pt: %s: nível ISA muito alto (%d > %d)

en: Can't create temporary cache file %s
pt: Impossível criar ficheiro de cache %s temporário

en: Writing of cache data failed
pt: Falha ao escrever dados da cache

en: Changing access rights of %s to %#o failed
pt: Falha ao alterar direitos de accesso de %s a %#o

en: Renaming of %s to %s failed
pt: Falha ao renomear %s para %s

en: Could not create library path
pt: Impossível criar o caminho da biblioteca

en: error while loading shared libraries
pt: erro ao carregar bibliotecas partilhadas

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
pt: ERRO NO LINKER DINÂMICO!!!

en: cannot create scope list
pt: impossível criar lista de âmbito

en: shared object not open
pt: objecto partilhado não aberto

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
pt: DST não permitido em programas SUID/SGID

en: empty dynamic string token substitution
pt: substituição de símbolo de cadeia dinâmica vazia

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
pt: impossível carregar "%s" auxiliar devido a substituição de símbolo de cadeia dinâmica vazia

en: cannot allocate dependency buffer
pt: impossível alocar buffer de dependência

en: cannot allocate dependency list
pt: impossível alocar lista de dependência

en: cannot allocate symbol search list
pt: impossível alocar lista de procura de símbolo

en: cannot create HWCAP priorities
pt: impossível criar prioridades HWCAP

en: cannot create capability list
pt: impossível criar lista de capacidade

en: cannot allocate name record
pt: impossível alocar registo de nome

en: cannot create cache for search path
pt: impossível criar cache para caminho de procura

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
pt: impossível criar cópia de RUNPATH/RPATH

en: cannot create search path array
pt: impossível criar matriz de caminho de procura

en: cannot stat shared object
pt: impossível avaliar objecto partilhado

en: cannot create shared object descriptor
pt: impossível criar descritor de objecto partilhado

en: cannot read file data
pt: impossível ler dados do ficheiro

en: ELF load command address/offset not page-aligned
pt: Endereço/Desvio do comando de carregamento ELF não alinhado à página

en: object file has no loadable segments
pt: o ficheiro objecto não tem segmentos carregáveis

en: cannot dynamically load executable
pt: impossível carregar dinamicamente o executável

en: object file has no dynamic section
pt: o ficheiro objecto não tem secção dinâmica

en: cannot dynamically load position-independent executable
pt: impossível carregar dinamicamente executável independente da posição

en: shared object cannot be dlopen()ed
pt: o objecto partilhado não pode ser dlopen()

en: cannot allocate memory for program header
pt: impossível alocar memória para o cabeçalho do programa

en: cannot enable executable stack as shared object requires
pt: impossível activar a pilha do executável como o objecto partilhado requer

en: cannot close file descriptor
pt: impossível fechar o descritor do ficheiro

en: file too short
pt: ficheiro muito curto

en: invalid ELF header
pt: cabeçalho ELF inválido

en: ELF file data encoding not big-endian
pt: Codificação de dados do ficheiro ELF não é big-endian

en: ELF file data encoding not little-endian
pt: Codificação de dados do ficheiro ELF não é little-endian

en: ELF file version ident does not match current one
pt: Identidade da versão do ficheiro ELF não corresponde ao actual

en: ELF file OS ABI invalid
pt: OS ABI do ficheiro ELF inválida

en: ELF file ABI version invalid
pt: Versão ABI do ficheiro ELF inválida

en: nonzero padding in e_ident
pt: espaço não-zero em e_ident

en: internal error
pt: erro interno

en: ELF file version does not match current one
pt: Versão do ficheiro ELF não corresponde ao actual

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
pt: só ET_DYN e ET_EXEC podem ser carregados

en: ELF file's phentsize not the expected size
pt: Tamanho phentsize do ficheiro ELF não é o esperado

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
pt: classe ELF errada: ELFCLASS64

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
pt: classe ELF errada: ELFCLASS32

en: cannot open shared object file
pt: impossível abrir ficheiro-objecto partilhado

en: failed to map segment from shared object
pt: falha ao mapear segmento de objecto partilhado

en: cannot change memory protections
pt: impossível alterar as protecções da memória

en: cannot map zero-fill pages
pt: impossível mapear páginas de recheio zero

en: symbol lookup error
pt: erro de procura de símbolo

en: cannot extend global scope
pt: impossível estender âmbito global

en: TLS generation counter wrapped!  Please report this.
pt: Contador de gerações TLS embrulhado! Por favor, reporte isto.

en: cannot allocate address lookup data
pt: impossível alocar dados de procura de endereço

en: invalid mode for dlopen()
pt: modo inválido para dlopen()

en: no more namespaces available for dlmopen()
pt: não há espaços de nome disponíveis para dlmopen()

en: invalid target namespace in dlmopen()
pt: espaço de nome destino inválido em dlmopen()

en: cannot allocate memory in static TLS block
pt: impossível alocar memória em bloco TLS estático

en: cannot make segment writable for relocation
pt: impossível permitir escrita no segmento para relocalização

en: %s: out of memory to store relocation results for %s
pt: %s: sem memória para armazenar resultados da relocalização de %s

en: cannot restore segment prot after reloc
pt: impossível restaurar protecção do segmento após relocalização

en: cannot apply additional memory protection after relocation
pt: impossível aplicar protecção adicional de memória após relocalização

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
pt: RTLD_NEXT usado no código não foi carregado dinamicamente

en: cannot create TLS data structures
pt: impossível criar estruturas de dados TLS

en: version lookup error
pt: erro de procura da versão

en: cannot allocate version reference table
pt: impossível alocar tabela de referência da versão

en: DT_RELR without GLIBC_ABI_DT_RELR dependency
pt: DT_RELR sem dependência GLIBC_ABI_DT_RELR

en: Print cache
pt: Imprimir a cache

en: Generate verbose messages
pt: Gerar mensagens verbosas

en: Don't build cache
pt: Não construir cache

en: Don't update symbolic links
pt: Não actualizar ligações simbólicas

en: Change to and use ROOT as root directory
pt: Mudar para e usar RAIZ como pasta raiz

en: ROOT
pt: RAIZ

en: Use CACHE as cache file
pt: Usar CACHE como ficheiro de cache

en: Use CONF as configuration file
pt: Usar CONF como ficheiro de configuração

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
pt: Processar só pastas especificadas na linha de comando. Não construir cache.

en: Manually link individual libraries.
pt: Ligar manualmente bibliotecas individuais.

en: FORMAT
pt: FORMATO

en: Format to use: new (default), old, or compat
pt: Formato a usar: new (predefinição), old ou compat

en: Ignore auxiliary cache file
pt: Ignorar ficheiro de cache auxiliar

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
pt: Configurar vínculos de execução do linker dinâmicos .

en: Path `%s' given more than once
pt: Caminho "%s" com mais uma oportunidade

en: (from %s:%d and %s:%d)
pt: (de %s:%d e %s:%d)

en: Could not form glibc-hwcaps path
pt: Impossível formar o caminho de glibc-hwcaps

en: Listing directory %s
pt: A listar a pasta %s

en: Can't stat %s
pt: Impossível analisar %s

en: Can't stat %s
pt: Impossível analisar %s

en: %s is not a symbolic link
pt: %s não é ligação simbólica

en: Can't unlink %s
pt: Impossível desligar %s

en: Can't link %s to %s
pt: Impossível ligar %s a %s

en:  (changed)
pt:  (alterado)

en:  (SKIPPED)
pt:  (SALTADO)

en: Can't find %s
pt: Impossível encontrar %s

en: Cannot lstat %s
pt: Impossível lstat %s

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
pt: Ficheiro %s ignorado por não ser um ficheiro normal.

en: No link created since soname could not be found for %s
pt: Nenhuma ligação criada por soname não se ter encontrado para %s

en:  (from %s:%d)
pt:  (de %s:%d)

en: Can't open directory %s
pt: Impossível abrir a pasta %s

en: Could not form library path
pt: Impossível formar o caminho da biblioteca

en: Input file %s not found.
pt: Ficheiro de entrada %s não encontrado

en: Cannot stat %s
pt: Impossível analisar %s

en: libc6 library %s in wrong directory
pt: biblioteca libc6 %s na pasta errada

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
pt: bibliotecas %s e %s na pasta %s têm o mesmo soname mas tipos diferentes.

en: Warning: ignoring configuration file that cannot be opened: %s
pt: Aviso: a ignorar ficheiro de configuração que não pode ser aberto: %s

en: %s:%u: hwcap directive ignored
pt: %s:%u: directiva hwcap ignorada

en: need absolute file name for configuration file when using -r
pt: nome de ficheiro absoluto requerido para ficheiro de configuração se usar -r

en: memory exhausted
pt: memória esgotada

en: %s:%u: cannot read directory %s
pt: %s:%u: impossível ler a pasta %s

en: relative path `%s' used to build cache
pt: caminho relativo "%s" usado para construir a cache

en: Can't chdir to /
pt: Impossível mudar para /

en: Can't open cache file directory %s
pt: Impossível abrir a pasta do ficheiro de cache %s

en: Written by %s and %s.
pt: Escrito por %s e %s.

en: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              print this help and exit
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information
pt: Uso: ldd [OPÇÃO]... FICH...
          --help              imprimir esta ajuda e sair
          --version           imprimir informação da versão e sair
      -d, --data-relocs       processar relocalizações de dados
      -r, --function-relocs   processar relocalizações de dados e função
      -u, --unused            imprimir dependências directas não usadas
      -v, --verbose           imprimir toda a informação

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
pt: ldd: a opção "$1" é ambígua

en: unrecognized option
pt: opção não reconhecida

en: Try \`ldd --help' for more information.
pt: Tente "ldd --help" para mais informação.

en: missing file arguments
pt: argumentos de ficheiro em falta

note: TRANS This is a ``file doesn't exist'' error TRANS for ordinary files that are referenced in contexts where they are TRANS expected to already exist.
en: No such file or directory
pt: Ficheiro ou pasta inexistente

en: not regular file
pt: não é um ficheiro normal

en: warning: you do not have execution permission for
pt: aviso: não tem permissão de execução para

en: 	not a dynamic executable
pt: 	não é um executável dinâmico

en: exited with unknown exit code
pt: saiu com código desconhecido

en: error: you do not have read permission for
pt: erro: não tem permissão de leitura para

en: cannot find program header of process
pt: impossível encontrar cabeçalho do programa do processo

en: cannot read program header
pt: impossível ler cabeçalho do programa

en: cannot read dynamic section
pt: impossível ler secção dinâmica

en: cannot read r_debug
pt: impossível ler r_debug

en: cannot read program interpreter
pt: impossível ler interpretador do programa

en: cannot read link map
pt: impossível ler mapa de ligações

en: cannot read object name
pt: impossível ler nome do objecto

en: cannot allocate buffer for object name
pt: impossível alocar buffer para o nome do objecto

en: List dynamic shared objects loaded into process.
pt: Listar objectos dinâmicos partilhados carregados para o processo.

en: Exactly one parameter with process ID required.
pt: Requerido exactamente um parâmetro com a ID do processo.

en: invalid process ID '%s'
pt: identidade de processo "%s" inválida

en: cannot open %s
pt: impossível abrir %s

en: cannot open %s/task
pt: impossível abrir %s/tarefa

en: cannot prepare reading %s/task
pt: impossível preparar leitura de %s/tarefa

en: invalid thread ID '%s'
pt: identidade de tópico "%s" inválida

en: cannot attach to process %lu
pt: impossível anexar ao processo %lu

en: no valid %s/task entries
pt: nenhuma entrada %s/tarefa válida

en: cannot get information about process %lu
pt: impossível obter informação do processo %lu

en: process %lu is no ELF program
pt: o processo %lu não é um programa ELF

en: file %s is truncated
pt: ficheiro "%s"truncado

en: %s is a 32 bit ELF file.
pt: %s é um ficheiro ELF 32 bit

en: %s is a 64 bit ELF file.
pt: %s é um ficheiro ELF 64 bit

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
pt: ELFCLASS desconhecida no ficheiro %s

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
pt: %s não é um ficheiro de objecto partilhado (tipo: %d).

en: more than one dynamic segment
pt: mais de um segmento dinâmico

en: Cannot fstat file %s.
pt: Impossível fstat %s.

en: File %s is empty, not checked.
pt: O ficheiro %s está vazio, não verificado.

en: File %s is too small, not checked.
pt: O ficheiro %s é muito pequeno, não verificado.

en: Cannot mmap file %s.
pt: Impossível mapear o ficheiro %s.

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
pt: %s não é um ficheiro ELF - tem os bytes mágicos iniciais errados

en: Usage: sln src dest|file
pt: Uso: sln fnt dest|fich

en: %s: file open error: %m
pt: %s: erro ao abrir o ficheiro: %m

en: No target in line %d
pt: Sem alvo na linha %d

en: %s: destination must not be a directory
pt: %s: o destino não pode ser uma pasta

en: %s: failed to remove the old destination
pt: %s: falha ao remover o destino antigo

en: %s: invalid destination: %s
pt: %s: destino inválido: %s

en: Invalid link from "%s" to "%s": %s
pt: Ligação inválida de "%s" para "%s": %s

en: Usage: sotruss [OPTION...] [--] EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]
      -F, --from FROMLIST     Trace calls from objects on FROMLIST
      -T, --to TOLIST         Trace calls to objects on TOLIST
    
      -e, --exit              Also show exits from the function calls
      -f, --follow            Trace child processes
      -o, --output FILENAME   Write output to FILENAME (or FILENAME.$PID in case
    			  -f is also used) instead of standard error
    
      -?, --help              Give this help list
          --usage             Give a short usage message
          --version           Print program version
pt: Uso: sotruss [OPÇÃO...] [--] EXECUTÁVEL [OPÇÃO-EXECUTÁVEL...]
      -F, --from DELISTA      seguir chamadas de objectos em DELISTA
      -T, --to PARALISTA      seguir chamadas a objectos em PARALISTA
    
      -e, --exit              mostrar também saídas das chamadas à função
      -f, --follow            seguir processos-filho
      -o, --output NOMEFICH   escrever saída em NOMEFICH (ou NOMEFICH.$PID caso
    			  -f também seja usada) em vez de stderr
    
      -?, --help              imprimir esta mensagem de ajuda
          --usage             imprimir uma mensagem curta de ajuda
          --version           imprimir a versão do programa

en: Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding\nshort options.\n
pt: Argumentos obrigatórios para opções longas são igualmente obrigatórios para as opções\ncurtas correspondentes.\n

en: %s: option requires an argument -- '%s'\n
pt: %s: a opção requer um argumento -- "%s"\n

en: %s: option is ambiguous; possibilities:
pt: %s: a opção é ambígua; possibilidades:

en: Written by %s.\n
pt: Escrito por %s.\n

en: Usage: %s [-ef] [-F FROMLIST] [-o FILENAME] [-T TOLIST] [--exit]
    	    [--follow] [--from FROMLIST] [--output FILENAME] [--to TOLIST]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]\n
pt: Uso: %s [-ef] [-F DELISTA] [-o NOMEFICH] [-T PARALISTA] [--exit]
    	    [--follow] [--from DELISTA] [--output NOMEFICH] [--to PARALISTA]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    EXECUTÁVEL [OPÇÃO-EXECUTÁVEL	...]\n

en: %s: unrecognized option '%c%s'\n
pt: %s: opção não reconhecida "%c%s"\n

en: Output selection:
pt: Selecção de saída:

en: print list of count paths and their number of use
pt: imprimir lista de caminhos de contagem e seu número de utilizações

en: generate flat profile with counts and ticks
pt: gerar perfil plano com contagens e tiques

en: generate call graph
pt: gerar gráfico de chamadas

en: Read and display shared object profiling data.
pt: Ler e mostrar dados de perfil do objecto partilhado.

en: SHOBJ [PROFDATA]
pt: OBJPT [DADOSPERF]

en: failed to load shared object `%s'
pt: falha ao carregar objecto partilhado "%s"

en: cannot create internal descriptor
pt: impossível criar descritor interno

en: Reopening shared object `%s' failed
pt: Falha ao reabrir objecto partilhado "%s"

en: reading of section headers failed
pt: falha ao ler cabeçalhos da secção

en: reading of section header string table failed
pt: falha ao ler tabela de cadeias do cabeçalho da secção

en: *** Cannot read debuginfo file name: %m
pt: *** impossível ler o nome do ficheiro debuginfo: %m

en: cannot determine file name
pt: impossível determinar o nome do ficheiro

en: reading of ELF header failed
pt: falha ao ler cabeçalho ELF

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
pt: *** o ficheiro "%s" está despido: nenhuma análise detalhada possível

en: failed to load symbol data
pt: falha ao carregar dados do símbolo

en: cannot load profiling data
pt: impossível carregar dados do perfil

en: while stat'ing profiling data file
pt: ao analisar ficheiro de dados do perfil

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
pt: ficheiro de dados do perfil "%s" não corresponde ao objecto partilhado "%s"

en: failed to mmap the profiling data file
pt: falha ao mapear ficheiro de dados do perfil

en: error while closing the profiling data file
pt: erro ao fechar ficheiro de dados do perfil

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
pt: "%s" não é um ficheiro de dados do perfil correcto para "%s"

en: cannot allocate symbol data
pt: impossível alocar dados do símbolo

en: String table string is too long
pt: Cadeia da tabela de cadeias muito longa

en: String table has too many entries
pt: Tabela de cadeias com demasiadas entradas

en: String table is too large
pt: Tabela de cadeias muito grande

en: cannot open output file
pt: impossível abrir ficheiro de saída

en: error while closing input `%s'
pt: erro ao fechar a entrada "%s"

en: illegal input sequence at position %zd
pt: sequência de entrada ilegal na posição %zd

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
pt: sequência de caracteres ou troca incompleta no fim do buffer

en: error while reading the input
pt: erro ao ler a entrada

en: unable to allocate buffer for input
pt: impossível alocar buffer para entrada

en: Input/Output format specification:
pt: Especificação de formato de entrada/saída:

en: encoding of original text
pt: codificação do texto original

en: encoding for output
pt: codificação de saída

en: Information:
pt: Informação:

en: list all known coded character sets
pt: listar todos os conjuntos de caracteres conhecidos

en: Output control:
pt: Controlo de saída:

en: omit invalid characters from output
pt: omitir caracteres inválidos da saída

en: FILE
pt: FICH

en: output file
pt: ficheiro de saída

en: suppress warnings
pt: suprimir avisos

en: print progress information
pt: imprimir informação de progresso

en: size of in-memory scratch buffer
pt: tamanho de scratch buffer em memória

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
pt: Converter codificação dos ficheiros indicados para outra codificação.

en: [FILE...]
pt: [FICH...]

en: failed to start conversion processing
pt: falha ao iniciar o processo de conversão

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
pt: as conversões de "%s" e para "%s" não são suportadas

en: conversion from `%s' is not supported
pt: a conversão de "%s" não é suportada

en: conversion to `%s' is not supported
pt: a conversão para "%s" não é suportada

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
pt: a conversão de "%s" para "%s" não é suportada

en: invalid buffer size: %s
pt: tamanho de buffer inválido: %s

en: conversion stopped due to problem in writing the output
pt: a conversão parou devido a problemas em escrever a saída

en: illegal input sequence at position %lld
pt: sequência de entrada ilegal na posição %lld

en: internal error (illegal descriptor)
pt: erro interno (descritor ilegal)

en: unknown iconv() error %d
pt: erro iconv() %d desconhecido

en: The following list contains all the coded character sets known.  This does
    not necessarily mean that all combinations of these names can be used for
    the FROM and TO command line parameters.  One coded character set can be
    listed with several different names (aliases).
pt: A lista seguinte contém todos os conjuntos de caracteres codificados conhecidos.
    Não significa forçosamente que se possam usar todas as combinações destes nomes
    para os parâmetros da linha de comando DE e PARA. Um mesmo conjunto pode ser
    listado com vários nomes diferentes (aliás).

en: Create fastloading iconv module configuration file.
pt: Criar ficheiro de configuração de carregamento rápido do módulo iconv.

en: [DIR...]
pt: [PST...]

en: PATH
pt: CAMINHO

en: Prefix used for all file accesses
pt: Prefixo usado para todos os acessos ao ficheiro

en: Put output in FILE instead of installed location (--prefix does not apply to FILE)
pt: Pôr a saída em FICH em vez da localização instalada (--prefix não se aplica a FICH)

en: Do not search standard directories, only those on the command line
pt: Não procurar em pastas padrão, só nas da linha de comando

en: Directory arguments required when using --nostdlib
pt: Argumentos de pasta requeridos ao usar --nostdlib

en: no output file produced because warnings were issued
pt: nenhum ficheiro de saída produzido, há avisos emitidos

en: while inserting in search tree
pt: ao inserir na árvore de procura

en: cannot generate output file
pt: impossível gerar ficheiro de saída

en: write of %zu bytes failed after %td: %m
pt: falha ao escrever %zu bytes após %td: %m

en: write returned 0 after writing %td bytes of %zu
pt: write devolveu 0 após escrever %td bytes de %zu

en: read of %zu bytes failed after %td: %m
pt: leitura de %zu bytes falhou após %td: %m

en: rcmd: Cannot allocate memory
pt: rcmd: impossível alocar memória

en: rcmd: socket: All ports in use
pt: rcmd: socket: todas as portas em uso

en: connect to address %s:
pt: ligar ao endereço %s:

en: Trying %s...
pt: A tentar %s...

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
pt: rcmd: escrita (configurar stderr): %m

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
pt: rcmd: sondar (configurarpoll stderr): %m

en: poll: protocol failure in circuit setup
pt: sondar: falha de protocolo na configuração do circuito

en: socket: protocol failure in circuit setup
pt: socket: falha de protocolo na configuração do circuito

en: rcmd: %s: short read
pt: rcmd: %s: leitura curta

en: lstat failed
pt: lstat falhou

en: cannot open
pt: impossível abrir

en: fstat failed
pt: fstat falhou

en: bad owner
pt: mau dono

en: writeable by other than owner
pt: pode ser escrito por outro que não o dono

en: hard linked somewhere
pt: ligação rígida algures

en: out of memory
pt: memória esgotada

en: Error: .netrc file is readable by others.
pt: Erro: o ficheiro .netrc é legível por outros.

en: Remove 'password' line or make file unreadable by others.
pt: Remova a linha "password" ou torne o ficheiro ilegível por outros.

en: Unknown .netrc keyword %s
pt: Palavra-chave .netrc descohecida %s

en: cannot read character map directory `%s'
pt: impossível ler a pasta de mapa de caracteres "%s"

en: character map file `%s' not found
pt: pasta de mapa de caracteres "%s" não encontrada

en: default character map file `%s' not found
pt: pasta de mapa de caracteres predefinida "%s" não encontrada

en: character map `%s' is not ASCII compatible, locale not ISO C compliant [--no-warnings=ascii]
pt: mapa de caracteres "%s" não é compatível com ASCII, o idioma não cumpre ISO C [--no-warnings=ascii]

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
pt: %s: <mb_cur_max> tem de ser maior que <mb_cur_min>

en: syntax error in prolog: %s
pt: erro de sintaxe no prólogo: %s

en: invalid definition
pt: definição inválida

en: bad argument
pt: mau argumento

en: duplicate definition of <%s>
pt: definição de <%s> duplicada

en: value for <%s> must be 1 or greater
pt: o valor de <%s> tem de ser 1 ou maior

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
pt: o valor de <%s> tem de ser maior ou igual a <%s>

en: argument to <%s> must be a single character
pt: o argumento de <%s> tem de ser um único carácter

en: character sets with locking states are not supported
pt: conjuntos de caracteres com estados de bloqueio não são suportados

en: syntax error in %s definition: %s
pt: erro de sintaxe na definição de %s: %s

en: no symbolic name given
pt: nenhum nome simbólico indicado

en: invalid encoding given
pt: indicada codificação inválida

en: too few bytes in character encoding
pt: poucos bytes na codificação de caracteres

en: too many bytes in character encoding
pt: muitos bytes na codificação de caracteres

en: no symbolic name given for end of range
pt: nenhum nome simbólico indicado para o final do intervalo

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
pt: %1$s: a definição não termina com "END %1$s"

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
pt: só são permitidas definições WIDTH a seguir a definições CHARMAP

en: value for %s must be an integer
pt: o valor de %s tem de ser um inteiro

en: %s: error in state machine
pt: %s: erro na máquina de estado

en: %s: premature end of file
pt: %s: fim de ficheiro prematuro

en: unknown character `%s'
pt: carácter "%s" desconhecido

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
pt: número de bytes para a sequência de byte do início e fim do intervalo não é igual: %d vs %d

en: invalid names for character range
pt: nomes inválidos para o intervalo de caracteres

en: hexadecimal range format should use only capital characters
pt: o formato de intervalo hexadecimal só deve usar caracteres maiúsculos

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
pt: <%s> e <%s> são nomes inválidos para o intervalo

en: upper limit in range is smaller than lower limit
pt: o limite superior do intervalo é menor que o limite inferior

en: resulting bytes for range not representable.
pt: os bytes resultantes para o intervalo não representáveis.

en: No definition for %s category found
pt: Nenhuma definição para a categoria %s

en: %s: field `%s' not defined
pt: %s: o campo "%s" não está definido

en: %s: field `%s' must not be empty
pt: %s: o campo "%s" não pode estar vazio

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
pt: %s: sequência de escape "%%%c" inválida no campo "%s"

en: %s: terminology language code `%s' not defined
pt: %s: código de idioma da terminologia "%s" não definido

en: %s: field `%s' must not be defined
pt: %s: o campo "%s" nãp pode estar definido

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
pt: %s: abreviatura de idioma "%s" não definida

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
pt: %s: o valor "%s" não corresponde ao valor "%s"

en: %s: numeric country code `%d' not valid
pt: %s: código numérico de país "%d" inválido

en: %s: field `%s' declared more than once
pt: %s: o campo "%s" é declarado mais de uma vez

en: %s: unknown character in field `%s'
pt: %s: carácter desconhecido no campo "%s"

en: %s: incomplete `END' line
pt: %s: linha "END" incompleta

en: %s: syntax error
pt: %s: erro de sintaxe

en: `%.*s' already defined in charmap
pt: "%.*s" já definido no mapa de caracteres

en: `%.*s' already defined in repertoire
pt: "%.*s" já definido no repertório

en: `%.*s' already defined as collating symbol
pt: "%.*s" já definido como símbolo de compilação

en: `%.*s' already defined as collating element
pt: "%.*s" já definido como elemento de compilação

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
pt: %s: "forward" e "backward" são mutuamente exclusivas

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
pt: %s: "%s" mencionado mais de uma vez na definição de peso %d

en: %s: too many rules; first entry only had %d
pt: %s: demasiadas regras; a primeira entrada só tinha %d

en: %s: not enough sorting rules
pt: %s: regras de ordenação insuficientes

en: %s: empty weight string not allowed
pt: %s: não é permitida uma cadeia de peso vazia

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
pt: %s: os pesos têm de usar o mesmo símbolo de reticências que o nome

en: %s: too many values
pt: %s: demasiados valores

en: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
pt: a ordem de "%.*s" já está definida em %s:%zu

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
pt: %s: os símbolos inicial e final de um intervalo têm de significar caracteres

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
pt: %s: as sequências de bytes dos primeiro e último caracteres têm de ter o mesmo tamanho

en: %s: byte sequence of first character of range is not lower than that of the last character
pt: %s: a sequências de bytes do primeiro carácter não é menor do que a do último carácter

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
pt: %s: as reticências simbolizando um intervalo não devem seguir directamente "order_start"

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
pt: %s: as reticências simbolizando um intervalo não devem ser directamente seguidas de "order_end"

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
pt: "%s" e "%.*s" não são nomes válidos para um intervalo simbólico

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
pt: %s: a ordem de "%.*s" já está definida em %s:%zu

en: %s: `%s' must be a character
pt: %s: "%s" tem de ser um carácter

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
pt: %s: "position" tem de ser usada para um nível específico em todas as secções ou em nenhuma

en: symbol `%s' not defined
pt: símbolo "%s" não definido

en: symbol `%s' has the same encoding as
pt: símbolo "%s" tem a mesma codificação de

en: symbol `%s'
pt: símbolo "%s"

en: too many errors; giving up
pt: demasiados erros, a desistir

en: %s: nested conditionals not supported
pt: %s: não são suportadas condicionais aninhadas

en: %s: more than one 'else'
pt: %s: mais de um "else"

en: %s: duplicate definition of `%s'
pt: %s: definição duplicada de "%s"

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
pt: %s: declaração duplicada da secção "%s"

en: %s: unknown character in collating symbol name
pt: %s: carácter desconhecido no nome do símbolo de compilação

en: %s: unknown character in equivalent definition name
pt: %s: carácter desconhecido no nome da definição de equivalente

en: %s: unknown character in equivalent definition value
pt: %s: carácter desconhecido no valor da definição de equivalente

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
pt: %s: símbolo "%s" desconhecido na definição de equivalente

en: error while adding equivalent collating symbol
pt: erro ao adicionar símbolo de compilação equivalente

en: duplicate definition of script `%s'
pt: definição duplicada do script "%s"

en: %s: unknown section name `%.*s'
pt: %s: nome de secção "%.*s" desconhecido

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
pt: %s: múltiplas definições de ordem para a secção "%s"

en: %s: invalid number of sorting rules
pt: %s: número de regras de ordenação inválido

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
pt: %s: múltiplas definições de ordem para a secção sem nome

en: %s: missing `order_end' keyword
pt: %s: palavra-chave "order_end" em falta

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
pt: %s: ordem para o símbolo de compilação %.*s ainda não definida

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
pt: %s: ordem para elemento de agrupamento %.*s ainda não definida

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
pt: %s: impossível reordenar após %.*s: símbolo desconhecido

en: %s: missing `reorder-end' keyword
pt: %s: palavra-chave "reorder-end" em falta

en: %s: section `%.*s' not known
pt: %s: secção "%.*s" desconhecida

en: %s: bad symbol <%.*s>
pt: %s: mau símbolo <%.*s>

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
pt: %s: impossível ter "%s" como final do intervalo das reticências

en: %s: empty category description not allowed
pt: %s: a categoria da descrição não pode estar vazia

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
pt: %s: palavra-chave "reorder-sections-end" em falta

en: %s: '%s' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
pt: %s: "%s" sem "ifdef" ou "ifndef" correspondente

en: %s: 'endif' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
pt: %s: "endif" sem "ifdef" ou "ifndef" correspondente

en: No character set name specified in charmap
pt: Nenhum nome de conjunto de caracteres dado no mapa de caracteres

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
pt: o carácter L'\u%0*x' na classe "%s" tem de estar na classe "%s"

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
pt: o carácter L'\u%0*x' na classe "%s" não pode estar na classe "%s"

en: internal error in %s, line %u
pt: erro interno em %s, linha %u

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
pt: o carácter "%s" na classe "%s" tem de estar na classe "%s"

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
pt: o carácter "%s" na classe "%s" não pode estar na classe "%s"

en: <SP> character not in class `%s'
pt: carácter <SP> fora da classe "%s"

en: <SP> character must not be in class `%s'
pt: carácter <SP> não pode estar na classe "%s"

en: character <SP> not defined in character map
pt: carácter <SP> não definido no mapa de caracteres

en: `digit' category has not entries in groups of ten
pt: categoria "digit" não tem as entradas em grupos de dez

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
pt: nenhum dígito de entrada definido e nenhum dos nomes padrão no mapa de caracteres

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
pt: nem todos os caracteres usados em "outdigit" estão disponíveis no mapa de caracteres

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
pt: nem todos os caracteres usados em "outdigit" estão disponíveis no repertório

en: character class `%s' already defined
pt: classe de carácter "%s" já definida

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
pt: limite de implementação: não são permitidas mais de %Zd classes de carácter

en: character map `%s' already defined
pt: mapa de caracteres "%s" já definido

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
pt: limite de implementação: não são permitidos mais de %d mapas de caracteres

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
pt: %s: o campo "%s" não contém exactamente dez entradas

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
pt: to-value <U%0*X> do intervalo é menor que from-value <U%0*X>

en: start and end character sequence of range must have the same length
pt: as sequências de carácter inicial e final do intervalo têm de ter o mesmo tamanho

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
pt: a sequência de caracteres to-value é menor que a sequência from-value

en: premature end of `translit_ignore' definition
pt: fim prematuro da definição de "translit_ignore"

en: syntax error
pt: erro de sintaxe

en: %s: syntax error in definition of new character class
pt: %s: erro de sintaxe na definição de nova classe de caracteres

en: %s: syntax error in definition of new character map
pt: %s: erro de sintaxe na definição de novo mapa de caracteres

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
pt: o intervalo das reticências tem de estar marcado por dois operadores do mesmo tipo

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
pt: com valores de intervalo de nomes simbólicos não pode usar as reticências absolutas "..."

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
pt: com valores de intervalo UCS tem de usar as reticências hexadecimais simbólicas ".."

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
pt: com valores de intervalo de código de carácter tem de usar as reticências absolutas "..."

en: duplicated definition for mapping `%s'
pt: definição duplicada do mapeamento "%s"

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
pt: %s: a secção "translit_start" não termina com "translit_end"

en: %s: duplicate `default_missing' definition
pt: %s: definição de "default_missing" duplicada

en: previous definition was here
pt: a definiçãp anterior estava aqui

en: %s: no representable `default_missing' definition found
pt: %s: nenhuma definição "default_missing" representável encontrada

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
pt: %s: carácter "%s" não definido enquanto necessário como valor predefinido

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
pt: %s: carácter "%s" no mapa de caracteres não representável com um byte

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
pt: %s: carácter "%s" necessário como valor predefinido não representável com um byte

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
pt: sem dígitos de saída definidos e nenhum dos nomes padrão no mapa de caracteres

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
pt: %s: dados de transliteração do idioma "%s" indisponíveis

en: %s: table for class "%s": %lu bytes
pt: %s: tabela da classe "%s": %lu bytes

en: %s: table for map "%s": %lu bytes
pt: %s: tabela para o mapa "%s": %lu bytes

en: %s: table for width: %lu bytes
pt: %s: tabela para a largura: %lu bytes

en: %s: no identification for category `%s'
pt: %s: nenhuma identificação para a categoria "%s"

en: %s: unknown standard `%s' for category `%s'
pt: %s: padrão "%s" desconhecido para a categoria "%s"

en: %s: duplicate category version definition
pt: %s: definição duplicada de versão de categoria

en: %s: invalid value for field `%s'
pt: %s: valor de campo "%s" inválido

en: %s: field `%s' undefined
pt: %s: campo "%s" indefinido

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
pt: %s: o valor do campo "%s" não pode ser uma cadeia vazia

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
pt: %s: expressão regular inválida para o campo "%s": %s

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
pt: %s: o valor do campo "int_curr_symbol" tem um tamanho errado

en: %s: value of field `int_curr_symbol' does not correspond to a valid name in ISO 4217 [--no-warnings=intcurrsym]
pt: %s: o valor do campo "int_curr_symbol" não corresponde a um nome válido na norma ISO 4217 [--no-warnings=intcurrsym]

en: %s: field `%s' not defined, using defaults
pt: %s: o campo "%s" não está definido, a usar as pré-definições

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
pt: %s: o valor do campo "%s" tem de estar dentro de %d...%d

en: %s: value for field `%s' must be a single character
pt: %s: o valor do campo "%s" tem de ser um único carácter

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
pt: %s: "-1" tem de ser a última entrada no campo "%s"

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
pt: %s: os valores do campo "%s" têm de ser menores que 127

en: conversion rate value cannot be zero
pt: a taxa de conversão não pode ser zero

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
pt: %s: sequência de escape inválida no campo "%s"

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
pt: %s: bandeira de direcção na cadeia %Zd no campo "era" não é "+" nem "-"

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
pt: %s: bandeira de direcção na cadeia %Zd no campo "era" não é um carácter único

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
pt: %s: número inválido para o desvio na cadeia %Zd no campo "era"

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
pt: %s: lixo no final do desvio na cadeia %Zd no campo "era"

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
pt: %s: data inicial inválida na cadeia %Zd no campo "era"

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
pt: %s: lixo no final da data inicial na cadeia %Zd no campo "era"

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
pt: %s: data inicial inválida na cadeia %Zd no campo "era"

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
pt: %s: data final inválida na cadeia %Zd no campo "era"

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
pt: %s: lixo no final da data final na cadeia %Zd no campo "era"

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
pt: %s: nome de era em falta na cadeia %Zd no campo "era"

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
pt: %s: formato de era em falta na cadeia %Zd no campo "era"

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
pt: %s: o terceiro operador para o valor do campo "%s" não pode ser maior que %d

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
pt: %s: os valores do campo "%s" não podem ser maiores que %d

en: %s: too few values for field `%s'
pt: %s: muito poucos valores para o campo "%s"

en: extra trailing semicolon
pt: ponto e vírgula final extra

en: %s: too many values for field `%s'
pt: %s: demasiados valores para o campo "%s"

en: trailing garbage at end of line
pt: lixo encontrado no fim da linha

en: garbage at end of number
pt: lixo no fim do número

en: garbage at end of character code specification
pt: lixo no fim da especificação de código de carácter

en: unterminated symbolic name
pt: nome simbólico por terminar

en: invalid UTF-8 sequence %s
pt: sequência UTF-8 %s inválida

en: illegal 8-bit character in untranslated string
pt: carácter 8-bit ilegal em cadeia por traduzir

en: illegal escape sequence at end of string
pt: sequência de escape ilegal no final da cadeia

en: unterminated string
pt: cadeia não terminada

en: illegal 8-bit escape sequence
pt: sequência de escape de 8-bit ilegal

en: symbol `%.*s' not in charmap
pt: o símbolo "%.*s" não está no mapa de caracteres

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
pt: o símbolo "%.*s" não está no mapa do repertório

en: unknown name "%s"
pt: nome "%s" desconhecido

en: System information:
pt: Informação do sistema:

en: Write names of available locales
pt: Escrever nomes de idiomas disponíveis

en: Write names of available charmaps
pt: Escrever nomes de mapas de caracteres disponíveis

en: Modify output format:
pt: Modificar formato de saída:

en: Write names of selected categories
pt: Escrever nomes de categorias seleccionadas

en: Write names of selected keywords
pt: Escrever nomes de palavras-chave seleccionadas

en: Print more information
pt: Imprimir mais informação

en: Get locale-specific information.
pt: Obter informação específica do idioma.

en: NAME
    [-a|-m]
pt: NOME
    [-a|-m]

en: while preparing output
pt: ao preparar a saída

en: Cannot set %s to default locale
pt: Impossível definir %s para o idioma predefinido

en: warning: The LOCPATH variable is set to "%s"
pt: aviso: a variável LOCPATH está definida como "%s"

en: Input Files:
pt: Ficheiros de entrada:

en: Symbolic character names defined in FILE
pt: Nomes de carácter simbólicos definidos em FICH

en: Source definitions are found in FILE
pt: As definições da fonte estão em FICH

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
pt: FICH contém o mapa de nomes simbólicos para valores UCS4

en: Create output even if warning messages were issued
pt: Criar saída, mesmo que tenham sido emitidos avisos

en: Do not create hard links between installed locales
pt: Não criar ligações físicas entre idiomas instalados

en: Optional output file prefix
pt: Prefixo de ficheiro de saída opcional

en: Strictly conform to POSIX
pt: Conformidade estrita com POSIX

en: Suppress warnings and information messages
pt: Suprimir avisos e mensagens de informação

en: Print more messages
pt: Imprimir mais mensagens

en: <warnings>
pt: <avisos>

en: Comma-separated list of warnings to disable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
pt: Lista separada por vírgulas de mensagens a desactivar; os avisos suportados são: ascii, intcurrsym

en: Comma-separated list of warnings to enable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
pt: Lista separada por vírgulas de mensagens a activar; os avisos suportados são: ascii, intcurrsym

en: Archive control:
pt: Controlo do arquivo:

en: Don't add new data to archive
pt: Não adicionar novos dados ao arquivo

en: Add locales named by parameters to archive
pt: Adicionar ao arquivo idiomas nomeados por parâmetros

en: Replace existing archive content
pt: Substituir conteúdo existente no arquivo

en: Remove locales named by parameters from archive
pt: Remover do arquivo idiomas nomeados por parâmetros

en: List content of archive
pt: Listar conteúdo do arquivo

en: locale.alias file to consult when making archive
pt: ficheiro locale.alias a consultar ao fazer o arquivo

en: Generate little-endian output
pt: Gerar saída little-endian

en: Generate big-endian output
pt: Gerar saída big-endian

en: Compile locale specification
pt: Compilar especificação do idioma

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
pt: NOME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FICH...
    --list-archive [FICH]

en: cannot create directory for output files
pt: impossível criar pasta para os ficheiros de saída

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
pt: FATAL: o sistema não define "_POSIX2_LOCALEDEF"

en: cannot open locale definition file `%s'
pt: impossível abrir o ficheiro de definição de idioma "%s"

en: cannot write output files to `%s'
pt: impossível escrever ficheiros de saída em "%s"

en: no output file produced because errors were issued
pt: nenhum ficheiro de saída produzido por ter havido erros

en: System's directory for character maps : %s
    		       repertoire maps: %s
    		       locale path    : %s
    %s
pt: Pasta de sistema para mapas de caracteres: %s
    		       mapas de repertório: %s
    		       caminho do idioma    : %s
    %s

en: cannot create output path '%s': %s
pt: impossível criar caminho de saída "%s": %s

en: no write permission to output path '%s': %s
pt: sem permissão de escrita no caminho de saída "%s": %s

en: circular dependencies between locale definitions
pt: dependências circulares entre definições de idiomas

en: cannot add already read locale `%s' a second time
pt: impossível adicionar idioma "%s" já lido uma segunda vez

en: cannot create temporary file: %s
pt: impossível criar a pasta temporária: %s

en: cannot initialize archive file
pt: impossível inicializar o ficheiro de arquivo

en: cannot resize archive file
pt: impossível redimensionar o ficheiro de arquivo

en: cannot map archive header
pt: impossível mapear o cabeçalho do arquivo

en: failed to create new locale archive
pt: falha ao criar novo arquivo de idioma

en: cannot change mode of new locale archive
pt: impossível alterar o modo do novo arquivo de idioma

en: cannot read data from locale archive
pt: impossível ler dados do arquivo de idioma

en: cannot map locale archive file
pt: impossível mapear o arquivo de idioma

en: cannot lock new archive
pt: impossível bloquear o novo arquivo

en: cannot extend locale archive file
pt: impossível estender o arquivo de idioma

en: cannot change mode of resized locale archive
pt: impossível alterar o modo do arquivo de idioma redimensionado

en: cannot rename new archive
pt: impossível renomear o novo arquivo

en: cannot open locale archive "%s"
pt: impossível abrir o arquivo de idioma "%s"

en: cannot stat locale archive "%s"
pt: impossível analisar o arquivo de idioma "%s"

en: cannot lock locale archive "%s"
pt: impossível bloquear o arquivo de idioma "%s"

en: cannot unlock archive header
pt: impossível desbloquear o cabeçalho do arquivo

en: cannot read archive header
pt: impossível ler o cabeçalho do arquivo

en: bad magic value in archive header
pt: valor mágico mau no cabeçalho do arquivo

en: locale '%s' already exists
pt: o idioma "%s" já existe

en: cannot add to locale archive
pt: impossível adicionar ao arquivo de idioma

en: locale alias file `%s' not found
pt: ficheiro aliás de idioma "%s" não encontrado

en: Adding %s
pt: A adicionar %s

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
pt: falha ao analisar "%s": a ignorar %s

en: "%s" is no directory; ignored
pt: "%s" não é uma pasta; ignorado

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
pt: impossível abrir a pasta "%s": %s: ignorado

en: incomplete set of locale files in "%s"
pt: conjunto de ficheiros de idioma incompleto em "%s"

en: cannot read all files in "%s": ignored
pt: impossível ler todos os ficheiros em "%s": ignorado

en: locale "%s" not in archive
pt: idioma "%s" não está no arquivo

en: argument to `%s' must be a single character
pt: o argumento de "%s" tem de ser um único carácter

en: syntax error: not inside a locale definition section
pt: erro de sintaxe: fora de uma secção de definição de idioma

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
pt: impossível abrir ficheiro de saída "%s" para a categoria "%s"

en: failure while writing data for category `%s'
pt: falha ao escrever dados para a categoria "%s"

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
pt: impossível criar o ficheiro de saída "%s" para a categoria "%s"

en: expecting string argument for `copy'
pt: esperado argumento de cadeia para "copy"

en: locale name should consist only of portable characters
pt: o nome do idioma deve ser composto só de caracteres portáteis

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
pt: não deve ser especificada mais nenhuma palavra-chave com "copy"

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
pt: "%1$s": a definição não termina com "END %1$s"

en: syntax error in repertoire map definition: %s
pt: erro de sintaxe na definição do mapa do repertório: %s

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
pt: nenhum valor <Uxxxx> ou <Uxxxxxxxx> indicado

en: cannot save new repertoire map
pt: impossível gravar o novo mapa do repertório

en: repertoire map file `%s' not found
pt: ficheiro de mapa do repertório "%s" não encontrado

en: Set the owner, group and access permission of the slave pseudo terminal corresponding to the master pseudo terminal passed on file descriptor `%d'.  This is the helper program for the `grantpt' function.  It is not intended to be run directly from the command line.
pt: Definir as permissões de dono, grupo e acesso do pseudo-terminal escravo correspondendo ao pseudo-terminal mestre passado no descritor de ficheiro "%d". Este é o programa de ajuda da função "grantpt". Não se destina a ser executado a partir da linha de comandos.

en: too many arguments
pt: demasiados argumentos

en: needs to be installed setuid `root'
pt: tem de ser instalado setuid `root'

en: memory is consistent, library is buggy
pt: a memória é consistente, a biblioteca tem erros

en: memory clobbered before allocated block
pt: memória desobstruída antes do bloco alocado

en: memory clobbered past end of allocated block
pt: memória desobstruída após o bloco alocado

en: block freed twice
pt: bloco libertado duas vezes

en: bogus mcheck_status, library is buggy
pt: mcheck_status fictício, a biblioteca tem erros

en: %s: option '%s' requires an argument\n
pt: %s: a opção "%s" requer um argumento.\n

en: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Name of the program file to profile
       -p,--png=FILE          Generate PNG graphic and store it in FILE
       -d,--data=FILE         Generate binary data file and store it in FILE
       -u,--unbuffered        Don't buffer output
       -b,--buffer=SIZE       Collect SIZE entries before writing them out
          --no-timer          Don't collect additional information through timer
       -m,--mmap              Also trace mmap & friends
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
     The following options only apply when generating graphical output:
       -t,--time-based        Make graph linear in time
       -T,--total             Also draw graph of total memory use
          --title=STRING      Use STRING as title of the graph
       -x,--x-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels wide
       -y,--y-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels high
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
pt: Uso: memusage [OPÇÃO]... PROGRAMA [OPÇÃOPROGRAMA]...
    Mostra a utilização da memória por PROGRAMA.
    
       -n,--progname=NOME     Nome do programa a analisar
       -p,--png=FICH          Gerar gráfico PNG e armazenar em FICH
       -d,--data=FICH         Gerar dados binários e armazenar em FICH
       -u,--unbuffered        Não memorizar a saída
       -b,--buffer=TAM        Recolher TAM entradas antes de as escrever
          --no-timer          Não recolher informação adicional pelo temporizador
       -m,--mmap              Rastrear também mmap & amigos
    
       -?,--help              Mostrar esta ajuda e sair
          --usage             Mostrar mensagem curta de utilização
       -V,--version           Imprimir informação da versão e sair
    
     As seguintes opções só se aplicam ao gerar saídas gráficas:
       -t,--time-based        Fazer gráfico linear no tempo
       -T,--total             Desenhar também gráfico do total de memória utilizada
          --title=CADEIA      Utilizar CADEIA como título do gráfico
       -x,--x-size=TAM        Fazer o gráfico com TAM pixels de largura
       -y,--y-size=TAM        Fazer o gráfico com TAM pixels de altura
    
    Argumentos obrigatórios para opções longas também são obrigatórios para opções curtas
    correspondentes.

en: Syntax: memusage [--data=FILE] [--progname=NAME] [--png=FILE] [--unbuffered]
    	    [--buffer=SIZE] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=STRING] [--x-size=SIZE] [--y-size=SIZE]
    	    PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
pt: Sintaxe: memusage [--data=FICH] [--progname=NOME] [--png=FICH] [--unbuffered]
    	    [--buffer=TAM] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=CADEIA] [--x-size=TAM] [--y-size=TAM]
    	    PROGRAMA [OPÇÃOPROGRAMA]...

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
pt: memusage: a opção \`${1##*=}' é ambígua

en: memusage: unrecognized option \`$1'
pt: memusage: opção \`$1' não reconhecida

en: No program name given
pt: Nenhum nome de programa indicado

en: Name output file
pt: Nome do ficheiro de saída

en: STRING
pt: CADEIA

en: Title string used in output graphic
pt: Cadeia de título utilizada no gráfico

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
pt: Gerar saída linear pelo tempo (a predefinição é linear por nº de chamadas da função)

en: Also draw graph for total memory consumption
pt: Desenhar também gráfico do total de memória consumida

en: VALUE
pt: VALOR

en: Make output graphic VALUE pixels wide
pt: Fazer gráfico de saída com VALOR pixels de largura

en: Make output graphic VALUE pixels high
pt: Fazer gráfico de saída com VALOR pixels de altura

en: Generate graphic from memory profiling data
pt: Gerar gráfico dos dados de análise da memória

en: DATAFILE [OUTFILE]
pt: FICHDADOS (FICHSAÍDA)

en: Unknown system error
pt: Erro de sistema desconhecido

en: unable to free arguments
pt: impossível libertar os argumentos

en: Success
pt: Sucesso

en: Probable success
pt: Provável sucesso

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Probably not found
pt: Provavelmente não encontrado

en: Cache expired
pt: Cache expirada

en: NIS+ servers unreachable
pt: Servidores NIS+s inalcançáveis

en: Unknown object
pt: Objecto desconhecido

en: Server busy, try again
pt: Servidor ocupado, tente de novo

en: Generic system error
pt: Erro genérico de sistema

en: First/next chain broken
pt: Primeira cadeia ou cadeia seguinte quebradas

note: TRANS The file permissions do not allow the attempted operation.
en: Permission denied
pt: Permissão recusada

en: Not owner
pt: Não é dono

en: Name not served by this server
pt: Nome não servido por este servidor

en: Server out of memory
pt: Servidor sem memória

en: Object with same name exists
pt: Já existe um objecto com esse nome

en: Not master server for this domain
pt: Não é servidor mestre para este domínio

en: Invalid object for operation
pt: Objecto inválido para a operação

en: Malformed name, or illegal name
pt: Nome mal formado ou ilegal

en: Unable to create callback
pt: Impossível criar callback

en: Results sent to callback proc
pt: Resultados enviados para callback proc

en: Not found, no such name
pt: Não encontrado, nome inexistente

en: Name/entry isn't unique
pt: Nome ou entrada não únicos

en: Modification failed
pt: Falha ao modificar

en: Database for table does not exist
pt: A base de dados para a tabela não existe

en: Entry/table type mismatch
pt: Tipo de tabela/entrada trocado

en: Link points to illegal name
pt: A ligação aponta para nome ilegal

en: Partial success
pt: Sucesso parcial

en: Too many attributes
pt: Demasiados atributos

en: Error in RPC subsystem
pt: Erro no sub-sistema RPC

en: Missing or malformed attribute
pt: Atributo mal formado ou em falta

en: Named object is not searchable
pt: O objecto nomeado não pode ser procurado

en: Error while talking to callback proc
pt: Erro ao falar com callback proc

en: Non NIS+ namespace encountered
pt: Espaço de nome não-NIS+ encontrado

en: Illegal object type for operation
pt: Tipo de objecto ilegal para a operação

en: Passed object is not the same object on server
pt: O objecto passado não é o mesmo objecto no servidor

en: Modify operation failed
pt: Falha na operação de modificação

en: Query illegal for named table
pt: Consulta ilegal para a tabela nomeada

en: Attempt to remove a non-empty table
pt: Tentativa de remover uma tabela não vazia

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
pt: Erro ao aceder ao ficheiro de arranque a frio do NIS+. Tem o NIS+ instalado?

en: Full resync required for directory
pt: Requerida re-sincronização completa para a pasta

en: NIS+ operation failed
pt: Falha na operação NIS+

en: NIS+ service is unavailable or not installed
pt: Serviço NIS+ indisponível ou não instalado

en: Yes, 42 is the meaning of life
pt: Sim, 42 é o significado da vida

en: Unable to authenticate NIS+ server
pt: Impossível autenticar servidor NIS+

en: Unable to authenticate NIS+ client
pt: Impossível autenticar cliente NIS+

en: No file space on server
pt: Sem espaço de ficheiro no servidor

en: Unable to create process on server
pt: Impossível criar processo no servidor

en: Master server busy, full dump rescheduled.
pt: Servidor mestre ocupado, despejo completo re-agendado.

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
pt: Entrada LOCAL para UID %d na pasta %s não é única

en: UNKNOWN
pt: DESCONHECIDO

en: BOGUS OBJECT
pt: OBJECTO FICTÍCIO

en: NO OBJECT
pt: NENHUM OBJECTO

en: DIRECTORY
pt: PASTA

en: GROUP
pt: GRUPO

en: TABLE
pt: TABELA

en: ENTRY
pt: ENTRADA

en: LINK
pt: LIGAÇÃO

en: PRIVATE
pt: PRIVADO

en: (Unknown object
pt: (objecto desconhecido

en: Name : `%s'
pt: Nome: "%s"

en: Type : %s
pt: Tipo: %s

en: Master Server :
pt: Servidor mestre:

en: Replicate :
pt: Replicar:

en: 	Name       : %s
pt: 	Nome       : %s

en: 	Public Key :
pt: 	Chave pública:

en: None.
pt: Nada.

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
pt: Desconhecida (tipo = %d, bits = %d)

en: 	Universal addresses (%u)
pt: 	Endereços universais (%u)

en: Time to live :
pt: Tempo de vida:

en: Default Access rights :
pt: Direitos de acesso predefinidos:

en: 	Type         : %s
pt: 	Tipo         : %s

en: 	Access rights:
pt: 	Direitos de acesso:

en: Group Flags :
pt: Bandeiras de grupo:

en: 
    Group Members :
pt: 
    Membros do grupo:

en: Table Type          : %s
pt: Tipo da tabela      : %s

en: Number of Columns   : %d
pt: Número de colunas   : %d

en: Character Separator : %c
pt: Separador de carácter: %c

en: Search Path         : %s
pt: Caminho de procura: %s

en: Columns             :
pt: Colunas             :

en: 	[%d]	Name          : %s
pt: 	[%d]	Nome          : %s

en: 		Attributes    :
pt: 		Atributos    :

en: 		Access Rights :
pt: 	Direitos de acesso:

en: Linked Object Type :
pt: Tipo de objecto ligado:

en: Linked to : %s
pt: Ligado a: %s

en: 	Entry data of type %s
pt: 	Dados de entrada de tipo %s

en: Encrypted data
pt: Dados encriptados

en: Binary data
pt: Dados binários

en: Object Name   : %s
pt: Nome do objecto  : %s

en: Directory     : %s
pt: Pasta         : %s

en: Owner         : %s
pt: Dono          : %s

en: Group         : %s
pt: Grupo         : %s

en: Access Rights :
pt: Direitos de acesso:

en: 
    Time to Live  :
pt: 
    Tempo de vida :

en: Creation Time : %s
pt: Hora de criação: %s

en: Mod. Time     : %s
pt: Hora de mod.  : %s

en: Object Type   :
pt: Tipo de objecto:

en:     Data Length = %u
pt:     Tamanho dos dados = %u

en: Status            : %s
pt: Estado            : %s

en: Number of objects : %u
pt: Número de objectos: %u

en: Object #%d:
pt: Objecto #%d:

en: Group entry for "%s.%s" group:
pt: Entrada de grupo para o grupo "%s.%s":

en:     Explicit members:
pt:     Membros explícitos:

en:     No explicit members
pt:     Sem membros explícitos

en:     Implicit members:
pt:     Membros implícitos:

en:     No implicit members
pt:     Sem membros implícitos

en:     Recursive members:
pt:     Membros recursivos:

en:     No recursive members
pt:     Sem membros recursivos

en:     Explicit nonmembers:
pt:     Não-membros explícitos:

en:     No explicit nonmembers
pt:     Sem não-membros explícitos

en:     Implicit nonmembers:
pt:     Não-membros implícitos:

en:     No implicit nonmembers
pt:     Sem não-membros implícitos

en:     Recursive nonmembers:
pt:     Não-membros recursivos:

en:     No recursive nonmembers
pt:     Sem não-membros recursivos

en: Request arguments bad
pt: Mau pedido de argumentos

en: RPC failure on NIS operation
pt: Falha RPC em operação NIS

en: Can't bind to server which serves this domain
pt: Impossível vincular ao servidor que serve este domínio

en: No such map in server's domain
pt: Mapa inexistente no domínio do servidor

en: No such key in map
pt: Chave inexistente no mapa

en: Internal NIS error
pt: Erro NIS interno

en: Local resource allocation failure
pt: Falha de alocação de recurso local

en: No more records in map database
pt: Sem mais registos na base de dados do mapa

en: Can't communicate with portmapper
pt: Impossível comunicar com portmapper

en: Can't communicate with ypbind
pt: Impossível comunicar com ypbind

en: Can't communicate with ypserv
pt: Impossível comunicar com ypserv

en: Local domain name not set
pt: Nome local de domínio não definido

en: NIS map database is bad
pt: A base de dados NIS do mapa está má

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
pt: Versão cliente/servidor NIS trocada - impossível fornecer o serviço

en: Database is busy
pt: Base de dados ocupada

en: Unknown NIS error code
pt: Código de erro NIS desconhecido

en: Internal ypbind error
pt: Erro interno ypbind

en: Domain not bound
pt: Domínio não vinculado

en: System resource allocation failure
pt: Falha ao alocar recurso de sistema

en: Unknown ypbind error
pt: Erro ypbind desconhecido

en: yp_update: cannot convert host to netname
pt: yp_update: impossível converter anfitrião para nome de rede

en: yp_update: cannot get server address
pt: yp_update: impossível obter o endereço do servidor

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
pt: "%s" não encontrado na cache de anfitriões!

en: Reloading "%s" in hosts cache!
pt: A recarregar "%s" na cache de anfitriões!

en: add new entry "%s" of type %s for %s to cache%s
pt: adicionar nova entrada "%s" de tipo %s para %s à cache%s

en:  (first)
pt:  (primeiro)

en: checking for monitored file `%s': %s
pt: a procurar ficheiro monitorizado "%s": %s

en: monitored file `%s` changed (mtime)
pt: o ficheiro monitorizado "%s" foi alterado (mtime)

en: pruning %s cache; time %ld
pt: cache %s aparada; tempo %ld

en: considering %s entry "%s", timeout %<PRIu64>
pt: a considerar %s entrada "%s", expiração %<PRIu64>

en:  - all data:
pt:  - todos os dados:

en:  - remaining data %p:
pt:  - dados restantes %p:

en: invalid persistent database file "%s": %s
pt: ficheiro de base de dados persistente "%s" inváĺido: %s

en: uninitialized header
pt: cabeçalho não inicializado

en: header size does not match
pt: o tamanho do cabeçalho não coincide

en: file size does not match
pt: o tamanho do ficheiro não coincide

en: verification failed
pt: falha na verificação

en: suggested size of table for database %s larger than the persistent database's table
pt: o tamanho sugerido para a tabela da base de dados %s é maior que a tabela da base de dados persistente

en: cannot create read-only descriptor for "%s"; no mmap
pt: impossível criar descritor só de leitura para "%s"; sem mapa

en: cannot access '%s'
pt: impossível aceder a "%s"

en: database for %s corrupted or simultaneously used; remove %s manually if necessary and restart
pt: base de dados para %s corrompida ou em utilização simultânea; remova %s manualmente se necessário e reinicie

en: cannot create %s; no persistent database used
pt: impossível criar %s: sem base de dados persistente usada

en: cannot create %s; no sharing possible
pt: impossível criar %s: impossível partilhar

en: cannot write to database file %s: %s
pt: impossível escrever no ficheiro de base de dados %s: %s

en: cannot open socket: %s
pt: impossível abrir o socket: %s

en: cannot enable socket to accept connections: %s
pt: impossível activar o socket para aceitar ligações: %s

en: disabled inotify-based monitoring for file `%s': %s
pt: desactivada monitorização baseada em inotify do ficheiro "%s": %s

en: monitoring file `%s` (%d)
pt: a monitorizar o ficheiro "%s" (%d)

en: disabled inotify-based monitoring for directory `%s': %s
pt: desactivada monitorização baseada em inotify da pasta "%s": %s

en: monitoring directory `%s` (%d)
pt: a monitorizar a pasta "%s" (%d)

en: monitoring file %s for database %s
pt: a monitorizar o ficheiro %s para a base de dados %s

en: stat failed for file `%s'; will try again later: %s
pt: falha de stat para o ficheiro "%s"; será tentado novamente mais tarde: %s

en: provide access to FD %d, for %s
pt: fornecer acesso a FD %d, para %s

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
pt: impossível gerir o pedido antigo versão %d; a versão actual é %d

en: request from %ld not handled due to missing permission
pt: pedido de %ld não gerido devido a permissão em falta

en: request from '%s' [%ld] not handled due to missing permission
pt: pedido de "%s" [%ld] não gerido devido a permissão em falta

en: request not handled due to missing permission
pt: pedido não gerido devido a permissão em falta

en: cannot write result: %s
pt: impossível escrever resultado: %s

en: error getting caller's id: %s
pt: erro ao obter a id do chamador: %s

en: cannot open /proc/self/cmdline: %m; disabling paranoia mode
pt: impossível abrir /proc/self/cmdline: %m; a desactivar o modo paranoia

en: cannot change to old UID: %s; disabling paranoia mode
pt: impossível mudar para a UID antiga: %s; a desactivar o modo paranoia

en: cannot change to old GID: %s; disabling paranoia mode
pt: impossível mudar para a GID antiga: %s; a desactivar o modo paranoia

en: cannot change to old working directory: %s; disabling paranoia mode
pt: impossível mudar para a pasta de trabalho antiga: %s; a desactivar o modo paranoia

en: re-exec failed: %s; disabling paranoia mode
pt: falha de re-exec: %s; a desactivar o modo paranoia

en: cannot change current working directory to "/": %s
pt: impossível mudar a pasta de trabalho actual para "/": %s

en: short read while reading request: %s
pt: leitura curta ao ler o pedido: %s

en: key length in request too long: %d
pt: tamanho de chave no pedido muito longo: %d

en: short read while reading request key: %s
pt: leitura curta ao ler a chave do pedido: %s

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
pt: handle_request: pedido recebido (versão = %d) do PID %ld

en: handle_request: request received (Version = %d)
pt: handle_request: pedido recebido (versão = %d)

en: ignored inotify event for `%s` (file exists)
pt: evento inotify ignorado para "%s" (o ficheiro existe)

en: monitored file `%s` was %s, removing watch
pt: o ficheiro monitorizado "%s" foi %s, a remover observação

en: failed to remove file watch `%s`: %s
pt: falha ao remover observação do ficheiro "%s": %s

en: monitored file `%s` was written to
pt: o ficheiro monitorizado "%s" foi escrito em

en: monitored parent directory `%s` was %s, removing watch on `%s`
pt: a pasta-mãe monitorizada "%s" foi %s, a remover observação de "%s"

en: monitored file `%s` was %s, adding watch
pt: o ficheiro monitorizado "%s" foi %s, a adicionar observação

en: failed to add file watch `%s`: %s
pt: falha ao adicionar observação ao ficheiro "%s": %s

en: disabled inotify-based monitoring after read error %d
pt: desactivada a monitorização baseada em  inotify após erro de leitura %d

en: could not initialize conditional variable
pt: impossível inicializar variável condicional

en: could not start clean-up thread; terminating
pt: impossível iniciar a linha de limpeza; a terminar

en: could not start any worker thread; terminating
pt: impossível iniciar qualquer linha de trabalhador; a terminar

en: Failed to run nscd as user '%s'
pt: Falha ao executar nscd como utilizador "%s"

en: initial getgrouplist failed
pt: falha em getgrouplist inicial

en: getgrouplist failed
pt: getgrouplist falhou

en: setgroups failed
pt: setgroups falhou

en: short write in %s: %s
pt: escrita curta em %s: %s

en: Haven't found "%s" in group cache!
pt: "%s" não encontrado na cache do grupo!

en: Reloading "%s" in group cache!
pt: A recarregar "%s" na cache de grupos!

en: Invalid numeric gid "%s"!
pt: GID numérica "%s" inválida!

en: freed %zu bytes in %s cache
pt: libertados %zu bytes na cache %s

en: no more memory for database '%s'
pt: sem memória para a base de dados "%s"

en: Haven't found "%s" in netgroup cache!
pt: "%s" não encontrado na cache do grupo de rede!

en: Reloading "%s" in netgroup cache!
pt: A recarregar "%s" na cache de grupos de rede!

en: Haven't found "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
pt: "%s" (%s,%s,%s) não encontrado na cache do grupo de rede!

en: Reloading "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
pt: A recarregar "%s" (%s,%s,%s) na cache de grupos de rede!

en: Read configuration data from NAME
pt: Ler dados de configuração de NOME

en: Do not fork and display messages on the current tty
pt: Não bifurcar e mostrar mensagens no tty actual

en: Print contents of the offline cache file NAME
pt: Imprimir conteúdo do ficheiro de cache offline NOME

en: Do not fork, but otherwise behave like a daemon
pt: Não bifurcar, mas de resto, comportar-se como daemon

en: NUMBER
pt: NÚMERO

en: Start NUMBER threads
pt: Iniciar NÚMERO linhas

en: Shut the server down
pt: Encerrar o servidor

en: Print current configuration statistics
pt: Imprimir as estatísticas da configuração actual

en: Invalidate the specified cache
pt: Invalidar a cache especificada

en: TABLE,yes
pt: TABELA,sim

en: Use separate cache for each user
pt: Usar cache separada para cada utilizador

en: Name Service Cache Daemon.
pt: Daemon da cache de nomes de serviços.

en: wrong number of arguments
pt: número incorreto de argumentos

en: failure while reading configuration file; this is fatal
pt: falha ao ler o ficheiro de configuração: é fatal

en: already running
pt: já em execução

en: cannot create a pipe to talk to the child
pt: impossível criar um túnel para falar com o filho

en: cannot fork
pt: impossível bifurcar

en: cannot change current working directory to "/"
pt: impossível mudar a pasta de trabalho actual para "/"

en: Could not create log file
pt: Impossível abrir o ficheiro de diário

en: write incomplete
pt: escrita incompleta

en: cannot read invalidate ACK
pt: impossível ler ACK invalidado

en: invalidation failed
pt: falha ao invalidar

en: Only root is allowed to use this option!
pt: Só root pode usar esta opção!

en: '%s' is not a known database
pt: "%s" não é uma base de dados conhecida

en: secure services not implemented anymore
pt: serviços seguros já não estão implementados

en: Supported tables:
    %s
    
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
pt: Tabelas suportadas:
    %s
    
    Para instruções sobre relato de erros, veja:
    %s.

en: 'wait' failed
pt: wait falhou

en: child exited with status %d
pt: filho saiu com estado %d

en: child terminated by signal %d
pt: folho terminou ao sinal %d

en: database %s is not supported
pt: base de dados %s não suportada

en: Parse error: %s
pt: Erro de análise: %s

en: Must specify user name for server-user option
pt: Tem de especificar um utilizador para a opção server-user

en: Must specify user name for stat-user option
pt: Tem de especificar um utilizador para a opção stat-user

en: Must specify value for restart-interval option
pt: Tem de especificar um valor para a opção restart-interval

en: Unknown option: %s %s %s
pt: Opção desconhecida: %s %s %s

en: cannot get current working directory: %s; disabling paranoia mode
pt: impossível obter para a pasta de trabalho actual: %s; a desactivar o modo paranoia

en: maximum file size for %s database too small
pt: tamanho máximo de ficheiro para a base de dados %s muito pequeno

en: cannot write statistics: %s
pt: impossível escrever estatísticas: %s

en: yes
pt: sim

en: no
pt: não

en: Only root or %s is allowed to use this option!
pt: Só root ou %s podem usar esta opção!

en: nscd not running!
pt: nscd não está em execução!

en: cannot read statistics data
pt: impossível ler dados estatísticos

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
pt: configuração nscd:
    
    %15d  nível de depuração do servidor

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
pt: %3ud %2uh %2um %2lus  tempo de execução do servidor

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
pt:     %2uh %2um %2lus  tempo de execução do servidor

en:         %2um %2lus  server runtime
pt:         %2um %2lus  tempo de execução do servidor

en:             %2lus  server runtime
pt:             %2lus  tempo de execução do servidor

en: %15d  current number of threads
    %15d  maximum number of threads
    %15lu  number of times clients had to wait
    %15s  paranoia mode enabled
    %15lu  restart internal
    %15u  reload count
pt: %15d  número actual de linhas
    %15d  número máximo de linhas
    %15lu  número de vezes que clientes esperaram
    %15s  modo paranoia activo
    %15lu  reiniciar interno
    %15u  recarregar contagem

en: 
    %s cache:
    
    %15s  cache is enabled
    %15s  cache is persistent
    %15s  cache is shared
    %15zu  suggested size
    %15zu  total data pool size
    %15zu  used data pool size
    %15lu  seconds time to live for positive entries
    %15lu  seconds time to live for negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on negative entries
    %15lu%% cache hit rate
    %15zu  current number of cached values
    %15zu  maximum number of cached values
    %15zu  maximum chain length searched
    %15<PRIuMAX>  number of delays on rdlock
    %15<PRIuMAX>  number of delays on wrlock
    %15<PRIuMAX>  memory allocations failed
    %15s  check /etc/%s for changes
pt: 
    %s cache:
    
    %15s  cache activa
    %15s  cache persistente
    %15s  cache partilhada
    %15zu  tamanho sugerido
    %15zu  tamanho total do conjunto de dados
    %15zu  tamanho usado do conjunto de dados
    %15lu  segundos de tempo de vida para entradas positivas
    %15lu  segundos de tempo de vida para entradas negativas
    %15<PRIuMAX>  coincidências na cache em entradas positivas
    %15<PRIuMAX>  coincidências na cache em entradas negativas
    %15<PRIuMAX>  falhas na cache em entradas positivas
    %15<PRIuMAX>  falhas na cache em entradas negativas
    %15lu%% taxa de coincidências na cache
    %15zu  número actual de valores em cache
    %15zu  número máximo de valores em cache
    %15zu  comprimento procurado máximo da cadeia
    %15<PRIuMAX>  número de atrasos em rdlock
    %15<PRIuMAX>  número de atrasos em wrlock
    %15<PRIuMAX>  alocações de memória falhadas
    %15s  procurar alterações em /etc/%s

en: Haven't found "%s" in user database cache!
pt: "%s" não encontrado na cache da base de dados do utilizador!

en: Reloading "%s" in user database cache!
pt: A recarregar "%s" na cache da base de dados do utilizador!

en: Invalid numeric uid "%s"!
pt: UID numérica "%s" inválida!

en: Failed opening connection to the audit subsystem: %m
pt: Falha ao abrir ligação ao sub-sistema de auditoria: %m

en: Failed to set keep-capabilities
pt: Falha ao definir keep-capabilities

en: prctl(KEEPCAPS) failed
pt: prctl(KEEPCAPS) falhou

en: Failed to initialize drop of capabilities
pt: Falha ao inicializar abandono de capacidades

en: cap_init failed
pt: cap_init falhou

en: Failed to drop capabilities
pt: Falha ao abandonar capacidades

en: cap_set_proc failed
pt: cap_set_proc falhou

en: Failed to unset keep-capabilities
pt: Falha ao remover definição de keep-capabilities

en: Failed to determine if kernel supports SELinux
pt: Falha ao determinar se o kernel suporta SELinux

en: Failed to start AVC thread
pt: Falha ao iniciar linha AVC

en: Failed to create AVC lock
pt: Falha ao criar bloqueio AVC

en: Failed to start AVC
pt: Falha ao iniciar AVC

en: Access Vector Cache (AVC) started
pt: Access Vector Cache (AVC) iniciada

en: Error querying policy for undefined object classes or permissions.
pt: Erro ao consultar política para classes de objectos ou permissões indefinidas.

en: Error getting security class for nscd.
pt: Erro ao obter classe de segurança para nscd.

en: Error translating permission name "%s" to access vector bit.
pt: Erro ao traduzir nome da permissão "%s" para aceder ao bit de vector.

en: Error getting context of socket peer
pt: Erro ao obter contexto do par do socket

en: Error getting context of nscd
pt: Erro ao obter contexto de nscd

en: Error getting sid from context
pt: Erro ao obter sid do contexto

en: 
    SELinux AVC Statistics:
    
    %15u  entry lookups
    %15u  entry hits
    %15u  entry misses
    %15u  entry discards
    %15u  CAV lookups
    %15u  CAV hits
    %15u  CAV probes
    %15u  CAV misses
pt: 
    Estatísticas SELinux AVC:
    
    %15u  procuras de entradas
    %15u  coincidências de entrada
    %15u  falhas de entrada
    %15u  descartes de entrada
    %15u  procuras CAV
    %15u  coincidências CAV
    %15u  sondas CAV
    %15u  falhas CAV

en: Haven't found "%s" in services cache!
pt: "%s" não encontrado na cache dos serviços!

en: Reloading "%s" in services cache!
pt: A recarregar "%s" na cache de serviços!

en: database [key ...]
pt: base de dados [chave ...]

en: Service configuration to be used
pt: Configuração do serviço a utilizar

en: disable IDN encoding
pt: desactivar codificação IDN

en: do not filter out unsupported IPv4/IPv6 addresses (with ahosts*)
pt: não filtrar endereços IPv4/IPv6 não suportados (com ahosts*)

en: Get entries from administrative database.
pt: Obter entradas para a base de dados administrativa.

en: Enumeration not supported on %s
pt: Enumeração não suportada em %s

en: Could not allocate group list: %m
pt: Impossível alocar lista do grupo: %m

en: Unknown database name
pt: Nome de base de dados desconhecido

en: Supported databases:
pt: Bases de dados suportadas:

en: Unknown database: %s
pt: Base de dados desconhecida: %s

en: Convert key to lower case
pt: Converter chave em minúsculas

en: Do not print messages while building database
pt: Não imprimir mensagens ao construir a base de dados

en: Print content of database file, one entry a line
pt: Imprimir conteúdo da base de dados, uma entrada por linha

en: CHAR
pt: CAR

en: Generated line not part of iteration
pt: Linha gerada não é parte da iteração

en: Create simple database from textual input.
pt: Criar base de dados simples a partir da entrada textual.

en: INPUT-FILE OUTPUT-FILE
    -o OUTPUT-FILE INPUT-FILE
    -u INPUT-FILE
pt: FICH-ENTRADA FICH-SAÍDA
    -o FICH-SAÍDA FICH-ENTRADA
    -u FICH-ENTRADA

en: cannot open database file `%s'
pt: impossível abrir o ficheiro de base de dados "%s"

en: no entries to be processed
pt: nenhuma entrada para processar

en: cannot create temporary file name
pt: impossível criar nome de ficheiro temporário

en: cannot create temporary file
pt: impossível criar ficheiro temporário

en: cannot stat newly created file
pt: impossível analisar ficheiro recém-criado

en: cannot rename temporary file
pt: impossível renomear o ficheiro temporário

en: cannot create search tree
pt: impossível criar árvore de procura

en: duplicate key
pt: chave duplicada

en: problems while reading `%s'
pt: problemas ao ler "%s"

en: failed to allocate memory
pt: falha ao alocar memória

en: failed to write new database file
pt: falha ao escrever o novo ficheiro de base de dados

en: cannot stat database file
pt: impossível analisar ficheiro de base de dados

en: cannot map database file
pt: impossível mapear ficheiro de base de dados

en: file not a database file
pt: o ficheiro não é um ficheiro de base de dados

en: cannot initialize SELinux context
pt: impossível inicializar contexto SELinux

en: cannot set file creation context for `%s'
pt: impossível definir contexto de criação de ficheiro para "%s"

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
pt: Uso: %s [-v especificação] nome_variável [nomecaminho]

en:        %s -a [pathname]
pt:        %s -a [nomecaminho]

en: Usage: getconf [-v SPEC] VAR
      or:  getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Get the configuration value for variable VAR, or for variable PATH_VAR
    for path PATH.  If SPEC is given, give values for compilation
    environment SPEC.
pt: Uso: getconf [-v SPEC] VAR
      ou:  getconf [-v SPEC] CAMINHO_VAR CAMINHO
    
    Obter o valor de configuração da variável VAR, ou da variável CAMINHO_VAR
    para o caminho CAMINHO. Se SPEC for indicado, dar valores para ambiente
    de compilação SPEC.

en: unknown specification "%s"
pt: especificação "%s" desconhecida

en: Couldn't execute %s
pt: Impossível executar %s

en: undefined
pt: indefinido

en: Unrecognized variable `%s'
pt: Variável "%s" não reconhecida

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
pt: %s: a opção "%s%s" é ambígua

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
pt: %s: a opção "%s%s" é ambígua; possibilidades:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
pt: %s: opção "%s%s" desconhecida

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
pt: %s: a opção "%s%s" não permite um argumento

en: %s: option '%s%s' requires an argument
pt: "%s: a opção "%s%s" requer um argumento

en: %s: invalid option -- '%c'
pt: %s: opção inválida -- "%c"

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pt: %s: a opção requer um argumento -- "%c"

en: No match
pt: Sem correspondência

en: Invalid regular expression
pt: Expressão regular inválida

en: Invalid collation character
pt: Carácter de agrupamento inválido

en: Invalid character class name
pt: Nome de classe de carácter inválido

en: Trailing backslash
pt: Barra invertida final

en: Invalid back reference
pt: Referência de retorno inválida

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
pt: [, [^, [:, [., ou [= sem par

en: Unmatched ( or \(
pt: ( ou \( não correspondido

en: Unmatched \{
pt: \{ não correspondido

en: Invalid content of \{\}
pt: Conteúdo de \{\} inválido

en: Invalid range end
pt: Final de intervalo inválido

en: Memory exhausted
pt: Memória esgotada

en: Invalid preceding regular expression
pt: Expressão regular precedente inválida

en: Premature end of regular expression
pt: Fim prematuro de expressão regular

en: Regular expression too big
pt: Expressão regular muito grande

en: Unmatched ) or \)
pt: ) ou \) sem par

en: No previous regular expression
pt: Nenhuma expressão regular anterior

en: parameter null or not set
pt: parâmetro nulo ou não definido

en: Resolver Error 0 (no error)
pt: Erro do Resolver 0 (sem erro)

en: Unknown host
pt: Servidor desconhecido

en: Host name lookup failure
pt: Falha ao procurar nome de anfitrião

en: Unknown server error
pt: Erro desconhecido de servidor

en: No address associated with name
pt: Nenhum endereço associado ao nome

en: Resolver internal error
pt: Erro interno do Resolver

en: Unknown resolver error
pt: Erro desconhecido do Resolver

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
pt: %s: linha %d: impossível especificar mais de %d domínios a aparar

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
pt: %s: linha %d: delimitador de lista não seguido de domínio

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
pt: %s: linha %d: esperado "on" ou "of"', obtido "%s"

en: %s: line %d: bad command `%s'
pt: %s: linha %d: mau comando "%s"

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
pt: %s: linha %d: a ignorar lixo final "%s"

en: Illegal opcode
pt: Opcode ilegal

en: Illegal operand
pt: Operando ilegal

en: Illegal addressing mode
pt: Modo de endereçamento ilegal

en: Illegal trap
pt: Armadilha ilegal

en: Privileged opcode
pt: Opcode privilegiado

en: Privileged register
pt: Registo privilegiado

en: Coprocessor error
pt: Erro do co-processador

en: Internal stack error
pt: Erro da pilha interna

en: Integer divide by zero
pt: Divisão inteira por zero

en: Integer overflow
pt: Transporte de inteiro

en: Floating-point divide by zero
pt: Divisão de vírgula flutuante por zero

en: Floating-point overflow
pt: Transporte de vírgula flutuante

en: Floating-point underflow
pt: Sub-transporte de vírgula flutuante

en: Floating-poing inexact result
pt: Resultado de vírgula flutuante inexacto

en: Invalid floating-point operation
pt: Operação de vírgula flutuante inválida

en: Subscript out of range
pt: Subscrito fora do intervalo: %s

en: Address not mapped to object
pt: Endereço não mapeado para o objecto

en: Invalid permissions for mapped object
pt: Permissões inválidas para o objecto mapeado

en: Invalid address alignment
pt: Alinhamento de endereços inválido

en: Nonexisting physical address
pt: Endereço físico não existente

en: Object-specific hardware error
pt: Erro de equipamento específico do objecto

en: Process breakpoint
pt: Ponto de quebra do processo

en: Process trace trap
pt: Armadilha de rastreio do processo

en: Child has exited
pt: O filho saíu

en: Child has terminated abnormally and did not create a core file
pt: O filho terminou anormalmente e não criou um ficheiro de núcleo

en: Child has terminated abnormally and created a core file
pt: O filho terminou anormalmente e criou um ficheiro de núcleo

en: Traced child has trapped
pt: O filho rastreado capturou

en: Child has stopped
pt: O filho parou

en: Stopped child has continued
pt: O filho parado continuou

en: Data input available
pt: Dados de entrada disponíveis

en: Output buffers available
pt: Buffers de saída disponíveis

en: Input message available
pt: Mensagem de entrada disponível

en: I/O error
pt: Erro de E/S

en: High priority input available
pt: Entrada de alta prioridade disponível

en: Device disconnected
pt: Dispositivo desligado

en: Signal sent by kill()
pt: Sinal enviado por kill()

en: Signal sent by sigqueue()
pt: Sinal enviado por sigqueue()

en: Signal generated by the expiration of a timer
pt: Sinal gerado pela expiração de um temporizador

en: Signal generated by the completion of an asynchronous I/O request
pt: Sinal gerado pela conclusão de um pedido de E/S assíncrono

en: Signal generated by the arrival of a message on an empty message queue
pt: Sinal gerado pela chegada de uma mensagem a uma fila de mensagens vazia

en: Signal sent by tkill()
pt: Sinal enviado por tkill()

en: Signal generated by the completion of an asynchronous name lookup request
pt: Sinal gerado pela conclusão de um pedido de procura de nome assíncrono

en: Signal generated by the completion of an I/O request
pt: Sinal gerado pela conclusão de um pedido de E/S

en: Signal sent by the kernel
pt: Sinal enviado pelo kernel

en: Unknown signal %d
pt: Sinal desconhecido #%d

en: %s%sUnknown signal %d
pt: %s%sSinal desconhecido #%d

en: Unknown signal
pt: Sinal desconhecido

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Real-time signal %d
pt: Sinal %d de tempo real

en: Unknown signal %d
pt: Sinal %d desconhecido

en: out of memory
pt: memória esgotada

en: auth_unix.c: Fatal marshalling problem
pt: auth_unix.c: problema fatal de ordenação

en: %s: %s; low version = %lu, high version = %lu
pt: %s: %s; versão inferior = %lu, versão superior = %lu

en: %s: %s; why = (unknown authentication error - %d)
pt: %s: %s; why = (erro de autenticação desconhecido - %d)

en: RPC: Success
pt: RPC: sucesso

en: RPC: Can't encode arguments
pt: RPC: impossível codificar os argumentos

en: RPC: Can't decode result
pt: RPC: impossível descodificar o resultado

en: RPC: Unable to send
pt: RPC: impossível enviar

en: RPC: Unable to receive
pt: RPC: impossível receber

en: RPC: Timed out
pt: RPC: expirado

en: RPC: Incompatible versions of RPC
pt: RPC: versões RPC incompatíveis

en: RPC: Authentication error
pt: RPC: erro de autenticação

en: RPC: Program unavailable
pt: RPC: programa indisponível

en: RPC: Program/version mismatch
pt: RPC: programa/versão trocados

en: RPC: Procedure unavailable
pt: RPC: procedimento indisponível

en: RPC: Server can't decode arguments
pt: RPC: o servidor não consegue descodificar os argumentos

en: RPC: Remote system error
pt: RPC: errro de sistema remoto

en: RPC: Unknown host
pt: RPC: anfitrião desconhecido

en: RPC: Unknown protocol
pt: RPC: protocolo desconhecido

en: RPC: Port mapper failure
pt: RPC: falha no mapeador de portas

en: RPC: Program not registered
pt: RPC: programa não registado

en: RPC: Failed (unspecified error)
pt: RPC: falha (erro não especificado)

en: RPC: (unknown error code)
pt: RPC: (código de erro desconhecido)

en: Authentication OK
pt: Autenticação com sucesso

en: Invalid client credential
pt: Credencial de cliente inválida

en: Server rejected credential
pt: O servidor rejeitou a credencial

en: Invalid client verifier
pt: Verificador de cliente inválido

en: Server rejected verifier
pt: O servidor rejeitou o verificador

en: Client credential too weak
pt: Credencial do cliente muito fraca

en: Invalid server verifier
pt: Verificador de servidor inválido

en: Failed (unspecified error)
pt: Falha (erro não especificado)

en: clnt_raw.c: fatal header serialization error
pt: clnt_raw.c: erro fatal de serialização do cabeçalho

en: pmap_getmaps.c: rpc problem
pt: pmap_getmaps.c: problema rpc

en: Cannot register service
pt: Impossível registar o serviço

en: Cannot create socket for broadcast rpc
pt: Impossível criar socket para transmissão rpc

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
pt: Impossível definir a opção de socket SO_BROADCAST

en: Cannot send broadcast packet
pt: Impossível enviar pacote de transmissão

en: Broadcast poll problem
pt: Problema no conjunto de transmissão

en: Cannot receive reply to broadcast
pt: Impossível receber resposta à transmissão

en: svc_run: - out of memory
pt: svc_run: - sem memória

en: svc_run: - poll failed
pt: svc_run: - falha ao sondar

en: can't reassign procedure number %ld
pt: impossível re-atribuir número de procedimento %ld

en: couldn't create an rpc server
pt: impossível criar servidor rpc

en: couldn't register prog %ld vers %ld
pt: impossível registar programa %ld, versão %ld

en: registerrpc: out of memory
pt: registerrpc: sem memória

en: trouble replying to prog %d
pt: problema ao responder ao programa %d

en: never registered prog %d
pt: programa %d nunca registado

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
pt: svc_tcp.c - problema de criação de socket tcp

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
pt: svc_tcp.c - impossível getsocketname ou ouvir

en: svcudp_create: socket creation problem
pt: svcudp_create: problema de criação de socket

en: svcudp_create - cannot getsockname
pt: svcudp_create - impossível getsockname

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
pt: svcudp_create: xp_pad muito pequeno para IP_PKTINFO

en: enablecache: cache already enabled
pt: enablecache: cache já activada

en: enablecache: could not allocate cache
pt: enablecache: impossível alocar a cache

en: enablecache: could not allocate cache data
pt: enablecache: impossível alocar dados da cache

en: enablecache: could not allocate cache fifo
pt: enablecache: impossível alocar a cache fifo

en: cache_set: victim not found
pt: cache_set: vítima não encontrada

en: cache_set: victim alloc failed
pt: cache_set: falha ao alocar a vítima

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
pt: cache_set: impossível alocar novo rpc_buffer

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
pt: svc_unix.c - problema de criação de socket AF_UNIX

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
pt: svc_unix.c - impossível getsocketname ou ouvir

en: failed to turn on BTI protection
pt: falha ao activar protecção BTI

en: error due to GNU_PROPERTY_1_NEEDED_INDIRECT_EXTERN_ACCESS
pt: erro devido a GNU_PROPERTY_1_NEEDED_INDIRECT_EXTERN_ACCESS

en: Hangup
pt: Desligar

en: Interrupt
pt: Interromper

en: Quit
pt: Sair

en: Illegal instruction
pt: Instrução ilegal

en: Trace/breakpoint trap
pt: Armadilha de rastreio/ponto de quebra

en: Aborted
pt: Abortado

en: Floating point exception
pt: Excepção de vírgula flutuante

en: Killed
pt: Morto

en: Bus error
pt: Erro de bus

en: Bad system call
pt: Má chamada de sistema

en: Segmentation fault
pt: Falta de segmentação

note: TRANS There is no process reading from the other end of a pipe. TRANS Every library function that returns this error code also generates a TRANS @code{SIGPIPE} signal; this signal terminates the program if not handled TRANS or blocked.  Thus, your program will never actually see @code{EPIPE} TRANS u
en: Broken pipe
pt: Túnel quebrado

en: Alarm clock
pt: Alarme

en: Terminated
pt: Terminado

en: Urgent I/O condition
pt: Condição I/O urgente

en: Stopped (signal)
pt: Parado (sinal)

en: Stopped
pt: Parado

en: Continued
pt: Continuado

en: Child exited
pt: Filho saiu

en: Stopped (tty input)
pt: Parado (entrada tty)

en: Stopped (tty output)
pt: Parado (saída tty)

en: I/O possible
pt: Possível I/O

en: CPU time limit exceeded
pt: Excedido limite de tempo da CPU

en: File size limit exceeded
pt: Excedido limite de tamanho do ficheiro

en: Virtual timer expired
pt: Temporizador virtual expirado

en: Profiling timer expired
pt: Temporizador de perfil expirado

en: User defined signal 1
pt: Sinal 1 definido pelo utilizador

en: User defined signal 2
pt: Sinal 2 definido pelo utilizador

en: Window changed
pt: Janela alterada

en: EMT trap
pt: Armadilha EMT

en: Stack fault
pt: Falha de pilha

en: Power failure
pt: Falha de energia

en: Information request
pt: Pedido de informação

en: Resource lost
pt: Recurso perdido

note: TRANS Only the owner of the file (or other resource) TRANS or processes with special privileges can perform the operation.
en: Operation not permitted
pt: Operação não permitida

note: TRANS No process matches the specified process ID.
en: No such process
pt: Processo inexistente

note: TRANS An asynchronous signal occurred and prevented TRANS completion of the call.  When this happens, you should try the call TRANS again. TRANS TRANS You can choose to have functions resume after a signal that is handled, TRANS rather than failing with @code{EINTR}; see @ref{Interrupted TRANS Primi
en: Interrupted system call
pt: Chamada de sistema interrompida

note: TRANS Usually used for physical read or write errors.
en: Input/output error
pt: Erro de entrada/saída

note: TRANS The system tried to use the device TRANS represented by a file you specified, and it couldn't find the device. TRANS This can mean that the device file was installed incorrectly, or that TRANS the physical device is missing or not correctly attached to the TRANS computer.
en: No such device or address
pt: Dispositivo ou endereço inexistente

note: TRANS Used when the arguments passed to a new program TRANS being executed with one of the @code{exec} functions (@pxref{Executing a TRANS File}) occupy too much memory space.  This condition never arises on TRANS @gnuhurdsystems{}.
en: Argument list too long
pt: Lista de argumentos muito longa

note: TRANS Invalid executable file format.  This condition is detected by the TRANS @code{exec} functions; see @ref{Executing a File}.
en: Exec format error
pt: Erro de formato do executável

note: TRANS For example, I/O on a descriptor that has been TRANS closed or reading from a descriptor open only for writing (or vice TRANS versa).
en: Bad file descriptor
pt: Mau descritor de ficheiro

note: TRANS This error happens on operations that are TRANS supposed to manipulate child processes, when there aren't any processes TRANS to manipulate.
en: No child processes
pt: Sem processos-filho

note: TRANS Allocating a system resource would have resulted in a TRANS deadlock situation.  The system does not guarantee that it will notice TRANS all such situations.  This error means you got lucky and the system TRANS noticed; it might just hang.  @xref{File Locks}, for an example.
en: Resource deadlock avoided
pt: Impasse de recursos evitado

note: TRANS The system cannot allocate more virtual memory TRANS because its capacity is full.
en: Cannot allocate memory
pt: Impossível alocar memória

note: TRANS An invalid pointer was detected. TRANS On @gnuhurdsystems{}, this error never happens; you get a signal instead.
en: Bad address
pt: Mau endereço

note: TRANS A file that isn't a block special file was given in a situation that TRANS requires one.  For example, trying to mount an ordinary file as a file TRANS system in Unix gives this error.
en: Block device required
pt: Dispositivo de bloqueio requerido

note: TRANS A system resource that can't be shared is already in use. TRANS For example, if you try to delete a file that is the root of a currently TRANS mounted filesystem, you get this error.
en: Device or resource busy
pt: Dispositivo ou recurso ocupado

note: TRANS An existing file was specified in a context where it only TRANS makes sense to specify a new file.
en: File exists
pt: O ficheiro existe

note: TRANS An attempt to make an improper link across file systems was detected. TRANS This happens not only when you use @code{link} (@pxref{Hard Links}) but TRANS also when you rename a file with @code{rename} (@pxref{Renaming Files}).
en: Invalid cross-device link
pt: Ligação entre dispositivos inválida

note: TRANS The wrong type of device was given to a function that expects a TRANS particular sort of device.
en: No such device
pt: Dispositivo inexistente

note: TRANS A file that isn't a directory was specified when a directory is required.
en: Not a directory
pt: Não é pasta

note: TRANS You cannot open a directory for writing, TRANS or create or remove hard links to it.
en: Is a directory
pt: É pasta

note: TRANS This is used to indicate various kinds of problems TRANS with passing the wrong argument to a library function.
en: Invalid argument
pt: Argumento inválido

note: TRANS The current process has too many files open and can't open any more. TRANS Duplicate descriptors do count toward this limit. TRANS TRANS In BSD and GNU, the number of open files is controlled by a resource TRANS limit that can usually be increased.  If you get this error, you might TRANS want 
en: Too many open files
pt: Demasiados ficheiros abertos

note: TRANS There are too many distinct file openings in the entire system.  Note TRANS that any number of linked channels count as just one file opening; see TRANS @ref{Linked Channels}.  This error never occurs on @gnuhurdsystems{}.
en: Too many open files in system
pt: Demasiados ficheiros abertos no sistema

note: TRANS Inappropriate I/O control operation, such as trying to set terminal TRANS modes on an ordinary file.
en: Inappropriate ioctl for device
pt: Controlo de E/S inapropriado para o dispositivo

note: TRANS An attempt to execute a file that is currently open for writing, or TRANS write to a file that is currently being executed.  Often using a TRANS debugger to run a program is considered having it open for writing and TRANS will cause this error.  (The name stands for ``text file busy''.)  This 
en: Text file busy
pt: Ficheiro de texto ocupado

note: TRANS The size of a file would be larger than allowed by the system.
en: File too large
pt: Ficheiro muito grande

note: TRANS Write operation on a file failed because the TRANS disk is full.
en: No space left on device
pt: Sem espaço livre no dispositivo

note: TRANS Invalid seek operation (such as on a pipe).
en: Illegal seek
pt: Procura ilegal

note: TRANS An attempt was made to modify something on a read-only file system.
en: Read-only file system
pt: Sistema de ficheiros só de leitura

note: TRANS The link count of a single file would become too large. TRANS @code{rename} can cause this error if the file being renamed already has TRANS as many links as it can take (@pxref{Renaming Files}).
en: Too many links
pt: Demasiadas ligações

note: TRANS Used by mathematical functions when an argument value does TRANS not fall into the domain over which the function is defined.
en: Numerical argument out of domain
pt: Argumento numérico fora do domínio

note: TRANS Used by mathematical functions when the result value is TRANS not representable because of overflow or underflow.
en: Numerical result out of range
pt: Resultado numérico fora do intervalo

note: TRANS The call might work if you try again TRANS later.  The macro @code{EWOULDBLOCK} is another name for @code{EAGAIN}; TRANS they are always the same in @theglibc{}. TRANS TRANS This error can happen in a few different situations: TRANS @itemize @bullet TRANS @item TRANS An operation that would bl
en: Resource temporarily unavailable
pt: Recurso temporariamente indisponível

note: TRANS An operation that cannot complete immediately was initiated on an object TRANS that has non-blocking mode selected.  Some functions that must always TRANS block (such as @code{connect}; @pxref{Connecting}) never return TRANS @code{EAGAIN}.  Instead, they return @code{EINPROGRESS} to indicate t
en: Operation now in progress
pt: Operação agora em curso

note: TRANS An operation is already in progress on an object that has non-blocking TRANS mode selected.
en: Operation already in progress
pt: Operação já em curso

note: TRANS A file that isn't a socket was specified when a socket is required.
en: Socket operation on non-socket
pt: Operação de socket em não-socket

note: TRANS The size of a message sent on a socket was larger than the supported TRANS maximum size.
en: Message too long
pt: Mensagem muito grande

note: TRANS The socket type does not support the requested communications protocol.
en: Protocol wrong type for socket
pt: Tipo de protocolo errado para o socket

note: TRANS You specified a socket option that doesn't make sense for the TRANS particular protocol being used by the socket.  @xref{Socket Options}.
en: Protocol not available
pt: Protocolo indisponível

note: TRANS The socket domain does not support the requested communications protocol TRANS (perhaps because the requested protocol is completely invalid). TRANS @xref{Creating a Socket}.
en: Protocol not supported
pt: Protocolo não suportado

note: TRANS The socket type is not supported.
en: Socket type not supported
pt: Tipo de socket não suportado

note: TRANS The operation you requested is not supported.  Some socket functions TRANS don't make sense for all types of sockets, and others may not be TRANS implemented for all communications protocols.  On @gnuhurdsystems{}, this TRANS error can happen for many calls when the object does not support the
en: Operation not supported
pt: Operação não suportada

note: TRANS The socket communications protocol family you requested is not supported.
en: Protocol family not supported
pt: Família de protoclos não suportada

note: TRANS The address family specified for a socket is not supported; it is TRANS inconsistent with the protocol being used on the socket.  @xref{Sockets}.
en: Address family not supported by protocol
pt: Família de endereços não suportada pelo protocolo

note: TRANS The requested socket address is already in use.  @xref{Socket Addresses}.
en: Address already in use
pt: Endereço já em uso

note: TRANS The requested socket address is not available; for example, you tried TRANS to give a socket a name that doesn't match the local host name. TRANS @xref{Socket Addresses}.
en: Cannot assign requested address
pt: Impossível atribuir o endereço pedido

note: TRANS A socket operation failed because the network was down.
en: Network is down
pt: A rede está em baixo

note: TRANS A socket operation failed because the subnet containing the remote host TRANS was unreachable.
en: Network is unreachable
pt: Rede inacessível

note: TRANS A network connection was reset because the remote host crashed.
en: Network dropped connection on reset
pt: A rede repôs a ligação ao reiniciar

note: TRANS A network connection was aborted locally.
en: Software caused connection abort
pt: O programa abortou a ligação

note: TRANS A network connection was closed for reasons outside the control of the TRANS local host, such as by the remote machine rebooting or an unrecoverable TRANS protocol violation.
en: Connection reset by peer
pt: Ligação reposta pelo peer

note: TRANS The kernel's buffers for I/O operations are all in use.  In GNU, this TRANS error is always synonymous with @code{ENOMEM}; you may get one or the TRANS other from network operations.
en: No buffer space available
pt: Sem espaço disponível no buffer

note: TRANS You tried to connect a socket that is already connected. TRANS @xref{Connecting}.
en: Transport endpoint is already connected
pt: Ponto final do transporte já está ligado

note: TRANS The socket is not connected to anything.  You get this error when you TRANS try to transmit data over a socket, without first specifying a TRANS destination for the data.  For a connectionless socket (for datagram TRANS protocols, such as UDP), you get @code{EDESTADDRREQ} instead.
en: Transport endpoint is not connected
pt: Ponto final do transporte não está ligado

note: TRANS No default destination address was set for the socket.  You get this TRANS error when you try to transmit data over a connectionless socket, TRANS without first specifying a destination for the data with @code{connect}.
en: Destination address required
pt: Endereço destino requerido

note: TRANS The socket has already been shut down.
en: Cannot send after transport endpoint shutdown
pt: Impossível enviar após encerramento do ponto final do transporte

en: Too many references: cannot splice
pt: Demasiadas referências: impossível unir

note: TRANS A socket operation with a specified timeout received no response during TRANS the timeout period.
en: Connection timed out
pt: Ligação expirada

note: TRANS A remote host refused to allow the network connection (typically because TRANS it is not running the requested service).
en: Connection refused
pt: Ligação recusada

note: TRANS Too many levels of symbolic links were encountered in looking up a file name. TRANS This often indicates a cycle of symbolic links.
en: Too many levels of symbolic links
pt: Demasiados níveis de ligações simbólicas

note: TRANS Filename too long (longer than @code{PATH_MAX}; @pxref{Limits for TRANS Files}) or host name too long (in @code{gethostname} or TRANS @code{sethostname}; @pxref{Host Identification}).
en: File name too long
pt: Nome de ficheiro muito grande

note: TRANS The remote host for a requested network connection is down.
en: Host is down
pt: O anfitrião está em baixo

en: No route to host
pt: Sem caminho para o anfitrião

note: TRANS Directory not empty, where an empty directory was expected.  Typically, TRANS this error occurs when you are trying to delete a directory.
en: Directory not empty
pt: A pasta não está vazia

note: TRANS The file quota system is confused because there are too many users. TRANS @c This can probably happen in a GNU system when using NFS.
en: Too many users
pt: Demasiados utilizadores

note: TRANS The user's disk quota was exceeded.
en: Disk quota exceeded
pt: Quota do disco excedida

note: TRANS This indicates an internal confusion in the TRANS file system which is due to file system rearrangements on the server host TRANS for NFS file systems or corruption in other file systems. TRANS Repairing this condition usually requires unmounting, possibly repairing TRANS and remounting the fi
en: Stale file handle
pt: Gestão de ficheiro obsoleto

note: TRANS An attempt was made to NFS-mount a remote file system with a file name that TRANS already specifies an NFS-mounted file. TRANS (This is an error on some operating systems, but we expect it to work TRANS properly on @gnuhurdsystems{}, making this error code impossible.)
en: Object is remote
pt: O objecto é remoto

note: TRANS This is used by the file locking facilities; see TRANS @ref{File Locks}.  This error is never generated by @gnuhurdsystems{}, but TRANS it can result from an operation to an NFS server running another TRANS operating system.
en: No locks available
pt: Sem bloqueios disponíveis

note: TRANS This indicates that the function called is TRANS not implemented at all, either in the C library itself or in the TRANS operating system.  When you get this error, you can be sure that this TRANS particular function will always fail with @code{ENOSYS} unless you TRANS install a new version of 
en: Function not implemented
pt: Função não implementada

note: TRANS While decoding a multibyte character the function came along an invalid TRANS or an incomplete sequence of bytes or the given wide character is invalid.
en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
pt: Carácter largo ou multi-byte inválido ou incompleto

en: Bad message
pt: Má mensagem

en: Identifier removed
pt: Identificador removido

en: Multihop attempted
pt: Multihop tentado

en: No data available
pt: Sem dados disponíveis

en: Link has been severed
pt: A ligação foi cortada

en: No message of desired type
pt: Sem mensagens do tipo desejado

en: Out of streams resources
pt: Sem recursos de fluxos

en: Device not a stream
pt: O dispositivo não é um fluxo

en: Value too large for defined data type
pt: Valor muito grande para o tipo de dados definido

en: Protocol error
pt: Erro de protocolo

en: Timer expired
pt: Temporizador expirado

note: TRANS An asynchronous operation was canceled before it TRANS completed.  @xref{Asynchronous I/O}.  When you call @code{aio_cancel}, TRANS the normal result is for the operations affected to complete with this TRANS error; @pxref{Cancel AIO Operations}.
en: Operation canceled
pt: Operação cancelada

en: Owner died
pt: O proprietário faleceu

en: State not recoverable
pt: Estado não recuperável

en: Interrupted system call should be restarted
pt: A chamada de sistema interrompida devia ser reiniciada

en: Channel number out of range
pt: Número de canal fora do intervalo

en: Level 2 not synchronized
pt: Nível 2 não sincronizado

en: Level 3 halted
pt: Nível 3 parado

en: Level 3 reset
pt: Nível 3 reiniciado

en: Link number out of range
pt: Número de ligação fora do intervalo

en: Protocol driver not attached
pt: Controlador de protocolo não anexado

en: No CSI structure available
pt: Sem estrutura CSI disponível

en: Level 2 halted
pt: Nível 2 parado

en: Invalid exchange
pt: Troca inválida

en: Invalid request descriptor
pt: Descritor de pedido inválido

en: Exchange full
pt: Troca completa

en: No anode
pt: Sem ânodo

en: Invalid request code
pt: Código de pedido inválido

en: Invalid slot
pt: Ranhura inválida

en: File locking deadlock error
pt: Erro de bloqueio de ficheiro

en: Bad font file format
pt: Mau formato de ficheiro de letra

en: Machine is not on the network
pt: A máquina não está na rede

en: Package not installed
pt: Pacote não instalado

en: Advertise error
pt: Erro de anúncio

en: Srmount error
pt: Erro de srmount

en: Communication error on send
pt: Erro de comunicação ao enviar

en: RFS specific error
pt: Erro específico de RFS

en: Name not unique on network
pt: Nome não exclusivo na rede

en: File descriptor in bad state
pt: Descritor de ficheiro em mau estado

en: Remote address changed
pt: Endereço remoto alterado

en: Can not access a needed shared library
pt: Impossível aceder a uma biblioteca partilhada necessária

en: Accessing a corrupted shared library
pt: A aceder a uma biblioteca partilhada corrompida

en: .lib section in a.out corrupted
pt: Secção .lib num .out corrompida

en: Attempting to link in too many shared libraries
pt: Tentativa de ligar a demasiadas bibliotecas partilhadas

en: Cannot exec a shared library directly
pt: Impossível executar uma biblioteca partilhada directamente

en: Streams pipe error
pt: Erro de túnel de fluxos

en: Structure needs cleaning
pt: A estrutura necessita de limpeza

en: Not a XENIX named type file
pt: Não é um ficheiro de tipo XENIX

en: No XENIX semaphores available
pt: Sem semáforos XENIX disponíveis

en: Is a named type file
pt: É um ficheiro de tipo nomeado

en: Remote I/O error
pt: Erro de E/S remoto

en: No medium found
pt: Sem meio encontrado

en: Wrong medium type
pt: Tipo de meio errado

en: Required key not available
pt: Chave requerida indisponível

en: Key has expired
pt: Chave expirada

en: Key has been revoked
pt: Chave revogada

en: Key was rejected by service
pt: Chave rejeitada pelo serviço

en: Operation not possible due to RF-kill
pt: Operação impossível devido a RF-kill

en: Memory page has hardware error
pt: A página de memória tem um erro de equipamento

en: RPC struct is bad
pt: A estrutura RPC é errada

note: TRANS The file was the wrong type for the TRANS operation, or a data file had the wrong format. TRANS TRANS On some systems @code{chmod} returns this error if you try to set the TRANS sticky bit on a non-directory file; @pxref{Setting Permissions}.
en: Inappropriate file type or format
pt: Tipo ou formato de ficheiro inapropriado

en: RPC bad procedure for program
pt: Mau procedimento RPC para o programa

en: Authentication error
pt: Erro de autenticação

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, opening a file returns this error when the file is TRANS translated by a program and the translator program dies while starting TRANS up, before it has connected to the file.
en: Translator died
pt: O tradutor morreu

en: RPC version wrong
pt: Versão RPC errada

note: TRANS You did @strong{what}?
en: You really blew it this time
pt: Desta vez estragou tudo

note: TRANS This means that the per-user limit on new process would be exceeded by TRANS an attempted @code{fork}.  @xref{Limits on Resources}, for details on TRANS the @code{RLIMIT_NPROC} limit.
en: Too many processes
pt: Demasiados processos

note: TRANS This error code has no purpose.
en: Gratuitous error
pt: Erro gratuito

note: TRANS A function returns this error when certain parameter TRANS values are valid, but the functionality they request is not available. TRANS This can mean that the function does not implement a particular command TRANS or option value or flag bit at all.  For functions that operate on some TRANS ob
en: Not supported
pt: Não suportado

en: RPC program version wrong
pt: Versão do programa RPC errada

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, servers supporting the @code{term} protocol return TRANS this error for certain operations when the caller is not in the TRANS foreground process group of the terminal.  Users do not usually see this TRANS error because functions such as @code{read} and @code{write} trans
en: Inappropriate operation for background process
pt: Operação inapropriada para processo de 2º plano

note: TRANS Go home and have a glass of warm, dairy-fresh milk. TRANS @c Okay.  Since you are dying to know, I'll tell you. TRANS @c This is a joke, obviously.  There is a children's song which begins, TRANS @c "Old McDonald had a farm, e-i-e-i-o."  Every time I see the (real) TRANS @c errno macro EIO, I 
en: Computer bought the farm
pt: O computador morreu

note: TRANS In @theglibc{}, this is another name for @code{EAGAIN} (above). TRANS The values are always the same, on every operating system. TRANS TRANS C libraries in many older Unix systems have @code{EWOULDBLOCK} as a TRANS separate error code.
en: Operation would block
pt: A operação bloquearia

en: Need authenticator
pt: Necessita de autenticação

en: RPC program not available
pt: Programa RPC indisponível

en: cannot map pages for fdesc table
pt: impossível mapear páginas para tabela fdesc

en: cannot map pages for fptr table
pt: impossível mapear páginas para tabela fptr

en: internal error: symidx out of range of fptr table
pt: erro interno: symidx fora de alcance da tabela fptr

en: Error in unknown error system:
pt: Erro em sistema de erro desconhecido:

en: Unknown error code:
pt: Código de erro desconhecido:

en: Address family for hostname not supported
pt: Família de endereço para nome de servidor não suportado

en: Temporary failure in name resolution
pt: Falha temporária na resolução de nome

en: Bad value for ai_flags
pt: Valor errado para ai_flags

en: Non-recoverable failure in name resolution
pt: Falha irrecuperável na resolução de nome

en: ai_family not supported
pt: ai_family não suportado

en: Memory allocation failure
pt: Falha na alocação de memória

en: No address associated with hostname
pt: Sem endereço associado ao nome de servidor

en: Name or service not known
pt: Nome ou serviço desconhecidos

en: Servname not supported for ai_socktype
pt: Nome de servidor não suportado para ai_socktype

en: ai_socktype not supported
pt: ai_socktype não suportado

en: System error
pt: Erro de sistema

en: Processing request in progress
pt: A processar pedido em curso

en: Request canceled
pt: Pedido cancelado

en: Request not canceled
pt: Pedido não cancelado

en: All requests done
pt: Todos os pedidos feitos

en: Interrupted by a signal
pt: Interrompido por um sinal

en: Parameter string not correctly encoded
pt: Cadeia parâmetro incorrectamente codificada

en: Result too large for supplied buffer
pt: Resultado demasiado grande para o buffer fornecido

en: CPU ISA level is lower than required
pt: O nível ISA da CPU é menor que o requerido

en: %s is for unknown machine %d.
pt: %s é para máquina %d desconhecida.

en: rebuild shared object with IBT support enabled
pt: reconstruir objecto partilhado com suporte IBT activo

en: rebuild shared object with SHSTK support enabled
pt: reconstruir objecto partilhado com suporte SHSTK activo

en: can't disable IBT
pt: impossível desactivar IBT

en: can't disable SHSTK
pt: impossível desactivar SHSTK

en: %s: size overflow
pt: %s: transporte de tamanho

en: %s: Memory exhausted
pt: %s: memória esgotada

en: %s: unknown timezone '%s': %s
pt: %s: fuso horário desconhecido "%s": %s

en: has characters other than ASCII alphanumerics, '-' or '+'
pt: tem outros caracteres além dos alfanuméricos ASCII, "-" ou "+"

en: has fewer than 3 characters
pt: tem menos de 3 caracteres

en: has more than 6 characters
pt: tem mais de 6 caracteres

en: %s: warning: zone "%s" abbreviation "%s" %s
pt: %s: aviso: zona "%s" abreviatura "%s" %s

en: %s: usage: %s OPTIONS TIMEZONE ...
    Options include:
      -c [L,]U   Start at year L (default -500), end before year U (default 2500)
      -t [L,]U   Start at time L, end before time U (in seconds since 1970)
      -i         List transitions briefly (format is experimental)
      -v         List transitions verbosely
      -V         List transitions a bit less verbosely
      --help     Output this help
      --version  Output version info
    
    Report bugs to %s.
pt: %s: uso: %s OPÇÕES FUSOHOARÁRIO ...
    As opções incluem:
      -c [L,]U   Começar no ano L (predefinição -500), terminar antes do ano U (predefinição 2500)
      -t [L,]U   Começar na hora L, terminar antes da hora U (em segundos desde 1970)
      -i         Listar transições brevemente (formato experimental)
      -v         Listar transições verbosamente
      -V         Listar transições um pouco menos verbosamente
      --help     Mostrar esta ajuda
      --version  Mostrar informação da versão
    
    Relatar erros a %s.

en: %s: wild -c argument %s
pt: %s: argumento %s -c solto

en: %s: wild -t argument %s
pt: %s: argumento %s -t solto

en:  (gmtime failed)
pt:  (gmtime falhou)

en:  (localtime failed)
pt:  (localtime falhou)

en: %s: Memory exhausted: %s
pt: %s: memória esgotada: %s

en: size overflow
pt: transporte de tamanho

en: integer overflow
pt: transporte de inteiro

en: command line
pt: linha de comandos

en: standard input
pt: entrada padrão

en: "%s", line %<PRIdMAX>:
pt: "%s", linha %<PRIdMAX>:

en:  (rule from "%s", line %<PRIdMAX>)
pt:  (regra de "%s", linha %<PRIdMAX>)

en: warning:
pt: aviso:

en: %s: usage is %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -b {slim|fat} ] [ -d directory ] [ -l localtime ] [ -L leapseconds ] \
    	[ -p posixrules ] [ -r '[@lo][/@hi]' ] [ -R '@hi' ] \
    	[ -t localtime-link ] \
    	[ filename ... ]
    
    Report bugs to %s.
pt: %s: uso: %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -b {slim|fat} ] [ -d pasta ] [ -l horalocal ] [ -L saltosegundos ] \
    	[ -p regrasposix ]  [ -r '[@lo][/@hi]' ] [ -R '@hi' ] \
    	[ -t lig-horalocal ] \
    	[ nomefich ... ]
    
    Relatar erros a %s.

en: %s: Can't chdir to %s: %s
pt: %s: impossível chdir para %s: %s

en: "Link %s %s" is part of a link cycle
pt: "Ligação %s %s" é parte de um ciclo de ligação

en: link %s targets itself
pt: ligação %s destina-se a si própria

en: link %s targeting link %s mishandled by pre-2023 zic
pt: ligação %s destinada à ligação %s mal gerida por pre-2023 zic

en: link %s targeting link %s
pt: ligação %s destinada a ligação %s

en: wild compilation-time specification of zic_t
pt: especificação aleatória de tempo de compilação de zic_t

en: incompatible -b options
pt: opções -b incompatíveis

en: invalid option: -b '%s'
pt: opção inválida: -b "%s"

en: %s: More than one -d option specified
pt: %s: mais de uma opção -d especificada

en: %s: More than one -l option specified
pt: %s: mais de uma opção -l especificada

en: %s: More than one -p option specified
pt: %s: mais de uma opção -p especificada

en: %s: More than one -t option specified
pt: %s: mais de uma opção -t especificada

en: -y ignored
pt: -y ignorada

en: %s: More than one -L option specified
pt: %s: mais de uma opção -L especificada

en: %s: More than one -r option specified
pt: %s: mais de uma opção -r especificada

en: %s: invalid time range: %s
pt: %s: período inválido: %s

en: %s: invalid time: %s
pt: %s: hora inválida: %s

en: -s ignored
pt: -s ignorada

en: %s: -R time exceeds -r cutoff
pt: tempo %s: -R excede -r cutoff

en: empty file name
pt: nome de ficheiro vazio

en: file name '%s' begins with '/'
pt: o nome de ficheiro "%s" começa com "/"

en: file name '%s' contains '%.*s' component
pt: o nome de ficheiro "%s" contém o componente "%.*s"

en: file name '%s' component contains leading '-'
pt: o componente de nome de ficheiro "%s" contém um "-" inicial

en: file name '%s' contains overlength component '%.*s...'
pt: o nome de ficheiro "%s" contém componente extra longo "%.*s..."

en: file name '%s' contains byte '%c'
pt: o nome de ficheiro "%s" contém o byte "%c"

en: file name '%s' contains byte '\%o'
pt: o nome de ficheiro "%s" contém o byte "\%o"

en: %s: Can't create %s/%s: %s
pt: %s: impossível criar %s/%s: %s

en: %s: rename to %s/%s: %s
pt: %s: renomear como %s/%s: %s

en: %s: Can't remove %s/%s: %s
pt: %s: impossível remover %s/%s: %s

en: %s: Can't link %s/%s to %s/%s: %s
pt: %s: impossível ligar %s/%s a %s/%s: %s

en: symbolic link used because hard link failed: %s
pt: utilizada ligação simbólica, ligação física falhou: %s

en: %s: Can't read %s/%s: %s
pt: %s: impossível ler %s/%s: %s

en: copy used because hard link failed: %s
pt: utilizada cópia, ligação física falhou: %s

en: copy used because symbolic link failed: %s
pt: utilizada cópia, ligação simbólica falhou: %s

en: same rule name in multiple files
pt: mesma regra de nome em múltiplos ficheiros

en: %s in ruleless zone
pt: %s em zona sem regras

en: input error
pt: erro de entrada

en: unterminated line
pt: linha não terminada

en: NUL input byte
pt: Byte de entrada NUL

en: line too long
pt: linha muito longa

en: %s: Can't open %s: %s
pt: %s: impossível abrir %s: %s

en: input line of unknown type
pt: linha de entrada de tipo errado

en: expected continuation line not found
pt: linha de continuação esperada não encontrada

en: fractional seconds rejected by pre-2018 versions of zic
pt: fracções de segundo rejeitadas por versão zic pré-2018

en: time overflow
pt: transporte de tempo

en: values over 24 hours not handled by pre-2007 versions of zic
pt: valores acima de 24 horas não são geridos em versões zic pré-2007

en: invalid saved time
pt: tempo gravado inválido

en: wrong number of fields on Rule line
pt: número de campos errados em linha de Regra

en: Invalid rule name "%s"
pt: Nome de regra "%s" inválido

en: wrong number of fields on Zone line
pt: número de campos errados em linha de Zona

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
pt: as linha "Zone %s" e opção -l são mutuamente exclusivas

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
pt: as linha "Zone %s" e opção -p são mutuamente exclusivas

en: duplicate zone name %s (file "%s", line %<PRIdMAX>)
pt: nome de zona duplecado %s (ficheiro "%s", linha %<PRIdMAX>)

en: wrong number of fields on Zone continuation line
pt: número errado de campos em linha de continuação de Zona

en: invalid UT offset
pt: desvio UT inválido

en: invalid abbreviation format
pt: formato de abreviatura inválido

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
pt: A hora final da linha de continuação Zona não é posterior à hora final da linha anterior

en: format '%s' not handled by pre-2015 versions of zic
pt: formato "%s" não gerido por versões zic pré-2015

en: invalid leaping year
pt: ano bissexto inválido

en: invalid month name
pt: nome de mês inválido

en: invalid day of month
pt: dia do mês inválido

en: time too small
pt: hora muito pequena

en: time too large
pt: hora muito grande

en: invalid time of day
pt: hora do dia inválida

en: leap second precedes Epoch
pt: segundo de salto precede Epoch

en: wrong number of fields on Leap line
pt: número de campos errados em linha de Leap

en: invalid Rolling/Stationary field on Leap line
pt: campo Rolling/Stationary inválido em linha Leap

en: invalid CORRECTION field on Leap line
pt: campo CORRECTION inválido em linha Leap

en: wrong number of fields on Expires line
pt: número de campos errados em linha de Expires

en: multiple Expires lines
pt: múltiplas linhas Expires

en: wrong number of fields on Link line
pt: número de campos errados em linha de Link

en: blank TARGET field on Link line
pt: campo TARGET em branco em linha Link

en: FROM year "%s" is obsolete; treated as %d
pt: Ano FROM "%s" é obsoleto, tratado como %d

en: invalid starting year
pt: ano inicial inválido

en: invalid ending year
pt: ano final inválido

en: starting year greater than ending year
pt: ano inicial maior que ano final

en: year type "%s" is unsupported; use "-" instead
pt: o tipo de ano "%s" não é suportado; use antes "-"

en: invalid weekday name
pt: nome de dia inválido

en: reference clients mishandle more than %d transition times
pt: clientes de referência gerem mal mais de %d dos tempos de transição

en: pre-2014 clients may mishandle more than 1200 transition times
pt: clientes pré-2014 podem gerir mal mais de 1200 tempos de transição

en: %s: pre-2021b clients may mishandle leap second expiry
pt: %s: clientes pré-2021b podem gerir mal a expiração de segundos de salto

en: %s: pre-2021b clients may mishandle leap second table truncation
pt: %s: clientes pré-2021b podem gerir mal tabela para truncar segundos de salto

en: too many transition times
pt: demasiados tempos de transição

en: %%z UT offset magnitude exceeds 99:59:59
pt: magnitude do desvio UT %%z excede 99:59:59

en: no proleptic TZ string for zone
pt: nenhuma cadeia proleptic TZ para zona

en: %s: pre-%d clients may mishandle distant timestamps
pt: %s: clientes pré-%d podem gerir mal carimbos distantes

en: two rules for same instant
pt: duas regras para o mesmo instante

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
pt: impossível determinar abreviatura do fuso horário a utilizar logo a seguir ao tempo

en: UT offset out of range
pt: Desvio UT fora do intervalo

en: too many local time types
pt: demasiados tipos de tempo local

en: too many leap seconds
pt: demasiados segundos de salto

en: Rolling leap seconds not supported with -r
pt: Segundos rolantes não suportados com -r

en: Leap seconds too close together
pt: Segundos de salto muito juntos

en: last Leap time does not precede Expires time
pt: o último tempo de salto não precede o tempo Expires

en: "%s" is undocumented; use "last%s" instead
pt: "%s" não está documentado; use antes "last%s"

en: "%s" is ambiguous in pre-2017c zic
pt: "%s" é ambíguo em zic pré-2017c

en: Odd number of quotation marks
pt: Número ímpar de aspas

en: Too many input fields
pt: Demasiados ficheiros de entrada

en: use of 2/29 in non leap-year
pt: uso de 2/29 em ano não-bissexto

en: rule goes past start/end of month; will not work with pre-2004 versions of zic
pt: a regra ultrapassa o início/fim do mês; não funcionará com versões zic pré-2004

en: time zone abbreviation has fewer than 3 characters
pt: abreviatura do fuso horário com menos de três caracteres

en: time zone abbreviation has too many characters
pt: abreviatura do fuso horário com demasiados caracteres

en: time zone abbreviation differs from POSIX standard
pt: abreviatura do fuso horário difere do padrão POSIX

en: too many, or too long, time zone abbreviations
pt: demasiadas ou muito longas abreviaturas do fuso horário

en: %s: Can't create directory %s: %s
pt: %s: impossível criar pasta %s: %s
