libc 2.37.9000 - en to ca translation catalogue (1401 entries)

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
ca: %.*s: el paràmetre ARGP_HELP_FMT necessita un valor

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
ca: %.*s: el paràmetre d’ARGP_HELP_FMT no és conegut

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
ca: brossa a ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ca: Els arguments obligatoris o opcionals per a les opcions llargues també ho són per a les opcions curtes corresponents.

en: Usage:
ca: Forma d’ús:

en:   or:
ca:       o bé:

en:  [OPTION...]
ca:  [OPCIÓ…]

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
ca: Proveu «%s --help» o «%s --usage» per a obtenir més informació.

en: Report bugs to %s.
ca: Informeu dels errors a %s.

en: Give this help list
ca: Mostra aquest llistat d’ajuda.

en: Give a short usage message
ca: Mostra un missatge breu amb la forma d’ús.

en: NAME
ca: NOM

en: Set the program name
ca: Estableix el nom del programa.

en: SECS
ca: SEGONS

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
ca: Espera durant un nombre de segons (3600 per defecte).

en: Print program version
ca: Mostra la versió del programa.

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
ca: (ERROR DEL PROGRAMA) No es coneix cap versió!?

en: %s: Too many arguments
ca: %s: Sobren arguments

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
ca: (ERROR DEL PROGRAMA) L’opció hauria d’haver estat reconeguda!?

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
ca: Crea el fitxer de capçalera C NOM que contindrà les definicions de símbols.

en: Do not use existing catalog, force new output file
ca: No empra el catàleg existent, i crea un nou fitxer d’eixida.

en: Write output to file NAME
ca: Escriu l’eixida al fitxer NOM.

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
ca: Genera un catàleg de missatges.
    
    Si FITXER_ENTRADA és «-», l’entrada es llegirà de l’entrada estàndard.
    Si FITXER_EIXIDA és «-», l’eixida s’escriurà a l’eixida estàndard.

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
ca: -o FITXER_EIXIDA [FITXER_ENTRADA]…
    [FITXER_EIXIDA [FITXER_ENTRADA]…]

en: For bug reporting instructions, please see:
    %s.
ca: Per a obtenir instruccions sobre com informar d’un error, vegeu
    <%s>.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ca: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Aquest és programari lliure; vegeu el codi font per les condicions
    de còpia.  No hi ha CAP garantia; ni tan sols de COMERCIABILITAT o
    ADEQUACIÓ PER A UN PROPÒSIT PARTICULAR.

en: Written by %s.
ca: Escrit per %s.

en: *standard input*
ca: *entrada estàndard*

en: cannot open input file `%s'
ca: no s’ha pogut obrir el fitxer d’entrada «%s»

en: illegal set number
ca: el número de joc de missatges no és vàlid

en: duplicate set definition
ca: la definició del joc de missatges és duplicada

en: this is the first definition
ca: aquesta és la primera definició

en: unknown set `%s'
ca: el joc de missatges «%s» no és conegut

en: invalid quote character
ca: el caràcter de citació no és vàlid

en: unknown directive `%s': line ignored
ca: la directiva «%s» no és coneguda: es descarta la línia

en: duplicated message number
ca: el número de missatge és duplicat

en: duplicated message identifier
ca: l’identificador de missatge és duplicat

en: invalid character: message ignored
ca: el caràcter no és vàlid: es descarta el missatge

en: invalid line
ca: la línia no és vàlida

en: malformed line ignored
ca: es descarta la línia en mal estat

en: cannot open output file `%s'
ca: no s’ha pogut obrir el fitxer d’eixida «%s»

en: invalid escape sequence
ca: la seqüència d’escapada no és vàlida

en: unterminated message
ca: el missatge no està acabat

en: while opening old catalog file
ca: en obrir el fitxer antic de catàleg

en: conversion modules not available
ca: els mòduls de conversió no es troben disponibles

en: cannot determine escape character
ca: no s’ha pogut determinar el caràcter d’escapada

en: Don't buffer output
ca: No empra memòria intermèdia per a l’eixida.

en: Dump information generated by PC profiling.
ca: Bolca la informació generada en perfilar el comptador de programa.

en: [FILE]
ca: [FITXER]

en: cannot read header
ca: no s’ha pogut llegir la capçalera

en: cannot open input file
ca: no s’ha pogut obrir el fitxer d’entrada

en: invalid pointer size
ca: la mida del punter no és vàlida

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
ca: Forma d’ús: xtrace [OPCIÓ]… PROGRAMA [OPCIÓ_DE_PROGRAMA]…\n

en: Try \`%s --help' or \`%s --usage' for more information.\n
ca: Proveu «%s --help» o «%s --usage» per a obtenir més informació.\n

en: %s: option '%s' requires an argument.\n
ca: %s: l’opció «%s» necessita un argument\n

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
ca: Traça l’execució d’un programa mostrant la funció que s’està executant
    actualment.
    
          --data=FITXER    No executa el programa, només mostra les dades del
                           FITXER.
    
      -?, --help           Mostra aquesta ajuda i ix.
          --usage          Mostra un missatge breu amb la forma d’ús.
      -V, --version        Mostra informació sobre la versió i ix.
    
    Els arguments obligatoris per a les opcions llargues també ho són per a les
    opcions curtes corresponents.

en: For bug reporting instructions, please see:\\n%s.\\n
ca: Per a obtenir instruccions sobre com informar d’un error, vegeu\\n<%s>.\\n

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
ca: xtrace: l’opció «$1» no és reconeguda\n

en: No program name given\n
ca: no s’ha indicat un nom de programa\n

en: executable \`$program' not found\n
ca: no s’ha trobat l’executable «$program»\n

en: \`$program' is no executable\n
ca: «$program» no és executable\n

en: unsupported dlinfo request
ca: dlinfo() no permet l’ús d’aquesta petició

en: invalid namespace
ca: l’espai de noms no és vàlid

en: invalid mode
ca: el mode no és vàlid

en: invalid mode parameter
ca: el paràmetre de mode no és vàlid

en: unknown or unsupported flag
ca: el senyalador no es coneix o no està implementat

en: Cache file has wrong endianness.
ca: l’ordenació d’octets de la memòria cau no és correcta

en: Cache generated by:
ca: Memòria cau generada per:

en: Can't open cache file %s
ca: no s’ha pogut obrir el fitxer «%s» de memòria cau

en: mmap of cache file failed.
ca: ha fallat mmap() sobre el fitxer de memòria cau

en: File is not a cache file.
ca: el fitxer no és un fitxer de memòria cau

en: %d libs found in cache `%s'
ca: S’han trobat %d biblioteques a la memòria cau «%s».

en: Malformed extension data in cache file %s
ca: les dades de les extensions del fitxer de memòria cau «%s» estan en mal estat

en: Writing of cache extension data failed
ca: no s’han pogut escriure les dades de les extensions de la memòria cau

en: %s: ISA level is too high (%d > %d)
ca: %s: el nivell de l’arquitectura del joc d’instruccions (ISA) és massa alt (%d > %d)

en: Can't create temporary cache file %s
ca: no s’ha pogut crear el fitxer temporal de memòria cau «%s»

en: Writing of cache data failed
ca: no s’han pogut escriure les dades de la memòria cau

en: Changing access rights of %s to %#o failed
ca: no s’ha pogut canviar els drets d’accés de «%s» a %#o

en: Renaming of %s to %s failed
ca: no s’ha pogut reanomenar «%s» a «%s»

en: Could not create library path
ca: no s’ha pogut crear el camí de biblioteques

en: error while loading shared libraries
ca: error en carregar les biblioteques dinàmiques

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
ca: ERROR A L’ENLLAÇADOR DINÀMIC!!!

en: cannot create scope list
ca: no s’ha pogut crear la llista d’àmbits

en: shared object not open
ca: l’objecte compartit no és obert

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
ca: no es permeten components cadena dinàmica (DST) en programes SUID/SGID

en: empty dynamic string token substitution
ca: la substitució del component cadena dinàmica és buida

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
ca: no s’ha pogut carregar l’objecte auxiliar «%s» perquè la substitució del component cadena dinàmica és buida

en: cannot allocate dependency buffer
ca: no s’ha pogut reservar la memòria intermèdia de dependències

en: cannot allocate dependency list
ca: no s’ha pogut reservar la llista de dependències

en: cannot allocate symbol search list
ca: no s’ha pogut reservar la llista de cerca de símbols

en: cannot create HWCAP priorities
ca: no s’han pogut crear les prioritats de «HWCAP»

en: cannot create capability list
ca: no s’ha pogut crear la llista de capacitats

en: cannot allocate name record
ca: no s’ha pogut reservar el registre de nom

en: cannot create cache for search path
ca: no s’ha pogut crear la memòria cau dels camins de cerca

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
ca: no s’ha pogut crear una còpia de RUNPATH o RPATH

en: cannot create search path array
ca: no s’ha pogut crear el vector de camins de cerca

en: cannot stat shared object
ca: ha fallat stat() sobre l’objecte compartit

en: cannot create shared object descriptor
ca: no s’ha pogut crear el descriptor d’objecte compartit

en: cannot read file data
ca: no s’han pogut llegir les dades del fitxer

en: ELF load command address/offset not page-aligned
ca: l’adreça o desplaçament de l’ordre ELF de càrrega no està alineada amb la pàgina

en: object file has no loadable segments
ca: el fitxer d’objecte no té segments carregables

en: cannot dynamically load executable
ca: no s’ha pogut carregar dinàmicament l’executable

en: object file has no dynamic section
ca: el fitxer d’objecte no té secció dinàmica

en: cannot dynamically load position-independent executable
ca: no s’ha pogut carregar dinàmicament l’executable independent de la posició

en: shared object cannot be dlopen()ed
ca: ha fallat dlopen() sobre l’objecte compartit

en: cannot allocate memory for program header
ca: no s’ha pogut reservar memòria per a la capçalera del programa

en: cannot enable executable stack as shared object requires
ca: no s’ha pogut habilitar la pila executable a requeriment de l’objecte compartit

en: cannot close file descriptor
ca: no s’ha pogut tancar un descriptor de fitxer

en: file too short
ca: el fitxer és massa curt

en: invalid ELF header
ca: la capçalera ELF no és vàlida

en: ELF file data encoding not big-endian
ca: la codificació de les dades del fitxer ELF no és big‐endian

en: ELF file data encoding not little-endian
ca: la codificació de les dades del fitxer ELF no és little‐endian

en: ELF file version ident does not match current one
ca: la identificació de la versió del fitxer ELF no concorda amb l’actual

en: ELF file OS ABI invalid
ca: l’ABI de sistema operatiu del fitxer ELF no és vàlida

en: ELF file ABI version invalid
ca: la versió de l’ABI del fitxer ELF no és vàlida

en: nonzero padding in e_ident
ca: el replè de «e_ident» no conté només zeros

en: internal error
ca: error intern

en: ELF file version does not match current one
ca: la versió del fitxer ELF no concorda amb l’actual

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
ca: només es poden carregar els tipus ET_DYN i ET_EXEC

en: ELF file's phentsize not the expected size
ca: el valor de «phentsize» del fitxer ELF no és l’esperat

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
ca: la classe ELF no és vàlida: ELFCLASS64

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
ca: la classe ELF no és vàlida: ELFCLASS32

en: cannot open shared object file
ca: no s’ha pogut obrir el fitxer d’objecte compartit

en: failed to map segment from shared object
ca: no s’ha pogut mapar un segment de l’objecte compartit

en: cannot change memory protections
ca: no s’han pogut canviar les proteccions de memòria

en: cannot map zero-fill pages
ca: no s’han pogut mapar les pàgines plenes de zeros

en: symbol lookup error
ca: error en cercar el símbol

en: cannot extend global scope
ca: no s’ha pogut estendre l’àmbit global

en: TLS generation counter wrapped!  Please report this.
ca: El comptador de generació de TLS s’ha esgotat!  Per favor, informeu d’açò.

en: cannot allocate address lookup data
ca: no s’han pogut reservar les dades de cerca d’adreces

en: invalid mode for dlopen()
ca: el mode de dlopen() no és vàlid

en: no more namespaces available for dlmopen()
ca: no resten espais de noms disponibles per a dlmopen()

en: invalid target namespace in dlmopen()
ca: l’espai de noms destí de dlmopen() no és vàlid

en: cannot allocate memory in static TLS block
ca: no s’ha pogut reservar memòria al bloc TLS estàtic

en: cannot make segment writable for relocation
ca: no s’ha pogut fer escrivible el segment per a reubicar‐lo

en: %s: out of memory to store relocation results for %s
ca: %s: no resta memòria per a guardar els resultats de reubicar «%s»

en: cannot restore segment prot after reloc
ca: no s’ha pogut restaurar la protecció del segment després de reubicar‐lo

en: cannot apply additional memory protection after relocation
ca: no s’ha pogut protegir la memòria després de reubicar

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
ca: s’ha emprat RTLD_NEXT en un codi no carregat dinàmicament

en: cannot create TLS data structures
ca: no s’han pogut crear les estructures de dades TLS

en: version lookup error
ca: error en cercar la versió

en: cannot allocate version reference table
ca: no s’ha pogut reservar la taula de referències de versions

en: DT_RELR without GLIBC_ABI_DT_RELR dependency
ca: s’ha trobat una entrada DT_RELR sense dependència GLIBC_ABI_DT_RELR

en: Print cache
ca: Mostra la memòria cau.

en: Generate verbose messages
ca: Genera missatges detallats.

en: Don't build cache
ca: No construeix la memòria cau.

en: Don't update symbolic links
ca: No actualitza els enllaços simbòlics.

en: Change to and use ROOT as root directory
ca: Canvia a i empra ARREL com a directori arrel.

en: ROOT
ca: ARREL

en: Use CACHE as cache file
ca: Empra CACHE com a fitxer de memòria cau.

en: Use CONF as configuration file
ca: Empra CONF com a fitxer de configuració.

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
ca: Només processa els directoris especificats a la línia d’ordres.  No construeix la memòria cau.

en: Manually link individual libraries.
ca: Per a enllaçar les biblioteques manualment.

en: Format to use: new (default), old, or compat
ca: FORMAT a emprar: «new» (nou, per defecte), «old» (antic) o «compat» (compatible).

en: Ignore auxiliary cache file
ca: No té en compte el fitxer de memòria cau auxiliar.

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
ca: Configura els vincles en temps d’execució de l’enllaçador dinàmic.

en: Path `%s' given more than once
ca: s’ha indicat el camí «%s» més d’una volta

en: (from %s:%d and %s:%d)
ca: (a «%s»:%d i a «%s»:%d)

en: Could not form glibc-hwcaps path
ca: no s’ha pogut construir el camí «glibc-hwcaps»

en: Listing directory %s
ca: en llistar el directori «%s»

en: Can't stat %s
ca: ha fallat stat() sobre «%s»

en: Can't stat %s
ca: ha fallat stat() sobre «%s»

en: %s is not a symbolic link
ca: «%s» no és un enllaç simbòlic

en: Can't unlink %s
ca: no s’ha pogut desenllaçar «%s»

en: Can't link %s to %s
ca: no s’ha pogut crear un enllaç des de «%s» cap a «%s»

en:  (changed)
ca:  (canviat)

en:  (SKIPPED)
ca:  (SALTAT)

en: Can't find %s
ca: no s’ha pogut trobar «%s»

en: Cannot lstat %s
ca: ha fallat lstat() sobre «%s»

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
ca: es descarta el fitxer «%s» que no és un fitxer ordinari

en: No link created since soname could not be found for %s
ca: no s’ha creat l’enllaç perquè no s’ha trobat el nom d’objecte compartit de «%s»

en:  (from %s:%d)
ca:  (a «%s»:%d)

en: Can't open directory %s
ca: no s’ha pogut obrir el directori «%s»

en: Could not form library path
ca: no s’ha pogut formar el camí de biblioteques

en: Input file %s not found.
ca: no s’ha trobat el fitxer d’entrada «%s»

en: Cannot stat %s
ca: ha fallat stat() sobre «%s»

en: libc6 library %s in wrong directory
ca: la biblioteca «%s» per a libc6 es troba en un directori incorrecte

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
ca: les biblioteques «%s» i «%s» del directori «%s» tenen el mateix nom d’objecte compartit però diferent tipus.

en: Warning: ignoring configuration file that cannot be opened: %s
ca: avís: es descarta el fitxer de configuració que no s’ha pogut obrir: %s

en: %s:%u: hwcap directive ignored
ca: %s:%u: es descarta la directiva «hwcap»

en: need absolute file name for configuration file when using -r
ca: cal indicar el camí absolut del fitxer de configuració en emprar «-r»

en: memory exhausted
ca: la memòria s’ha exhaurit

en: %s:%u: cannot read directory %s
ca: %s:%u: no s’ha pogut llegir el directori «%s»

en: relative path `%s' used to build cache
ca: s’ha indicat el camí relatiu «%s» per a construir la memòria cau

en: Can't chdir to /
ca: no s’ha pogut canviar al directori arrel

en: Can't open cache file directory %s
ca: no s’ha pogut obrir el directori «%s» de fitxers de memòria cau

en: Written by %s and %s.
ca: Escrit per %s i %s.

en: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              print this help and exit
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information
ca: Forma d’ús: ldd [OPCIÓ]… FITXER…
    
      -d, --data-relocs    Processa les reubicacions de dades.
      -r, --function-relocs    Processa les reubicacions de dades i funcions.
      -u, --unused         Mostra les dependències directes no emprades.
      -v, --verbose        Mostra tota la informació.
          --help           Mostra aquesta ajuda i ix.
          --version        Mostra informació sobre la versió i ix.

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
ca: ldd: l’opció «$1» és ambigua

en: unrecognized option
ca: l’opció no és reconeguda

en: Try \`ldd --help' for more information.
ca: Proveu «ldd --help» per a obtenir més informació.

en: missing file arguments
ca: manquen arguments fitxer

note: TRANS This is a ``file doesn't exist'' error TRANS for ordinary files that are referenced in contexts where they are TRANS expected to already exist.
en: No such file or directory
ca: El fitxer o directori no existeix

en: not regular file
ca: no és un fitxer ordinari

en: warning: you do not have execution permission for
ca: avís: no teniu permís d’execució per a

en: 	not a dynamic executable
ca: 	no és un executable dinàmic

en: exited with unknown exit code
ca: ha finalitzat amb un codi d’eixida desconegut

en: error: you do not have read permission for
ca: error: no teniu permís de lectura per a

en: cannot find program header of process
ca: no s’ha trobat la capçalera de programa del procés

en: cannot read program header
ca: no s’ha pogut llegir la capçalera de programa

en: cannot read dynamic section
ca: no s’ha pogut llegir la secció dinàmica

en: cannot read r_debug
ca: no s’ha pogut llegir «r_debug»

en: cannot read program interpreter
ca: no s’ha pogut llegir l’intèrpret del programa

en: cannot read link map
ca: no s’ha pogut llegir el mapa d’enllaçat

en: cannot read object name
ca: no s’ha pogut llegir el nom de l’objecte

en: cannot allocate buffer for object name
ca: no s’ha pogut reservar memòria intermèdia per al nom de l’objecte

en: List dynamic shared objects loaded into process.
ca: Llista els objectes compatits dinàmics carregats en un procés.

en: Exactly one parameter with process ID required.
ca: cal exactament un paràmetre amb l’identificador de procés

en: invalid process ID '%s'
ca: l’identificador de procés «%s» no és vàlid

en: cannot open %s
ca: no s’ha pogut obrir «%s»

en: cannot open %s/task
ca: no s’ha pogut obrir «%s/task»

en: cannot prepare reading %s/task
ca: no s’ha pogut preparar la lectura de «%s/task»

en: invalid thread ID '%s'
ca: l’identificador de fil «%s» no és vàlid

en: cannot attach to process %lu
ca: no s’ha pogut associar al procés %lu

en: no valid %s/task entries
ca: no hi ha entrades «%s/task» vàlides

en: cannot get information about process %lu
ca: no s’ha pogut obtenir informació sobre el procés %lu

en: process %lu is no ELF program
ca: el procés %lu no pertany a un programa ELF

en: file %s is truncated
ca: el fitxer «%s» està truncat

en: %s is a 32 bit ELF file.
ca: «%s» és un fitxer ELF de 32 bits

en: %s is a 64 bit ELF file.
ca: «%s» és un fitxer ELF de 64 bits

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
ca: la classe ELF del fitxer «%s» no és coneguda

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
ca: «%s» no és un fitxer d’objecte compartit (tipus: %d)

en: more than one dynamic segment
ca: hi ha més d’un segment dinàmic

en: Cannot fstat file %s.
ca: ha fallat fstat() sobre el fitxer «%s»

en: File %s is empty, not checked.
ca: el fitxer «%s» és buit, no es comprova

en: File %s is too small, not checked.
ca: el fitxer «%s» és massa menut, no es comprova

en: Cannot mmap file %s.
ca: ha fallat mmap() sobre el fitxer «%s»

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
ca: «%s» no és un fitxer ELF: els octets màgics del començament no són correctes

en: Usage: sln src dest|file
ca: Forma d’ús: sln ORIGEN DESTÍ|FITXER

en: %s: file open error: %m
ca: %s: error en obrir el fitxer: %m

en: No target in line %d
ca: manca un destí a la línia %d

en: %s: destination must not be a directory
ca: %s: el destí no ha de ser un directori

en: %s: failed to remove the old destination
ca: %s: no s’ha pogut esborrar el destí antic

en: %s: invalid destination: %s
ca: %s: el destí no és vàlid: %s

en: Invalid link from "%s" to "%s": %s
ca: l’enllaç des de «%s» cap a «%s» no és vàlid: %s

en: Usage: sotruss [OPTION...] [--] EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]
      -F, --from FROMLIST     Trace calls from objects on FROMLIST
      -T, --to TOLIST         Trace calls to objects on TOLIST
    
      -e, --exit              Also show exits from the function calls
      -f, --follow            Trace child processes
      -o, --output FILENAME   Write output to FILENAME (or FILENAME.$PID in case
    			  -f is also used) instead of standard error
    
      -?, --help              Give this help list
          --usage             Give a short usage message
          --version           Print program version
ca: Forma d’ús: sotruss [OPCIÓ…] [--] EXECUTABLE [OPCIÓ_EXECUTABLE…]
    
      -F, --from LLISTA_DE    Traça les crides dels objectes de la LLISTA_DE.
      -T, --to LLISTA_A    Traça les crides als objectes de la LLISTA_A.
    
      -e, --exit           També mostra les eixides de les crides a funcions.
      -f, --follow         Traça els processos fill.
      -o, --output FITXER    Escriu l’eixida al FITXER (o a FITXER.$PID si s’empra
                           l’opció «-f») en lloc de l’eixida estàndard d’errors.
    
      -?, --help           Mostra aquesta ajuda i surt.
          --usage          Mostra un missatge breu amb la forma d’ús.
          --version        Mostra informació sobre la versió i surt.

en: Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding\nshort options.\n
ca: Els arguments obligatoris o opcionals per a les opcions llargues també ho són\nper a les opcions curtes corresponents.\n

en: %s: option requires an argument -- '%s'\n
ca: %s: l’opció «%c» necessita un argument\n

en: %s: option is ambiguous; possibilities:
ca: %s: l’opció és ambigua; possibilitats:

en: Written by %s.\n
ca: Escrit per %s.\n

en: Usage: %s [-ef] [-F FROMLIST] [-o FILENAME] [-T TOLIST] [--exit]
    	    [--follow] [--from FROMLIST] [--output FILENAME] [--to TOLIST]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]\n
ca: Forma d’ús: %s [-ef] [-F LLISTA_DE] [-o FITXER] [-T LLISTA_A]
                    [--exit] [--follow]
                    [--from LLISTA_DE] [--output FITXER] [--to LLISTA_A]
                    [--help] [--usage] [--version] [--]
                    EXECUTABLE [OPCIÓ_EXECUTABLE…]\n

en: %s: unrecognized option '%c%s'\n
ca: %s: l’opció «%c%s» no és reconeguda\n

en: Output selection:
ca: Selecció de l’eixida:

en: print list of count paths and their number of use
ca: Mostra una llista de camins de recompte i les voltes que han estat emprats.

en: generate flat profile with counts and ticks
ca: Genera un perfil pla amb recomptes i unitats de temps.

en: generate call graph
ca: Genera un gràfic de crides.

en: Read and display shared object profiling data.
ca: Llig i mostra les dades de perfilat d’un objecte compartit.

en: SHOBJ [PROFDATA]
ca: OBJECTE_COMPARTIT [DADES_PERFILAT]

en: failed to load shared object `%s'
ca: no s’ha pogut carregar l’objecte compartit «%s»

en: cannot create internal descriptor
ca: no s’ha pogut crear un descriptor intern

en: Reopening shared object `%s' failed
ca: no s’ha pogut reobrir l’objecte compartit «%s»

en: reading of section headers failed
ca: la lectura de les capçaleres de secció ha fallat

en: reading of section header string table failed
ca: la lectura de la taula de cadenes de capçalera de secció ha fallat

en: *** Cannot read debuginfo file name: %m
ca: *** No s’ha pogut llegir el nom del fitxer d’informació de depuració: %m

en: cannot determine file name
ca: no s’ha pogut determinar un nom de fitxer

en: reading of ELF header failed
ca: la lectura de la capçalera ELF ha fallat

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
ca: *** El fitxer «%s» no conté símbols: no és possible l’anàlisi detallada

en: failed to load symbol data
ca: no s’han pogut carregar les dades simbòliques

en: cannot load profiling data
ca: no s’han pogut carregar les dades de perfilat

en: while stat'ing profiling data file
ca: en cridar stat() sobre el fitxer de dades de perfilat

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
ca: el fitxer «%s» de dades de perfilat no correspon a l’objecte compartit «%s»

en: failed to mmap the profiling data file
ca: ha fallat mmap() sobre el fitxer de dades de perfilat

en: error while closing the profiling data file
ca: error en tancar el fitxer de dades de perfilat

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
ca: «%s» no és un fitxer vàlid de perfilat de «%s»

en: cannot allocate symbol data
ca: no s’han pogut reservar les dades de símbols

en: String table string is too long
ca: la cadena amb la taula de cadenes és massa llarga

en: String table has too many entries
ca: la taula de cadenes té massa entrades

en: String table is too large
ca: la taula de cadenes és massa gran

en: cannot open output file
ca: no s’ha pogut obrir el fitxer d’eixida

en: error while closing input `%s'
ca: error en tancar l’entrada «%s»

en: illegal input sequence at position %zd
ca: hi ha una seqüència d’entrada no vàlida a la posició %zd

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
ca: hi ha un caràcter o seqüència de desplaçament incompleta al final de la memòria intermèdia

en: error while reading the input
ca: error en llegir l’entrada

en: unable to allocate buffer for input
ca: no s’ha pogut reservar memòria intermèdia per a l’entrada

en: Input/Output format specification:
ca: Especificació de format de l’entrada/eixida:

en: encoding of original text
ca: Codificació del text original.

en: encoding for output
ca: Codificació de l’eixida.

en: Information:
ca: Informació:

en: list all known coded character sets
ca: Llista tots els jocs de caràcters codificats coneguts.

en: Output control:
ca: Control de l’eixida:

en: omit invalid characters from output
ca: Omet a l’eixida els caràcters no vàlids.

en: FILE
ca: FITXER

en: output file
ca: Fitxer d’eixida.

en: suppress warnings
ca: Elimina els avisos.

en: print progress information
ca: Mostra informació del progrés.

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
ca: Converteix els fitxers especificats d’una codificació a una altra.

en: [FILE...]
ca: [FITXER…]

en: failed to start conversion processing
ca: no s’ha pogut començar a processar la conversió

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
ca: les conversions de «%s» i a «%s» no estan implementades

en: conversion from `%s' is not supported
ca: la conversió de «%s» no està implementada

en: conversion to `%s' is not supported
ca: la conversió a «%s» no està implementada

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
ca: la conversió de «%s» a «%s» no està implementada

en: conversion stopped due to problem in writing the output
ca: la conversió s’ha detingut a causa d’un problema en escriure l’eixida

en: internal error (illegal descriptor)
ca: error intern (el descriptor no és vàlid)

en: unknown iconv() error %d
ca: error desconegut %d a iconv()

en: The following list contains all the coded character sets known.  This does
    not necessarily mean that all combinations of these names can be used for
    the FROM and TO command line parameters.  One coded character set can be
    listed with several different names (aliases).
ca: La llista següent conté tots els jocs de caràcters codificats coneguts.  Açò
    no significa necessàriament que totes les combinacions d’aquests noms siguen
    possibles als paràmetres d’origen i destí de la línia d’ordres.  Un joc de
    caràcters codificat pot estar llistat amb noms diferents (àlies).

en: Create fastloading iconv module configuration file.
ca: Crea un fitxer de configuració de càrrega ràpida per al mòdul iconv.

en: [DIR...]
ca:  [DIRECTORI…]

en: PATH
ca: CAMÍ

en: Prefix used for all file accesses
ca: Prefix a emprar per a tots els accessos a fitxer.

en: Put output in FILE instead of installed location (--prefix does not apply to FILE)
ca: Desa l’eixida en el FITXER en lloc de la ubicació d’instal·lació («--prefix» no s’aplica al FITXER).

en: Do not search standard directories, only those on the command line
ca: No cerca en els directoris estàndard, només en els indicats a la línia d’ordres.

en: Directory arguments required when using --nostdlib
ca: Cal proporcionar arguments de directori en emprar «--nostdlib».

en: no output file produced because warnings were issued
ca: no s’ha generat el fitxer d’eixida perquè s’han produït avisos

en: while inserting in search tree
ca: en inserir a l’arbre de cerca

en: cannot generate output file
ca: no s’ha pogut generar el fitxer d’eixida

en: write of %zu bytes failed after %td: %m
ca: ha fallat l’escriptura de %zu octets després de %td: %m

en: write returned 0 after writing %td bytes of %zu
ca: write() ha retornat 0 després d’escriure %td octets de %zu

en: read of %zu bytes failed after %td: %m
ca: ha fallat la lectura de %zu octets després de %td: %m

en: rcmd: Cannot allocate memory
ca: rcmd: no s’ha pogut reservar memòria

en: rcmd: socket: All ports in use
ca: rcmd: socket: tots els ports estan sent emprats

en: connect to address %s:
ca: connexió amb l’adreça «%s»:

en: Trying %s...
ca: S’està provant amb «%s»…

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
ca: rcmd: write (en preparar l’eixida estàndard d’errors): %m

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
ca: rcmd: poll (en preparar l’eixida estàndard d’errors): %m

en: poll: protocol failure in circuit setup
ca: poll: fallada del protocol en configurar el circuit

en: socket: protocol failure in circuit setup
ca: socket: fallada del protocol en configurar el circuit

en: rcmd: %s: short read
ca: rcmd: %s: lectura incompleta

en: lstat failed
ca: ha fallat lstat()

en: cannot open
ca: no s’ha pogut obrir

en: fstat failed
ca: ha fallat fstat()

en: bad owner
ca: el propietari no és vàlid

en: writeable by other than owner
ca: és modificable per altres que no en són el propietari

en: hard linked somewhere
ca: té un enllaç fort en altre lloc

en: out of memory
ca: no resta memòria

en: Error: .netrc file is readable by others.
ca: Error: el fitxer «.netrc» és llegible per altres que no en són el propietari.

en: Remove 'password' line or make file unreadable by others.
ca: Elimineu la línia «password» o feu il·legible el fitxer per a altres.

en: Unknown .netrc keyword %s
ca: la paraula clau «%s» de «.netrc» no és coneguda

en: cannot read character map directory `%s'
ca: no s’ha pogut llegir el directori «%s» de taules de caràcters

en: character map file `%s' not found
ca: no s’ha trobat el fitxer «%s» de mapa de caràcters

en: default character map file `%s' not found
ca: no s’ha trobat el fitxer «%s» de mapa de caràcters per defecte

en: character map `%s' is not ASCII compatible, locale not ISO C compliant [--no-warnings=ascii]
ca: el mapa de caràcters «%s» no és compatible amb ASCII, el locale no és conforme amb ISO C (amagueu açò amb «--no-warnings=ascii»)

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
ca: %s: <mb_cur_max> ha de ser major que <mb_cur_min>

en: syntax error in prolog: %s
ca: error de sintaxi al pròleg: %s

en: invalid definition
ca: la definició no és vàlida

en: bad argument
ca: l’argument no és vàlid

en: duplicate definition of <%s>
ca: la definició de <%s> és duplicada

en: value for <%s> must be 1 or greater
ca: el valor de <%s> ha de ser 1 o major

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
ca: el valor de «%s» ha de ser major o igual que el de «%s»

en: argument to <%s> must be a single character
ca: l’argument de «%s» ha de ser un sol caràcter

en: character sets with locking states are not supported
ca: l’ús de jocs de caràcters amb estats blocadors no està implementat

en: syntax error in %s definition: %s
ca: error de sintaxi a la definició %s: %s

en: no symbolic name given
ca: no s’ha indicat un nom simbòlic

en: invalid encoding given
ca: la codificació especificada no és vàlida

en: too few bytes in character encoding
ca: manquen octets a la codificació del caràcter

en: too many bytes in character encoding
ca: sobren octets a la codificació del caràcter

en: no symbolic name given for end of range
ca: no s’ha indicat un nom simbòlic per a la fi del rang

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
ca: %1$s: la definició no acaba en «END %1$s»

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
ca: només es permeten definicions WIDTH després de la definició CHARMAP

en: value for %s must be an integer
ca: el valor de %s ha de ser un enter

en: %s: error in state machine
ca: %s: error a la màquina d’estats

en: %s: premature end of file
ca: %s: final prematur del fitxer

en: unknown character `%s'
ca: el caràcter «%s» no és conegut

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
ca: el nombre d’octets de les seqüències d’inici i final del rang no són iguals: %d i %d

en: invalid names for character range
ca: els noms del rang de caràcters no són vàlids

en: hexadecimal range format should use only capital characters
ca: les lletres emprades en un rang amb format hexadecimal han de ser majúscules

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
ca: <%s> i <%s> no són noms de rang vàlids

en: upper limit in range is smaller than lower limit
ca: el límit superior del rang és menor que l’inferior

en: resulting bytes for range not representable.
ca: els octets resultants del rang no són representables

en: No definition for %s category found
ca: no s’ha trobat cap definició de la categoria «%s»

en: %s: field `%s' not defined
ca: %s: no s’ha definit el camp «%s»

en: %s: field `%s' must not be empty
ca: %s: el camp «%s» no ha d’estar buit

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
ca: %s: la seqüència d’escapada «%%%c» del camp «%s» no és vàlida

en: %s: terminology language code `%s' not defined
ca: %s: no s’ha definit el codi terminològic de llengua «%s»

en: %s: field `%s' must not be defined
ca: %s: no s’ha de definir el camp «%s»

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
ca: %s: no s’ha definit l’abreviatura de llengua «%s»

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
ca: %s: el valor de «%s» no concorda amb el valor de «%s»

en: %s: numeric country code `%d' not valid
ca: %s: el codi numèric de país «%d» no és vàlid

en: %s: field `%s' declared more than once
ca: %s: el camp «%s» ha estat declarat més d’una volta

en: %s: unknown character in field `%s'
ca: %s: el camp «%s» conté un caràcter desconegut

en: %s: incomplete `END' line
ca: %s: la línia «END» és incompleta

en: %s: syntax error
ca: %s: error de sintaxi

en: `%.*s' already defined in charmap
ca: «%.*s» ja ha estat definit al mapa de caràcters

en: `%.*s' already defined in repertoire
ca: «%.*s» ja ha estat definit al repertori

en: `%.*s' already defined as collating symbol
ca: «%.*s» ja ha estat definit com a símbol d’ordenació

en: `%.*s' already defined as collating element
ca: «%.*s» ja ha estat definit com a element d’ordenació

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
ca: %s: «forward» i «backward» són mútuament excloents

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
ca: %s: s’ha mencionat «%s» més d’una volta a la definició de pes %d

en: %s: too many rules; first entry only had %d
ca: %s: sobren regles; la primera entrada només en tenia %d

en: %s: not enough sorting rules
ca: %s: no hi ha suficients regles d’ordenació

en: %s: empty weight string not allowed
ca: %s: no es permet la cadena buida com a nom de pes

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
ca: %s: els pesos han d’emprar el mateix símbol d’el·lipsi que el nom

en: %s: too many values
ca: %s: sobren valors

en: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
ca: l’ordre de «%.*s» ja ha estat definit a %s:%zu

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
ca: %s: els símbols inicial i final d’un rang han de representar caràcters

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
ca: %s: les seqüències d’octets del primer i darrer caràcter han de tenir la mateixa longitud

en: %s: byte sequence of first character of range is not lower than that of the last character
ca: %s: la seqüència d’octets del primer caràcter del rang no és menor que la del darrer caràcter

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
ca: %s: un rang simbòlic amb el·lipsi no pot anar just darrere de «order_start»

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
ca: %s: un rang simbòlic amb el·lipsi no pot anar just davant de «order_end»

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
ca: «%s» i «%.*s» no són noms vàlids de rangs simbòlics

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
ca: %s: l’ordre de «%.*s» ja ha estat definit a %s:%zu

en: %s: `%s' must be a character
ca: %s: «%s» ha de ser un caràcter

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
ca: %s: cal emprar «position» per a un nivell específic a totes les seccions o a cap

en: symbol `%s' not defined
ca: el símbol «%s» no ha estat definit

en: symbol `%s' has the same encoding as
ca: el símbol «%s» té la mateixa codificació que

en: symbol `%s'
ca: el símbol «%s»

en: too many errors; giving up
ca: hi ha massa errors: s’abandona

en: %s: nested conditionals not supported
ca: %s: no es permeten els condicionals niats

en: %s: more than one 'else'
ca: %s: hi ha més d’una clàusula «else»

en: %s: duplicate definition of `%s'
ca: %s: la definició de «%s» és duplicada

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
ca: %s: la declaració de la secció «%s» és duplicada

en: %s: unknown character in collating symbol name
ca: %s: el nom del símbol d’ordenació conté un caràcter desconegut

en: %s: unknown character in equivalent definition name
ca: %s: el nom de la definició equivalent conté un caràcter desconegut

en: %s: unknown character in equivalent definition value
ca: %s: el valor de la definició equivalent conté un caràcter desconegut

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
ca: %s: la definició equivalent conté el símbol desconegut «%s»

en: error while adding equivalent collating symbol
ca: error en afegir un símbol d’ordenació equivalent

en: duplicate definition of script `%s'
ca: la definició de l’escriptura «%s» és duplicada

en: %s: unknown section name `%.*s'
ca: %s: el nom de secció «%.*s» no és conegut

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
ca: %s: hi ha múltiples definicions d’ordre de la secció «%s»

en: %s: invalid number of sorting rules
ca: %s: el nombre de regles d’ordenació no és vàlid

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
ca: %s: hi ha múltiples definicions d’ordre a la secció sense nom

en: %s: missing `order_end' keyword
ca: %s: manca la paraula clau «order_end»

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
ca: %s: l’ordre del símbol d’ordenació «%.*s» encara no ha estat definit

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
ca: %s: l’ordre de l’element d’ordenació «%.*s» encara no ha estat definit

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
ca: %s: no s’ha pogut reordenar després de «%.*s»: el símbol no és conegut

en: %s: missing `reorder-end' keyword
ca: %s: manca la paraula clau «reorder-end»

en: %s: section `%.*s' not known
ca: %s: la secció «%.*s» no és coneguda

en: %s: bad symbol <%.*s>
ca: %s: el símbol <%.*s> no és vàlid

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
ca: %s: «%s» no es pot trobar al final d’un rang amb el·lipsi

en: %s: empty category description not allowed
ca: %s: no es permet una descripció buida de la categoria

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
ca: %s: manca la paraula clau «reorder-sections-end»

en: %s: '%s' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
ca: %s: s’ha trobat un «%s» sense el corresponent «ifdef» o «ifndef»

en: %s: 'endif' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
ca: %s: s’ha trobat un «endif» sense el corresponent «ifdef» o «ifndef»

en: No character set name specified in charmap
ca: no s’ha indicat cap nom de joc de caràcters al mapa de caràcters

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
ca: el caràcter L«\u%0*x» de la classe «%s» ha de ser a la classe «%s»

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
ca: el caràcter L«\u%0*x» de la classe «%s» no ha de ser a la classe «%s»

en: internal error in %s, line %u
ca: error intern a «%s», línia %u

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
ca: el caràcter «%s» de la classe «%s» ha de ser a la classe «%s»

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
ca: el caràcter «%s» de la classe «%s» no ha de ser a la classe «%s»

en: <SP> character not in class `%s'
ca: el caràcter <SP> no és a la classe «%s»

en: <SP> character must not be in class `%s'
ca: el caràcter <SP> no ha de ser a la classe «%s»

en: character <SP> not defined in character map
ca: el caràcter <SP> no ha estat definit a la taula de caràcters

en: `digit' category has not entries in groups of ten
ca: les entrades de la categoria «digit» no estan agrupades de deu en deu

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
ca: no s’han definit dígits d’entrada i cap dels noms estàndard es troba al mapa de caràcters

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
ca: no tots els caràcters emprats a «outdigit» es troben al mapa de caràcters

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
ca: no tots els caràcters emprats a «outdigit» es troben al repertori

en: character class `%s' already defined
ca: la classe de caràcters «%s» ja ha estat definida

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
ca: límit d’implementació: no es permeten més de %Zd classes de caràcters

en: character map `%s' already defined
ca: el mapa de caràcters «%s» ja ha estat definit

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
ca: límit d’implementació: no es permeten més de %d taules de caràcters

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
ca: %s: el camp «%s» no conté deu entrades exactament

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
ca: el valor final <U%0*X> del rang és menor que l’inicial <U%0*X>

en: start and end character sequence of range must have the same length
ca: les seqüències de caràcters inicial i final del rang han de tenir la mateixa longitud

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
ca: la seqüència de caràcters final és menor que la seqüència inicial

en: premature end of `translit_ignore' definition
ca: fi prematura de la definició «translit_ignore»

en: syntax error
ca: error de sintaxi

en: %s: syntax error in definition of new character class
ca: %s: error de sintaxi a la definició de nova classe de caràcters

en: %s: syntax error in definition of new character map
ca: %s: error de sintaxi a la definició de nou mapa de caràcters

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
ca: el rang amb el·lipsi ha d’estar marcat per dos operands del mateix tipus

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
ca: no s’ha d’emprar l’el·lipsi absoluta «...» amb els valors de rang de noms simbòlics

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
ca: cal emprar l’el·lipsi simbòlica hexadecimal «..» amb els valors de rang UCS

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
ca: cal emprar l’el·lipsi absoluta «...» amb els valors de rang de codis de caràcters

en: duplicated definition for mapping `%s'
ca: la definició del mapa «%s» és duplicada

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
ca: %s: la secció «translit_start» no acaba amb «translit_end»

en: %s: duplicate `default_missing' definition
ca: %s: la definició de «default_missing» és duplicada

en: previous definition was here
ca: la definició prèvia es troba ací

en: %s: no representable `default_missing' definition found
ca: %s: no s’ha trobat cap definició representable de «default_missing»

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
ca: %s: el caràcter «%s», necessari com a valor per defecte, no ha estat definit

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
ca: %s: el caràcter «%s» del mapa de caràcters no es pot representar amb un sol octet

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
ca: %s: el caràcter «%s», necessari com a valor per defecte, no es pot representar amb un sol octet

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
ca: no s’han definit dígits d’eixida i cap dels noms estàndard es troba al mapa de caràcters

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
ca: %s: les dades de transliteració del locale «%s» no es troben disponibles

en: %s: table for class "%s": %lu bytes
ca: %s: taula de la classe «%s»: %lu octets

en: %s: table for map "%s": %lu bytes
ca: %s: taula del mapa «%s»: %lu octets

en: %s: table for width: %lu bytes
ca: %s: taula d’amplada: %lu bytes

en: %s: no identification for category `%s'
ca: %s: no hi ha cap identificació per a la categoria «%s»

en: %s: unknown standard `%s' for category `%s'
ca: %s: l’estàndard «%s» per a la categoria «%s» no és conegut

en: %s: duplicate category version definition
ca: %s: la definició de versió de categoria és duplicada

en: %s: invalid value for field `%s'
ca: %s: el valor del camp «%s» no és vàlid

en: %s: field `%s' undefined
ca: %s: no s’ha definit el camp «%s»

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
ca: %s: el valor del camp «%s» no ha de ser la cadena buida

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
ca: %s: no hi ha cap expressió regular correcta per al camp «%s»: %s

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
ca: %s: el valor del camp «int_curr_symbol» té una longitud incorrecta

en: %s: value of field `int_curr_symbol' does not correspond to a valid name in ISO 4217 [--no-warnings=intcurrsym]
ca: %s: el valor del camp «int_curr_symbol» no és un nom vàlid de l’estàndard ISO 4217 (amagueu açò amb «--no-warnings=intcurrsym»)

en: %s: field `%s' not defined, using defaults
ca: %s: no s’ha definit el camp «%s», s’empren els valors per defecte

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
ca: %s: el valor del camp «%s» ha d’estar dins el rang %d...%d

en: %s: value for field `%s' must be a single character
ca: %s: el valor del camp «%s» ha de ser un sol caràcter

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
ca: %s: «-1» ha de ser la darrera entrada del camp «%s»

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
ca: %s: els valors del camp «%s» han de ser menors que 127

en: conversion rate value cannot be zero
ca: el valor de la taxa de conversió no pot ser zero

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
ca: %s: la seqüència d’escapada del camp «%s» no és vàlida

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
ca: %s: el senyalador de direcció de la cadena %Zd del camp «era» no és ni «+» ni «-»

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
ca: %s: el senyalador de direcció de la cadena %Zd del camp «era» no és un sol caràcter

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
ca: %s: el número de desplaçament de la cadena %Zd del camp «era» no és vàlid

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
ca: %s: brossa al final del valor de desplaçament de la cadena %Zd del camp «era»

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
ca: %s: la data de començament de la cadena %Zd del camp «era» no és vàlida

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
ca: %s: brossa al final de la data de començament de la cadena %Zd del camp «era»

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
ca: %s: la data de començament de la cadena %Zd del camp «era» no és vàlida

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
ca: %s: la data d’acabament de la cadena %Zd del camp «era» no és vàlida

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
ca: %s: brossa al final de la data d’acabament de la cadena %Zd del camp «era»

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
ca: %s: manca el nom de l’era a la cadena %Zd del camp «era»

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
ca: %s: manca el format de l’era a la cadena %Zd del camp «era»

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
ca: %s: el tercer operand del valor del camp «%s» no ha de ser major que %d

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
ca: %s: els valors del camp «%s» no han de ser majors que %d

en: %s: too few values for field `%s'
ca: %s: manquen valors al camp «%s»

en: extra trailing semicolon
ca: hi ha un punt i coma sobrant al final

en: %s: too many values for field `%s'
ca: %s: sobren valors al camp «%s»

en: trailing garbage at end of line
ca: brossa al final de la línia

en: garbage at end of number
ca: brossa al final del número

en: garbage at end of character code specification
ca: brossa al final de l’especificació de codi de caràcter

en: unterminated symbolic name
ca: el nom simbòlic no està acabat

en: invalid UTF-8 sequence %s
ca: la seqüència UTF-8 no és vàlida: %s

en: illegal 8-bit character in untranslated string
ca: hi ha un caràcter de 8 bits no permès a la cadena no traduïda

en: illegal escape sequence at end of string
ca: hi ha una seqüència d’escapada no permesa al final de la cadena

en: unterminated string
ca: la cadena no està acabada

en: illegal 8-bit escape sequence
ca: la seqüència d’escapada de 8 bits no és vàlida

en: symbol `%.*s' not in charmap
ca: el símbol «%.*s» no es troba al mapa de caràcters

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
ca: el símbol «%.*s» no es troba al mapa de repertori

en: unknown name "%s"
ca: el nom «%s» no és conegut

en: System information:
ca: Informació del sistema:

en: Write names of available locales
ca: Mostra els noms dels locales disponibles.

en: Write names of available charmaps
ca: Mostra els noms dels mapes de caràcters disponibles.

en: Modify output format:
ca: Modificadors del format de l’eixida:

en: Write names of selected categories
ca: Mostra els noms de les categories seleccionades.

en: Write names of selected keywords
ca: Mostra els noms de les paraules clau seleccionades.

en: Print more information
ca: Mostra més informació.

en: Get locale-specific information.
ca: Obté informació específica del locale.

en: NAME
    [-a|-m]
ca: NOM
    [-a | -m]

en: while preparing output
ca: en preparar l’eixida

en: Cannot set %s to default locale
ca: no s’ha pogut establir %s al locale per defecte

en: warning: The LOCPATH variable is set to "%s"
ca: avís: la variable LOCPATH està establerta a «%s»

en: Input Files:
ca: Fitxers d’entrada:

en: Symbolic character names defined in FILE
ca: Els noms simbòlics dels caràcters es defineixen al FITXER.

en: Source definitions are found in FILE
ca: Les definicions font es troben al FITXER.

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
ca: El FITXER conté un mapa de noms simbòlics a valors UCS4.

en: Create output even if warning messages were issued
ca: Crea fitxers d’eixida encara que s’hagen emès missatges d’avís.

en: Do not create hard links between installed locales
ca: No crea enllaços forts entre locales instal·lats.

en: Optional output file prefix
ca: Prefix opcional dels fitxers d’eixida.

en: Strictly conform to POSIX
ca: S’ajusta estrictament a POSIX.

en: Suppress warnings and information messages
ca: Descarta els avisos i els missatges informatius.

en: Print more messages
ca: Mostra més missatges.

en: <warnings>
ca: AVISOS

en: Comma-separated list of warnings to disable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
ca: Llista separada per comes d’avisos a inhabilitar; els avisos acceptats són: «ascii», «intcurrsym».

en: Comma-separated list of warnings to enable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
ca: Llista separada per comes d’avisos a habilitar; els avisos acceptats són: «ascii», «intcurrsym».

en: Archive control:
ca: Control d’arxius:

en: Don't add new data to archive
ca: No afegeix dades noves a l’arxiu.

en: Add locales named by parameters to archive
ca: Afegeix a l’arxiu els locales esmentats pels paràmetres.

en: Replace existing archive content
ca: Reemplaça el contingut existent a l’arxiu.

en: Remove locales named by parameters from archive
ca: Elimina de l’arxiu els locales esmentats pels paràmetres.

en: List content of archive
ca: Llista el contingut de l’arxiu.

en: locale.alias file to consult when making archive
ca: Fitxer «locale.alias» a consultar en crear l’arxiu.

en: Generate little-endian output
ca: Genera eixida little‐endian.

en: Generate big-endian output
ca: Genera eixida big‐endian.

en: Compile locale specification
ca: Compila una especificació de locale.

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
ca: NOM
    [--add-to-archive | --delete-from-archive] FITXER…
    --list-archive [FITXER]

en: cannot create directory for output files
ca: no s’ha pogut crear el directori per als fitxers d’eixida

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
ca: FATAL: el sistema no defineix «_POSIX2_LOCALEDEF»

en: cannot open locale definition file `%s'
ca: no s’ha pogut obrir el fitxer «%s» de definició del locale

en: cannot write output files to `%s'
ca: no s’han pogut escriure els fitxers d’eixida a «%s»

en: no output file produced because errors were issued
ca: no s’ha generat el fitxer d’eixida perquè s’han produït errors

en: System's directory for character maps : %s
    		       repertoire maps: %s
    		       locale path    : %s
    %s
ca: Directori del sistema de mapes de caràcters: %s
                             mapes de repertori: %s
                             camí als locales  : %s
    %s

en: cannot create output path '%s': %s
ca: no s’ha pogut crear el camí d’eixida «%s»: %s

en: no write permission to output path '%s': %s
ca: no es té permís d’escriptura per al camí d’eixida «%s»: %s

en: circular dependencies between locale definitions
ca: hi ha dependències circulars entre les definicions dels locales

en: cannot add already read locale `%s' a second time
ca: no es pot afegir una altra volta el locale ja llegit «%s»

en: cannot create temporary file: %s
ca: no s’ha pogut crear un fitxer temporal: %s

en: cannot initialize archive file
ca: no s’ha pogut iniciar el fitxer d’arxiu

en: cannot resize archive file
ca: no s’ha pogut redimensionar el fitxer d’arxiu

en: cannot map archive header
ca: no s’ha pogut mapar la capçalera de l’arxiu

en: failed to create new locale archive
ca: no s’ha pogut crear el nou arxiu de locales

en: cannot change mode of new locale archive
ca: no s’ha pogut canviar el mode del nou arxiu de locales

en: cannot read data from locale archive
ca: no s’han pogut llegir les dades de l’arxiu de locales

en: cannot map locale archive file
ca: no s’ha pogut mapar el fitxer d’arxiu de locales

en: cannot lock new archive
ca: no s’ha pogut blocar el nou arxiu

en: cannot extend locale archive file
ca: no s’ha pogut estendre el fitxer d’arxiu de locales

en: cannot change mode of resized locale archive
ca: no s’ha pogut canviar el mode de l’arxiu de locales redimensionat

en: cannot rename new archive
ca: no s’ha pogut reanomenar el nou arxiu

en: cannot open locale archive "%s"
ca: no s’ha pogut obrir l’arxiu «%s» de locales

en: cannot stat locale archive "%s"
ca: ha fallat stat() sobre l’arxiu «%s» de locales

en: cannot lock locale archive "%s"
ca: no s’ha pogut blocar l’arxiu «%s» de locales

en: cannot read archive header
ca: no s’ha pogut llegir la capçalera de l’arxiu

en: bad magic value in archive header
ca: el valor màgic en la capçalera de l’arxiu no és vàlid

en: locale '%s' already exists
ca: el locale «%s» ja existeix

en: cannot add to locale archive
ca: no s’ha pogut afegir a l’arxiu de locales

en: locale alias file `%s' not found
ca: no s’ha trobat el fitxer «%s» d’àlies de locales

en: Adding %s
ca: S’està afegint «%s»

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
ca: ha fallat stat() sobre «%s»: %s: es descarta

en: "%s" is no directory; ignored
ca: «%s» no és un directori: es descarta

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
ca: no s’ha pogut obrir el directori «%s»: %s: es descarta

en: incomplete set of locale files in "%s"
ca: el joc de fitxers de locale a «%s» no és complet

en: cannot read all files in "%s": ignored
ca: no s’han pogut llegir tots els fitxers de «%s»: es descarta

en: locale "%s" not in archive
ca: el locale «%s» no es troba a l’arxiu

en: argument to `%s' must be a single character
ca: l’argument de «%s» ha de ser un sol caràcter

en: syntax error: not inside a locale definition section
ca: error de sintaxi: no és a dins d’una secció de definició de locale

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
ca: no s’ha pogut obrir el fitxer d’eixida «%s» de la categoria «%s»

en: failure while writing data for category `%s'
ca: no s’han pogut escriure les dades de la categoria «%s»

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
ca: no s’ha pogut crear el fitxer d’eixida «%s» de la categoria «%s»

en: expecting string argument for `copy'
ca: cal una cadena com a argument de «copy»

en: locale name should consist only of portable characters
ca: el nom del locale només ha de contenir caràcters portables

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
ca: no s’ha d’indicar cap altra paraula clau quan s’empre «copy»

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
ca: la definició «%1$s» no acaba en «END %1$s»

en: syntax error in repertoire map definition: %s
ca: error de sintaxi a la definició del mapa de repertori: %s

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
ca: no s’ha especificat un valor <Uxxxx> o <Uxxxxxxxx>

en: cannot save new repertoire map
ca: no s’ha pogut afegir el nou mapa de repertori

en: repertoire map file `%s' not found
ca: no s’ha trobat el fitxer «%s» de mapa de repertori

en: Set the owner, group and access permission of the slave pseudo terminal corresponding to the master pseudo terminal passed on file descriptor `%d'.  This is the helper program for the `grantpt' function.  It is not intended to be run directly from the command line.
ca: Estableix el propietari, grup i permisos d’accés del pseudo‐terminal esclau corresponent al pseudo‐terminal mestre passat en el descriptor de fitxer %d.  Aquest és el programa auxiliar per a la funció grantpt(), i no està pensat per a ser executat directament des de la línia d’ordres.

en: The owner is set to the current user, the group is set to `%s', and the access permission is set to `%o'.
    
    %s
ca: S’estableix el propietari a l’usuari actual, el grup a «%s» i els permisos d’accés a %o.
    
    %s

en: too many arguments
ca: sobren arguments

en: needs to be installed setuid `root'
ca: ha d’estar instal·lat amb setuid a «root»

en: memory is consistent, library is buggy
ca: la memòria és consistent; la biblioteca té errors

en: memory clobbered before allocated block
ca: s’ha sobreescrit la memòria d’abans del bloc reservat

en: memory clobbered past end of allocated block
ca: s’ha sobreescrit la memòria de després del bloc reservat

en: block freed twice
ca: s’ha alliberat el bloc dues voltes

en: bogus mcheck_status, library is buggy
ca: el valor de «mcheck_status» és estrany; la biblioteca té errors

en: %s: option '%s' requires an argument\n
ca: %s: l’opció «%s» necessita un argument\n

en: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Name of the program file to profile
       -p,--png=FILE          Generate PNG graphic and store it in FILE
       -d,--data=FILE         Generate binary data file and store it in FILE
       -u,--unbuffered        Don't buffer output
       -b,--buffer=SIZE       Collect SIZE entries before writing them out
          --no-timer          Don't collect additional information through timer
       -m,--mmap              Also trace mmap & friends
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
     The following options only apply when generating graphical output:
       -t,--time-based        Make graph linear in time
       -T,--total             Also draw graph of total memory use
          --title=STRING      Use STRING as title of the graph
       -x,--x-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels wide
       -y,--y-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels high
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
ca: Forma d’ús: memusage [OPCIÓ]… PROGRAMA [OPCIÓ_DE_PROGRAMA]…
    Fa un perfilat de l’ús de memòria del PROGRAMA.
    
      -n, --progname=NOM    Nom del fitxer del programa a perfilar.
      -p, --png=FITXER     Genera un FITXER amb un gràfic PNG.
      -d, --data=FITXER    Genera un FITXER de dades binàries.
      -u, --unbuffered     No empra memòria intermèdia per a l’eixida.
      -b, --buffer=N       Acumula N entrades abans d’escriure‐les.
          --no-timer       No recull informació addicional del temporitzador.
      -m, --mmap           També traça mmap() i companyia.
    
      -?, --help           Mostra aquesta ajuda i ix.
          --usage          Mostra un missatge breu amb la forma d’ús.
      -V, --version        Mostra informació sobre la versió i ix.
    
    Les opcions següents només es tenen en compte en generar un gràfic d’eixida:
    
      -t, --time-based     Genera un gràfic lineal en el temps.
      -T, --total          Inclou un gràfic de l’ús total de memòria.
          --title=CADENA    Empra la CADENA com a títol del gràfic.
      -x, --x-size=AMPLADA    Genera un gràfic de l’AMPLADA indicada (en píxels).
      -y, --y-size=ALTURA    Genera un gràfic de l’ALTURA indicada (en píxels).
    
    Els arguments obligatoris per a les opcions llargues també ho són per a les
    opcions curtes corresponents.

en: Syntax: memusage [--data=FILE] [--progname=NAME] [--png=FILE] [--unbuffered]
    	    [--buffer=SIZE] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=STRING] [--x-size=SIZE] [--y-size=SIZE]
    	    PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
ca: Forma d’ús: memusage [--data=FITXER] [--progname=NOM] [--png=FITXER]
                    [--unbuffered] [--buffer=MIDA] [--no-timer] [--time-based]
                    [--total] [--title=CADENA] [--x-size=MIDA] [--y-size=MIDA]
                    PROGRAMA [OPCIÓ_DE_PROGRAMA]…

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
ca: memusage: l’opció «${1##*=}» és ambigua

en: memusage: unrecognized option \`$1'
ca: memusage: l’opció «$1» no és reconeguda

en: No program name given
ca: No s’ha indicat un nom de programa

en: Name output file
ca: Especifica el fitxer d’eixida.

en: STRING
ca: CADENA

en: Title string used in output graphic
ca: Cadena amb el títol a emprar al gràfic d’eixida.

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
ca: Genera una eixida lineal respecte al temps (per defecte és lineal respecte al nombre de crides a funció).

en: Also draw graph for total memory consumption
ca: També mostra un gràfic del consum total de memòria.

en: VALUE
ca: VALOR

en: Make output graphic VALUE pixels wide
ca: Fa el gràfic d’eixida de VALOR píxels d’amplada.

en: Make output graphic VALUE pixels high
ca: Fa el gràfic d’eixida de VALOR píxels d’altura.

en: Generate graphic from memory profiling data
ca: Genera un gràfic amb les dades de perfilat de memòria.

en: DATAFILE [OUTFILE]
ca: FITXER_DADES [FITXER_EIXIDA]

en: Unknown system error
ca: error desconegut del sistema

en: unable to free arguments
ca: no s’han pogut alliberar els arguments

en: Success
ca: Èxit

en: Probable success
ca: Èxit probable

en: Not found
ca: No s’ha trobat

en: Probably not found
ca: Probablement no s’ha trobat

en: Cache expired
ca: La memòria cau ha expirat

en: NIS+ servers unreachable
ca: Els servidors NIS+ són inabastables

en: Unknown object
ca: L’objecte no és conegut

en: Server busy, try again
ca: El servidor es troba ocupat, torneu a provar

en: Generic system error
ca: Error genèric del sistema

en: First/next chain broken
ca: S’ha trencat la cadena de primer/següent

note: TRANS The file permissions do not allow the attempted operation.
en: Permission denied
ca: S’ha denegat el permís

en: Not owner
ca: No n’és propietari

en: Name not served by this server
ca: El nom no és servit per aquest servidor

en: Server out of memory
ca: S’ha exhaurit la memòria del servidor

en: Object with same name exists
ca: Ja existeix un objecte amb el mateix nom

en: Not master server for this domain
ca: No és el servidor mestre d’aquest domini

en: Invalid object for operation
ca: L’objecte emprat a l’operació no és vàlid

en: Malformed name, or illegal name
ca: El nom està en mal estat o no està permès

en: Unable to create callback
ca: No s’ha pogut crear el procés de crida de retorn

en: Results sent to callback proc
ca: S’han enviat els resultats al procés de crida de retorn

en: Not found, no such name
ca: No s’ha trobat, el nom no existeix

en: Name/entry isn't unique
ca: El nom/entrada no és única

en: Modification failed
ca: La modificació ha fallat

en: Database for table does not exist
ca: La base de dades de la taula no existeix

en: Entry/table type mismatch
ca: Els tipus d’entrada i taula no concorden

en: Link points to illegal name
ca: L’enllaç apunta a un nom no permès

en: Partial success
ca: Èxit parcial

en: Too many attributes
ca: Sobren atributs

en: Error in RPC subsystem
ca: Error al subsistema RPC

en: Missing or malformed attribute
ca: L’atribut manca o està en mal estat

en: Named object is not searchable
ca: L’objecte anomenat no és cercable

en: Error while talking to callback proc
ca: Error en parlar amb el procés de crida de retorn

en: Non NIS+ namespace encountered
ca: S’ha trobat un espai de noms no‐NIS+

en: Illegal object type for operation
ca: El tipus d’objecte emprat a l’operació no és permès

en: Passed object is not the same object on server
ca: L’objecte passat no és el mateix objecte al servidor

en: Modify operation failed
ca: L’operació de modificació ha fallat

en: Query illegal for named table
ca: La consulta no és permesa per a la taula anomenada

en: Attempt to remove a non-empty table
ca: S’ha intentat eliminar una taula no buida

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
ca: Error en accedir al fitxer d’arrencada en fred de NIS+.  Heu instal·lat NIS+?

en: Full resync required for directory
ca: Cal resincronitzar completament el directori

en: NIS+ operation failed
ca: L’operació NIS+ ha fallat

en: NIS+ service is unavailable or not installed
ca: El servei NIS+ no es troba disponible o no està instal·lat

en: Yes, 42 is the meaning of life
ca: Sí, 42 és el Significat de la Vida

en: Unable to authenticate NIS+ server
ca: No s’ha pogut autenticar el servidor NIS+

en: Unable to authenticate NIS+ client
ca: No s’ha pogut autenticar el client NIS+

en: No file space on server
ca: No resta espai per a fitxers al servidor

en: Unable to create process on server
ca: No s’ha pogut crear un procés al servidor

en: Master server busy, full dump rescheduled.
ca: El servidor mestre es troba ocupat, es replanifica el bolcat complet

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
ca: L’entrada LOCAL de l’UID %d al directori «%s» no és única

en: UNKNOWN
ca: DESCONEGUT

en: BOGUS OBJECT
ca: OBJECTE NO INICIAT

en: NO OBJECT
ca: CAP OBJECTE

en: DIRECTORY
ca: DIRECTORI

en: GROUP
ca: GRUP

en: TABLE
ca: TAULA

en: ENTRY
ca: ENTRADA

en: LINK
ca: ENLLAÇ

en: PRIVATE
ca: PRIVAT

en: (Unknown object
ca: L’objecte no és conegut

en: Name : `%s'
ca: Nom   : «%s»

en: Type : %s
ca: Tipus : %s

en: Master Server :
ca: Servidor mestre :

en: Replicate :
ca: Rèplica :

en: 	Name       : %s
ca: 	Nom         : %s

en: 	Public Key :
ca: 	Clau pública:

en: None.
ca: Cap.

en: Diffie-Hellmann (%d bits)
ca: Diffie‐Hellmann (%d bits)

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
ca: Desconeguda (tipus = %d, bits = %d)

en: 	Universal addresses (%u)
ca: 	Adreces universals (%u)

en: Time to live :
ca: Temps de vida :

en: Default Access rights :
ca: Drets d’accés per defecte :

en: 	Type         : %s
ca: 	Tipus        : %s

en: 	Access rights:
ca: 	Drets d’accés:

en: Group Flags :
ca: Senyaladors del grup :

en: 
    Group Members :
ca: 
    Membres del grup :

en: Table Type          : %s
ca: Tipus de taula      : %s

en: Number of Columns   : %d
ca: Nombre de columnes  : %d

en: Character Separator : %c
ca: Caràcter separador  : %c

en: Search Path         : %s
ca: Camí de cerca       : %s

en: Columns             :
ca: Columnes            :

en: 	[%d]	Name          : %s
ca: 	[%d]	Nom           : %s

en: 		Attributes    :
ca: 		Atributs      :

en: 		Access Rights :
ca: 		Drets d’accés :

en: Linked Object Type :
ca: Tipus de l’objecte enllaçat :

en: Linked to : %s
ca: Enllaçat amb : %s

en: 	Entry data of type %s
ca: 	Dades de l’entrada de tipus «%s»

en: 	[%u] - [%u bytes]
ca: 	[%u] — [%u octets]

en: Encrypted data
ca: Dades xifrades

en: Binary data
ca: Dades binàries

en: Object Name   : %s
ca: Nom de l’objecte : %s

en: Directory     : %s
ca: Directori        : %s

en: Owner         : %s
ca: Propietari       : %s

en: Group         : %s
ca: Grup             : %s

en: Access Rights :
ca: Drets d’accés    :

en: 
    Time to Live  :
ca: 
    Temps de vida    :

en: Creation Time : %s
ca: Data de creació   : %s

en: Mod. Time     : %s
ca: Data modificació : %s

en: Object Type   :
ca: Tipus d’objecte  :

en:     Data Length = %u
ca:     Longitud de les dades = %u

en: Status            : %s
ca: Estat             : %s

en: Number of objects : %u
ca: Nombre d’objectes : %u

en: Object #%d:
ca: Objecte #%d:

en: Group entry for "%s.%s" group:
ca: Entrada de grup per al grup «%s.%s»:

en:     Explicit members:
ca:     Membres explícits:

en:     No explicit members
ca:     No hi ha membres explícits.

en:     Implicit members:
ca:     Membres implícits:

en:     No implicit members
ca:     No hi ha membres implícits.

en:     Recursive members:
ca:     Membres recursius:

en:     No recursive members
ca:     No hi ha membres recursius.

en:     Explicit nonmembers:
ca:     No‐membres explícits:

en:     No explicit nonmembers
ca:     No hi ha no‐membres explícits.

en:     Implicit nonmembers:
ca:     No‐membres implícits:

en:     No implicit nonmembers
ca:     No hi ha no‐membres implícits.

en:     Recursive nonmembers:
ca:     No‐membres recursius:

en:     No recursive nonmembers
ca:     No hi ha no‐membres recursius.

en: Request arguments bad
ca: Els arguments de la petició són incorrectes

en: RPC failure on NIS operation
ca: El procediment RPC ha fallat en una operació NIS

en: Can't bind to server which serves this domain
ca: No s’ha pogut enllaçar amb el servidor d’aquest domini

en: No such map in server's domain
ca: El mapa no és al domini del servidor

en: No such key in map
ca: La clau no és al mapa

en: Internal NIS error
ca: Error intern de NIS

en: Local resource allocation failure
ca: No s’ha pogut assignar un recurs local

en: No more records in map database
ca: No hi ha més registres a la base de dades del mapa

en: Can't communicate with portmapper
ca: No s’ha pogut comunicar amb el mapador de ports

en: Can't communicate with ypbind
ca: No s’ha pogut comunicar amb «ypbind»

en: Can't communicate with ypserv
ca: No s’ha pogut comunicar amb «ypserv»

en: Local domain name not set
ca: No s’ha establert nom del domini local

en: NIS map database is bad
ca: La base de dades de mapes NIS és feta malbé

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
ca: Les versions de client i servidor NIS difereixen; no es pot donar servei

en: Database is busy
ca: La base de dades es troba ocupada

en: Unknown NIS error code
ca: Codi d’error desconegut de NIS

en: Internal ypbind error
ca: Error intern de «ypbind»

en: Domain not bound
ca: El domini no és vinculat

en: System resource allocation failure
ca: No s’han pogut assignar recursos del sistema

en: Unknown ypbind error
ca: Error desconegut de «ypbind»

en: yp_update: cannot convert host to netname
ca: yp_update: no s’ha pogut convertir el nom d’amfitrió a nom de xarxa

en: yp_update: cannot get server address
ca: yp_update: no s’ha pogut obtenir l’adreça del servidor

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
ca: no s’ha trobat «%s» a la memòria cau de «hosts»

en: Reloading "%s" in hosts cache!
ca: es torna a carregar «%s» a la memòria cau de «hosts»

en: add new entry "%s" of type %s for %s to cache%s
ca: s’afegeix una nova entrada «%s» de tipus %s a la memòria cau de «%s»%s

en:  (first)
ca:  (primer)

en: checking for monitored file `%s': %s
ca: en comprovar el fitxer vigilat «%s»: %s

en: monitored file `%s` changed (mtime)
ca: el fitxer vigilat «%s» ha canviat (segons la data de modificació)

en: pruning %s cache; time %ld
ca: neteja de la memòria cau de «%s», hora %ld

en: considering %s entry "%s", timeout %<PRIu64>
ca: es considera l’entrada %s «%s», expiració %<PRIu64>

en:  - all data:
ca:  - totes les dades:

en:  - remaining data %p:
ca:  - dades restants a %p:

en: invalid persistent database file "%s": %s
ca: el fitxer de base de dades persistent «%s» no és vàlid: %s

en: uninitialized header
ca: la capçalera no es troba iniciada

en: header size does not match
ca: la mida de la capçalera no concorda

en: file size does not match
ca: la mida del fitxer no concorda

en: verification failed
ca: la verificació ha fallat

en: suggested size of table for database %s larger than the persistent database's table
ca: la mida de taula suggerida per a la base de dades «%s» és major que la de la base de dades persistent

en: cannot create read-only descriptor for "%s"; no mmap
ca: no s’ha pogut crear un descriptor de només lectura per a «%s»; no s’emprarà mmap()

en: cannot access '%s'
ca: no s’ha pogut accedir a «%s»

en: database for %s corrupted or simultaneously used; remove %s manually if necessary and restart
ca: la base de dades de «%s» està corrupta o sent emprada concurrentment; elimineu «%s» manualment si cal i reinicieu

en: cannot create %s; no persistent database used
ca: no s’ha pogut crear «%s»; no s’emprarà una base de dades persistent

en: cannot create %s; no sharing possible
ca: no s’ha pogut crear «%s»; no es podrà compartir

en: cannot write to database file %s: %s
ca: no s’ha pogut escriure al fitxer de base de dades «%s»: %s

en: cannot open socket: %s
ca: no s’ha pogut obrir el connector: %s

en: cannot enable socket to accept connections: %s
ca: no s’ha pogut habilitar el connector per a acceptar connexions: %s

en: disabled inotify-based monitoring for file `%s': %s
ca: s’inhabilita la vigilància «inotify» per al fitxer «%s»: %s

en: monitoring file `%s` (%d)
ca: s’està vigilant el fitxer «%s» (%d)

en: disabled inotify-based monitoring for directory `%s': %s
ca: s’inhabilita la vigilància «inotify» per al directori «%s»: %s

en: monitoring directory `%s` (%d)
ca: s’està vigilant el directori «%s» (%d)

en: monitoring file %s for database %s
ca: s’està vigilant el fitxer «%s» per a la base de dades «%s»

en: stat failed for file `%s'; will try again later: %s
ca: ha fallat stat() sobre el fitxer «%s», es tornarà a provar: %s

en: provide access to FD %d, for %s
ca: es proporciona accés al descriptor de fitxer %d, per a «%s»

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
ca: no s’ha pogut atendre la petició amb versió antiga %d; la versió actual és %d

en: request from %ld not handled due to missing permission
ca: no s’atén la petició de %ld per manca de permisos

en: request from '%s' [%ld] not handled due to missing permission
ca: no s’atén la petició de «%s» (%ld) per manca de permisos

en: request not handled due to missing permission
ca: no s’atén la petició per manca de permisos

en: cannot write result: %s
ca: no s’ha pogut escriure el resultat: %s

en: error getting caller's id: %s
ca: error en obtenir l’identificador del programa de control: %s

en: cannot open /proc/self/cmdline: %m; disabling paranoia mode
ca: no s’ha pogut obrir «/proc/self/cmdline»: %m; s’inhabilita el mode paranoic

en: cannot change to old UID: %s; disabling paranoia mode
ca: no s’ha pogut tornar a l’UID vell: %s; s’inhabilita el mode paranoic

en: cannot change to old GID: %s; disabling paranoia mode
ca: no s’ha pogut tornar al GID vell: %s; s’inhabilita el mode paranoic

en: cannot change to old working directory: %s; disabling paranoia mode
ca: no s’ha pogut tornar al directori vell de treball: %s; s’inhabilita el mode paranoic

en: re-exec failed: %s; disabling paranoia mode
ca: ha fallat la reexecució: %s; s’inhabilita el mode paranoic

en: cannot change current working directory to "/": %s
ca: no s’ha pogut canviar el directori de treball a «/»: %s

en: short read while reading request: %s
ca: lectura incompleta en llegir la petició: %s

en: key length in request too long: %d
ca: la longitud de la clau de la petició és massa gran: %d

en: short read while reading request key: %s
ca: lectura incompleta en llegir la clau de la petició: %s

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
ca: handle_request: s’ha rebut una petició (amb versió %d) del PID %ld

en: handle_request: request received (Version = %d)
ca: handle_request: s’ha rebut una petició (amb versió %d)

en: ignored inotify event for `%s` (file exists)
ca: s’ha descartat l’esdeveniment d’«inotify» per a «%s» (el fitxer existeix)

en: monitored file `%s` was %s, removing watch
ca: el fitxer vigilat «%s» ha estat %s, se n’elimina el monitor

en: failed to remove file watch `%s`: %s
ca: no s’ha pogut eliminar el monitor del fitxer «%s»: %s

en: monitored file `%s` was written to
ca: el fitxer vigilat «%s» ha rebut una escriptura

en: monitored parent directory `%s` was %s, removing watch on `%s`
ca: el directori pare vigilat «%s» ha estat %s, s’elimina el monitor per a «%s»

en: monitored file `%s` was %s, adding watch
ca: el fitxer vigilat «%s» ha estat %s, se n’afegeix el monitor

en: failed to add file watch `%s`: %s
ca: no s’ha pogut afegir un monitor per al fitxer «%s»: %s

en: disabled inotify-based monitoring after read error %d
ca: s’inhabilita la vigilància «inotify» per l’error de lectura amb codi %d

en: could not initialize conditional variable
ca: no s’ha pogut iniciar la variable condicional

en: could not start clean-up thread; terminating
ca: no s’ha pogut iniciar el fil d’execució de neteja; s’està finalitzant

en: could not start any worker thread; terminating
ca: no s’ha pogut iniciar cap fil d’execució treballador; s’està finalitzant

en: Failed to run nscd as user '%s'
ca: no s’ha pogut executar «nscd» com a l’usuari «%s»

en: initial getgrouplist failed
ca: ha fallat getgrouplist() inicial

en: getgrouplist failed
ca: ha fallat getgrouplist()

en: setgroups failed
ca: ha fallat setgroups()

en: short write in %s: %s
ca: escriptura incompleta a «%s»: %s

en: Haven't found "%s" in group cache!
ca: no s’ha trobat «%s» a la memòria cau de «group»

en: Reloading "%s" in group cache!
ca: es torna a carregar «%s» a la memòria cau de «group»

en: Invalid numeric gid "%s"!
ca: «%s» no és un identificador numèric de grup vàlid

en: freed %zu bytes in %s cache
ca: s’han alliberat %zu octets de la memòria cau de «%s»

en: no more memory for database '%s'
ca: no resta memòria per a la base de dades «%s»

en: Haven't found "%s" in netgroup cache!
ca: no s’ha trobat «%s» a la memòria cau de «netgroup»

en: Reloading "%s" in netgroup cache!
ca: es torna a carregar «%s» a la memòria cau de «netgroup»

en: Haven't found "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
ca: no s’ha trobat «%s (%s,%s,%s)» a la memòria cau de «netgroup»

en: Reloading "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
ca: es torna a carregar «%s (%s,%s,%s)» a la memòria cau de «netgroup»

en: Read configuration data from NAME
ca: Llegeix les dades de configuració de NOM.

en: Do not fork and display messages on the current tty
ca: No fa fork() i mostra els missatges al terminal actual.

en: Print contents of the offline cache file NAME
ca: Mostra el contingut del fitxer NOM de memòria cau fora de línia.

en: Do not fork, but otherwise behave like a daemon
ca: No fa fork() però continua comportant‐se com un dimoni.

en: NUMBER
ca: NOMBRE

en: Start NUMBER threads
ca: Llança NOMBRE fils d’execució.

en: Shut the server down
ca: Finalitza el servidor.

en: Print current configuration statistics
ca: Mostra estadístiques de la configuració actual.

en: Invalidate the specified cache
ca: Invalida la memòria cau especificada.

en: TABLE,yes
ca: TAULA,yes

en: Use separate cache for each user
ca: Empra una memòria cau diferent per a cada usuari.

en: Name Service Cache Daemon.
ca: Dimoni de memòria cau del servei de noms.

en: wrong number of arguments
ca: el nombre d’arguments és incorrecte

en: failure while reading configuration file; this is fatal
ca: error en llegir el fitxer de configuració; açò és fatal

en: already running
ca: ja es troba en marxa

en: cannot create a pipe to talk to the child
ca: no s’ha pogut crear una canonada per a comunicar‐se amb el procés fill

en: cannot fork
ca: ha fallat fork()

en: cannot change current working directory to "/"
ca: no s’ha pogut canviar el directori de treball a «/»

en: Could not create log file
ca: no s’ha pogut crear el fitxer de registre

en: write incomplete
ca: escriptura incompleta

en: cannot read invalidate ACK
ca: no s’ha pogut llegir l’ACK d’invalidació

en: invalidation failed
ca: la invalidació ha fallat

en: Only root is allowed to use this option!
ca: només root pot emprar aquesta opció

en: '%s' is not a known database
ca: «%s» no és una base de dades coneguda

en: secure services not implemented anymore
ca: ja no s’implementen els serveis segurs

en: Supported tables:
    %s
    
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
ca: Taules acceptades:
    %s
    
    Per a obtenir instruccions sobre com informar d’un error, vegeu
    <%s>.

en: 'wait' failed
ca: ha fallat wait()

en: child exited with status %d
ca: el fill ha finalitzat amb el codi d’eixida %d

en: child terminated by signal %d
ca: el fill ha estat terminat pel senyal %d

en: database %s is not supported
ca: la base de dades «%s» no s’accepta

en: Parse error: %s
ca: error d’anàlisi: %s

en: Must specify user name for server-user option
ca: cal especificar un nom d’usuari per a l’opció «server-user»

en: Must specify user name for stat-user option
ca: cal especificar un nom d’usuari per a l’opció «stat-user»

en: Must specify value for restart-interval option
ca: cal especificar un valor per a l’opció «restart-interval»

en: Unknown option: %s %s %s
ca: l’opció no és coneguda: %s %s %s

en: cannot get current working directory: %s; disabling paranoia mode
ca: no s’ha pogut obtenir el directori de treball actual: %s; s’inhabilita el mode paranoic

en: maximum file size for %s database too small
ca: la mida màxima de fitxer per a la base de dades «%s» és massa menuda

en: cannot write statistics: %s
ca: no s’han pogut escriure les estadístiques: %s

en: yes
ca: sí

en: Only root or %s is allowed to use this option!
ca: només root o %s pot emprar aquesta opció

en: nscd not running!
ca: nscd no està en marxa

en: cannot read statistics data
ca: no s’han pogut llegir les dades estadístiques

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
ca: Configuració de nscd:
    
    %15d  nivell de depuració del servidor

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
ca: %3ud %2uh %2um %2lus  de funcionament del servidor

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
ca:     %2uh %2um %2lus  de funcionament del servidor

en:         %2um %2lus  server runtime
ca:         %2um %2lus  de funcionament del servidor

en:             %2lus  server runtime
ca:             %2lus  de funcionament del servidor

en: %15d  current number of threads
    %15d  maximum number of threads
    %15lu  number of times clients had to wait
    %15s  paranoia mode enabled
    %15lu  restart internal
    %15u  reload count
ca: %15d  nombre actual de fils d’execució
    %15d  nombre màxim de fils d’execució
    %15lu  voltes que algun client ha hagut d’esperar
    %15s  s’ha habilitat el mode paranoic?
    %15lu  interval entre reinicis
    %15u  nombre de recàrregues

en: 
    %s cache:
    
    %15s  cache is enabled
    %15s  cache is persistent
    %15s  cache is shared
    %15zu  suggested size
    %15zu  total data pool size
    %15zu  used data pool size
    %15lu  seconds time to live for positive entries
    %15lu  seconds time to live for negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on negative entries
    %15lu%% cache hit rate
    %15zu  current number of cached values
    %15zu  maximum number of cached values
    %15zu  maximum chain length searched
    %15<PRIuMAX>  number of delays on rdlock
    %15<PRIuMAX>  number of delays on wrlock
    %15<PRIuMAX>  memory allocations failed
    %15s  check /etc/%s for changes
ca: 
    Memòria cau de «%s»:
    
    %15s  n’és habilitada la memòria cau?
    %15s  n’és persistent la memòria cau?
    %15s  n’és compartida la memòria cau?
    %15zu  mida suggerida
    %15zu  mida total de l’àrea de dades
    %15zu  mida en ús de l’àrea de dades
    %15lu  temps de vida en segons per a entrades positives
    %15lu  temps de vida en segons per a entrades negatives
    %15<PRIuMAX>  encerts de memòria cau per a entrades positives
    %15<PRIuMAX>  encerts de memòria cau per a entrades negatives
    %15<PRIuMAX>  fallades de memòria cau per a entrades positives
    %15<PRIuMAX>  fallades de memòria cau per a entrades negatives
    %15lu%% ràtio d’encerts de memòria cau
    %15zu  nombre actual de valors a la memòria cau
    %15zu  nombre màxim de valors a la memòria cau
    %15zu  màxima longitud cercada de cadena
    %15<PRIuMAX>  nombre de retards pel blocatge de lectura
    %15<PRIuMAX>  nombre de retards pel blocatge d’escriptura
    %15<PRIuMAX>  reserves de memòria fallades
    %15s  comprovar «/etc/%s» per si hi ha hagut canvis?

en: Haven't found "%s" in user database cache!
ca: no s’ha trobat «%s» a la memòria cau de la base de dades d’usuaris

en: Reloading "%s" in user database cache!
ca: es torna a carregar «%s» a la memòria cau de la base de dades d’usuaris

en: Invalid numeric uid "%s"!
ca: «%s» no és un identificador numèric d’usuari vàlid

en: Failed opening connection to the audit subsystem: %m
ca: no s’ha pogut obrir una connexió amb el subsistema d’auditoria: %m

en: Failed to set keep-capabilities
ca: no s’han pogut establir les capacitats a mantenir

en: prctl(KEEPCAPS) failed
ca: ha fallat prctl(KEEPCAPS)

en: Failed to initialize drop of capabilities
ca: no s’ha pogut començar a renunciar a capacitats

en: cap_init failed
ca: ha fallat cap_init()

en: Failed to drop capabilities
ca: no s’ha pogut renunciar a les capacitats

en: cap_set_proc failed
ca: ha fallat cap_set_proc()

en: Failed to unset keep-capabilities
ca: no s’han pogut treure les capacitats a mantenir

en: Failed to determine if kernel supports SELinux
ca: no s’ha pogut determinar si el nucli accepta SELinux

en: Failed to start AVC thread
ca: no s’ha pogut iniciar el fil d’execució de l’AVC

en: Failed to create AVC lock
ca: no s’ha pogut crear el blocatge de l’AVC

en: Failed to start AVC
ca: no s’ha pogut iniciar l’AVC

en: Access Vector Cache (AVC) started
ca: s’ha iniciat la memòria cau de vectors d’accés (AVC)

en: Error querying policy for undefined object classes or permissions.
ca: error en consultar la política per a classes d’objectes i permisos desconeguts

en: Error getting security class for nscd.
ca: error en obtenir la classe de seguretat de «nscd»

en: Error translating permission name "%s" to access vector bit.
ca: error en traduir el nom de permís «%s» a un vector de bits d’accés

en: Error getting context of socket peer
ca: error en obtenir el context de l’extrem remot del connector

en: Error getting context of nscd
ca: error en obtenir el context de «nscd»

en: Error getting sid from context
ca: error en obtenir el SID del context

en: 
    SELinux AVC Statistics:
    
    %15u  entry lookups
    %15u  entry hits
    %15u  entry misses
    %15u  entry discards
    %15u  CAV lookups
    %15u  CAV hits
    %15u  CAV probes
    %15u  CAV misses
ca: 
    Estadístiques de l’AVC de SELinux:
    
    %15u  cerques d’entrades
    %15u  encerts d’entrades
    %15u  fallades d’entrades
    %15u  descarts d’entrades
    %15u  cerques de CAV
    %15u  encerts de CAV
    %15u  sondejos de CAV
    %15u  fallades de CAV

en: Haven't found "%s" in services cache!
ca: no s’ha trobat «%s» a la memòria cau de «services»

en: Reloading "%s" in services cache!
ca: es torna a carregar «%s» a la memòria cau de «services»

en: database [key ...]
ca: BASE_DE_DADES [CLAU…]

en: Service configuration to be used
ca: Configuració a emprar del servei.

en: disable IDN encoding
ca: Inhabilita la codificació IDN.

en: do not filter out unsupported IPv4/IPv6 addresses (with ahosts*)
ca: No amaga les adreces IPv4 o IPv6 de famílies no configurades a l’amfitrió (per a bases de dades «ahosts*»).

en: Get entries from administrative database.
ca: Obté entrades de les bases de dades d’administració.

en: Enumeration not supported on %s
ca: no es permet l’enumeració sobre «%s»

en: Could not allocate group list: %m
ca: no s’ha pogut reservar la llista de grups: %m

en: Unknown database name
ca: el nom de la base de dades no és conegut

en: Supported databases:
ca: Bases de dades acceptades:

en: Unknown database: %s
ca: la base de dades no és coneguda: %s

en: Convert key to lower case
ca: Converteix la clau a minúscules.

en: Do not print messages while building database
ca: No mostra cap missatge mentre es crea la base de dades.

en: Print content of database file, one entry a line
ca: Mostra el contingut del fitxer de base de dades, a entrada per línia.

en: CHAR
ca: CARÀCTER

en: Generated line not part of iteration
ca: Línia generada a excloure de la iteració.

en: Create simple database from textual input.
ca: Crea una base de dades simple partint de l’entrada textual.

en: INPUT-FILE OUTPUT-FILE
    -o OUTPUT-FILE INPUT-FILE
    -u INPUT-FILE
ca: FITXER_ENTRADA FITXER_EIXIDA
    -o FITXER_EIXIDA FITXER_ENTRADA
    -u FITXER_ENTRADA

en: cannot open database file `%s'
ca: no s’ha pogut obrir el fitxer de base de dades «%s»

en: no entries to be processed
ca: no hi ha cap entrada a processar

en: cannot create temporary file name
ca: no s’ha pogut crear un nom de fitxer temporal

en: cannot create temporary file
ca: no s’ha pogut crear un fitxer temporal

en: cannot stat newly created file
ca: ha fallat stat() sobre el nou fitxer temporal

en: cannot rename temporary file
ca: no s’ha pogut reanomenar el fitxer temporal

en: cannot create search tree
ca: no s’ha pogut crear l’arbre de cerca

en: duplicate key
ca: la clau és duplicada

en: problems while reading `%s'
ca: problemes en llegir «%s»

en: failed to write new database file
ca: no s’ha pogut escriure el nou fitxer de base de dades

en: cannot stat database file
ca: ha fallat stat() sobre el fitxer de base de dades

en: cannot map database file
ca: no s’ha pogut mapar el fitxer de base de dades

en: file not a database file
ca: el fitxer no és un fitxer de base dades

en: cannot initialize SELinux context
ca: no s’ha pogut iniciar el context de SELinux

en: cannot set file creation context for `%s'
ca: no s’ha pogut establir el context de creació per a «%s»

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
ca: Forma d’ús: %s [-v ESPECIFICACIÓ] NOM_DE_VARIABLE [CAMÍ]

en:        %s -a [pathname]
ca:             %s -a [CAMÍ]

en: Usage: getconf [-v SPEC] VAR
      or:  getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Get the configuration value for variable VAR, or for variable PATH_VAR
    for path PATH.  If SPEC is given, give values for compilation
    environment SPEC.
ca: Forma d’ús: getconf [-v ESPECIFICACIÓ] VARIABLE
          o bé: getconf [-v ESPECIFICACIÓ] VARIABLE_DE_CAMÍ CAMÍ
    
    Obté el valor de configuració per a la VARIABLE, o per a la VARIABLE_DE_CAMÍ
    donat un CAMÍ.  Si s’indica una ESPECIFICACIÓ, mostra els valors per a l’entorn
    de compilació indicat.

en: unknown specification "%s"
ca: l’especificació «%s» no és coneguda

en: Couldn't execute %s
ca: no s’ha pogut executar «%s»

en: undefined
ca: indefinida

en: Unrecognized variable `%s'
ca: la variable «%s» no és reconeguda

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ca: %s: l’opció «%s%s» és ambigua

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ca: %s: l’opció «%s%s» és ambigua; possibilitats:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ca: %s: l’opció «%s%s» no és reconeguda

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ca: %s: l’opció «%s%s» no admet arguments

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ca: %s: l’opció «%s%s» necessita un argument

en: %s: invalid option -- '%c'
ca: %s: l’opció «%c» no és vàlida

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ca: %s: l’opció «%c» necessita un argument

en: No match
ca: No hi ha cap coincidència

en: Invalid regular expression
ca: L’expressió regular no és vàlida

en: Invalid collation character
ca: El caràcter d’ordenació no és vàlid

en: Invalid character class name
ca: El nom de la classe de caràcters no és vàlid

en: Trailing backslash
ca: Hi ha una barra invertida sobrant al final

en: Invalid back reference
ca: La referència cap enrere no és vàlida

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ca: «[», «[^», «[:», «[.», o «[=» desaparellat

en: Unmatched ( or \(
ca: «(» o «\(» desaparellat

en: Unmatched \{
ca: «\{» desaparellat

en: Invalid content of \{\}
ca: El contingut de «\{\}» no és vàlid

en: Invalid range end
ca: El final del rang no és vàlid

en: Memory exhausted
ca: La memòria s’ha exhaurit

en: Invalid preceding regular expression
ca: L’expressió regular precedent és incorrecta

en: Premature end of regular expression
ca: Fi prematura de l’expressió regular

en: Regular expression too big
ca: L’expressió regular és massa llarga

en: Unmatched ) or \)
ca: «)» o «\)» desaparellat

en: No previous regular expression
ca: No hi ha expressió regular prèvia

en: parameter null or not set
ca: el paràmetre és nul o no s’ha establert

en: Resolver Error 0 (no error)
ca: Error 0 al sistema de resolució (cap error)

en: Unknown host
ca: L’amfitrió no és conegut

en: Host name lookup failure
ca: La cerca del nom de l’amfitrió ha fallat

en: Unknown server error
ca: Error desconegut del servidor

en: No address associated with name
ca: No hi ha cap adreça associada amb el nom

en: Resolver internal error
ca: Error intern del sistema de resolució

en: Unknown resolver error
ca: Error desconegut del sistema de resolució

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
ca: %s: línia %d: no es poden especificar més de %d dominis a retallar

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
ca: %s: línia %d: cal un domini a continuació del delimitador de llista

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
ca: %s: línia %d: cal «on» o «off», però s’ha trobat «%s»

en: %s: line %d: bad command `%s'
ca: %s: línia %d: l’ordre «%s» no és vàlida

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
ca: %s: línia %d: es descarta la brossa «%s» al final de la línia

en: Illegal opcode
ca: El codi d’operació no és permès

en: Illegal operand
ca: L’operand no és permès

en: Illegal addressing mode
ca: El mode d’adreçament no és permès

en: Illegal trap
ca: La trampa no és permesa

en: Privileged opcode
ca: El codi d’operació és privilegiat

en: Privileged register
ca: El registre és privilegiat

en: Coprocessor error
ca: Error del coprocessador

en: Internal stack error
ca: Error intern de la pila

en: Integer divide by zero
ca: Divisió entera per zero

en: Integer overflow
ca: Desbordament enter

en: Floating-point divide by zero
ca: Divisió de coma flotant per zero

en: Floating-point overflow
ca: Desbordament de coma flotant

en: Floating-point underflow
ca: Subdesbordament de coma flotant

en: Floating-poing inexact result
ca: El resultat de coma flotant és inexacte

en: Invalid floating-point operation
ca: L’operació de coma flotant no és vàlida

en: Subscript out of range
ca: El subíndex és fora de rang

en: Address not mapped to object
ca: L’adreça no es troba mapada a un objecte

en: Invalid permissions for mapped object
ca: Els permisos no són vàlids per a l’objecte mapat

en: Invalid address alignment
ca: L’alineació de l’adreça no és vàlida

en: Nonexisting physical address
ca: L’adreça física no existeix

en: Object-specific hardware error
ca: Error de maquinari específic de l’objecte

en: Process breakpoint
ca: Punt de ruptura en el procés

en: Process trace trap
ca: Trampa de traçat del procés

en: Child has exited
ca: Un fill ha eixit

en: Child has terminated abnormally and did not create a core file
ca: Un fill ha eixit anormalment i no ha creat un fitxer de bolcat

en: Child has terminated abnormally and created a core file
ca: Un fill ha eixit anormalment i ha creat un fitxer de bolcat

en: Traced child has trapped
ca: Un fill ha disparat una trampa de traçat

en: Child has stopped
ca: Un fill s’ha aturat

en: Stopped child has continued
ca: Un fill aturat ha continuat

en: Data input available
ca: Hi ha dades disponibles a l’entrada

en: Output buffers available
ca: Hi ha memòria intermèdia disponible a l’eixida

en: Input message available
ca: Hi ha un missatge disponible a l’entrada

en: I/O error
ca: Error d’E/S

en: High priority input available
ca: Hi ha dades d’alta prioritat disponibles a l’entrada

en: Device disconnected
ca: El dispositiu ha estat desconnectat

en: Signal sent by kill()
ca: Senyal enviat per kill()

en: Signal sent by sigqueue()
ca: Senyal enviat per sigqueue()

en: Signal generated by the expiration of a timer
ca: Senyal generat en expirar un temporitzador

en: Signal generated by the completion of an asynchronous I/O request
ca: Senyal generat en completar una petició d’E/S asíncrona

en: Signal generated by the arrival of a message on an empty message queue
ca: Senyal generat en arribar un missatge a una cua de missatges buida

en: Signal sent by tkill()
ca: Senyal enviat per tkill()

en: Signal generated by the completion of an asynchronous name lookup request
ca: Senyal generat en completar una petició asíncrona de consulta de nom

en: Signal generated by the completion of an I/O request
ca: Senyal generat en completar una petició d’E/S

en: Signal sent by the kernel
ca: Senyal enviat pel nucli

en: Unknown signal %d
ca: Senyal desconegut %d

en: %s%sUnknown signal %d
ca: %s%sSenyal desconegut %d

en: Unknown signal
ca: Senyal desconegut

en: Unknown error
ca: Error desconegut

en: Real-time signal %d
ca: Senyal de temps real %d

en: Unknown signal %d
ca: Senyal desconegut %d

en: out of memory
ca: no resta memòria

en: auth_unix.c: Fatal marshalling problem
ca: auth_none.c: error fatal de serialització

en: %s: %s; low version = %lu, high version = %lu
ca: %s: %s; versió menor = %lu, versió major = %lu

en: %s: %s; why = %s
ca: %s: %s; causa = %s

en: %s: %s; why = (unknown authentication error - %d)
ca: %s: %s; causa = (error desconegut d’autenticació: %d)

en: RPC: Success
ca: RPC: Èxit

en: RPC: Can't encode arguments
ca: RPC: No s’han pogut codificar els arguments

en: RPC: Can't decode result
ca: RPC: No s’ha pogut descodificar el resultat

en: RPC: Unable to send
ca: RPC: No s’ha pogut fer l’enviament

en: RPC: Unable to receive
ca: RPC: No s’ha pogut rebre

en: RPC: Timed out
ca: RPC: S’ha excedit el temps

en: RPC: Incompatible versions of RPC
ca: RPC: Les versions d’RPC no són compatibles

en: RPC: Authentication error
ca: RPC: Error d’autenticació

en: RPC: Program unavailable
ca: RPC: El programa no es troba disponible

en: RPC: Program/version mismatch
ca: RPC: No hi ha coincidència de programa/versió

en: RPC: Procedure unavailable
ca: RPC: El procediment no es troba disponible

en: RPC: Server can't decode arguments
ca: RPC: El servidor no ha pogut descodificar els arguments

en: RPC: Remote system error
ca: RPC: Error al sistema remot

en: RPC: Unknown host
ca: RPC: L’amfitrió no és conegut

en: RPC: Unknown protocol
ca: RPC: El protocol no és conegut

en: RPC: Port mapper failure
ca: RPC: Fallada del mapador de ports

en: RPC: Program not registered
ca: RPC: El programa no s’ha donat d’alta

en: RPC: Failed (unspecified error)
ca: RPC: Ha fallat (error no especificat)

en: RPC: (unknown error code)
ca: RPC: (codi d’error desconegut)

en: Authentication OK
ca: L’autenticació és vàlida

en: Invalid client credential
ca: La credencial donada pel client no és vàlida

en: Server rejected credential
ca: El servidor ha rebutjat la credencial

en: Invalid client verifier
ca: El verificador del client no és vàlid

en: Server rejected verifier
ca: El servidor ha rebutjat el verificador

en: Client credential too weak
ca: La credencial del client és massa fluixa

en: Invalid server verifier
ca: El verificador del servidor no és vàlid

en: Failed (unspecified error)
ca: Ha fallat (no s’especifica l’error)

en: clnt_raw.c: fatal header serialization error
ca: clnt_raw.c: error fatal de serialització de capçaleres

en: pmap_getmaps.c: rpc problem
ca: pmap_getmaps.c: problema d’RPC

en: Cannot register service
ca: no s’ha pogut donar d’alta el servei

en: Cannot create socket for broadcast rpc
ca: no s’ha pogut crear el connector per a la crida RPC de difusió

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
ca: no s’ha pogut establir l’opció SO_BROADCAST per al connector

en: Cannot send broadcast packet
ca: no s’ha pogut enviar el paquet de difusió

en: Broadcast poll problem
ca: problema amb el sondeig de la difusió

en: Cannot receive reply to broadcast
ca: no s’ha pogut rebre una resposta a la difusió

en: svc_run: - out of memory
ca: svc_run: no resta memòria

en: svc_run: - poll failed
ca: svc_run: ha fallat poll()

en: can't reassign procedure number %ld
ca: no s’ha pogut reassignar el procediment número %ld

en: couldn't create an rpc server
ca: no s’ha pogut crear un servidor RPC

en: couldn't register prog %ld vers %ld
ca: no s’ha pogut donar d’alta el programa %ld amb versió %ld

en: registerrpc: out of memory
ca: registerrpc: no resta memòria

en: trouble replying to prog %d
ca: no s’ha pogut respondre al programa %d

en: never registered prog %d
ca: el programa %d mai no s’ha donat d’alta

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
ca: svc_tcp.c: problemes en crear un connector TCP

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
ca: svc_tcp.c: ha fallat getsockname() o listen()

en: svcudp_create: socket creation problem
ca: svcudp_create: problemes en crear un connector

en: svcudp_create - cannot getsockname
ca: svcudp_create: ha fallat getsockname()

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
ca: svcudp_create: «xp_pad» és massa menut per a IP_PKTINFO

en: enablecache: cache already enabled
ca: enablecache: la memòria cau ja està habilitada

en: enablecache: could not allocate cache
ca: enablecache: no s’ha pogut reservar espai per a la memòria cau

en: enablecache: could not allocate cache data
ca: enablecache: no s’ha pogut reservar espai per a les dades de la memòria cau

en: enablecache: could not allocate cache fifo
ca: enablecache: no s’ha pogut reservar la cua FIFO de la memòria cau

en: cache_set: victim not found
ca: cache_set: no s’ha trobat la víctima

en: cache_set: victim alloc failed
ca: cache_set: no s’ha pogut reservar la víctima

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
ca: cache_set: no s’ha pogut reservar un nou «rpc_buffer»

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
ca: svc_unix.c: problemes en crear un connector AF_UNIX

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
ca: svc_unix.c: ha fallat getsockname() o listen()

en: failed to turn on BTI protection
ca: no s’ha pogut activar la protecció contra BTI (Branch Target Injection)

en: error due to GNU_PROPERTY_1_NEEDED_INDIRECT_EXTERN_ACCESS
ca: error a causa de GNU_PROPERTY_1_NEEDED_INDIRECT_EXTERN_ACCESS

en: Hangup
ca: Penjat

en: Interrupt
ca: Interromput

en: Quit
ca: Eixit

en: Illegal instruction
ca: La instrucció no és permesa

en: Trace/breakpoint trap
ca: Trampa de traçat/punt d’aturada

en: Aborted
ca: Avortat

en: Floating point exception
ca: Excepció de coma flotant

en: Killed
ca: Matat

en: Bus error
ca: Error de bus

en: Bad system call
ca: La crida al sistema no és vàlida

en: Segmentation fault
ca: Violació de segment

note: TRANS There is no process reading from the other end of a pipe. TRANS Every library function that returns this error code also generates a TRANS @code{SIGPIPE} signal; this signal terminates the program if not handled TRANS or blocked.  Thus, your program will never actually see @code{EPIPE} TRANS u
en: Broken pipe
ca: La canonada s’ha trencat

en: Alarm clock
ca: Temporitzador

en: Terminated
ca: Terminat

en: Urgent I/O condition
ca: Condició urgent d’E/S

en: Stopped (signal)
ca: Aturat (senyal)

en: Stopped
ca: Aturat

en: Continued
ca: Continuat

en: Child exited
ca: Un fill ha eixit

en: Stopped (tty input)
ca: Aturat (esperant entrada del terminal)

en: Stopped (tty output)
ca: Aturat (esperant escriure al terminal)

en: I/O possible
ca: L’operació d’E/S és possible

en: CPU time limit exceeded
ca: S’ha excedit el temps límit de processador

en: File size limit exceeded
ca: S’ha excedit la mida màxima de fitxer

en: Virtual timer expired
ca: Ha expirat el temporitzador virtual

en: Profiling timer expired
ca: El temps de perfilat ha expirat

en: User defined signal 1
ca: Senyal 1 definit per l’usuari

en: User defined signal 2
ca: Senyal 2 definit per l’usuari

en: Window changed
ca: Ha canviat la mida de la finestra

en: EMT trap
ca: Trampa EMT

en: Stack fault
ca: Fallada de pila

en: Power failure
ca: Fallada d’alimentació

en: Information request
ca: Petició d’informació

en: Resource lost
ca: S’ha perdut el recurs

note: TRANS Only the owner of the file (or other resource) TRANS or processes with special privileges can perform the operation.
en: Operation not permitted
ca: L’operació no és permesa

note: TRANS No process matches the specified process ID.
en: No such process
ca: El procés no existeix

note: TRANS An asynchronous signal occurred and prevented TRANS completion of the call.  When this happens, you should try the call TRANS again. TRANS TRANS You can choose to have functions resume after a signal that is handled, TRANS rather than failing with @code{EINTR}; see @ref{Interrupted TRANS Primi
en: Interrupted system call
ca: La crida al sistema ha estat interrompuda

note: TRANS Usually used for physical read or write errors.
en: Input/output error
ca: Error d’Entrada/Sortida

note: TRANS The system tried to use the device TRANS represented by a file you specified, and it couldn't find the device. TRANS This can mean that the device file was installed incorrectly, or that TRANS the physical device is missing or not correctly attached to the TRANS computer.
en: No such device or address
ca: El dispositiu o adreça no existeix

note: TRANS Used when the arguments passed to a new program TRANS being executed with one of the @code{exec} functions (@pxref{Executing a TRANS File}) occupy too much memory space.  This condition never arises on TRANS @gnuhurdsystems{}.
en: Argument list too long
ca: La llista d’arguments és massa llarga

note: TRANS Invalid executable file format.  This condition is detected by the TRANS @code{exec} functions; see @ref{Executing a File}.
en: Exec format error
ca: L’executable té un format erroni

note: TRANS For example, I/O on a descriptor that has been TRANS closed or reading from a descriptor open only for writing (or vice TRANS versa).
en: Bad file descriptor
ca: El descriptor de fitxer no és vàlid

note: TRANS This error happens on operations that are TRANS supposed to manipulate child processes, when there aren't any processes TRANS to manipulate.
en: No child processes
ca: No hi ha cap procés fill

note: TRANS Allocating a system resource would have resulted in a TRANS deadlock situation.  The system does not guarantee that it will notice TRANS all such situations.  This error means you got lucky and the system TRANS noticed; it might just hang.  @xref{File Locks}, for an example.
en: Resource deadlock avoided
ca: S’ha evitat un interbloqueig amb el recurs

note: TRANS The system cannot allocate more virtual memory TRANS because its capacity is full.
en: Cannot allocate memory
ca: No s’ha pogut reservar memòria

note: TRANS An invalid pointer was detected. TRANS On @gnuhurdsystems{}, this error never happens; you get a signal instead.
en: Bad address
ca: L’adreça no és vàlida

note: TRANS A file that isn't a block special file was given in a situation that TRANS requires one.  For example, trying to mount an ordinary file as a file TRANS system in Unix gives this error.
en: Block device required
ca: Cal un dispositiu de blocs

note: TRANS A system resource that can't be shared is already in use. TRANS For example, if you try to delete a file that is the root of a currently TRANS mounted filesystem, you get this error.
en: Device or resource busy
ca: El dispositiu o recurs es troba ocupat

note: TRANS An existing file was specified in a context where it only TRANS makes sense to specify a new file.
en: File exists
ca: El fitxer ja existeix

note: TRANS An attempt to make an improper link across file systems was detected. TRANS This happens not only when you use @code{link} (@pxref{Hard Links}) but TRANS also when you rename a file with @code{rename} (@pxref{Renaming Files}).
en: Invalid cross-device link
ca: No es pot crear un enllaç entre dispositius

note: TRANS The wrong type of device was given to a function that expects a TRANS particular sort of device.
en: No such device
ca: El dispositiu no és vàlid

note: TRANS A file that isn't a directory was specified when a directory is required.
en: Not a directory
ca: No és un directori

note: TRANS You cannot open a directory for writing, TRANS or create or remove hard links to it.
en: Is a directory
ca: És un directori

note: TRANS This is used to indicate various kinds of problems TRANS with passing the wrong argument to a library function.
en: Invalid argument
ca: L’argument passat no és vàlid

note: TRANS The current process has too many files open and can't open any more. TRANS Duplicate descriptors do count toward this limit. TRANS TRANS In BSD and GNU, the number of open files is controlled by a resource TRANS limit that can usually be increased.  If you get this error, you might TRANS want 
en: Too many open files
ca: El procés té massa fitxers oberts

note: TRANS There are too many distinct file openings in the entire system.  Note TRANS that any number of linked channels count as just one file opening; see TRANS @ref{Linked Channels}.  This error never occurs on @gnuhurdsystems{}.
en: Too many open files in system
ca: El sistema té massa fitxers oberts

note: TRANS Inappropriate I/O control operation, such as trying to set terminal TRANS modes on an ordinary file.
en: Inappropriate ioctl for device
ca: L’operació ioctl() no s’adequa al dispositiu

note: TRANS An attempt to execute a file that is currently open for writing, or TRANS write to a file that is currently being executed.  Often using a TRANS debugger to run a program is considered having it open for writing and TRANS will cause this error.  (The name stands for ``text file busy''.)  This 
en: Text file busy
ca: El fitxer de text es troba ocupat

note: TRANS The size of a file would be larger than allowed by the system.
en: File too large
ca: El fitxer és massa gran

note: TRANS Write operation on a file failed because the TRANS disk is full.
en: No space left on device
ca: No resta espai al dispositiu

note: TRANS Invalid seek operation (such as on a pipe).
en: Illegal seek
ca: No es pot moure el punter de fitxer

note: TRANS An attempt was made to modify something on a read-only file system.
en: Read-only file system
ca: El sistema de fitxers és només de lectura

note: TRANS The link count of a single file would become too large. TRANS @code{rename} can cause this error if the file being renamed already has TRANS as many links as it can take (@pxref{Renaming Files}).
en: Too many links
ca: El fitxer té massa enllaços

note: TRANS Used by mathematical functions when an argument value does TRANS not fall into the domain over which the function is defined.
en: Numerical argument out of domain
ca: L’argument numèric és fora del domini

note: TRANS Used by mathematical functions when the result value is TRANS not representable because of overflow or underflow.
en: Numerical result out of range
ca: El resultat numèric és fora de rang

note: TRANS The call might work if you try again TRANS later.  The macro @code{EWOULDBLOCK} is another name for @code{EAGAIN}; TRANS they are always the same in @theglibc{}. TRANS TRANS This error can happen in a few different situations: TRANS @itemize @bullet TRANS @item TRANS An operation that would bl
en: Resource temporarily unavailable
ca: El recurs no es troba disponible temporalment

note: TRANS An operation that cannot complete immediately was initiated on an object TRANS that has non-blocking mode selected.  Some functions that must always TRANS block (such as @code{connect}; @pxref{Connecting}) never return TRANS @code{EAGAIN}.  Instead, they return @code{EINPROGRESS} to indicate t
en: Operation now in progress
ca: L’operació està en marxa

note: TRANS An operation is already in progress on an object that has non-blocking TRANS mode selected.
en: Operation already in progress
ca: L’operació ja estava en marxa

note: TRANS A file that isn't a socket was specified when a socket is required.
en: Socket operation on non-socket
ca: Operació de connector sobre un fitxer no‐connector

note: TRANS The size of a message sent on a socket was larger than the supported TRANS maximum size.
en: Message too long
ca: El missatge és massa llarg

note: TRANS The socket type does not support the requested communications protocol.
en: Protocol wrong type for socket
ca: El connector no permet aquest protocol

note: TRANS You specified a socket option that doesn't make sense for the TRANS particular protocol being used by the socket.  @xref{Socket Options}.
en: Protocol not available
ca: El protocol no es troba disponible

note: TRANS The socket domain does not support the requested communications protocol TRANS (perhaps because the requested protocol is completely invalid). TRANS @xref{Creating a Socket}.
en: Protocol not supported
ca: No es permet l’ús del protocol

note: TRANS The socket type is not supported.
en: Socket type not supported
ca: No es permet l’ús del tipus de connector

note: TRANS The operation you requested is not supported.  Some socket functions TRANS don't make sense for all types of sockets, and others may not be TRANS implemented for all communications protocols.  On @gnuhurdsystems{}, this TRANS error can happen for many calls when the object does not support the
en: Operation not supported
ca: No es permet l’ús de l’operació

note: TRANS The socket communications protocol family you requested is not supported.
en: Protocol family not supported
ca: No es permet l’ús de la família de protocols

note: TRANS The address family specified for a socket is not supported; it is TRANS inconsistent with the protocol being used on the socket.  @xref{Sockets}.
en: Address family not supported by protocol
ca: El protocol no permet l’ús d’aquesta família d’adreces

note: TRANS The requested socket address is already in use.  @xref{Socket Addresses}.
en: Address already in use
ca: L’adreça ja és en ús

note: TRANS The requested socket address is not available; for example, you tried TRANS to give a socket a name that doesn't match the local host name. TRANS @xref{Socket Addresses}.
en: Cannot assign requested address
ca: No s’ha pogut assignar l’adreça sol·licitada

note: TRANS A socket operation failed because the network was down.
en: Network is down
ca: La xarxa no és activa

note: TRANS A socket operation failed because the subnet containing the remote host TRANS was unreachable.
en: Network is unreachable
ca: La xarxa és inabastable

note: TRANS A network connection was reset because the remote host crashed.
en: Network dropped connection on reset
ca: La xarxa ha tallat la connexió per un reinici

note: TRANS A network connection was aborted locally.
en: Software caused connection abort
ca: El programari ha tallat la connexió

note: TRANS A network connection was closed for reasons outside the control of the TRANS local host, such as by the remote machine rebooting or an unrecoverable TRANS protocol violation.
en: Connection reset by peer
ca: La màquina remota ha reiniciat la connexió

note: TRANS The kernel's buffers for I/O operations are all in use.  In GNU, this TRANS error is always synonymous with @code{ENOMEM}; you may get one or the TRANS other from network operations.
en: No buffer space available
ca: No hi ha memòria intermèdia disponible

note: TRANS You tried to connect a socket that is already connected. TRANS @xref{Connecting}.
en: Transport endpoint is already connected
ca: L’extrem de transport ja és connectat

note: TRANS The socket is not connected to anything.  You get this error when you TRANS try to transmit data over a socket, without first specifying a TRANS destination for the data.  For a connectionless socket (for datagram TRANS protocols, such as UDP), you get @code{EDESTADDRREQ} instead.
en: Transport endpoint is not connected
ca: L’extrem de transport no és connectat

note: TRANS No default destination address was set for the socket.  You get this TRANS error when you try to transmit data over a connectionless socket, TRANS without first specifying a destination for the data with @code{connect}.
en: Destination address required
ca: Cal una adreça de destinació

note: TRANS The socket has already been shut down.
en: Cannot send after transport endpoint shutdown
ca: No es pot enviar després de tancar l’extrem de transport

en: Too many references: cannot splice
ca: Hi ha massa referències: no es poden enllaçar

note: TRANS A socket operation with a specified timeout received no response during TRANS the timeout period.
en: Connection timed out
ca: La connexió ha expirat

note: TRANS A remote host refused to allow the network connection (typically because TRANS it is not running the requested service).
en: Connection refused
ca: S’ha refusat la connexió

note: TRANS Too many levels of symbolic links were encountered in looking up a file name. TRANS This often indicates a cycle of symbolic links.
en: Too many levels of symbolic links
ca: Hi ha massa nivells d’enllaços simbòlics

note: TRANS Filename too long (longer than @code{PATH_MAX}; @pxref{Limits for TRANS Files}) or host name too long (in @code{gethostname} or TRANS @code{sethostname}; @pxref{Host Identification}).
en: File name too long
ca: El nom de fitxer és massa llarg

note: TRANS The remote host for a requested network connection is down.
en: Host is down
ca: L’amfitrió no està operatiu

en: No route to host
ca: No hi ha cap camí cap a l’amfitrió

note: TRANS Directory not empty, where an empty directory was expected.  Typically, TRANS this error occurs when you are trying to delete a directory.
en: Directory not empty
ca: El directori no és buit

note: TRANS The file quota system is confused because there are too many users. TRANS @c This can probably happen in a GNU system when using NFS.
en: Too many users
ca: Hi ha massa usuaris

note: TRANS The user's disk quota was exceeded.
en: Disk quota exceeded
ca: S’ha excedit la quota de disc

note: TRANS This indicates an internal confusion in the TRANS file system which is due to file system rearrangements on the server host TRANS for NFS file systems or corruption in other file systems. TRANS Repairing this condition usually requires unmounting, possibly repairing TRANS and remounting the fi
en: Stale file handle
ca: L’indicador del fitxer és obsolet

note: TRANS An attempt was made to NFS-mount a remote file system with a file name that TRANS already specifies an NFS-mounted file. TRANS (This is an error on some operating systems, but we expect it to work TRANS properly on @gnuhurdsystems{}, making this error code impossible.)
en: Object is remote
ca: L’objecte és remot

note: TRANS This is used by the file locking facilities; see TRANS @ref{File Locks}.  This error is never generated by @gnuhurdsystems{}, but TRANS it can result from an operation to an NFS server running another TRANS operating system.
en: No locks available
ca: No hi ha blocatges disponibles

note: TRANS This indicates that the function called is TRANS not implemented at all, either in the C library itself or in the TRANS operating system.  When you get this error, you can be sure that this TRANS particular function will always fail with @code{ENOSYS} unless you TRANS install a new version of 
en: Function not implemented
ca: La funció no està implementada

note: TRANS While decoding a multibyte character the function came along an invalid TRANS or an incomplete sequence of bytes or the given wide character is invalid.
en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
ca: El caràcter estès o multioctet no és vàlid o complet

en: Bad message
ca: El missatge no és vàlid

en: Identifier removed
ca: L’identificador ha estat eliminat

en: Multihop attempted
ca: S’ha intentat un salt múltiple

en: No data available
ca: No hi ha dades disponibles

en: Link has been severed
ca: S’ha tallat l’enllaç

en: No message of desired type
ca: No hi ha missatges del tipus desitjat

en: Out of streams resources
ca: No resten recursos del tipus flux

en: Device not a stream
ca: El dispositiu no és un flux

en: Value too large for defined data type
ca: El valor és massa gran per al tipus de dada definit

en: Protocol error
ca: Error de protocol

en: Timer expired
ca: El temporitzador ha expirat

note: TRANS An asynchronous operation was canceled before it TRANS completed.  @xref{Asynchronous I/O}.  When you call @code{aio_cancel}, TRANS the normal result is for the operations affected to complete with this TRANS error; @pxref{Cancel AIO Operations}.
en: Operation canceled
ca: L’operació ha estat cancel·lada

en: Owner died
ca: El propietari ha mort

en: State not recoverable
ca: L’estat no és recuperable

en: Interrupted system call should be restarted
ca: Caldria reiniciar la crida al sistema interrompuda

en: Channel number out of range
ca: El número de canal és fora de rang

en: Level 2 not synchronized
ca: El nivell 2 no està sincronitzat

en: Level 3 halted
ca: S’ha aturat el nivell 3

en: Level 3 reset
ca: S’ha reiniciat el nivell 3

en: Link number out of range
ca: El nombre d’enllaços és fora de rang

en: Protocol driver not attached
ca: No hi ha programa de control associat al protocol

en: No CSI structure available
ca: No hi ha estructures CSI disponibles

en: Level 2 halted
ca: S’ha aturat el nivell 2

en: Invalid exchange
ca: L’intercanvi no és vàlid

en: Invalid request descriptor
ca: El descriptor de petició no és vàlid

en: Exchange full
ca: L’intercanvi és ple

en: No anode
ca: No hi ha node‐a

en: Invalid request code
ca: El codi de petició no és vàlid

en: Invalid slot
ca: La ranura no és vàlida

en: File locking deadlock error
ca: S’ha produït un interbloqueig en blocar el fitxer

en: Bad font file format
ca: El fitxer de tipus de lletra no té un format vàlid

en: Machine is not on the network
ca: La màquina no es troba a la xarxa

en: Package not installed
ca: El paquet no es troba instal·lat

en: Advertise error
ca: Error d’exportació

en: Srmount error
ca: Error a «srmount»

en: Communication error on send
ca: Error de comunicacions a l’enviament

en: RFS specific error
ca: Error específic d’RFS

en: Name not unique on network
ca: El nom no és únic a la xarxa

en: File descriptor in bad state
ca: El descriptor de fitxer és fet malbé

en: Remote address changed
ca: L’adreça remota ha canviat

en: Can not access a needed shared library
ca: No s’ha pogut accedir a una biblioteca compartida necessària

en: Accessing a corrupted shared library
ca: Accés una biblioteca compartida corrupta

en: .lib section in a.out corrupted
ca: La secció «.lib» del «a.out» és corrupta

en: Attempting to link in too many shared libraries
ca: S’ha intentat enllaçar massa biblioteques compartides

en: Cannot exec a shared library directly
ca: No es pot executar directament una biblioteca compartida

en: Streams pipe error
ca: Error a la canonada entre fluxos

en: Structure needs cleaning
ca: L’estructura necessita una neteja

en: Not a XENIX named type file
ca: El fitxer no és d’un tipus XENIX amb nom

en: No XENIX semaphores available
ca: No hi ha semàfors XENIX disponibles

en: Is a named type file
ca: El fitxer és d’un tipus amb nom

en: Remote I/O error
ca: Error en una E/S remota

en: No medium found
ca: No s’ha trobat el mitjà

en: Wrong medium type
ca: El tipus de mitjà no és vàlid

en: Required key not available
ca: La clau requerida no es troba disponible

en: Key has expired
ca: La clau ha expirat

en: Key has been revoked
ca: La clau ha estat revocada

en: Key was rejected by service
ca: El servei ha rebutjat la clau

en: Operation not possible due to RF-kill
ca: L’operació no és possible a causa de RFKill

en: Memory page has hardware error
ca: La pàgina de memòria té un error de maquinari

en: RPC struct is bad
ca: L’estructura RPC és feta malbé

note: TRANS The file was the wrong type for the TRANS operation, or a data file had the wrong format. TRANS TRANS On some systems @code{chmod} returns this error if you try to set the TRANS sticky bit on a non-directory file; @pxref{Setting Permissions}.
en: Inappropriate file type or format
ca: El format o tipus de fitxer no és l’apropiat

en: RPC bad procedure for program
ca: El procediment RPC no és vàlid per al programa

en: Authentication error
ca: Error d’autenticació

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, opening a file returns this error when the file is TRANS translated by a program and the translator program dies while starting TRANS up, before it has connected to the file.
en: Translator died
ca: El traductor ha mort

en: RPC version wrong
ca: La versió d’RPC no és correcta

note: TRANS You did @strong{what}?
en: You really blew it this time
ca: Ara sí que te l’has carregat

note: TRANS This means that the per-user limit on new process would be exceeded by TRANS an attempted @code{fork}.  @xref{Limits on Resources}, for details on TRANS the @code{RLIMIT_NPROC} limit.
en: Too many processes
ca: L’usuari té massa processos

note: TRANS This error code has no purpose.
en: Gratuitous error
ca: Error injustificat

note: TRANS A function returns this error when certain parameter TRANS values are valid, but the functionality they request is not available. TRANS This can mean that the function does not implement a particular command TRANS or option value or flag bit at all.  For functions that operate on some TRANS ob
en: Not supported
ca: No se’n permet l’ús

en: RPC program version wrong
ca: La versió del programa RPC no és correcta

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, servers supporting the @code{term} protocol return TRANS this error for certain operations when the caller is not in the TRANS foreground process group of the terminal.  Users do not usually see this TRANS error because functions such as @code{read} and @code{write} trans
en: Inappropriate operation for background process
ca: L’operació no és adequada per a un procés de fons

note: TRANS Go home and have a glass of warm, dairy-fresh milk. TRANS @c Okay.  Since you are dying to know, I'll tell you. TRANS @c This is a joke, obviously.  There is a children's song which begins, TRANS @c "Old McDonald had a farm, e-i-e-i-o."  Every time I see the (real) TRANS @c errno macro EIO, I 
en: Computer bought the farm
ca: El tio Pep se’n va a Murooo, tio Peeep

note: TRANS In @theglibc{}, this is another name for @code{EAGAIN} (above). TRANS The values are always the same, on every operating system. TRANS TRANS C libraries in many older Unix systems have @code{EWOULDBLOCK} as a TRANS separate error code.
en: Operation would block
ca: L’operació quedaria blocada

en: Need authenticator
ca: Cal un autenticador

en: RPC program not available
ca: El programa RPC no es troba disponible

en: cannot map pages for fdesc table
ca: no s’han pogut mapar pàgines per a la taula «fdesc»

en: cannot map pages for fptr table
ca: no s’han pogut mapar pàgines per a la taula «fptr»

en: internal error: symidx out of range of fptr table
ca: error intern: «symidx» és fora de rang respecte a la taula «fptr»

en: Error in unknown error system:
ca: Error en un sistema d’errors desconegut:

en: Address family for hostname not supported
ca: El nom d’amfitrió no permet l’ús d’aquesta família d’adreces

en: Temporary failure in name resolution
ca: Fallada temporal a la resolució de noms

en: Bad value for ai_flags
ca: El valor de «ai_flags» no és vàlid

en: Non-recoverable failure in name resolution
ca: Fallada irrecuperable a la resolució de noms

en: ai_family not supported
ca: No es permet l’ús d’aquest valor de «ai_family»

en: Memory allocation failure
ca: No s’ha pogut reservar memòria

en: No address associated with hostname
ca: No hi ha cap adreça associada amb el nom d’amfitrió

en: Name or service not known
ca: El nom o servei no és conegut

en: Servname not supported for ai_socktype
ca: El valor de «ai_socktype» no permet l’ús d’aquest servei

en: ai_socktype not supported
ca: El valor de «ai_socktype» no està permès

en: System error
ca: Error del sistema

en: Processing request in progress
ca: S’està processant la petició

en: Request canceled
ca: La petició ha estat cancel·lada

en: Request not canceled
ca: La petició no ha estat cancel·lada

en: All requests done
ca: S’han completat totes les peticions

en: Interrupted by a signal
ca: Interromput per un senyal

en: Parameter string not correctly encoded
ca: La cadena paràmetre no té una codificació vàlida

en: Result too large for supplied buffer
ca: El resultat és massa gran per a la memòria intermèdia proporcionada

en: CPU ISA level is lower than required
ca: el nivell de l’arquitectura del joc d’instruccions (ISA) del processador és menor del necessari

en: %s is for unknown machine %d.
ca: «%s» és per a la màquina desconeguda %d

en: rebuild shared object with IBT support enabled
ca: recompileu l’objecte compartit activant la compatibilitat amb IBT

en: rebuild shared object with SHSTK support enabled
ca: recompileu l’objecte compartit activant la compatibilitat amb SHSTK

en: has characters other than ASCII alphanumerics, '-' or '+'
ca: conté caràcters que no són ASCII alfanumèrics, «-» ni «+»

en: has fewer than 3 characters
ca: té menys de 3 caràcters

en: has more than 6 characters
ca: té més de 6 caràcters

en: %s: warning: zone "%s" abbreviation "%s" %s
ca: %1$s: avís: l’abreviatura «%3$s» de la zona «%2$s» %4$s

en: %s: usage: %s OPTIONS TIMEZONE ...
    Options include:
      -c [L,]U   Start at year L (default -500), end before year U (default 2500)
      -t [L,]U   Start at time L, end before time U (in seconds since 1970)
      -i         List transitions briefly (format is experimental)
      -v         List transitions verbosely
      -V         List transitions a bit less verbosely
      --help     Output this help
      --version  Output version info
    
    Report bugs to %s.
ca: %s: forma d’ús: %s OPCIONS ZONA_HORÀRIA…
    
    Opcions:
      -c [INICI,]FI        Comença a l’any INICI (-500 per defecte) i acaba abans
                           de l’any FI (2500 per defecte).
      -t [INICI,]FI        Comença a l’instant INICI i acaba abans de l’instant FI
                           (en segons des de 1970).
      -i                   Llista les transicions de forma resumida (en un format
                           experimental).
      -v                   Llista les transicions de forma detallada.
      -V                   Llista les transicions de forma un poc menys detallada.
      --help               Mostra aquesta ajuda i ix.
      --version            Mostra informació sobre la versió i ix.
    
    Informeu dels errors a %s.

en: %s: wild -c argument %s
ca: %s: l’argument de l’opció «-c» no és vàlid: %s

en: %s: wild -t argument %s
ca: %s: l’argument de l’opció «-t» no és vàlid: %s

en: %s: Memory exhausted: %s
ca: %s: la memòria s’ha exhaurit: %s

en: size overflow
ca: desbordament de la mida

en: integer overflow
ca: desbordament enter

en: command line
ca: línia d’ordres

en: standard input
ca: entrada estàndard

en: "%s", line %<PRIdMAX>:
ca: «%s», línia %<PRIdMAX>:

en:  (rule from "%s", line %<PRIdMAX>)
ca:  (regla de «%s», línia %<PRIdMAX>)

en: warning:
ca: avís:

en: %s: Can't chdir to %s: %s
ca: %s: no s’ha pogut canviar al directori «%s»: %s

en: wild compilation-time specification of zic_t
ca: l’especificació de «zic_t» en temps de compilació no és vàlida

en: incompatible -b options
ca: els arguments de l’opció «-b» no són compatibles

en: invalid option: -b '%s'
ca: l’opció no és vàlida: -b '%s'

en: %s: More than one -d option specified
ca: %s: s’ha indicat l’opció «-d» més d’una volta

en: %s: More than one -l option specified
ca: %s: s’ha indicat l’opció «-l» més d’una volta

en: %s: More than one -p option specified
ca: %s: s’ha indicat l’opció «-p» més d’una volta

en: %s: More than one -t option specified
ca: %s: s’ha indicat l’opció «-t» més d’una volta

en: %s: More than one -L option specified
ca: %s: s’ha indicat l’opció «-L» més d’una volta

en: %s: More than one -r option specified
ca: %s: s’ha indicat l’opció «-r» més d’una volta

en: %s: invalid time range: %s
ca: %s: el rang temporal no és vàlid: %s

en: -s ignored
ca: es descarta l’opció «-s»

en: empty file name
ca: el nom de fitxer és buit

en: file name '%s' begins with '/'
ca: el nom de fitxer «%s» comença per «/»

en: file name '%s' contains '%.*s' component
ca: el nom de fitxer «%s» conté un component «%.*s»

en: file name '%s' component contains leading '-'
ca: el nom de fitxer «%s» conté un component que comença per «-»

en: file name '%s' contains overlength component '%.*s...'
ca: el nom de fitxer «%s» conté un component massa llarg «%.*s…»

en: file name '%s' contains byte '%c'
ca: el nom de fitxer «%s» conté l’octet «%c»

en: file name '%s' contains byte '\%o'
ca: el nom de fitxer «%s» conté l’octet «\%o»

en: %s: Can't create %s/%s: %s
ca: %s: no s’ha pogut crear «%s/%s»: %s

en: %s: Can't remove %s/%s: %s
ca: %s: no s’ha pogut eliminar «%s/%s»: %s

en: symbolic link used because hard link failed: %s
ca: s’ha emprat un enllaç simbòlic perquè l’enllaç fort ha fallat: %s

en: %s: Can't read %s/%s: %s
ca: %s: no s’ha pogut llegir «%s/%s»: %s

en: copy used because hard link failed: %s
ca: s’ha emprat una còpia perquè l’enllaç fort ha fallat: %s

en: copy used because symbolic link failed: %s
ca: s’ha emprat una còpia perquè l’enllaç simbòlic ha fallat: %s

en: same rule name in multiple files
ca: el mateix nom de regla és repetit a diversos fitxers

en: %s in ruleless zone
ca: «%s» en una zona sense regles

en: line too long
ca: la línia és massa llarga

en: %s: Can't open %s: %s
ca: %s: no s’ha pogut obrir «%s»: %s

en: input line of unknown type
ca: la línia introduïda pertany a un tipus desconegut

en: expected continuation line not found
ca: cal una línia de continuació, però se’n troba cap

en: fractional seconds rejected by pre-2018 versions of zic
ca: les versions de «zic» anteriors a 2018 no admeten segons fraccionals

en: time overflow
ca: desbordament de l’hora

en: values over 24 hours not handled by pre-2007 versions of zic
ca: les versions de «zic» anteriors a 2007 no admeten valors majors que 24 hores

en: invalid saved time
ca: el temps estalviat no és vàlid

en: wrong number of fields on Rule line
ca: el nombre de camps de la línia «Rule» és incorrecte

en: Invalid rule name "%s"
ca: «%s» no és un nom de regla vàlid

en: wrong number of fields on Zone line
ca: el nombre de camps de la línia «Zone» no és correcte

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
ca: la línia «Zone %s» i l’opció «-l» són mútuament excloents

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
ca: la línia «Zone %s» i l’opció «-p» són mútuament excloents

en: duplicate zone name %s (file "%s", line %<PRIdMAX>)
ca: el nom de zona «%s» (fitxer «%s», línia %<PRIdMAX>) és duplicat

en: wrong number of fields on Zone continuation line
ca: el nombre de camps de la línia de continuació de «Zone» no és correcte

en: invalid UT offset
ca: el desplaçament respecte a UTC no és vàlid

en: invalid abbreviation format
ca: el format de l’abreviatura no és vàlid

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
ca: el temps final de la línia de continuació de «Zone» no ve darrere del temps final de la línia anterior

en: format '%s' not handled by pre-2015 versions of zic
ca: les versions de «zic» anteriors a 2015 no admeten el format «%s»

en: invalid leaping year
ca: l’any bixest no és vàlid

en: invalid month name
ca: el nom del mes no és vàlid

en: invalid day of month
ca: el dia del mes no és vàlid

en: time too small
ca: l’hora és massa menuda

en: time too large
ca: l’hora és massa gran

en: invalid time of day
ca: l’hora del dia no és vàlida

en: leap second precedes Epoch
ca: el segon intercalar és anterior a l’Època

en: wrong number of fields on Leap line
ca: el nombre de camps de la línia «Leap» no és correcte

en: invalid Rolling/Stationary field on Leap line
ca: el camp «Rolling/Stationary» de la línia «Leap» no és vàlid

en: invalid CORRECTION field on Leap line
ca: el camp de correcció de la línia de «Leap» no és vàlid

en: wrong number of fields on Expires line
ca: el nombre de camps de la línia «Expires» és incorrecte

en: multiple Expires lines
ca: s’han trobat múltiples línies «Expires»

en: wrong number of fields on Link line
ca: el nombre de camps de la línia «Link» no és correcte

en: invalid starting year
ca: l’any de començament no és vàlid

en: invalid ending year
ca: l’any d’acabament no és vàlid

en: starting year greater than ending year
ca: l’any de començament és major que el d’acabament

en: invalid weekday name
ca: el nom del dia de la setmana no és vàlid

en: reference clients mishandle more than %d transition times
ca: els clients de referència processen malament més de %d dates de transició

en: pre-2014 clients may mishandle more than 1200 transition times
ca: els clients anteriors a 2014 podrien processar malament més de 1200 dates de transició

en: too many transition times
ca: hi ha massa dates de transició

en: %%z UT offset magnitude exceeds 99:59:59
ca: la magnitud «%%z» del desplaçament respecte a UTC excedeix 99:59:59

en: %s: pre-%d clients may mishandle distant timestamps
ca: %s: els clients anteriors a %d podrien processar malament les dates distants

en: two rules for same instant
ca: dues regles per al mateix instant

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
ca: no s’ha pogut determinar l’abreviatura de zona horària a emprar just després de la data límit (until)

en: UT offset out of range
ca: el desplaçament respecte a UTC és fora de rang

en: too many local time types
ca: hi ha massa tipus d’hora local

en: too many leap seconds
ca: hi ha massa segons intercalars

en: Leap seconds too close together
ca: els segons intercalars són massa propers

en: last Leap time does not precede Expires time
ca: el darrer temps de «Leap» no precedeix el temps d’«Expires»

en: "%s" is undocumented; use "last%s" instead
ca: «%s» no està documentat; empreu «last%s» en el seu lloc

en: "%s" is ambiguous in pre-2017c zic
ca: «%s» és ambígua en la versió «pre-2017c» de «zic»

en: Odd number of quotation marks
ca: el nombre de cometes és senar

en: use of 2/29 in non leap-year
ca: s’ha emprat el dia 29 de febrer en un any no bixest

en: rule goes past start/end of month; will not work with pre-2004 versions of zic
ca: la regla va més enllà de l’inici o fi del mes; no funcionarà en les versions de «zic» anteriors a 2004

en: time zone abbreviation has fewer than 3 characters
ca: l’abreviatura de la zona horària té menys de 3 caràcters

en: time zone abbreviation has too many characters
ca: l’abreviatura de la zona horària té massa caràcters

en: time zone abbreviation differs from POSIX standard
ca: l’abreviatura de la zona horària difereix de l’estàndard POSIX

en: too many, or too long, time zone abbreviations
ca: hi ha massa abreviatures de zona horària (o són massa llargues)

en: %s: Can't create directory %s: %s
ca: %s: no s’ha pogut crear el directori «%s»: %s
