libc 2.40.9000 - en to be translation catalogue (893 entries)

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
be: %.*s: параметр ARGP_HELP_FMT патрабуе значэнне

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
be: %.*s: невядомы параметр ARGP_HELP_FMT

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
be: Смецце ў ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
be: Абавязковыя ці неабавязковыя аргументы да доўгіх параметраў таксама з'яўляюцца абавязковымі ці неабавязковымі для ўсіх адпаведных кароткіх параметраў.

en: Usage:
be: Выкарыстанне:

en:   or:
be:   ці:

en:  [OPTION...]
be:  [ОПЦЫЯ...]

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
be: Паспрабуйце "%s --help" ці "%s --usage" для больш падрабязных звестак.

en: Report bugs to %s.
be: Паведамляйце аб памылках на %s.

en: Give this help list
be: Выдаць гэтую даведку

en: Give a short usage message
be: Выдаць кароткае паведамленне аб выкарыстанні

en: NAME
be: НАЗВА

en: Set the program name
be: Вызначыць назву праграмы

en: SECS
be: СЕК

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
be: Затрымацца на СЕК секундаў (3600 калі не зададзена)

en: Print program version
be: Выдаць версію праграмы

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
be: (ПАМЫЛКА ПРАГРАМЫ) Невядомая версія!?

en: %s: Too many arguments
be: %s: Зашмат аргументаў

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
be: (ПАМЫЛКА ПРАГРАМЫ) Параметр мусіць распазнацца!?

en: %s%s%s:%u: %s%sUnexpected error: %s.
be: %s%s%s:%u: %s%sНечаканая памылка: %s.

en: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' failed.
be: %s%s%s:%u: %s%sСцвярджэнне `%s' не атрымалася.

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
be: Стварыць файл загалоўкаў НАЗВА з азначэннямі сімвалаў

en: Do not use existing catalog, force new output file
be: Замест наяўнага каталогу запісаць у новы файл

en: Write output to file NAME
be: Запісаць вывад у файл НАЗВА

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
be: Стварыць каталог паведамленняў.\vКалі INPUT-FILE ёсць -, увод чытаецца са стандартнага ўводу.  Калі OUTPUT-FILE ёсць -, вывад запісваецца ў стандартны вывад.

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
be: -o ВЫХОДНЫ-ФАЙЛ [УВАХОДНЫ-ФАЙЛ]...
    [ВЫХОДНЫ-ФАЙЛ [УВАХОДНЫ-ФАЙЛ]...]

en: For bug reporting instructions, please see:
    %s.
be: Як рапартаваць аб памылках:
    %s.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
be: Аўтарскае права (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Гэта свабоднае праграмнае забеспячэнне; умовы капіравання глядзіце ў зыходных файлах.  Гарантыі НЯМА; нават не для КАШТОЎНАСЦІ або ПРЫДАТНАСЦІ ДЛЯ ПЭЎНАЙ МЭТЫ.

en: Written by %s.
be: Аўтар — %s.

en: *standard input*
be: *стандартны ўвод*

en: cannot open input file `%s'
be: немагчыма адкрыць файл уводу `%s'

en: illegal set number
be: немагчымы нумар набору

en: duplicate set definition
be: паўторнае азначэнне набору

en: this is the first definition
be: гэта першае азначэнне

en: unknown set `%s'
be: невядомае мноства `%s'

en: invalid quote character
be: няправільны знак двукосся

en: unknown directive `%s': line ignored
be: невядомая дырэктыва `%s': радок ігнаруецца

en: duplicated message number
be: паўторны нумар паведамлення

en: duplicated message identifier
be: паўторны ідэнтыфікатар паведамлення

en: invalid character: message ignored
be: няправільны знак: паведамленне ігнаруецца

en: invalid line
be: няправільны радок

en: malformed line ignored
be: няправільны радок праігнараваны

en: cannot allocate memory
be: немагчыма размеркаваць памяць

en: cannot open output file `%s'
be: немагчыма адкрыць файл вываду `%s'

en: invalid escape sequence
be: няправільная escape-паслядоўнасць

en: unterminated message
be: незавершанае паведамленне

en: while opening old catalog file
be: падчас адкрыцця старога файла каталога

en: conversion modules not available
be: модулі пераўтварэння недаступныя

en: cannot determine escape character
be: не ўдалося вызначыць знак экранавання

en: Don't buffer output
be: Не буфераваць вывад

en: Dump information generated by PC profiling.
be: Скінуць інфармацыю, сабраную падчас прафілявання кампутара

en: [FILE]
be: [ФАЙЛ]

en: cannot read header
be: немагчыма прачытаць загаловак

en: cannot read pointer pair
be: немагчыма прачытаць пару указальнікаў

en: unexpected end of file in header
be: нечаканы канец файла ў загалоўку

en: unexpected end of file in pointer pair
be: нечаканы канец файла ў пары ўказальнікаў

en: cannot open input file
be: немагчыма адкрыць файл уводу

en: invalid pointer size
be: няправільны памер указальніка

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
be: Выкарыстанне: xtrace [ВАРЫЯНТ]... ПРАГРАМА [ОПЦЫЯ-ПРАГРАМЫ]...\n

en: Try \`%s --help' or \`%s --usage' for more information.\n
be: Паспрабуйце \`%s --help' ці \`%s --usage' для больш падрабязных звестак.\n

en: %s: option '%s' requires an argument.\n
be: %s: опцыя '%s' патрабуе аргумент.\n

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
be: Адсочванне выканання праграмы, друкуючы функцыю, якая выконваецца ў дадзены момант.
    
         --data=ФАЙЛ          Не запускаць праграму, адно раздрукаваць дадзеныя з ФАЙЛА.
    
       -?,--help              Раздрукаваць гэтую даведку і выйсці
          --usage             Даць кароткае паведамленне аб выкарыстанні
       -V,--version           Вывесці інфармацыю аб версіі і выйсці
    
    Абавязковыя аргументы для доўгіх опцый таксама абавязковыя для любых адпаведных кароткіх опцый.

en: For bug reporting instructions, please see:\\n%s.\\n
be: Як рапартаваць аб памылках:\\n%s.\\n

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
be: xtrace: невядомая опцыя \`$1'\n

en: No program name given\n
be: Назва праграмы не зададзеная\n

en: executable \`$program' not found\n
be: выканальны файл\`$program' не знойдзены\n

en: \`$program' is no executable\n
be: \`$program' не ёсць выканальным файлам\n

en: unsupported dlinfo request
be: непадтрыманы запыт dlinfo

en: invalid namespace
be: няправільная прастора назваў

en: invalid mode
be: нерэчаісны рэжым

en: invalid mode parameter
be: няправільны параметр рэжыму

en: unknown or unsupported flag
be: невядомы або непадтрыманы флаг

en: Cache file has wrong endianness.
be: Файл кэша мае няправільны парадак байтаў.

en: Cache generated by:
be: Кэш створаны:

en: Can't open cache file %s
be: Немагчыма адкрыць файл кэшу %s

en: mmap of cache file failed.
be: не атрымалася зрабіць mmap кэш-файла.

en: File is not a cache file.
be: Гэта не кэш-файл.

en: %d libs found in cache `%s'
be: %d бібліятэк адшукана ў кэшы `%s'

en: Malformed extension data in cache file %s
be: Няправільныя дадзеныя пашырэння ў файле кэша %s

en: Writing of cache extension data failed
be: Памылка запісу даных пашырэння кэша

en: %s: ISA level is too high (%d > %d)
be: %s: узровень ISA занадта высокі (%d > %d)

en: Can't create temporary cache file %s
be: Не ўдалося стварыць часовы кэш-файл %s

en: Writing of cache data failed
be: Запіс даных кэшу не ўдаўся

en: Changing access rights of %s to %#o failed
be: Змяненне правоў доступу %s да %#o не ўдалася

en: Renaming of %s to %s failed
be: Пераназванне %s у %s не ўдалося

en: Could not create library path
be: Немагчыма стварыць шлях да бібліятэкі

en: error while loading shared libraries
be: памылка падчас загрузкі супольных бібліятэкаў

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
be: ПАМЫЛКА ДЫНАМІЧНАГА ЛІНКЕРА!!!

en: cannot create scope list
be: не ўдалося стварыць спіс абшараў

en: shared object not open
be: супольны аб'ект не адкрыты

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
be: DST не дазваляецца ў праграмах SUID/SGID

en: empty dynamic string token substitution
be: пустая замена дынамічнага такену радка (DST)

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
be: не ўдалося загрузіць дадатковага `%s' з-за пустое замены дынамічнага такену радка (DST)

en: cannot allocate dependency buffer
be: не ўдалося выдзеліць памяць для буфер залежнасцяў

en: cannot allocate dependency list
be: не ўдалося выдзеліць памяць для спісу залежнасцяў

en: cannot allocate symbol search list
be: не ўдалося выдзеліць памяць для спісу пошуку сімвалаў

en: cannot create HWCAP priorities
be: не ўдалося стварыць прыярытэты HWCAP

en: cannot create capability list
be: не ўдалося стварыць спіс магчымасцяў

en: cannot allocate name record
be: не ўдалося выдзеліць запіс для назвы

en: cannot create cache for search path
be: немагчыма стварыць кэш для шляху пошуку

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
be: немагчыма стварыць RUNPATH/RPATH копію

en: cannot create search path array
be: не ўдалося стварыць табліцу шляхоў пошуку

en: cannot stat shared object
be: не ўдалося выканаць stat для супольнага аб'екта

en: cannot create shared object descriptor
be: не ўдалося стварыць дэскрыптар супольнага аб'екта

en: cannot read file data
be: не ўдалося прачытаць даныя файла

en: ELF load command address/offset not page-aligned
be: Адрас/зрушэнне каманды загрузкі ELF не выраўнаваны па старонцы

en: object file has no loadable segments
be: аб'ектны файл не мае сегментаў для загрузкі

en: cannot dynamically load executable
be: не ўдалося дынамічна загрузіць выканальны файл

en: object file has no dynamic section
be: аб'ектны файл не мае дынамічнай секцыі

en: cannot dynamically load position-independent executable
be: немагчыма загрузіць пазіцыйна-незалежную праграму ў дынамічным рэжыме

en: shared object cannot be dlopen()ed
be: супольны аб'ект немагчыма адкрыць праз dlopen()

en: cannot allocate memory for program header
be: немагчыма выдзеліць памяць для загалоўку праграмы

en: cannot enable executable stack as shared object requires
be: не ўдалося ўключыць выканальны стэк, як патрабуе супольны аб'ект

en: cannot close file descriptor
be: немагчыма закрыць дэскрыптар файла

en: file too short
be: файл закароткі

en: invalid ELF header
be: няправільны загаловак ELF

en: ELF file data encoding not big-endian
be: кадаванне даных файла ELF не big-endian

en: ELF file data encoding not little-endian
be: кадаванне даных файла ELF не little-endian

en: ELF file version ident does not match current one
be: ідэнтыфікатар версіі файла ELF не адпавядае актуальнай версіі

en: ELF file OS ABI invalid
be: няправільны ABI сістэмы файла ELF

en: ELF file ABI version invalid
be: Няправільная версія ABI ELF файла

en: nonzero padding in e_ident
be: дапаўненне ў e_ident ненулявое

en: internal error
be: унутраная памылка

en: ELF file version does not match current one
be: версія файла ELF не адпавядае актуальнай версіі

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
be: можна загрузіць толькі ET_DYN і ET_EXEC

en: ELF file's phentsize not the expected size
be: phentsize файла ELF нечаканага памеру

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
be: няправільны клас ELF: ELFCLASS64

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
be: няправільны клас ELF: ELFCLASS32

en: cannot open shared object file
be: не ўдалося адкрыць супольны аб'ектны файл

en: failed to map segment from shared object
be: не ўдалося загрузіць сегмент з супольнага аб'екта

en: cannot change memory protections
be: не ўдалося змяніць абарону памяці

en: cannot map zero-fill pages
be: запоўненыя нулямі старонкі нельга адлюстроўваць

en: symbol lookup error
be: памылка пошуку сімвалу

en: cannot extend global scope
be: не ўдалося пашырыць глабальную прастору

en: TLS generation counter wrapped!  Please report this.
be: Лічыльнік генерацыі TLS перапоўнены!  Калі ласка, паведаміце аб гэтым.

en: cannot allocate address lookup data
be: не ўдалося размясціць даныя пошуку адрасоў

en: invalid mode for dlopen()
be: няправільны рэжым для dlopen()

en: no more namespaces available for dlmopen()
be: для dlmopen() больш няма прастораў назваў

en: invalid target namespace in dlmopen()
be: няправільная прастора назваў прызначэння ў dlmopen()

en: cannot allocate memory in static TLS block
be: немагчыма размеркаваць памяць ў статычным блоку TLS

en: cannot make segment writable for relocation
be: нельга зрабіць сегмент запісвальным для рэлакацыі

en: %s: out of memory to store relocation results for %s
be: %s: недастаткова памяці, каб захаваць вынікі рэлакацыі для %s

en: cannot restore segment prot after reloc
be: не ўдалося аднавіць ахову сегмента пасля перамяшчэння

en: cannot apply additional memory protection after relocation
be: не ўдалося ўжыць дадатковую ахову памяці пасля перамяшчэння

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
be: RTLD_NEXT выкарыстаны ў кодзе, які не загружаны дынамічна

en: cannot create TLS data structures
be: немагчыма стварыць структуры даных TLS

en: version lookup error
be: памылка пошуку версіі

en: cannot allocate version reference table
be: не ўдалося выдзеліць памяць для табліцы спасылак на версіі

en: DT_RELR without GLIBC_ABI_DT_RELR dependency
be: DT_RELR без залежнасці GLIBC_ABI_DT_RELR

en: Print cache
be: Надрукаваць кэш

en: Generate verbose messages
be: Стварае шматслоўныя паведамленьні

en: Don't build cache
be: Не будаваць кэш

en: Don't update symbolic links
be: Не абнаўляць сімвалічныя спасылкі

en: Change to and use ROOT as root directory
be: Перайсці ў КОРАНЬ і ўжыць яго як каранёвы каталог

en: ROOT
be: КОРАНЬ

en: CACHE
be: КЭШ

en: Use CACHE as cache file
be: Ужываць КЭШ у якасці кэш-файла

en: CONF
be: КАНФ

en: Use CONF as configuration file
be: Ужыць КАНФ у якасці канфігурацыйнага файла

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
be: Апрацоўваць толькі каталогі, указаныя ў камандным радку.  Не будаваць кэш

en: Manually link individual libraries.
be: Злучыць асобныя бібліятэкі ўручную з

en: FORMAT
be: ФАРМАТ

en: Format to use: new (default), old, or compat
be: Фармат для выкарыстання: новы (па змаўчанні), стары або сумяшчальны

en: Ignore auxiliary cache file
be: Ігнараваць дапаможны кэш-файл

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
be: Cканфігураваць сувязі падчас выканання для дынамічнага лінкера

en: Path `%s' given more than once
be: Шлях `%s' пададзены некалькі разоў

en: (from %s:%d and %s:%d)
be: (з %s:%d і %s:%d)

en: Could not form glibc-hwcaps path
be: Не ўдалося сфармаваць шлях glibc-hwcaps

en: Listing directory %s
be: Прагляд каталога %s

en: Can't stat %s
be: Немагчыма зрабіць stat %s

en: Can't stat %s
be: Немагчыма зрабіць stat %s

en: %s is not a symbolic link
be: %s - гэта не сімвальная спасылка

en: Can't unlink %s
be: Немагчыма зрабіць unlink %s

en: Can't link %s to %s
be: Немагчыма зрабіць спасылку %s на %s

en:  (changed)
be:  (зьменена)

en:  (SKIPPED)
be:  (ПРАПУШЧАНА)

en: Can't find %s
be: Немагчыма знайсці %s

en: Cannot lstat %s
be: Немагчыма зрабіць lstat %s

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
be: Файл %s праігнараваны, бо ён не ёсць звычайным файлам.

en: No link created since soname could not be found for %s
be: Спасылка не створаная, бо не знойдзены soname для %s

en:  (from %s:%d)
be:  (з %s:%d)

en: Can't open directory %s
be: Немагчыма адкрыць каталог %s

en: Could not form library path
be: Не атрымалася сфармаваць шлях да бібліятэкі

en: Input file %s not found.
be: Файл уводу %s не адшуканы.

en: Cannot stat %s
be: Немагчыма зрабіць stat %s

en: libc6 library %s in wrong directory
be: libc6-бібліятэка %s у неадпаведным каталогу

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
be: бібліятэкі %s і %s у каталогу %s маюць аднолькавы soname, але адрозныя тыпы.

en: Warning: ignoring configuration file that cannot be opened: %s
be: Папярэджаньне: ігнаруецца канфігурацыйны файл, які немагчыма адкрыць: %s

en: %s:%u: hwcap directive ignored
be: %s:%u: дырэктыва hwcap ігнаруецца

en: need absolute file name for configuration file when using -r
be: пры ўжыванні -r патрэбна абсалютная назва канфігурацыйнага файла

en: memory exhausted
be: памяць вычарпана

en: %s:%u: cannot read directory %s
be: %s:%u: немагчыма прачытаць каталог %s

en: relative path `%s' used to build cache
be: пры стварэнні кэшу ўжыты адносны шлях `%s'

en: Can't chdir to /
be: Немагчыма перайсці ў каталог /

en: Can't open cache file directory %s
be: Немагчыма адкрыць каталог кэш-файла %s

en: Written by %s and %s.
be: Аўтары: %s і %s.

en: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              print this help and exit
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information
be: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
           --help      --паказаць даведку і выйсці
    
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
be: ldd: опцыя \`$1' ёсць неадназначнай

en: unrecognized option
be: невядомая опцыя

en: Try \`ldd --help' for more information.
be: Каб даведацца болей, скарыстайце \`ldd --help'.

en: missing file arguments
be: файлавыя аргументы адсутнічаюць

note: TRANS This is a ``file doesn't exist'' error TRANS for ordinary files that are referenced in contexts where they are TRANS expected to already exist.
en: No such file or directory
be: Няма такога файла ці каталога

en: not regular file
be: не звычайны файл

en: warning: you do not have execution permission for
be: папярэджанне: вы не маеце дазволу на выкананне для

en: 	not a dynamic executable
be: 	не ёсць дынамічным выканальным файлам

en: exited with unknown exit code
be: скончылі з невядомым кодам выйсця

en: error: you do not have read permission for
be: памылка: не маеце дазволу на чытанне для

en: cannot find program header of process
be: не ўдалося знайсці загаловак праграмы ў працэсе

en: cannot read program header
be: не ўдалося прачытаць загаловак праграмы

en: cannot read dynamic section
be: немагчыма прачытаць дынамічную секцыю

en: cannot read r_debug
be: немагчыма прачытаць r_debug

en: cannot read program interpreter
be: не ўдалося прачытаць інтэрпрэтатар праграмы

en: cannot read link map
be: немагчыма прачытаць карту спасылак

en: cannot read object name
be: немагчыма прачытаць назву аб'екта

en: cannot allocate buffer for object name
be: немагчыма размеркаваць буфер для назвы аб'екта

en: List dynamic shared objects loaded into process.
be: Спіс дынамічных агульных аб'ектаў загружаны ў працэс.

en: Exactly one parameter with process ID required.
be: Патрэбны толькі адзін параметр з ID працэсу.

en: invalid process ID '%s'
be: няправільны ID працэсу '%s'

en: cannot open %s
be: немагчыма адкрыць %s

en: cannot open %s/task
be: немагчыма адкрыць %s/task

en: cannot prepare reading %s/task
be: немагчыма падрыхтавацца да чытання %s/task

en: invalid thread ID '%s'
be: няправільны ID ніці '%s'

en: cannot attach to process %lu
be: немагчыма далучыцца да працэсу %lu

en: no valid %s/task entries
be: няма карэктных элементаў %s ці задач

en: cannot get information about process %lu
be: немагчыма атрымаць інфармацыю аб працэсе %lu

en: process %lu is no ELF program
be: сегмент %lu не ёсць праграмай ELF

en: file %s is truncated
be: файл %s абрэзаны

en: %s is a 32 bit ELF file.
be: %s - гэта 32-х бітны ELF файл.

en: %s is a 64 bit ELF file.
be: %s - гэта 64-х бітны ELF файл.

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
be: Невядомы ELFCLASS у файле %s.

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
be: %s не ёсць абагуленым аб'ектным файлам (Тып: %d).

en: more than one dynamic segment
be: больш за адзін дынамічны сегмент

en: Cannot fstat file %s.
be: Немагчыма зрабіць fstat файла %s.

en: File %s is empty, not checked.
be: Файл %s пусты, не правераны.

en: File %s is too small, not checked.
be: Файл %s замалы, не правераны.

en: Cannot mmap file %s.
be: Немагчыма зрабіць mmap файла %s.

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
be: %s - гэта не ELF файл - ён мае памылковы "чароўны байт" на пачатку файлу.

en: Usage: sln src dest|file
be: Выкарыстанне: sln крыніца прызначэнне|файл

en: %s: file open error: %m
be: %s: памылка адкрыцця файла: %m

en: No target in line %d
be: У радку %d няма мэты

en: %s: destination must not be a directory
be: %s: прызначэнне не можа быць каталогам

en: %s: failed to remove the old destination
be: %s: не ўдалося выдаліць старое прызначэнне

en: %s: invalid destination: %s
be: %s: няправільнае прызначэнне: %s

en: Invalid link from "%s" to "%s": %s
be: Няправільная сувязь "%s" на "%s": %s

en: Usage: sotruss [OPTION...] [--] EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]
      -F, --from FROMLIST     Trace calls from objects on FROMLIST
      -T, --to TOLIST         Trace calls to objects on TOLIST
    
      -e, --exit              Also show exits from the function calls
      -f, --follow            Trace child processes
      -o, --output FILENAME   Write output to FILENAME (or FILENAME.$PID in case
    			  -f is also used) instead of standard error
    
      -?, --help              Give this help list
          --usage             Give a short usage message
          --version           Print program version
be: Usage: sotruss [OPTION...] [--] EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]
      -F, --from FROMLIST     Трасіроўка выклікаў з аб'ектаў у FROMLIST
      -T, --to TOLIST         Trace calls to objects on TOLIST
    
      -e, --exit              Also show exits from the function calls
      -f, --follow            Trace child processes
      -o, --output FILENAME   Write output to FILENAME (or FILENAME.$PID in case
    			  -f is also used) instead of standard error
    
      -?, --help              Give this help list
          --usage             Даць кароткае паведамленне аб выкарыстанні
          --version           Print program version

en: Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding\nshort options.\n
be: Абавязковыя аргументы для доўгіх опцыяў з'яўляюцца абавязковымі і для адпаведных\nкароткіх опцыяў.\n

en: %s: option requires an argument -- '%s'\n
be: %s: опцыя патрабуе аргумента -- '%s'\n

en: %s: option is ambiguous; possibilities:
be: %s: опцыя неадназначная; магчымыя:

en: Written by %s.\n
be: Аўтар %s.\n

en: Usage: %s [-ef] [-F FROMLIST] [-o FILENAME] [-T TOLIST] [--exit]
    	    [--follow] [--from FROMLIST] [--output FILENAME] [--to TOLIST]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]\n
be: Выкарыстанне: %s [-ef] [-F СПІС_АДКУЛЬ] [-o НАЗВА_ФАЙЛА] [-T СПІС_КУДЫ] [--exit]
    	    [--follow] [--from СПІС_АДКУЛЬ] [--output НАЗВА_ФАЙЛА] [--to СПІС_КУДЫ]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    ПРАГРАМА [ОПЦЫЯ-ПРАГРАМЫ...]\n

en: %s: unrecognized option '%c%s'\n
be: %s: невядомая опцыя '%c%s'\n%s: unrecognized option '%c%s'\n

en: Output selection:
be: Выбар вываду:

en: print list of count paths and their number of use
be: надрукаваць спіс шляхоў лічыльнікаў і колькасць іх ужывання

en: generate flat profile with counts and ticks
be: генерацыя простага профілю з лічыльнікамі і цікамі

en: generate call graph
be: генерацыя графіка выклікаў

en: Read and display shared object profiling data.
be: Прачытаць і выдаць даныя прафілявання агульных аб'ектаў.

en: SHOBJ [PROFDATA]
be: АГУЛЬНЫ_АБ'ЕКТ [ПРАФІЛЯВАЛЬНЫЯ_ДАНЫЯ]

en: failed to load shared object `%s'
be: немагчыма загрузіць агульны аб'ект `%s'

en: cannot create internal descriptor
be: немагчыма стварыць унутраны дэскрыптар

en: Reopening shared object `%s' failed
be: Не ўдалося пераадкрыць агульны аб'ект `%s'

en: reading of section headers failed
be: не ўдалося прачытаць загалоўкі секцыяў

en: reading of section header string table failed
be: не ўдалося прачытаць табліцу радкоў загалоўкаў секцыяў

en: *** Cannot read debuginfo file name: %m
be: *** Не ўдалося прачытаць назву файла адладкі: %m

en: cannot determine file name
be: немагчыма вызначыць назву файла

en: reading of ELF header failed
be: не ўдалося прачытаць загаловак ELF

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
be: *** Файл `%s' ачышчаны: падрабязны аналіз немагчымы

en: failed to load symbol data
be: не ўдалося загрузіць даныя сімвала

en: cannot load profiling data
be: не ўдаецца загрузіць даныя прафілявання

en: while stat'ing profiling data file
be: падчас вызначэння атрыбутаў файла даных прафілявання

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
be: файл даных прафілявання `%s' не адпавядае агульнаму аб'екту `%s'

en: failed to mmap the profiling data file
be: не ўдалося зрабіць mmap файла даных прафілявання

en: error while closing the profiling data file
be: памылка падчас закрыцця файла даных прафілявання

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
be: `%s' не ёсць карэктным  файлам даных прафілявання для `%s'

en: cannot allocate symbol data
be: немагчыма разьмеркаваць знакавыя даныя

en: String table string is too long
be: Табліца радкоў занадта доўгая

en: String table has too many entries
be: У табліцы радкоў занадта шмат запісаў

en: String table is too large
be: Табліца радкоў занадта вялікая

en: cannot open output file
be: немагчыма адчыніць файл вываду

en: error while closing input `%s'
be: памылка пад час зачыненьня ўводу "%s"

en: illegal input sequence at position %zd
be: недазволеная паслядоўнасць уводу ў пазіцыі %zd

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
be: няпоўны знак альбо shift-паслядоўнасць у канцы буфера

en: error while reading the input
be: памылка пад час чытання ўводу

en: unable to allocate buffer for input
be: немагчыма разьмеркаваць буфер для ўводу

en: Input/Output format specification:
be: Пагадненне аб фармаце ўводу-вываду:

en: encoding of original text
be: кадаванне зыходнага тэксту

en: encoding for output
be: кадаванне для вываду

en: Information:
be: Звесткі:

en: list all known coded character sets
be: пералічыць усе вядомыя знаказборы

en: Output control:
be: Кіраванне вывадам:

en: omit invalid characters from output
be: прапусціць у вывадзе некарэктныя знакі

en: FILE
be: ФАЙЛ

en: output file
be: файл вываду

en: suppress warnings
be: без папярэджанняў

en: print progress information
be: друкаваць зьвесткі пра посьпех

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
be: Пераўтварае знакі атрыманых файлаў з аднаго набору ў іншы.

en: [FILE...]
be: [ФАЙЛ...]

en: failed to start conversion processing
be: не атрымалася пачаць апрацоўку заменаў

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
be: замены з `%s' і ў `%s' немагчымыя

en: conversion from `%s' is not supported
be: замена з "%s" немагчымае

en: conversion to `%s' is not supported
be: замена ў `%s' немагчымая

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
be: замена з `%s' у `%s' немагчымая

en: conversion stopped due to problem in writing the output
be: замена спыненая з-за праблемы з запісам вываду

en: internal error (illegal descriptor)
be: унутраная памылка (забаронены дэскрыптар)

en: unknown iconv() error %d
be: невядомая памылка iconv() %d

en: Create fastloading iconv module configuration file.
be: Стварэнне хутказагружальнага канфігурацыйнага файла для модуля iconv.

en: [DIR...]
be: [КАТАЛОГ...]

en: PATH
be: ШЛЯХ

en: Prefix used for all file accesses
be: Прэфікс, ужываны пры кожным доступе да файла

en: Put output in FILE instead of installed location (--prefix does not apply to FILE)
be: Вывесці ў ФАЙЛ замест інсталяванага месца (--prefix не тарнуецца да FILE)

en: Do not search standard directories, only those on the command line
be: Шукаць не па стандартных каталогах, а толькі па пададзеных у камандным радку

en: Directory arguments required when using --nostdlib
be: Да --nostdlib трэба падаць аргументы-каталогі

en: no output file produced because warnings were issued
be: не створана файла вываду, бо былі папярэджанні

en: while inserting in search tree
be: падчас дадавання да дрэва пошуку

en: cannot generate output file
be: немагчыма стварыць файл вываду

en: write of %zu bytes failed after %td: %m
be: не ўдалося запісаць %zu байт пасля %td: %m

en: write returned 0 after writing %td bytes of %zu
be: write вярнуў 0 пасля запісу %td байтаў %zu

en: read of %zu bytes failed after %td: %m
be: не атрымалася прачытаць %zu байт пасля %td: %m

en: rcmd: Cannot allocate memory
be: rcmd: немагчыма разьмеркаваць памяць

en: rcmd: socket: All ports in use
be: rcmd: socket: Выкарыстаныя ўсе парты

en: connect to address %s:
be: падлучэнне да %s:

en: Trying %s...
be: Спрабуем %s...

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
be: rcmd: write (наладжваючы stderr): %m

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
be: rcmd: poll (наладжваючы stderr): %m

en: poll: protocol failure in circuit setup
be: poll: збой пратаколу ў наладзе ланцуга

en: socket: protocol failure in circuit setup
be: socket: збой пратаколу ў наладзе ланцугу

en: rcmd: %s: short read
be: rcmd: %s: няпоўнае чытанне

en: lstat failed
be: памылка lstat

en: cannot open
be: немагчыма адчыніць

en: fstat failed
be: памылка fstat

en: bad owner
be: дрэнны ўладальнік

en: writeable by other than owner
be: прыдатна да запісу не ўладальнікам

en: hard linked somewhere
be: мае жорсткую спасылку дзесьці

en: out of memory
be: нястача памяці

en: Error: .netrc file is readable by others.
be: Памылка: .netrc файл даступны для чытаньня іншымі.

en: Remove 'password' line or make file unreadable by others.
be: Выдаліце радок «пароль» або зрабіце файл нечытэльным для іншых.

en: Unknown .netrc keyword %s
be: Невядомае ключавое слова .netrc %s

en: cannot read character map directory `%s'
be: не ўдаецца прачытаць каталог табліцы знакаў `%s'

en: character map file `%s' not found
be: файл табліцы знакаў `%s' не знойдзены

en: default character map file `%s' not found
be: файл стандартнай табліцы знакаў `%s' не знойдзены

en: character map `%s' is not ASCII compatible, locale not ISO C compliant [--no-warnings=ascii]
be: табліца знакаў `%s' не сумяшчальная з ASCII, лакаль не адпавядае ISO C [--no-warnings=ascii]

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
be: %s: <mb_cur_max> павінна быць большым за <mb_cur_min>

en: syntax error in prolog: %s
be: сінтаксічная памылка ў пралогу: %s

en: invalid definition
be: няправільнае азначэнне

en: bad argument
be: няправільны аргумент

en: duplicate definition of <%s>
be: падвоенае азначэнне <%s>

en: value for <%s> must be 1 or greater
be: значэньне <%s> мусіць быць 1 ці больш

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
be: значэньне <%s> мусіць быць больш ці роўна значэнню <%s>

en: argument to <%s> must be a single character
be: аргумент <%s> мусіць быць адным знакам

en: character sets with locking states are not supported
be: знаказборы з блакавальнымі станамі не абслугоўваюцца

en: syntax error in %s definition: %s
be: сінтаксічная памылка ў азначэнні %s: %s

en: no symbolic name given
be: няма сімвалічнай назвы

en: invalid encoding given
be: пададзена няправільнае кадаванне

en: too few bytes in character encoding
be: у кадаванні знакаў замала байтаў

en: too many bytes in character encoding
be: у кадаванні знакаў зашмат байтаў

en: no symbolic name given for end of range
be: няма сімвалічнай назвы для канца дыяпазону

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
be: %1$s: азначэнне не завяршаецца `END %1$s'

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
be: за азначэннем CHARMAP могуць ісці толькі азначэнні WIDTH

en: value for %s must be an integer
be: значэньне для %s павінна быць цэлым

en: %s: error in state machine
be: %s: памылка ў машыне станаў

en: %s: premature end of file
be: %s: заўчасны канец файлу

en: unknown character `%s'
be: невядомы знак `%s'

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
be: колькасць байтаў ў байтавай паслядоўнасці пачатку і канца дыяпазону розніцца: %d і %d

en: invalid names for character range
be: няправільныя назвы дыяпазону знакаў

en: hexadecimal range format should use only capital characters
be: у шаснаццаткавым фармаце дыяпазону належыць ужываць толькі загалоўныя знакі

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
be: <%s> і <%s> ёсць няправільнымі назвамі для дыяпазону

en: upper limit in range is smaller than lower limit
be: верхняя граніца дыяпазону меншая ад ніжняй

en: resulting bytes for range not representable.
be: выніковыя байты для дыяпазону не могуць быць прадстаўленыя

en: No definition for %s category found
be: Не знойдзена азначэння для катэгорыі %s

en: %s: field `%s' not defined
be: %s: поле `%s' нявызначана

en: %s: field `%s' must not be empty
be: %s: поле `%s' не павінна быць пустым

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
be: %s: няправільная экранавальная паслядоўнасць `%%%c' у полі `%s'

en: %s: terminology language code `%s' not defined
be: %s: код мовы тэрміналогіі `%s' не азначаны

en: %s: field `%s' must not be defined
be: %s: поле `%s' мусіць быць нявызначаным

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
be: %s: скарачэнне мовы `%s' не азначана

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
be: %s: значэнне `%s' не супадае з значэннем `%s'

en: %s: numeric country code `%d' not valid
be: %s: лічбавы код краіны `%d' няправільны

en: %s: field `%s' declared more than once
be: %s: поле `%s' абвешчана больш за адзін раз

en: %s: unknown character in field `%s'
be: %s: невядомы знак у полі `%s'

en: %s: incomplete `END' line
be: %s: няскончаны радок `END'

en: %s: syntax error
be: %s: сінтаксічная памылка

en: `%.*s' already defined in charmap
be: `%.*s' ужо азначаны ў знаказборы

en: `%.*s' already defined in repertoire
be: `%.*s' ужо азначаны ў рэпертуары

en: `%.*s' already defined as collating symbol
be: `%.*s' ужо азначаны як сімвал сартавання

en: `%.*s' already defined as collating element
be: `%.*s' ужо азначаны як элемент сартавання

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
be: %s: `forward' і `backward' нельга ўжываць разам

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
be: %s: `%s' згаданы ў азначэнні вагі %d некалькі разоў

en: %s: too many rules; first entry only had %d
be: %s: зашмат правілаў; першы запіс меў толькі %d

en: %s: not enough sorting rules
be: %s: недастаткова правілаў сартавання

en: %s: empty weight string not allowed
be: %s: пусты радок вагі не дазваляецца

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
be: %s: вагі мусяць ужываць той жа сімвал эліпсісу, што і назва

en: %s: too many values
be: %s: зашмат значэнняў

en: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
be: парадак для `%.*s' ужо вызначаны ў %s:%zu

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
be: %s: пачатковы і канцавы сімвалы дыяпазону мусяць прадстаўляць знакі

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
be: %s: байтавыя паслядоўнасці першага і апошняга знакаў мусяць быць аднолькавай даўжыні

en: %s: byte sequence of first character of range is not lower than that of the last character
be: %s: байтавая паслядоўнасць першага знаку дыяпазону не меншая за паслядоўнасць апошняга знаку

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
be: %s: эліпсіс сімвалічнага дыяпазону не можа ісці адразу за `order_start'

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
be: %s: за эліпсісам сімвалічнага дыяпазону не можа адразу ісці `order_end'

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
be: `%s' і `%.*s' не ёсць правільнымі назвамі для сімвалічнага дыяпазону

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
be: %s: парадак для `%.*s' ужо вызначаны ў %s:%zu

en: %s: `%s' must be a character
be: %s: `%s' павінен быць знакам

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
be: %s: `position' мусіць ужывацца для пэўнага ўзроўню ўва ўсіх секцыях альбо ў ніводнай

en: symbol `%s' not defined
be: сімвал `%s' не вызначаны

en: symbol `%s' has the same encoding as
be: сімвал `%s' мае тое ж кадаванне, што і

en: symbol `%s'
be: сімвал `%s'

en: too many errors; giving up
be: зашмат памылак; канец

en: %s: nested conditionals not supported
be: %s: нельга ўкладаць умовы адна ў адну

en: %s: more than one 'else'
be: %s: болей за адзін 'else'

en: %s: duplicate definition of `%s'
be: %s: паўторнае азначэнне `%s'

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
be: %s: паўторная дэкларацыя секцыі `%s'

en: %s: unknown character in collating symbol name
be: %s: невядомы знак у назве сімвала ўпарадкавання

en: %s: unknown character in equivalent definition name
be: %s: невядомы знак у эквівалентнай назве вызначэння

en: %s: unknown character in equivalent definition value
be: %s: невядомы знак у значэнні вызначэння раўназначнасці

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
be: %s: невядомы сімвал `%s' у вызначэнні раўназначнасці

en: error while adding equivalent collating symbol
be: памылка пры даданні раўназначнага сімвала упарадкавання

en: duplicate definition of script `%s'
be: паўторнае вызначэнне пісьменства `%s'

en: %s: unknown section name `%.*s'
be: %s: невядомая назва секцыі `%.*s'

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
be: %s: некалькі азначэнняў парадку для секцыі `%s'

en: %s: invalid number of sorting rules
be: %s: памылковая колькасць правілаў сартавання

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
be: %s: некалькі вызначэнняў парадку для секцыі без назвы

en: %s: missing `order_end' keyword
be: %s: адсутнічае ключавое слова `order_end'

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
be: %s: парадак сартавання сімвала %.*s яшчэ не вызначаны

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
be: %s: парадак сартавання элемента %.*s яшчэ не вызначаны

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
be: %s: немагчыма змяніць парадак пасля %.*s: сімвал невядомы

en: unterminated symbolic name
be: незавершаная сімвалічная назва

en: illegal escape sequence at end of string
be: немагчымая escape-паслядоўнасць у канцы радку

en: unterminated string
be: незавершаны радок

en: symbol `%.*s' not in charmap
be: сімвалу `%.*s' у знаказборы няма

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
be: сімвалу `%.*s' у табліцы рэпертуару няма

en: unknown name "%s"
be: невядомая назва "%s"

en: System information:
be: Інфармацыя аб сістэме:

en: Write names of available locales
be: Выдаць назвы наяўных лакаляў

en: Write names of available charmaps
be: Выдаць назвы наяўных знаказбораў

en: Modify output format:
be: Змяніць фармат вываду:

en: Write names of selected categories
be: Выдаць назвы выбраных катэгорыяў

en: Write names of selected keywords
be: Выдаць назвы выбраных ключавых словаў

en: Print more information
be: Выдаць дадатковую інфармацыю

en: Get locale-specific information.
be: Атрымлівае зьвесткі ў залежнасьці ад мясцовасьці.

en: NAME
    [-a|-m]
be: НАЗВА
    [-a|-m]

en: while preparing output
be: падчас падрыхтоўкі вываду

en: Input Files:
be: Файлы ўводу:

en: Symbolic character names defined in FILE
be: сімвалічныя назвы знакаў вызначаныя ў ФАЙЛЫ

en: Source definitions are found in FILE
be: Зыходныя азначэнні знаходзяцца ў ФАЙЛЫ

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
be: ФАЙЛ утрымлівае прывязку сімвалічных назваў да значэнняў UCS4 values

en: Create output even if warning messages were issued
be: Вывесці нават калі былі папярэджанні

en: Optional output file prefix
be: Неабавязковы прэфікс файлаў вываду

en: Strictly conform to POSIX
be: Дакладна адпавядаць POSIX

en: Suppress warnings and information messages
be: Стрымаць папярэджанні і інфармацыйныя паведамленні

en: Print more messages
be: Друкаваць болей паведамленняў

en: <warnings>
be: <папярэджанні>

en: Comma-separated list of warnings to disable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
be: Спіс папярэджанняў праз коску, якія трэба адключыць; магчымыя папярэджанні: ascii, intcurrsym

en: Comma-separated list of warnings to enable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
be: Спіс папярэджанняў праз коску, якія трэба ўключыць; магчымыя папярэджанні: ascii, intcurrsym

en: Archive control:
be: Кіраванне архівам:

en: Don't add new data to archive
be: Не дадаваць новых даных да архіву

en: Add locales named by parameters to archive
be: Дадаць да архіву лакалі, пададзеныя ў параметрах

en: Replace existing archive content
be: Замяніць наяўны змест архіву

en: Remove locales named by parameters from archive
be: Выдаліць з архіву лакалі, пададзеныя ў параметрах

en: List content of archive
be: Выдаць змест архіву

en: locale.alias file to consult when making archive
be: Файл locale.alias, якім карыстацца падчас стварэння архіву

en: Generate little-endian output
be: Вывесці ў фармаце little-endian

en: Generate big-endian output
be: Вывесці ў фармаце big-endian

en: Compile locale specification
be: Кампіляваць спецыфікацыю лакалі

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
be: НАЗВА
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] ФАЙЛ...
    --list-archive [ФАЙЛ]

en: cannot create directory for output files
be: немагчыма стварыць каталог для файлаў вываду

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
be: ФАТАЛЬНАЯ ПАМЫЛКА: сістэма не вызначае `_POSIX2_LOCALEDEF'

en: cannot open locale definition file `%s'
be: немагчыма адкрыць файл азначэння лакалі `%s'

en: cannot write output files to `%s'
be: немагчыма запісаць файлы вываду ў `%s'

en: no output file produced because errors were issued
be: не створана файлу вываду з-за выяўленых памылак

en: System's directory for character maps : %s
    		       repertoire maps: %s
    		       locale path    : %s
    %s
be: Каталог сістэмы для табліцаў знакаў: %s
    	       табліцаў рэпертуараў: %s
    		    шлях да лакаляў: %s
    %s

en: circular dependencies between locale definitions
be: цыклічныя залежнасці паміж азначэннямі лакаляў

en: cannot add already read locale `%s' a second time
be: не ўдалося дадаць у другі раз ужо прачытаную лакаль `%s'

en: cannot create temporary file: %s
be: не ўдалося стварыць часовы файл: %s

en: cannot initialize archive file
be: не ўдалося ініцыялізаваць архіўны файл

en: cannot resize archive file
be: не ўдалося змяніць памер архіўнага файлу

en: cannot map archive header
be: не ўдалося адбіць у памяць загаловак архіву

en: failed to create new locale archive
be: не ўдалося стварыць новы архіў лакалі

en: cannot change mode of new locale archive
be: не ўдалося змяніць рэжым новага архіву лакалі

en: cannot read data from locale archive
be: не ўдалося прачытаць даныя з архіву лакалі

en: cannot map locale archive file
be: не ўдалося адбіць у памяць файл архіву лакалі

en: cannot lock new archive
be: не ўдалося заблакаваць новы архіў

en: cannot extend locale archive file
be: не ўдалося пашырыць файл архіву лакалі

en: cannot change mode of resized locale archive
be: не ўдалося змяніць рэжым архіву лакалі з змененым памерам

en: cannot rename new archive
be: не ўдалося перайменаваць новы архіў

en: cannot open locale archive "%s"
be: не ўдалося адкрыць архіў лакалі "%s"

en: cannot stat locale archive "%s"
be: не ўдалося выканаць stat на архіў лакалі "%s"

en: cannot lock locale archive "%s"
be: не ўдалося заблакаваць архіў лакалі "%s"

en: cannot read archive header
be: не ўдалося прачытаць загаловак архіву

en: locale '%s' already exists
be: лакаль '%s' ужо існуе

en: cannot add to locale archive
be: не ўдалося дадаць да архіву лакалі

en: locale alias file `%s' not found
be: файл псеўданімаў лакаляў не знойдзены `%s'

en: Adding %s
be: Дадаем %s

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
be: памылка падчас атрымання stat "%s": %s: праігнаравана

en: "%s" is no directory; ignored
be: "%s" не ёсць каталогам; праігнаравана

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
be: не ўдалося адкрыць каталог "%s": %s: праігнаравана

en: incomplete set of locale files in "%s"
be: няпоўны набор файлаў лакаляў у "%s"

en: cannot read all files in "%s": ignored
be: не ўдалося прачытаць усе файлы ў "%s": праігнаравана

en: locale "%s" not in archive
be: лакалі "%s" няма ў архіве

en: argument to `%s' must be a single character
be: аргумент да `%s' мусіць быць адным знакам

en: syntax error: not inside a locale definition section
be: сінтаксічная памылка: па-за секцыяй азначэння лакалі

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
be: не ўдалося адкрыць файл вываду `%s' для катэгорыі `%s'

en: failure while writing data for category `%s'
be: памылка падчас запісу даных для катэгорыі `%s'

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
be: не ўдалося стварыць файл вываду `%s' для катэгорыі `%s'

en: expecting string argument for `copy'
be: для `copy' чакаецца аргумент-радок

en: locale name should consist only of portable characters
be: назва лакалі мае складацца толькі з пераносных знакаў

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
be: калі ўжыта `copy', іншыя ключавыя словы не прымаюцца

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
be: азначэнне `%1$s' не сканчаецца `END %1$s'

en: syntax error in repertoire map definition: %s
be: сінтаксічная памылка ў азначэнні табліцы рэпертуару: %s

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
be: не пададзена значэння <Uxxxx> альбо <Uxxxxxxxx>

en: cannot save new repertoire map
be: не ўдалося захаваць новую табліцу рэпертуару

en: repertoire map file `%s' not found
be: файл табліцы рэпертуару `%s' не знойдзены

en: too many arguments
be: зашмат аргументаў

en: needs to be installed setuid `root'
be: мусіць быць інсталявана setuid `root'

en: memory is consistent, library is buggy
be: памяць цэлая, бібліятэка з памылкамі

en: memory clobbered before allocated block
be: памяць перад размеркаваным блокам пашкоджаная

en: memory clobbered past end of allocated block
be: памяць за размеркаваным блокам пашкоджаная

en: block freed twice
be: блок вызвалены двойчы

en: bogus mcheck_status, library is buggy
be: неправільный mcheck_status, памылка ў бібліятэцы

en: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Name of the program file to profile
       -p,--png=FILE          Generate PNG graphic and store it in FILE
       -d,--data=FILE         Generate binary data file and store it in FILE
       -u,--unbuffered        Don't buffer output
       -b,--buffer=SIZE       Collect SIZE entries before writing them out
          --no-timer          Don't collect additional information through timer
       -m,--mmap              Also trace mmap & friends
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
     The following options only apply when generating graphical output:
       -t,--time-based        Make graph linear in time
       -T,--total             Also draw graph of total memory use
          --title=STRING      Use STRING as title of the graph
       -x,--x-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels wide
       -y,--y-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels high
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
be: Выкарыстанне: memusage [ОПЦЫЯ]... ПРАГРАМА [ОПЦЫЯ-ПРАГРАМЫ]...
    Профіль выкарыстання памяці ПРАГРАМЫ.
    
       -n,--progname=НАЗВА    Назва файла праграмы для прафілявання
       -p,--png=ФАЙЛ          Стварыце PNG-графіку і захаваць яе ў ФАЙЛЕ
       -d,--data=ФАЙЛ         Стварыць бінарны файл дадзеных і захаваць яго ў ФАЙЛЕ
       -u,--unbuffered        Не буферызаваць вывад
       -b,--buffer=КОЛЬКАСЦЬ  Сабраць КОЛЬКАСЦЬ запісаў перад іх запісам
          --no-timer          Не збіраць дадатковую інфармацыю праз таймер
       -m,--mmap              Таксама адсочваць mmap і падобнае
    
       -?,--help              Раздрукаваць гэтую даведку і выйсці
          --usage             Даць кароткае паведамленне аб выкарыстанні
       -V, --version          Вывесці інфармацыю пра версію і выйсці
    
     Наступныя параметры прымяняюцца толькі пры вывадзе графікі:
       -t,--time-based        Зрабіць графік лінейным у часе
       -T,--total             Таксама намаляваць графік агульнага выкарыстання памяці
          --title=РАДОК       Ужыць РАДОК у якасці назвы графіка
       -x,--x-size=КОЛЬКАСЦЬ  Зрабіць графіку шырынёй КОЛЬКАСЦЬ пікселяў
       -y,--y-size=КОЛЬКАСЦЬ  Зрабіць графік вышынёй КОЛЬКАСЦЬ пікселяў
    
    Абавязковыя аргументы для доўгіх опцый таксама абавязковыя для любых адпаведных кароткіх опцый.

en: Syntax: memusage [--data=FILE] [--progname=NAME] [--png=FILE] [--unbuffered]
    	    [--buffer=SIZE] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=STRING] [--x-size=SIZE] [--y-size=SIZE]
    	    PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
be: Сінтаксіс: memusage [--data=ФАЙЛ] [--progname=НАЗВА] [--png=ФАЙЛ] [--unbuffered]
    	    [--buffer=ПАМЕР] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=РАДОК] [--x-size=ПАМЕР] [--y-size=ПАМЕР]
    	    ПРАГРАМА [ОПЦЫЯ-ПРАГРАМЫ]...

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
be: memusage: опцыя \`${1##*=}' неадназначная

en: memusage: unrecognized option \`$1'
be: memusage: нераспазнаная опцыя \`$1'

en: No program name given
be: Назва праграмы не пададзеная

en: Name output file
be: Назва выходнага файла

en: STRING
be: РАДОК

en: Title string used in output graphic
be: Радок загалоўка, які выкарыстоўваецца ў выходным графіку

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
be: Стварыць вывад лінейна па часе (па змаўчанні лінейна па колькасці выклікаў функцый)

en: Also draw graph for total memory consumption
be: Таксама стварыць графік агульнага спажывання памяці

en: VALUE
be: КОЛЬКАСЦЬ

en: Make output graphic VALUE pixels wide
be: Зрабіць выходны графік шырынёй КОЛЬКАСЦЬ пікселяў

en: Make output graphic VALUE pixels high
be: Зрабіць выходны графік вышынёй КОЛЬКАСЦЬ пікселяў

en: Generate graphic from memory profiling data
be: Стварыць графік з дадзеных прафілявання памяці

en: DATAFILE [OUTFILE]
be: ФАЙЛ-ДАДЗЕНЫХ [ВЫХОДНЫ-ФАЙЛ]

en: Unknown system error
be: Невядомая сыстэмная памылка

en: unable to free arguments
be: не ўдалося вызваліць аргументы

en: Success
be: Паспяхова

en: Probable success
be: Верагодны поспех

en: Not found
be: Не знойдзена

en: Probably not found
be: Магчыма, не знайшлі

en: Cache expired
be: Тэрмін дзеяння кэша скончыўся

en: NIS+ servers unreachable
be: Серверы NIS+ недаступныя

en: Unknown object
be: Невядомы абьект

en: Server busy, try again
be: Сервер заняты, паўтарыце спробу

en: Generic system error
be: Агульная сыстэмная памылка

en: First/next chain broken
be: Першы/наступны ланцужок разарваны

note: TRANS The file permissions do not allow the attempted operation.
en: Permission denied
be: бракуе правоў

en: Not owner
be: Не ўласнік

en: Name not served by this server
be: Імя не абслугоўваецца гэтым серверам

en: Server out of memory
be: На серверы не хапае памяці

en: Object with same name exists
be: Аб'ект з такой жа назвай існуе

en: Not master server for this domain
be: Не галоўны сервер для гэтага дамена

en: Invalid object for operation
be: Недапушчальны аб'ект для аперацыі

en: Malformed name, or illegal name
be: Дрэнная ці недапушчальная назва

en: Unable to create callback
be: Немагчыма стварыць зваротны выклік

en: Results sent to callback proc
be: Вынікі адпраўлены ў працэдуру зваротнага выкліку

en: Not found, no such name
be: Не знойдзены, такой назвы няма

en: Name/entry isn't unique
be: Імя/запіс не ўнікальныя

en: Modification failed
be: Памылка зьмяненьня

en: Database for table does not exist
be: Базы даньняў для табліцы не йснуе

en: Entry/table type mismatch
be: Несупадзенне тыпу запісу/табліцы

en: Link points to illegal name
be: Спасылка паказвае на немагчымае імя

en: Partial success
be: Частковы поспех

en: Too many attributes
be: Зашмат атрыбутаў

en: Error in RPC subsystem
be: Памылка ў падсысэме RPC

en: Missing or malformed attribute
be: Атрыбут адсутнічае або няправільны

en: Named object is not searchable
be: Названы аб'ект не даступны для пошуку

en: Error while talking to callback proc
be: Памылка падчас размовы з працэдурай зваротнага выкліку

en: Non NIS+ namespace encountered
be: Сустрэлася прастора імёнаў, якая не належыць да NIS+

en: Illegal object type for operation
be: Недапушчальны тып аб'екта для аперацыі

en: Passed object is not the same object on server
be: Перададзены аб'ект - гэта не той самы аб'ект на серверы

en: Modify operation failed
be: Памылка опэрацыі зьмяненьня

en: Query illegal for named table
be: Недапушчальны запыт для названай табліцы

en: Attempt to remove a non-empty table
be: Спроба выдаліць непустую табліцу

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
be: Памылка доступу да файла халоднага запуску NIS+.  Ці ўсталяваны NIS+?

en: Full resync required for directory
be: Для каталога патрабуецца поўная паўторная сінхранізацыя

en: NIS+ operation failed
be: Збой аперацыі NIS+

en: NIS+ service is unavailable or not installed
be: Служба NIS+ недаступная або не ўстаноўлена

en: Yes, 42 is the meaning of life
be: Так, 42 - гэта значэнне жыцця

en: Unable to authenticate NIS+ server
be: Немагчыма праверыць сапраўднасць сервера NIS+

en: Unable to authenticate NIS+ client
be: Немагчыма праверыць сапраўднасць кліента NIS+

en: No file space on server
be: Няма месца для файлаў на серверы

en: Unable to create process on server
be: Немагчыма стварыць працэс на паслужніку

en: Master server busy, full dump rescheduled.
be: Галоўны сервер заняты, поўны дамп будзе пазней.

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
be: ЛАКАЛЬНЫ запіс для UID %d у каталогу %s не ўнікальны

en: UNKNOWN
be: НЕВЯДОМА

en: BOGUS OBJECT
be: НЕСАПРАЎДНЫ АБ'ЕКТ

en: NO OBJECT
be: НЯМА АБ'ЕКТА

en: DIRECTORY
be: КАТАЛОГ

en: GROUP
be: ГРУПА

en: TABLE
be: ТАБЛІЦА

en: ENTRY
be: ЗАПІС

en: LINK
be: СПАСЫЛКА

en: PRIVATE
be: ПРЫВАТНЫ

en: (Unknown object
be: (Невядомы аб'ект

en: Name : `%s'
be: Назва : `%s'

en: Type : %s
be: Тып : %s

en: Master Server :
be: Галоўны паслужнік :

en: Replicate :
be: Паўтарыць :

en: 	Name       : %s
be: 	Назва       : %s

en: 	Public Key :
be: 	Агульны ключ :

en: None.
be: Ніякі.

en: Diffie-Hellmann (%d bits)
be: Diffie-Hellmann (%d біт)

en: RSA (%d bits)
be: RSA (%d біт)

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
be: Невядома (тып = %d, біты = %d)

en: 	Universal addresses (%u)
be: 	Усеагульная адрэса (%u)

en: Time to live :
be: Час існаваньня :

en: Default Access rights :
be: Дапомныя правы доступу :

en: 	Type         : %s
be: 	Від         : %s

en: 	Access rights:
be: 	Правы доступу:

en: Group Flags :
be: Сцяжкі групаў :

en: 
    Group Members :
be: 
    Удзельнікі групы :

en: Table Type          : %s
be: Тып табліцы         : %s

en: Number of Columns   : %d
be: Колькасць слупкоў   : %d

en: Character Separator : %c
be: Раздзяляльнік сімвалаў : %c

en: Search Path         : %s
be: Шлях пошуку         : %s

en: Columns             :
be: Слупкі             :

en: 	[%d]	Name          : %s
be: 	[%d]	Назва          : %s

en: 		Attributes    :
be: 		Прызнакі    :

en: 		Access Rights :
be: 		Правы доступу:

en: Linked Object Type :
be: Тып звязанага аб'екта :

en: Linked to : %s
be: Злучана з : %s

en: 	Entry data of type %s
be: 	Увядзіце даньні віду %s

en: 	[%u] - [%u bytes]
be: 	[%u] - [%u байтаў]

en: Encrypted data
be: Зашыфраваныя даньні

en: Binary data
be: Бінарныя дадзеныя

en: Object Name   : %s
be: Назва аб'екта : %s

en: Directory     : %s
be: Тэчка     : %s

en: Owner         : %s
be: Уладальнік    : %s

en: Group         : %s
be: Група         : %s

en: Access Rights :
be: Правы доступу:

en: 
    Time to Live  :
be: 
    Час існаваньня  :

en: Creation Time : %s
be: Час стварэньня : %s

en: Mod. Time     : %s
be: Мад. Час      : %s

en: Object Type   :
be: Тып аб'екта   :

en:     Data Length = %u
be:     Даўжыня даньняў = %u

en: Status            : %s
be: Статус            : %s

en: Number of objects : %u
be: Колькасць аб'ектаў: %u

en: Object #%d:
be: Аб'ект #%d:

en: Group entry for "%s.%s" group:
be: Групавы запіс для групы "%s.%s":

en:     Explicit members:
be:     Яўныя ўдзельнікі:

en:     No explicit members
be:     Няма яўных удзельнікаў

en:     Implicit members:
be:     Няяўныя ўдзельнікі:

en:     No implicit members
be:     Няма няяўных удзельнікаў

en:     Recursive members:
be:     Рэкурсыўныя ўдзельнікі:

en:     No recursive members
be:     Няма рэкурсіўных удзельнікаў

en:     Explicit nonmembers:
be:     Яўныя няўдзельнікі:

en:     No explicit nonmembers
be:     Няма яўных няўдзельнікаў

en:     Implicit nonmembers:
be:     Няяўныя няўдзельнікі:

en:     No implicit nonmembers
be:     Няма няяўных няўдзельнікаў

en:     Recursive nonmembers:
be:     Рэкурсіўныя няўдзельнікі:

en:     No recursive nonmembers
be:     Няма рэкурсіўных няўдзельнікаў

en: Request arguments bad
be: Дрэнныя аргументы запыту

en: RPC failure on NIS operation
be: Збой RPC пры працы NIS

en: Can't bind to server which serves this domain
be: Немагчыма прывязацца да сервера, які абслугоўвае гэты дамен

en: No such map in server's domain
be: Няма такой карты ў дамене сервера

en: No such key in map
be: Такога ключа ў табліцы няма

en: Internal NIS error
be: Унутраная памылка NIS

en: Local resource allocation failure
be: Памылка размеркавання лакальных рэсурсаў

en: No more records in map database
be: Няма больш запісаў у базе даных

en: Can't communicate with portmapper
be: Немагчыма звязацца з portmapper

en: Can't communicate with ypbind
be: Немагчыма звязацца з ypbind

en: Can't communicate with ypserv
be: Немагчыма звязацца з ypserv

en: Local domain name not set
be: Мясцовы маёнтак неўсталяваны

en: NIS map database is bad
be: База даных карты NIS дрэнная

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
be: Неадпаведнасць версіі кліента/сервера NIS - немагчыма забяспечыць абслугоўванне

en: Database is busy
be: База даньняў занята

en: Unknown NIS error code
be: Невядомы код памылкі NIS

en: Internal ypbind error
be: Унутраная памылка ypbind

en: Domain not bound
be: Дамен не прывязаны

en: System resource allocation failure
be: Памылка размеркавання сістэмных рэсурсаў

en: Unknown ypbind error
be: Невядомая памылка ypbind

en: yp_update: cannot convert host to netname
be: yp_update: немагчыма пераўтварыць вузел у сеткавы назоў

en: yp_update: cannot get server address
be: yp_update: немагчыма атрымаць адрэсу паслужніку

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
be: Не знойдзены "%s" у кэшы вузлоў!

en: Reloading "%s" in hosts cache!
be: Перазагрузка "%s" у кэш хостаў!

en: add new entry "%s" of type %s for %s to cache%s
be: дадаць новы запіс "%s" тыпу %s для %s у кэш%s

en:  (first)
be:  (першы)

en: checking for monitored file `%s': %s
be: праверка файла `%s', які назіраецца: %s

en: monitored file `%s` changed (mtime)
be: кантраляваны файл `%s` зменены (mtime)

en: pruning %s cache; time %ld
be: ачыстка кэшу %s; час %ld

en: considering %s entry "%s", timeout %<PRIu64>
be: разглядаецца %s запіс "%s", тайм-аўт %<PRIu64>

en:  - all data:
be:  - усе даныя:

en:  - remaining data %p:
be:  - астатнія даныя %p:

en: invalid persistent database file "%s": %s
be: недапушчальны пастаянны файл базы дадзеных "%s": %s

en: uninitialized header
be: неініцыялізаваны загаловак

en: header size does not match
be: памер загалоўка не супадае

en: file size does not match
be: памер файла не супадае

en: verification failed
be: праверка не атрымалася

en: suggested size of table for database %s larger than the persistent database's table
be: прапанаваны памер табліцы для базы дадзеных %s большы за табліцу пастаяннай базы дадзеных

en: cannot create read-only descriptor for "%s"; no mmap
be: немагчыма стварыць дэскрыптар толькі для чытання для "%s"; няма mmap

en: cannot access '%s'
be: не ўдалося атрымаць доступ да '%s'

en: database for %s corrupted or simultaneously used; remove %s manually if necessary and restart
be: база даных для %s пашкоджана або выкарыстоўваецца адначасова; пры неабходнасці выдаліце %s уручную і перазапусціце

en: cannot create %s; no persistent database used
be: нельга стварыць %s; пастаянная база даных не выкарыстоўваецца

en: cannot create %s; no sharing possible
be: не ўдалося стварыць %s; не можа быць сумеснага выкарыстання

en: cannot write to database file %s: %s
be: немагчыма запісаць у файл базы даных %s: %s

en: cannot open socket: %s
be: немагчыма адкрыць сокет: %s

en: cannot enable socket to accept connections: %s
be: не ўдалося дазволіць сокету прымаць злучэнні: %s

en: disabled inotify-based monitoring for file `%s': %s
be: адключаны маніторынг на аснове inotify для файла `%s': %s

en: monitoring file `%s` (%d)
be: файл маніторынгу `%s` (%d)

en: disabled inotify-based monitoring for directory `%s': %s
be: адключаны маніторынг на аснове inotify для каталога `%s': %s

en: monitoring directory `%s` (%d)
be: каталог маніторынгу `%s` (%d)

en: monitoring file %s for database %s
be: файл маніторынгу %s для базы даных %s

en: stat failed for file `%s'; will try again later: %s
be: не атрымалася атрымаць статыстыку для файла `%s'; паспрабуем яшчэ раз пазней: %s

en: provide access to FD %d, for %s
be: забяспечыць доступ да FD %d для %s

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
be: не ўдалося апрацаваць старую версію запыту %d; бягучая версія %d

en: request from %ld not handled due to missing permission
be: запыт ад %ld не апрацаваны з-за адсутнасці дазволу

en: request from '%s' [%ld] not handled due to missing permission
be: запыт ад '%s' [%ld] не апрацаваны з-за адсутнасці дазволу

en: request not handled due to missing permission
be: запыт не апрацаваны з-за адсутнасці дазволу

en: cannot write result: %s
be: немагчыма запісаць вынік: %s

en: error getting caller's id: %s
be: не ўдалося даведацца, хто выклікаў: %s

en: cannot open /proc/self/cmdline: %m; disabling paranoia mode
be: немагчыма адкрыць /proc/self/cmdline: %m; адключэнне рэжыму параноі

en: cannot change to old UID: %s; disabling paranoia mode
be: немагчыма змяніць стары UID: %s; адключэнне рэжыму параноі

en: cannot change to old GID: %s; disabling paranoia mode
be: немагчыма змяніць стары GID: %s; адключэнне рэжыму параноі

en: cannot change to old working directory: %s; disabling paranoia mode
be: нельга перайсці ў стары працоўны каталог: %s; адключэнне рэжыму параноі

en: re-exec failed: %s; disabling paranoia mode
be: паўторны запуск не атрымаўся: %s; адключэнне рэжыму параноі

en: cannot change current working directory to "/": %s
be: немагчыма змяніць бягучы працоўны каталог на "/": %s

en: short read while reading request: %s
be: кароткае чытанне падчас запыту на чытанне: %s

en: key length in request too long: %d
be: даўжыня ключа ў запыце занадта вялікая: %d

en: short read while reading request key: %s
be: кароткае чытанне падчас чытання ключа запыту: %s

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
be: handle_request: атрыманы запыт (Версія = %d) ад PID %ld

en: handle_request: request received (Version = %d)
be: handle_request: запыт атрыманы (Версія = %d)

en: ignored inotify event for `%s` (file exists)
be: праігнараваная падзея inotify для `%s` (файл існуе)

en: monitored file `%s` was %s, removing watch
be: кантраляваны файл `%s` быў %s, выдаленне назірання

en: failed to remove file watch `%s`: %s
be: не атрымалася выдаліць назіранне за файлам `%s`: %s

en: monitored file `%s` was written to
be: кантраляваны файл `%s` быў запісаны

en: monitored parent directory `%s` was %s, removing watch on `%s`
be: Кантраляваны бацькоўскі каталог `%s` быў %s, выдаленне назірання за `%s`

en: monitored file `%s` was %s, adding watch
be: кантраляваны файл `%s` быў %s, даданне назірання

en: failed to add file watch `%s`: %s
be: не ўдалося дадаць назіранне за файлам `%s`: %s

en: disabled inotify-based monitoring after read error %d
be: адключаны маніторынг на аснове inotify пасля памылкі чытання %d

en: could not initialize conditional variable
be: не ўдалося ініцыялізаваць ўмоўную зменную

en: could not start clean-up thread; terminating
be: не атрымалася запусціць паток ачысткі; спыненне

en: could not start any worker thread; terminating
be: не ўдалося запусціць ні адзін працоўны паток; спыненне

en: Failed to run nscd as user '%s'
be: Не атрымалася запусціць nscd ад імя карыстальніка '%s'

en: initial getgrouplist failed
be: пачатковае getgrouplist не ўдалося

en: getgrouplist failed
be: getgrouplist не ўдалося

en: setgroups failed
be: setgroups не ўдалося

en: short write in %s: %s
be: кароткі запіс у %s: %s

en: Haven't found "%s" in group cache!
be: Не знойдзены "%s" у кэшы групы!

en: Reloading "%s" in group cache!
be: Перазагрузка "%s" у кэш групы!

en: Invalid numeric gid "%s"!
be: Няправільны лічбавы gid "%s"!

en: freed %zu bytes in %s cache
be: вызвалена %zu байтаў у кэшы %s

en: no more memory for database '%s'
be: няма больш памяці для базы даных "%s"

en: Haven't found "%s" in netgroup cache!
be: Не знойдзены "%s" у кэшы netgroup!

en: Reloading "%s" in netgroup cache!
be: Перазагрузка "%s" у кэш netgroup!

en: Haven't found "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
be: Не знойдзены "%s (%s,%s,%s)" у кэшы netgroup!

en: Reloading "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
be: Перазагрузка "%s (%s,%s,%s)" у кэш netgroup!

en: Read configuration data from NAME
be: Чытанне даных канфігурацыі з NAME

en: Do not fork and display messages on the current tty
be: Не пераходзіць у фон і паказваць паведамленні на бягучым tty

en: Print contents of the offline cache file NAME
be: Раздрукаваць змесціва пазасеткавага файла кэша NAME

en: Do not fork, but otherwise behave like a daemon
be: Не сыходзіць у фон, але ў астатнім паводзіць сябе як дэман

en: NUMBER
be: КОЛЬКАСЦЬ

en: Start NUMBER threads
be: Запусціць КОЛЬКАСЦЬ патокаў

en: Shut the server down
be: Выключыць сервер

en: Print current configuration statistics
be: Раздрукаваць бягучую статыстыку канфігурацыі

en: Invalidate the specified cache
be: Зрабіць указаны кэш несапраўдным

en: TABLE,yes
be: ТАБЛІЦА,так

en: Use separate cache for each user
be: Выкарыстоўваць асабісты кэш для кожнага карыстальніка

en: Name Service Cache Daemon.
be: Дэман кэша службы імёнаў.

en: wrong number of arguments
be: няправільная колькасць аргументаў

en: failure while reading configuration file; this is fatal
be: збой пры чытанні файла канфігурацыі; канец працы

en: already running
be: ужо выконваецца

en: cannot create a pipe to talk to the child
be: не ўдалося стварыць канал для сувязі з патомкам

en: cannot fork
be: немагчыма адгалінаваць

en: cannot change current working directory to "/"
be: немагчыма змяніць бягучы працоўны каталог на "/"

en: Could not create log file
be: Немагчыма стварыць файл пратакола

en: write incomplete
be: запіс няскончаны

en: cannot read invalidate ACK
be: не ўдалося прачытаць несапраўдны ACK

en: invalidation failed
be: не атрымалася ануляваць

en: Only root is allowed to use this option!
be: Толькі root можа ўжываць гэтую опцыю!

en: '%s' is not a known database
be: '%s' не ёсць вядомай базай даных

en: secure services not implemented anymore
be: бяспечныя паслугі больш не рэалізуюцца

en: Supported tables:
    %s
    
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
be: Табліцы, якія падтрымліваюцца:
    %s
    Як паведаміць аб памылках:
    %s.

en: 'wait' failed
be: 'wait' не атрымалася

en: child exited with status %d
be: нашчадак выйшаў з статусам %d

en: child terminated by signal %d
be: нашчадак спынены сігналам %d

en: database %s is not supported
be: база даных %s не падтрымліваецца

en: Parse error: %s
be: Памылка разбору: %s

en: Must specify user name for server-user option
be: Трэба ўказаць імя карыстальніка для параметра server-user

en: Must specify user name for stat-user option
be: Трэба ўказаць імя карыстальніка для опцыі stat-user

en: Must specify value for restart-interval option
be: Трэба ўказаць значэнне параметра restart-interval

en: Unknown option: %s %s %s
be: Невядомы выбар: %s %s %s

en: cannot get current working directory: %s; disabling paranoia mode
be: не ўдалося атрымаць бягучы працоўны каталог: %s; адключэнне рэжыму параноі

en: maximum file size for %s database too small
be: максімальны памер файла для базы даных %s занадта малы

en: cannot write statistics: %s
be: немагчыма запісаць статыстыку: %s

en: yes
be: так

en: no
be: не

en: Only root or %s is allowed to use this option!
be: Толькі root або %s могуць выкарыстоўваць гэтую опцыю!

en: nscd not running!
be: nscd не працуе!

en: cannot read statistics data
be: не ўдалося прачытаць статыстыку

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
be: канфігурацыя nscd:
    
    %15d  узровень дыягнастычных паведамленняў

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
be: %3ud %2uh %2um %2lus  час працы сервера

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
be:     %2uh %2um %2lus  час працы сервера

en:         %2um %2lus  server runtime
be:         %2um %2lus  час працы сервера

en:             %2lus  server runtime
be:             %2lus  час працы сервера

en: %15d  current number of threads
    %15d  maximum number of threads
    %15lu  number of times clients had to wait
    %15s  paranoia mode enabled
    %15lu  restart internal
    %15u  reload count
be: %15d  бягучая колькасць патокаў
    %15d  максімальная колькасць патокаў
    %15lu колькі разоў кліенты мусілі чакаць
    %15s  уключаны рэжым параноі
    %15lu  паміж перазапускамі
    %15u  колькасць перазагрузак

en: 
    %s cache:
    
    %15s  cache is enabled
    %15s  cache is persistent
    %15s  cache is shared
    %15zu  suggested size
    %15zu  total data pool size
    %15zu  used data pool size
    %15lu  seconds time to live for positive entries
    %15lu  seconds time to live for negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on negative entries
    %15lu%% cache hit rate
    %15zu  current number of cached values
    %15zu  maximum number of cached values
    %15zu  maximum chain length searched
    %15<PRIuMAX>  number of delays on rdlock
    %15<PRIuMAX>  number of delays on wrlock
    %15<PRIuMAX>  memory allocations failed
    %15s  check /etc/%s for changes
be: 
    %s кэш:
    
    %15s  кэш уключаны
    %15s  кэш пастаянны
    %15s  кэш агульны
    %15zu  прапанаваны памер
    %15zu  агульны памер пула даных
    %15zu  выкарыстаны памер пула даных
    %15lu  секунд час жыцця для станоўчых запісаў
    %15lu  секунд час жыцця для адмоўных запісаў
    %15<PRIuMAX>  трапленні ў кэш станоўчых запісаў
    %15<PRIuMAX>  кэшаванне хітоў адмоўных запісаў
    %15<PRIuMAX>  промахі кэша пры станоўчых запісах
    %15<PRIuMAX>  промахі ў кэшы на адмоўных запісах
    %15lu%%  частата траплянняў у кэш
    %15zu  бягучая колькасць кэшаваных значэнняў
    %15zu  максімальная колькасць кэшаваных значэнняў
    %15zu  максімальная даўжыня ланцужка пошуку
    %15<PRIuMAX>  колькасць затрымак на rdlock
    %15<PRIuMAX>  колькасць затрымак на wrlock
    %15<PRIuMAX> размеркаванне памяці не атрымалася
    %15s праверыць /etc/%s на наяўнасць змен

en: Haven't found "%s" in user database cache!
be: Не знойдзены "%s" у кэшы базы даных карыстальнікаў!

en: Reloading "%s" in user database cache!
be: Перазагрузка "%s" у кэш базы даных карыстальнікаў!

en: Invalid numeric uid "%s"!
be: Няправільны лічбавы uid "%s"!

en: Failed opening connection to the audit subsystem: %m
be: Не атрымалася адкрыць злучэнне з падсістэмай аўдыту: %m

en: Failed to set keep-capabilities
be: Не ўдалося ўсталяваць keep-capabilities

en: prctl(KEEPCAPS) failed
be: prctl(KEEPCAPS) не атрымалася

en: Failed to initialize drop of capabilities
be: Не ўдалося ініцыялізаваць скарачэнне магчымасцяў

en: Enumeration not supported on %s
be: Пералічэньне непадтрымліваецца на %s

en: Unknown database: %s
be: Невядомая база даньняў: %s

en: cannot create temporary file
be: немагчыма стварыць часовы файл

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
be: Выкарыстаньне: %s [-v пагадненьне] variable_name [шлях]

en: unknown specification "%s"
be: невядомая спэцыфікацыя "%s"

en: Unrecognized variable `%s'
be: Нераспазнаная пераменная "%s"

en: Invalid content of \{\}
be: Нерэчаісны зьмест \{\}

en: Memory exhausted
be: Памяць вычарпана

en: Unknown host
be: Невядомы вузел

en: Host name lookup failure
be: Памылка пошуку назвы вузла

en: Unknown server error
be: Невядомая памылка паслужніку

en: I/O error
be: памылка У/В

en: Unknown signal %d
be: Невядомы сыгнал %d

en: %s%sUnknown signal %d
be: %s%sНевядомы сыгнал %d

en: Unknown error
be: Невядомая памылка

en: Unknown signal %d
be: Невядомы сыгнал %d

en: out of memory
be: нястача памяці

en: Failed (unspecified error)
be: Збой (нявызначаная памылка)

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
be: cache_set: немагчыма разьмеркаваць новы rpc_buffer

en: Hangup
be: Вызваленьне лініі

en: Interrupt
be: Прыпыненьне

en: Quit
be: Выхад

en: Illegal instruction
be: Недапушчальнае прадпісаньне

en: Floating point exception
be: Выключэньне плыўной коскі

en: Killed
be: Забіты

en: Bus error
be: Памылка шыны

en: Bad system call
be: Дрэнны сыстэмны выклік

en: Segmentation fault
be: Збой сэгмэнтацыі

note: TRANS There is no process reading from the other end of a pipe. TRANS Every library function that returns this error code also generates a TRANS @code{SIGPIPE} signal; this signal terminates the program if not handled TRANS or blocked.  Thus, your program will never actually see @code{EPIPE} TRANS u
en: Broken pipe
be: Зламаны трубаправод

en: Terminated
be: Завершаны

en: Stopped (signal)
be: Спынены (сыгнал)

en: Stopped
be: Спынены

en: Continued
be: Працягнуты

en: Child exited
be: Працэс-нашчадак завершыўся

en: Stopped (tty input)
be: Спынены (тэрмінальны ўвод)

en: Stopped (tty output)
be: Спынены (тэрмінальны вывад)

en: I/O possible
be: магчымы У/В

en: CPU time limit exceeded
be: вычарпана абмежаваньне на час ЦП

en: File size limit exceeded
be: Вычарпана абмежаваньне на памер файла

en: User defined signal 1
be: 1 вызначаны карыстальніка сыгнал

en: User defined signal 2
be: 2 вызначаны карыстальніка сыгнал

en: Window changed
be: Акно зьменена

en: Stack fault
be: Збой стэку

en: Power failure
be: Збой сілкаваньня

en: Information request
be: Запыт аб зьвестках

en: Resource lost
be: Згублены расурс

note: TRANS Only the owner of the file (or other resource) TRANS or processes with special privileges can perform the operation.
en: Operation not permitted
be: дзеяньне не дазволена

note: TRANS No process matches the specified process ID.
en: No such process
be: працэс ня йснуе

note: TRANS Usually used for physical read or write errors.
en: Input/output error
be: Памылка ўводу-вываду

note: TRANS The system tried to use the device TRANS represented by a file you specified, and it couldn't find the device. TRANS This can mean that the device file was installed incorrectly, or that TRANS the physical device is missing or not correctly attached to the TRANS computer.
en: No such device or address
be: прылада ці адрас ня йснуе

note: TRANS Used when the arguments passed to a new program TRANS being executed with one of the @code{exec} functions (@pxref{Executing a TRANS File}) occupy too much memory space.  This condition never arises on TRANS @gnuhurdsystems{}.
en: Argument list too long
be: сьпіс довадаў занадта вялікі

note: TRANS The system cannot allocate more virtual memory TRANS because its capacity is full.
en: Cannot allocate memory
be: немагчыма разьмеркаваць памяць

note: TRANS An invalid pointer was detected. TRANS On @gnuhurdsystems{}, this error never happens; you get a signal instead.
en: Bad address
be: дрэнны адрас

note: TRANS A system resource that can't be shared is already in use. TRANS For example, if you try to delete a file that is the root of a currently TRANS mounted filesystem, you get this error.
en: Device or resource busy
be: Прылада ці расурс заняты

note: TRANS An existing file was specified in a context where it only TRANS makes sense to specify a new file.
en: File exists
be: Файл існуе

note: TRANS An attempt to make an improper link across file systems was detected. TRANS This happens not only when you use @code{link} (@pxref{Hard Links}) but TRANS also when you rename a file with @code{rename} (@pxref{Renaming Files}).
en: Invalid cross-device link
be: Нерэчаісная міжпрыладная спасылка

note: TRANS The wrong type of device was given to a function that expects a TRANS particular sort of device.
en: No such device
be: прылада ня йснуе

note: TRANS A file that isn't a directory was specified when a directory is required.
en: Not a directory
be: Не каталог

note: TRANS You cannot open a directory for writing, TRANS or create or remove hard links to it.
en: Is a directory
be: Гэта тэчка

note: TRANS The size of a file would be larger than allowed by the system.
en: File too large
be: Файл вельмі вялікі

note: TRANS Write operation on a file failed because the TRANS disk is full.
en: No space left on device
be: Няма месца на прыладзе

note: TRANS Invalid seek operation (such as on a pipe).
en: Illegal seek
be: Недапушчальны пошук

note: TRANS The size of a message sent on a socket was larger than the supported TRANS maximum size.
en: Message too long
be: Паведамленьне вельмі доўгае

note: TRANS A remote host refused to allow the network connection (typically because TRANS it is not running the requested service).
en: Connection refused
be: Адмоўлена ў злучэньні

note: TRANS Filename too long (longer than @code{PATH_MAX}; @pxref{Limits for TRANS Files}) or host name too long (in @code{gethostname} or TRANS @code{sethostname}; @pxref{Host Identification}).
en: File name too long
be: Вельмі доўгая назва файла

note: TRANS The remote host for a requested network connection is down.
en: Host is down
be: Вузел зьлёг

note: TRANS Directory not empty, where an empty directory was expected.  Typically, TRANS this error occurs when you are trying to delete a directory.
en: Directory not empty
be: Тэчка не парожняя

note: TRANS The user's disk quota was exceeded.
en: Disk quota exceeded
be: Перавышана дыскавая квота

en: Device not a stream
be: Прылада не зьяўляецца плыньню

en: Machine is not on the network
be: Машына не ў сетцы

en: File descriptor in bad state
be: Дэскрыптар файлу ў дрэнным стане

en: Wrong medium type
be: Ня той від носьбіта

en: cannot map pages for fdesc table
be: не ўдалося загрузіць старонкі для табліцы fdesc

en: cannot map pages for fptr table
be: не ўдалося загрузіць старонкі для табліцы fptr

en: internal error: symidx out of range of fptr table
be: унутраная памылка: symidx па-за дыяпазонам у табліцы fptr

en: Error in unknown error system:
be: Памылка ў невядомай памылковай сыстэме:

en: ai_family not supported
be: ai_family непадтрымліваецца

en: Memory allocation failure
be: Памылка разьмеркаваньня памяці

en: ai_socktype not supported
be: ai_socktype непадтрымліваецца

en: %s is for unknown machine %d.
be: %s для невядомае машыны %d.

en: %s: Memory exhausted: %s
be: %s: памяць вычарпана: %s

en: standard input
be: стандартны ўвод

en: warning:
be: увага:

en: %s: More than one -d option specified
be: %s: больш чым адзін выбар -d зададзены

en: %s: More than one -l option specified
be: %s: больш чым адзін выбар -l зададзены

en: %s: More than one -p option specified
be: %s: больш чым адзін выбар -p зададзены

en: %s: More than one -L option specified
be: %s: больш чым адзін выбар -L зададзены

en: line too long
be: радок занадта вялікі

en: %s: Can't open %s: %s
be: %s: немагчыма адчыніць %s: %s

en: invalid saved time
be: нерэчаісны захаваны час

en: wrong number of fields on Zone line
be: памылковы нумар палёў у радку поясу (Zone)

en: invalid abbreviation format
be: нерэчаісны фармат скарачэньня
